Jump to content
Sign in to follow this  
X-tremeRUN

Totul despre Casco

Recommended Posts

Salut,

1. Indiferent ca ai factura sau nu, motocicleta o sa fie evaluata de fiecare societate in parte in functie de propriile criterii. Nefiind noua, poti sa ai factura pe si pe 5000 euro, pentru ca nu se ia in calcul.

2. Daca nu esti multumit de suma asigurata (valoarea motocicletei) poti sa ceri o oferta si la alt asigurator.

3. Daca acum nu-ti faci, la anul probabil ca nu o sa mai poti face asigurare casco nici sa vrei. Nu stiu la ce data a fost inmatriculata pentru prima data motocicleta, insa daca spui ca este din 2007 esti cam la limita. Spun asta pt ca unele societati nu preiau in asigurare vehicule mai vechi de 8 ani. Trebuie sa te interesezi si de acest aspect.

Spor la cautare.

Ma bate gandul sa imi iau un DL650 de nou (~7.5k euro), pentru ceva tourin prin Europa. Eram curios cam la cat s-ar duce CASCO, pentru ca nu pot face calcule fara seria de sasiu. Cel mai mult ma intereseaza pentru furt, mai putin pentru daune rutiere. Ati facut CASCO pe motoare asemanatoare? Daca da, cat v-a costat?

cand mi-am luat Soimul in primul an am facut si eu CASCO, --all inclusive--, daune accident, vandalizari, furt intern si extern, etc

era vreo 180 euro/luna

scump, f scump CASCO la motociclete

La F800 am poliță CASCO, specială pentru moto, de la Groupama, se numeste CASCO Gradual, Moto Anotimpuri. Prima anuala e 528 euro, platibila in 6 rate.

Acoperirea este completa pe trei anotimpuri (martie-noiembrie), iar perioada decembrie-februarie se consideră ”off-season”, deci mobra stă în garaj, fiind acoperită de asigurare pentru daune produse în garaj (furt, căderi de corpuri pe ea, incendiu, apă, loviri, etc., care nu sunt produse în timpul utilizării motocicletei).

Nasoală e valoarea de despăgubire la daună totală sau furt, de doar 7.245 euro, deși mobra avea doi ani și 8000 km la bord, iar prețul din factură e de 11.000 euro. Dar decât nimic....

Casco variază si in funcție de vechimea permisului si vârsta posesorului.

Cel mai bine rogi unul sau mai mulți brokeri sa-ti faca o simulare.

Ieftin oricum nu este.

Eu am primit ofertă de vreo 500-600 de euro pe an de la Groupama la valoare de 3000 și un pic de euro. Era pentru tot anul, pentru că ei au un sistem atât de bine pus la punct că pentru perioada redusă era același preț. Nu mi-au mai răspuns la emailuri după câteva întrebări.

Deci, sper să dea faliment...

Edited by FadeToBlack

In cazul meu Casco a costat un pic sub 5% din valoarea motorului nou (motor 5500, polita 258). Asta a fost in 2014. Cand a fost de refacut valoarea motorului era de 4450, polita a costat 225 EURO. Distractia e ca initial brokerul pusese 3000 km cand a iesit pretul asta, dar cand am pus valoarea reala (13-14k) pretul nu s-a modificat.

Polita e la Groupama, tot varianta Moto Anotimpuri pomenita de colegul mai sus.

Buna ziua tuturor! Ultima data cand am cautat cat mai costa un casco, era acum 5 ani cand am cumparat primul motor. Acu’ am una noua ( si cu numere rosii momentan ) si ma arde foarte tare curiozitatea cam ce preturi mai sunt. Avand numerele rosii nu ma lasa sa imi calculez singur. Voi aveti casco? Cam cat ati platit pentru el? Merci frumos si o zi buna.

Cand este noua undeva intre 7 si 15% in functie de ce alegi.

mergi la un broker sa iti faca o simulare de pret

Salutare. Pentru Casco poti plati < 5%. Depinde foarte mult de tipul motocicletei, daca platesti integral sau rate, daca ai protectii. Cel mai bine te convingi facand o simulare la un broker. Ti-am PM cu niste cifre exacte din cazul meu. 

Mai face cineva CASCO în afară de Groupama și City Insurance (pe care îi boicotez)?

"Oferta" primita de la Groupama pentru un scuter de 279 (valoare de nou 6300 EUR) - 1600 EUR / an . 🤐