Sari la conținut

Za De Capat La Lant


Postări Recomandate

Am o rugaminte la voi.

Mi-am cumparat un kit de lant. Zaua de capat nu este ca cea clasica, ce are santuri pe cele doua bolturi, santuri in care intra saiba de sigurante.

Zaua de capat de la lantul asta nu are acele santuri si nici saiba de siguranta.

Are in punga doua sarme indoite despre care nu stiu ce rol au.

Stie cineva sa-mi spuna cum se rigidizeaza zaua de capat ? Se da cu ciocanul pina bolturile (niturile) isi formeaza cap rotunjit ?

Atasez poza.

Multumesc.

post-24253-1197821406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kitul pe care l-ai luat tu , sau mai bine zis lantul se inchide nu prin siguranta , ci prin nituire ( e mult mai sigur asa)

bagi zalele din punga , inchizi lantul...dar inainte de a nitui zaua bagi sigurantele alea metalice in interiorul lantului ( nu stiu cum sa-ti explic....pe interiorul lantului , intre zale).

alea se pun ca in momentul in care tu il nituiesti sa nu deteriorezi zaua respectiva.

dupa ce ai terminat, scoti sarmele alea si e gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru acest tip de sig.iti trebuie o presa care preseaza "optul"acela peste o-riguri care le-ai bagat in prealabil si nituieste capetele.

Nituirea se face prin presare si nu prin bataie cota finala a capului nituit trebuie sa fie cu 3/4 zecimi mai mare decit diametrul axului

PS.Se foloseste presarea, pentru ca prin bataie se poate "inflora"capul si se sparge bucati din partea care trebuie nituita,lucru nerecomandat! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zaua de impreunare pe care o ai tu este o za care se nituieste cu ajutorul unei prese..... cu ciocanul nu prea faci treaba..... iar cele 2 sarme pe care le ai sunt pe post de distantieri ca atunci cand se nituiesc capetele celor 2 bolturi sa nu se deterioreze o-ringurile sau x,z-ringurile depinde de lantul care il ai.... dupa nituire cele 2 sarme se scot!.... i-ti recomand sa apelezi la un amic sau un service care are in primul rand presa de lant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se nituieste si fara presa fara probleme, numai sa ai /sa modifici un dorn sa fie destul de "bont" si rotunjit in capat incat sa lateasca nitul frumos ( in poza nu se vede dar capetele de la nituri ar trebui sa aiba o scobitura). Eu mi-am facut dintr-un spiral M6 rupt. Sarmele sunt foarte bune ca distantieri , mai ales ca daca nu ai presa nu te limiteaza nimic sa nu strici o-ringurile strangand prea mult .

 

 

Cine a mai pus mana pe un ciocan si l-a mai si folosit :crack: , rezolva treaba in 10 minute, cine nu --> la service, un lant nituit prost e periculos. :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se nituieste si fara presa fara probleme, numai sa ai /sa modifici un dorn sa fie destul de "bont" si rotunjit in capat incat sa lateasca nitul frumos ( in poza nu se vede dar capetele de la nituri ar trebui sa aiba o scobitura). Eu mi-am facut dintr-un spiral M6 rupt. Sarmele sunt foarte bune ca distantieri , mai ales ca daca nu ai presa nu te limiteaza nimic sa nu strici o-ringurile strangand prea mult .

Cine a mai pus mana pe un ciocan si l-a mai si folosit :crack: , rezolva treaba in 10 minute, cine nu --> la service, un lant nituit prost e periculos. :kick:

Scobitura respectiva nu exista la zaua Regina prezenta in poza.

Pt regina exista presa speciala fiind indicata folosirea acesteia pt a nu deforma "optul" respectiv gaurile lui cu cota strangere prevazuta si pt motivele enumerate de catreTNG

E drept ca unele prese(chiar cea de regina ) sunt prevazute sa fie folosite in conjunctie cu ciocanul (in acest caz se loveste dornul presei )

DID-ul e fara ciocane : doar prin strangere avand acea scobitura la capul boltului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se nituieste si fara presa fara probleme, numai sa ai /sa modifici un dorn sa fie destul de "bont" si rotunjit in capat incat sa lateasca nitul frumos ( in poza nu se vede dar capetele de la nituri ar trebui sa aiba o scobitura). Eu mi-am facut dintr-un spiral M6 rupt. Sarmele sunt foarte bune ca distantieri , mai ales ca daca nu ai presa nu te limiteaza nimic sa nu strici o-ringurile strangand prea mult .

Cine a mai pus mana pe un ciocan si l-a mai si folosit :crack: , rezolva treaba in 10 minute, cine nu --> la service, un lant nituit prost e periculos. :kick:

Unele zale au nituri extrem de dure, si din proprie experienta iti spun ca nu faci nimic cu dornuri artizanale, pentru ca flexul/polizorul le decaleste.

 

Am schimbat 2 zale pana acum si la prima m-am chinuit ca un drac cu dornuri facute din toate materialele inclusiv spiral, si nu a mers, zaua era mai dura si nu expanda. Am reusit pana la urma cu un bit PZ3 Bosch, pentru ca avea conicitatea potrivita si era dintr-un aliaj super dur. La primul nit a fost destul de ok, am rotit bitul putin cate putin ca sa expandeze frumos etc. La al doilea nit m-am grabit si nitul a pleznit intr-o parte...

 

A doua za am facut-o la service cu presa speciala (de fapt m-am dus cu ea presata doar sa o nituiasca). Durata 1 minut, rezultatul "factory quality", si pretul o strangere de mana!

Deci ori va cumparati presa ori la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...