Sari la conținut

Incepator, In Faza De Cumparare Unei Chopper


Phoenix79
 Share

Postări Recomandate

Salutare pentru toti de aici!

 

Apelez la voi fiind-ca de mult am vrut sa cumpar o motocicleta dragstar 650. Acum am posibilitatea de a cumpara. Dar...... Nu stiu daca e alegerea potrivita. Fiind incepator nu prea pricep la micile dezavantaje/avantaje ale motocicletelor, care dupa un anumit timp pot deveni insuportabile (ma refer la dezavantaje :crack: ). Deci astept pareri..

 

Mersi anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu-ti face iluzii ca vei gasi motocicleta perfecta din prima. Mai mult, e foarte posibil ca indiferent ce-ti iei sa n-o tii mai mult de un sezon.

Eu am inceput pe un Intruder de 800.

 

Salut.

 

Nu inteleg de ce sa schimb dupa un sezon. Eu zic ca alegerea motocicletei perfecte e ca o nevasta :crack:, deci e nevoie de o adanca cercetare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepator fiind, trebuie sa acumulezi ceva experienta ca poti sa-ti faci o parere si sa-ti dai seama cam ce ar fi bun pt tine pe viitor. oricum primul motor nu se tine mai mult de 2 sezoane :crack: eu nu am intalnit pana acum...

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepator fiind, trebuie sa acumulezi ceva experienta ca poti sa-ti faci o parere si sa-ti dai seama cam ce ar fi bun pt tine pe viitor. oricum primul motor nu se tine mai mult de 2 sezoane :crack: eu nu am intalnit pana acum...

 

bafta!

 

Am citit topicul cu Dragstar vs Vulcan800, unde toata lumea e pe partea vulcanului, din cauza manevrabilitatii, racire cu apa, etc. Dar nimeni dintre comentatori nu are(avut) dragstar. Asa ca nu ma pot baza pe asta. De cand am vazut dragstarul nu pot sa dorm, asa ca Dragoste la prima vedere :crack: .

Dar e adevarat trebuie sa incerc cateva ca sa pot decide. Bai dă vei... Ce magazin recomandati din zona Targu Mures, Cluj sau Brasov (dupa pret si alte puncte de vedere(daca este cazul)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit topicul cu Dragstar vs Vulcan800, unde toata lumea e pe partea vulcanului, din cauza manevrabilitatii, racire cu apa, etc. Dar nimeni dintre comentatori nu are(avut) dragstar.

 

Sunt uochei amandoua.Nu te lua dupa critici. Daca iti placea Vulcanu te sustineam la fel. Repet : n-o sa-ti para rau. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine cont ca e cam adunat Dragstar-ul, daca nu are comenzi avansate o sa stai cu genunchii cam la gura.Mai tine seama ca nu are prea multi cai sau cuplu prea mare, ceea ce, orice crezi tu, are importanta.Poti sa te uiti si la Vulcan dar chiar la Honda Shadow de 750, care e mai mare sensibil decat Dragstar. Si au si ceva cai mai multi. Si urca frate pe ele intai, chit ca stai pe loc. Succes.

Editat de dio phili
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine cont ca e cam adunat Dragstar-ul, daca nu are comenzi avansate o sa stai cu genunchii cam la gura.Mai tine seama ca nu are prea multi cai sau cuplu prea mare, ceea ce, orice crezi tu, are importanta.Poti sa te uiti si la Vulcan dar chiar la Honda Shadow de 750, care e mai mare sensibil decat Dragstar. Si au si ceva cai mai multi. Si urca frate pe ele intai, chit ca stai pe loc. Succes.

 

Mda.. Acum ma uit la shadow 750. Arata destul de bine. Cred ca pun pe lista mea de test. Mersi pentru idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Iata un Vulcan de 800, am fost proprietar un sezon, cum ai mai citit si de la altii.

Motor: puternic, demaraj foarte bun, inclusiv in 2, consum redus, pe la 5 l / 100km. I-am pus un pinion mai mare in fata sa fuga lejer la 100km/h, vibratii la de la motor numai placut ( Harley la relantiu pica plombele din dinti). Esapament spatial, in tunel se ridica parul si la masinisti, nu numai tie ca motociclist. Confort de nedescris, vitezomanii dupa 200 km se ridicau in picioare pe motor ca a amortit genunchiul, umarul, incheieturile de la miini. Poti duce bagaje cu tine, la calatorii mai lungi. Atentie! Racire cu apa! Gindeste-te la 40 de grade cum e la noi de multe ori, sa stai la semafor?! Ma gindesc cu racirea pe aer vei face ochiuri de oua. (De aia tic ca am incercat multe motoare) Vinez Vulcanul asta, daca-l vad de vinzare il voi lua inapoi. :crack: Am avut dupa vulcan 800 unul de 1500 pe care l-am vindut dupa 3 luni. Era caca. Acum am o Honda Magna 750 88 CP. Nu vei gasi niciodata totul intr-un motor!!!!

post-14820-1197019966_thumb.jpg

post-14820-1197020038_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Iata un Vulcan de 800, am fost proprietar un sezon, cum ai mai citit si de la altii.

Motor: puternic, demaraj foarte bun, inclusiv in 2, consum redus, pe la 5 l / 100km. I-am pus un pinion mai mare in fata sa fuga lejer la 100km/h, vibratii la de la motor numai placut ( Harley la relantiu pica plombele din dinti). Esapament spatial, in tunel se ridica parul si la masinisti, nu numai tie ca motociclist. Confort de nedescris, vitezomanii dupa 200 km se ridicau in picioare pe motor ca a amortit genunchiul, umarul, incheieturile de la miini. Poti duce bagaje cu tine, la calatorii mai lungi. Atentie! Racire cu apa! Gindeste-te la 40 de grade cum e la noi de multe ori, sa stai la semafor?! Ma gindesc cu racirea pe aer vei face ochiuri de oua. (De aia tic ca am incercat multe motoare) Vinez Vulcanul asta, daca-l vad de vinzare il voi lua inapoi. :crack: Am avut dupa vulcan 800 unul de 1500 pe care l-am vindut dupa 3 luni. Era caca. Acum am o Honda Magna 750 88 CP. Nu vei gasi niciodata totul intr-un motor!!!!

 

Intreadevar arata bine motocicleta. Despre asta vorbeam la inceput, ca nu vreau sa cumpar o motocicleta, pe care abia astept sa-l schimb. Mai bine bazez pe experienta veterana a voastra. De aia astept cat mai multe pareri. Mersi mult si pana aici ca sunteti alaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mers unul in fata mea cu un Dragstar, cu nevasa-sa probabil, erau amindoi destul de bine, dar nu grasi si la fiecare curba mica a frecat soseaua si a scos scintei. Daca-mi aduc bine aminte era sasiul. La Vulcan de 1500 mie mi-a frecat toba de sosea, inclusiv la cite un hop mai mic, in doi. Arcurile de spate pe pozitia cea mai tare reglata erau extrem de moi. Pericol in curbe. Pina la 100 km/h ai fost rege, dupa care s-a terminat distractia, la depasire ai nevoie de niste caluti, altfel esti ca si cu o masina diesel fara turbo. La 130km/h pe autostrada cu vint din fata a inceput sa dansaze, nu mai puteai sa mergi drept.

Honda Schadow 600 e perfect daca nu esti mare sau gras si daca te plimbi mai mult singur. Are un prieten. E usor de manevrat ca e usoara. La 45 CP cit are impinge de jos de numa jar.

Parerea mea pt. tine, e ca trebuie sa stii ce ai de gind. Curse lungi la intilniri, excursii sau numa fita, fita prin oras.

Trebuie sa vezi sa fie atragatoare la ochi, rezervor cit mai mare de la 15 litri in sus, sa stai confortabil, sa sune placut si poata sa vina sezonul urmator.

Eu stau in Austria aici un linc cu folosite : www.1000ps.at Cind deschizi vezi la Gebraucht (folosite) si pe stinga va aparea marcile! Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mers unul in fata mea cu un Dragstar, cu nevasa-sa probabil, erau amindoi destul de bine, dar nu grasi si la fiecare curba mica a frecat soseaua si a scos scintei. Daca-mi aduc bine aminte era sasiul. La Vulcan de 1500 mie mi-a frecat toba de sosea, inclusiv la cite un hop mai mic, in doi. Arcurile de spate pe pozitia cea mai tare reglata erau extrem de moi. Pericol in curbe. Pina la 100 km/h ai fost rege, dupa care s-a terminat distractia, la depasire ai nevoie de niste caluti, altfel esti ca si cu o masina diesel fara turbo. La 130km/h pe autostrada cu vint din fata a inceput sa dansaze, nu mai puteai sa mergi drept.

Honda Schadow 600 e perfect daca nu esti mare sau gras si daca te plimbi mai mult singur. Are un prieten. E usor de manevrat ca e usoara. La 45 CP cit are impinge de jos de numa jar.

Parerea mea pt. tine, e ca trebuie sa stii ce ai de gind. Curse lungi la intilniri, excursii sau numa fita, fita prin oras.

Trebuie sa vezi sa fie atragatoare la ochi, rezervor cit mai mare de la 15 litri in sus, sa stai confortabil, sa sune placut si poata sa vina sezonul urmator.

Eu stau in Austria aici un linc cu folosite : www.1000ps.at Cind deschizi vezi la Gebraucht (folosite) si pe stinga va aparea marcile! Bafta

 

Mersi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput viatza moto pe un Dragstar de 400cc (identic cu cel de 650, in afara de cc) si am mers si cu un 650cc. Asa ca-ti pot spune despre el cate ceva. Ca look, arata cel mai bine in clasa medie (parerea mea). Foarte fiabila, foarte usor de condus de catre un incepator.

 

Ceea ce spun ceilalti despre prima motocicleta este adevarat: orice iti vei lua acum, cel mai probabil il vei schimba intr-un an sau doi (asta daca nu te bagi direct la HD). Inca nu stii ce vrei si numai experienta te va ajuta sa te hotarasti mai departe la urmatorul model. Fiecare are alte criterii in alegerea motorului perfect, asa ca nu te vor ajuta prea mult sfaturile de aici. Trebuie sa te sui pe cat mai multe modele si sa le compari. Daca esti incepator, orice motor e ok, atat timp cat este fiabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama.......nu crezi ca e cam mare,pentru inceput?Oricum mai mare de 750cc nu iti recomand......si eu sunt incepator......dar am ales un virago 535cc in stare buna si cu ceva accesorii in locul la un drag star........deci alegerea mea era sa i-au un drag star mai prost sau un virago mai bun......si am ales virago si sunt foarte multumit.....oricum viitoarea o sa fie un drag star sau o shadow.....dar sigur ca asta o sa fie numa peste vreo 2 sezoane cand poate o sa am bani sa mi-o schimb!!!Alege cu inima.......si nu te mintii pe tine si nu asculta parerile altor.......inclusiv a mea.......de aia nu iti zic care ii mai buna sau asa ceva.........oricum BAFTA LA ALEGERE.......fain cadou de Sarbatori sa iti faci!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Icelord, cand iti scrii rapoartele, tot cu puncte de suspensie le scrii?

Am si eu un tic.......nervos......asta e.....m-am impacat cu ideea.....scuze de offtopic!!!!!! :crack:

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...