Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

Vizitator paulmihalache

"ISTORIA FATA ASSICURAZIONI S.p.A.

Istoria FATA incepe in 1927 cu nasterea Societatii Scintilla, care in 1948 devine FATA - Fondul Asigurativ Intre Agricultori. De mai bine de 70 de ani, FATA isi dedica eforturile sigurantei lumii agricole. Experienta, profesionalitatea, studiul atent al evolutiei problemematicii asigurative legate de lumea rurala au permis FATA sa devina compania lider al sectorului si al compartimentului agricol. Din anul 2000 FATA face parte din Gruppo Generali. In cadrul grupului, FATA a preluat rolul de companie de asigurari specializata in acoperirea riscurilor sectorului agricole si a ramurii agro-alimentare."

Mai nou de vreo doi ani au intrat si pe piata asigurarilor auto.

 

 

 

 

 

 

WhoTF is fata-asigurari? Daca tot faceti CASCO, faceti la niste firme mai cunoscute. Hai ca RCA e obligatoriu si mai treaca-mearga (desi nu va doresc sa intrati in vreunul, iar asigurarile va caute motive si in kur ca sa nu plateasca), insa pentur CASCO nu exista nicio scuza ca sa alegi firme fantoma..

 

Apropo, pe topicul de furturi scria cineva ca unele firme au reinceput sa faca asigurari si la moto mai vechi. Aveti idee de asa ceva? (ma intereseaza doar pentru furt.)

 

 

Da-mi un PM sau un mail (la adresa de mai jos) detalii despre motro si iti fac eu cateva oferte.

Marca, Model, Cilindree, Putere, Anul fabricatiei, Anul obtinerii permisului (cat A), Varsta

 

PS: nu cred ca pot sa iti gasesc oferta doar pt riscul de furt. dar promit ca o sa caut.

 

Astept raspuns de la tine.

o seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
  • 1 month later...

buna,

in incercarea de a obtine o polita casco (hornet nou) ce am aflat pana acum:

 

Omniasig NU face pt motociclete (desi am masina asigurata casco la ei)

 

Aliantz NU face pt motociclete decat parcuri auto sau se mai gandesc daca ai asigirare de viata sau altele la ei

 

Generali NU face pt motociclete

 

BCR Asigurari valoarea asigurata fiind noua este valoarea facturii

638 euro / an (la 7250 euro asigurata)

NU se asigura furtul total daca nu este in spatii inchise si acoperite :)

25% franciza pt dauna toala, furt total (daca intra in conditiile de mai sus)

15% franciza avarii partiale, furt partial

in aceste conditii sa fie sanatosi... au ras si la telefon cand le-am spus ca nu e o oferta demna de acceptat, sunt facute special sa alunge lumea

 

Asirom s-au speriat si ei la ce suma a iesit

6525 euro suma asigurata, desi e noua ei calculeaza dupa data fabricarii deci pun uzura indiferent cand a fost prima inmatriculare

1055,09 euro / an - o gluma buna

20% franciza furt,.... nici nu m-au mai interesat restul...

 

Informatiile de mai sus sunt primite de mine in urma convorbirii telefonice cu firmele respective. Alte informatii in curand de la un broker de asigurari.

 

Alti asiguratori precum Fata, Astra,... nici nu ma gandesc... sunt bani dati degeaba, recuperarea unor sume de la ei este practic imposibila!

 

P.S. in aceste conditii nici nu se pune problema incheierii unei polite casco... mult noroc si fara cocalari profesionisti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Alti asiguratori precum Fata, Astra,... nici nu ma gandesc... sunt bani dati degeaba, recuperarea unor sume de la ei este practic imposibila!

 

tot un hornet nou am si eu si as vrea sa ii fac casco. mai intai am sunat la intermotorcycle sa intreb cu cine au decont direct, ca sa nu alerg eu dupa asigurator in caz de ceva: asirom, uniqua, generali, fata.

 

la astra uniqua ~2 200lei/an (de platit in 4 rate - daca platesti totul la inceput 10%reducere) la 29 000 lei suma asigurata. 20% fransiza furt/dauna totala. ~400 lei/eveniment fransiza in caz de altceva.

 

generali nu face pt moto.

 

de fata nici nu auzisem pana azi.

 

de la asirom inca astept un raspuns. (desi... acum, dupa ce am citit ce ai scris tu, stiu la ce sa ma astept)

 

ce mi se pare aiurea din partea lor e ca nu tin cont de crash pad-uri, alarma, etc. ...

Editat de cataaaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce mi se pare aiurea din partea lor e ca nu tin cont de crash pad-uri, alarma, etc. ...

 

 

Din cate stiam daca plateai in plus la polita se pot adauga si extra-urile ! Cel putin la GroupAma ,fostul Asiban asa e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap. daca platesti ceva in plus le poti adauga in polita. eu ma refeream la o reducere daca le ai. la masina dadeau/dau o reducere daca aveai/ai alarma, de exemplu (risc de furt mai mic, cel putin teoretic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap. daca platesti ceva in plus le poti adauga in polita. eu ma refeream la o reducere daca le ai. la masina dadeau/dau o reducere daca aveai/ai alarma, de exemplu (risc de furt mai mic, cel putin teoretic)

 

 

Din cate stiu nu face nimeni reducere daca ai extra-uri pe ea ! Hai sa o luam altfel :ai crashpad-uri pe mobra si sa zicem o versi ! Tot poti sa faci carenele varza si atunci asigurarea tot trebuie sa iti dea banii de una noua ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot un hornet nou am si eu si as vrea sa ii fac casco. mai intai am sunat la intermotorcycle sa intreb cu cine au decont direct, ca sa nu alerg eu dupa asigurator in caz de ceva: asirom, uniqua, generali, fata.

 

la astra uniqua ~2 200lei/an (de platit in 4 rate - daca platesti totul la inceput 10%reducere) la 29 000 lei suma asigurata. 20% fransiza furt/dauna totala. ~400 lei/eveniment fransiza in caz de altceva.

 

generali nu face pt moto.

 

de fata nici nu auzisem pana azi.

 

de la asirom inca astept un raspuns. (desi... acum, dupa ce am citit ce ai scris tu, stiu la ce sa ma astept)

 

ce mi se pare aiurea din partea lor e ca nu tin cont de crash pad-uri, alarma, etc. ...

si eu am un hornet 2007 si uite ce oferta am primit de la un broker de asigurari:

 

Am primit oferte asa:

 

- Uniqa - suma asigurata 5200euro - prima de asigurare in 4 rate 720euro (700e 1-rata), franchiza 100e prima oara, 150e a doua oara, 300e a treia oara - despagubit dauna partiala, totala, furt, vandalism;

 

-Astra - suma asigurata 4580euro - prima de asigurare in 4 rate 450euro (400e 1-rata), franchiza din prima asigurata: 20% - dauna totala si furt, 5% - dauna partiala - FARA despagubire vandalism.

La Uniqa mi se pare mare prima de asigurare(200euro pe semestru este..MULT) iar la astra foarte mare franchiza la dauna partiala(5% inseamna 230euro la dauna partiala).

 

Astra si Uniqa nu sunt una si aceeasi...????? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac parte din acelasi grup. dar se pare ca nu sunt acelasi lucru (si ominiasig si asirom apartin de vienna insurance group, dar sunt diferite, deci si la astia o fi la fel). si pe mine m a bagat putin in ceata faza asta. tipul de la intermotorcycle a zis ca au decont direct cu uniqua, dar nu a zis nimic de astra. dupa cum vad si oferte diferite ...

 

altfel, la astra cica e o oferta. ~100E/eveniment, cel putin primele 3, fransiza. eu am fost la agentia din campineanu. daca vrei iti pot da nr de tel al persoanei cu care am vbit acolo. ce zisesem eu mai sus era cu tot cu vandalism.

 

Din cate stiu nu face nimeni reducere daca ai extra-uri pe ea !

carenele da, tot tbuie sa le plateasca, dar poate ca doar pe alea. una e sa platesti doua carene si alta e sa platesti carene + cine stie ce defectiuni/chestii sparte pe la motor, de exemplu. ei practic platesc o reparatie mai mica pt ca asiguratul a avut grija sa si puna crash pad-uri. that was my point. in fine, nu ca ma asteptam la vro minune, dar macar asa, ca principiu. :laugh:

 

:crack:

Editat de cataaaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac parte din acelasi grup. dar se pare ca nu sunt acelasi lucru (si ominiasig si asirom apartin de vienna insurance group, dar sunt diferite, deci si la astia o fi la fel). si pe mine m a bagat putin in ceata faza asta. tipul de la intermotorcycle a zis ca au decont direct cu uniqua, dar nu a zis nimic de astra. dupa cum vad si oferte diferite ...

 

altfel, la astra cica e o oferta. ~100E/eveniment, cel putin primele 3, fransiza. eu am fost la agentia din campineanu. daca vrei iti pot da nr de tel al persoanei cu care am vbit acolo. ce zisesem eu mai sus era cu tot cu vandalism.

:crack:

dap, vreau numarul de telefon, te rog sa mi-l lasi pe private... merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astra si Uniqa nu mai convietuiesc sub acelasi acoperis, sunt in plin proces de divort.

 

Se poate face asigurare casco cu sau fara fransiza, depinde de cati bani vreti sa scoateti din buzunare sau cum vreti sa fiti despagubiti in caz de... Doamne Fereste.

fara intentia de a face reclama, CASCO puteti sa gasiti si aici. bine inteles nu pe site gasiti oferta casco, dar va pot face o oferta avantajoasa daca luati legatura telefonic sau la sediul lor. Bafta la "cumparaturi" :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am cerut de la broker de asigurari mai multe cotatii, le pun mai jos, poate va sunt de folos.

 

Valoare asigurata undeva intre 3800-4500 EUR.

 

1. Astra:

270 EUR, fransiza 5% la evenimente, inclusiv la dauna totala. Acopera furtul, inclusiv de pe strada in RO si UE+ Turcia.

 

2. Ardaf - nu acopera furtul, asa ca nu m-a mai interesat.

 

3. Certasig - am avut anul trecut, au platit un furt partial (toba) asa ca as fi vrut sa fac tot la ei, dar nu acopera furtul anul acesta, deci nu ma intereseaza.

 

4. BCR - 430 EUR, fransiza - 15% din suma asigurata pentru daune partiale; 25% din suma asigurata pentru daune totale

Fransiza la partiala mi se pare prea mare, practic platesti cam orice incident din buzunar. Doar la dauna totala te ajuta.

 

5. Groupama (ASIBAN) - 5200 EUR asigurati - 511 EUR costa, fransiza 300 EUR/eveniment respectiv 20% din suma asigurata la dauna totala.

 

Cea mai buna oferta pare la Astra, stiu ca sunt foarte dornici anul asta sa faca cota de piata. Nu stiu insa daca platesc in caz ca ai dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Fransiza = suma fixa sau un procent din dauna lichidabila care ramine in sarcina asiguratului (adica o platesti tu)

 

Exemplu:

 

1

dauna partiala de 2000 ron cu fransiza fixa de 400 ron

Societatea de asigurari despagubeste asa: 2000 - 400 = 1600 ron despagubire restul de 400 se achita de asigurat la service cind scoti atovehiculul de acolo.

 

2

dauna totala cu frasiza de 20% la dauna totala

Societatea despagubeste asa: Suma asigurata (se gaseste in polita) - 20% din suma asigurata = despagubire.

 

(dauna totala se acorda de obicei daca reparatiile depasesc 70-80% din suma asigurata (atentie insa ce se intimpla cu epava si la cit se evalueaza ).

 

Cel mai bine este sa optati la o asigurare cu fransiza fixa cit mai mica (sau deloc daca se poate) in detrimentul celei procentuale asta in cazul daunelor partiale ( per eveniment ) si evitati fransizele mari la dauna totala sau furt , casco se face pentru daune mari nu pentru sgarieturi ... altfel nu il mai faci si iti asumi tu riscul.

 

Respect, :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut,

 

Vreau sa fac asigurare casco pe sezonul asta si nu prea stiu unde sa ma duc.

Puncte proaste am auzit din toate directiile si pana acum nu am avut casco decat pe masina asa ca rog pe cei care au/au avut sau intentioneaza sa isi faca sa isi dea cu parerea.

 

Ms anticipat.

Editat de w33bs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot studiat si eu ofertele zilele astea deoarece tocmai mi am achizitionat o motocicleta....ASTRA are cea mai buna oferta dar nu stiu cum sta treaba cu plata in caz de incident(ma refer daca se misca repede), iar Groupama (ASIBAN) are preturile mari dar stiu oameni care nu au avut nicio problema cu despagubirea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

As fi si eu interesat de un Casco. Mentionez de la inceput ca sunt interesat doar de oferte decente, adica o prima acceptabila si o suma asigurata pe masura starii motocicletei. Datele sunt urmatoarele:

 

Suzuki GSF650S 2005, 23.000km, stare buna (prezinta o singura zgarietura pe carena)

posesor 27 ani, 3 ani cat A, 10 ani cat B, fara daune, fara reduceri speciale (pensionar, somer etc)

 

Pentru sezonul 2009-2010 am platit 311 euro prima suma asigurata 4200 euro la Asirom. Pentru anul acesta astept suma asigurata minim 3000 euro.

Astept oferte in acest topic sau mesaj privat. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutati despre CASCO: Unde, cat, cum, conditii, seriozitate etc.

 

Majoritatea brokerilor ofera la ASTRA. Imaginea ASTRA e foarte proasta dar un cunoscut, sef service (auto nu moto), zice ca platesc la timp.

 

Cei mai buni ar fi Alianz si Generali (care nu ofera CASCO MoTo, apropo) iar la polul opus Asirom, Euroins si Carpatica la care nu e bine sa faci nici RCA !

 

Omniasig plateste dar vin ei cu punga de piese :)

 

BCR Asig si GroupAma au prime si fransize imense. Ar fi bine si sa ai peste 25 de ani si categoria A de 3 ani.

 

Ce se intampla dupa un eveniment ? ... Nici un feedback recent de la motociclisti !

Editat de vane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noutati despre CASCO: Unde, cat, cum, conditii, seriozitate etc.

 

Majoritatea brokerilor ofera la ASTRA. Imaginea ASTRA e foarte proasta dar un cunoscut, sef service (auto nu moto), zice ca platesc la timp.

 

Cei mai buni ar fi Alianz si Generali (care nu ofera CASCO MoTo, apropo) iar la polul opus Asirom, Euroins si Carpatica la care nu e bine sa faci nici RCA !

 

Omniasig plateste dar vin ei cu punga de piese :)

 

BCR Asig si GroupAma au prime si fransize imense. Ar fi bine si sa ai peste 25 de ani si categoria A de 3 ani.

 

Ce se intampla dupa un eveniment ? ... Nici un feedback recent de la motociclisti !

la astra am stat eu 140 zile pana sa faca plata, drept urmare pana acum am stat cu motocicleta blocata in service. sunt niste nesimtiti si sper sa dea faliment cat mai repede. eu unul nu mai iau de la ei nici un rca, sa nu treaca si altul prin ce am trecut eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am deschis dosarul pe 10 noiembrie (dupa ce am fost lovit pe 31 octombrie de un mos, mi-a daramat-o in parcare si mi-a spart tot ce inseamna carene pe ea...) dupa ce de pe 1 noiembrie m-am tot rugat de ei sa vina sa faca constatarea. de pe 10 noiembrie pana pe 23 ianuarie probabil au aruncat dosarul pe un birou si si-au bagat picioarele in el. de pe 23 ianuarie mi l-au trimis la departamentul anti-frauda (eu oricum dusesem motorul la service-ul agreat de ei, banii intrau in service nu ii vedeam eu in mana, asa ca nu stiu unde e frauda, ma rog... ideea e ca la anti-frauda au voie sa il tina inca 90 de zile pe langa cele 90 disponibile in mod normal.) de acolo a iesit pe 8 martie si s-a intors la sucursala, unde mi l-au mai tinut pana vineri, la o zi dupa ce expirasera cele 90 de zile LEGALE (exceptand perioada de suspendare de 43 de zile cat a fost la anti-frauda acolo.) au facut plata si luni ma duc sa il ridic. in tot timpul asta am facut plangere la CSA pt ca pur si simplu nimeni nu imi zicea CE SE INTAMPLA cu dosarul meu, unde e, ce i se face, cat mai are, etc, apoi am reusit sa intru peste directorul de daune care era si el un imbecil si tot imi dadea cu "nu stiu eu, nu e de competenta mea" si am facut rost de nr lui de telefon luandu-i o carte de vizita de pe birou si apoi il sunam zilnic sa il exasperez cu intrebarile, ca incepuse sa ma roage sa nu il mai sun, pe vita de inspector de daune daca il prind pe strada il calc in picioare pt ca e un dobitoc care imi dadea cu flit cu orice ocazie si nu odata mi-a sugerat ca ar trebui sa ii dau un mic imbold financiar, iar cei de la service mi-au spus ca un prieten de-al lui si de-al directorului a avut buba cu motorul si amandoi au facut presiuni sa se rezolve repede cu hartogaraia si in 10 zile tipul respectiv avea motorul rezolvat. cu o dauna mai mare decat a mea. aaa, si cand mi l-au suspendat nu mi-au trimis vreo notificare (legal ar trebui scrisa, dar nu mi-au dat nici macar un telefon) si muuulte multe altele. asa ca feriti-va de astra, ca sunt niste bulangii.

 

a, si nu sunt singurul, mai am un prieten patit tot la astra, da' el abia a inceput distractia, are dosarul acolo "doar" de 70 zile...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...