Sari la conținut

Coltul Colectionarilor


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E loi aici si pentru un vechi mobrist nostalgic? dar am doar mobre :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 10 Jan 2008 20:10 -------------
la urma urmei toti de aci suntem comunisti sau mai putin comunisti! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E loi aici si pentru un vechi mobrist nostalgic? dar am doar mobre :bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Jan 2008 20:10 -------------</small><br/>la urma urmei toti de aci suntem comunisti sau mai putin comunisti! :P

Ti-e rusine cu tine de nu bagi nimic la profil?

Ai spus ca ai Mobre da nu si de care fel,care an,samd.Poate bagi si niste poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-e rusine cu tine de nu bagi nimic la profil?

Ai spus ca ai Mobre da nu si de care fel,care an,samd.Poate bagi si niste poze.

Domnu HondaSan nu vlea sa-ti intre X4 la avatar?! :P :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu HondaSan nu vlea sa-ti intre X4 la avatar?! :makeout: :wink:

[/qJeane,prietene,da numai pentru prieteni,baga un ochi la profilul lui bunu si -l vei vedea pe batrinul HondaSan.Nu mai explic acum dece.Sanatate.Apropos de sanatate;ce parere aveti de un oarece Muzeu al motocicletei in Romania?Ptiuuuuuu ca mi-a scapat porumbelul din gura. :P

Revin,Jeane m-ai facut.La profilul tau nicio honda.Te astept.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu-i dati frate un telefon, sa stie omul ca e cerut aici.

 

de prin 2006 il tot bazai si la telefon si pe mess sa bage poze sa ne oftice, da asa e el, modest :makeout:

 

si la cererea telespectatorilor o sa pun ceva poze...

 

momentan nu am de la toate dar...nici Dumnezeu nu a facut lumea intr-o zi :P

 

mestere, pacat ca am formatat hardu ca aveam ceva poze cu motoare d-ale tale, inainte de restaurare...oricum nu pot pune poze, asa ca tot tu sa ne incalzesti cu ele :makeout: lasa ca ajung pe anu asta la tine sa bem, si ti le pozez :makeout:

 

sa fiu macar ontopic, ma consider colectionar de diverse obiecte vechi(set furgulite, pipe :makeout: , etc) dar si de motoare...sa le enumar aici, caci poze, nu pot pune...

 

-am detinut o minimobra metrom din 77 ce s-a dus, pe mana unor ciorditori :makeout:

-simson sr2e din 61(parca) luat cu ajutorul lui @CUXI si restaurat, intr-o proportie de 99%

-carpati super 63, momentan stationar in camera mea, si vopsit

-mobra 50s completa, in stare de nefunctionare(deh, frigul nu mi-a permis sa o fac sa mearga)

-jawa o spun, desi nu e oldtimer, pt ca-i fabricata in 94...este o TS 350 638, la care caut acte sa pot pleca in drumetii la primavara

-si ar mai fi de spus mz-ul es 175 cu atas pe care inca nu l-am saltat pe motiv de lipsa de acte, si spatiu de depozitare(deh, deja e blocu plin de fiarele mele :makeout: )

 

toate cele bune colectionarilor :wink:

 

@HondaSan aka @bunu: cineva mi-a furnizat informatia mai demult, referitor la nickul tau, cand am intrebat de userul @bunu :makeout: referitor la un muzeu, auzisem de la un amic ce are un k125 restaurat de el, ca vroia nu stiu cine sa deschida prin Timisoara asa ceva...de atunci n-am mai vb cu amicul, dar daca aflu ceva concret, voi spune....timisorenii ne pot da mai multe informatii?

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Daca o sa te uiti mai in spate aici ai sa vezi ca i-am amenintat pe colectionari cu o tare ideie ce mi-a trasnit prin cap si pe care am discutat-o si cu cuxi.Despre ce este vorba?Eu voi incepe demersurile pentru un ONG privind un Muzeu Privat al Motocicletei.De aceea am si spus ca tot ce cumpar iese definitiv din circuit pentru ca le bag in acest muzeu.In actiunea mea desigur ca ma bazez in mare parte si pe ceilalti colectionari din tara,in sensul asta asteptind si multe sfaturi dar si ajutoare concrete.Ce si cum se va putea discuta in curind cind o sa-mi permit sa-i invit pe colectionari ori la mine acasa ori la un restaurant(personal prefer Bikers Otopeni) unde sa ne cunoastem si sa vedem daca si cum vom putea colabora.

Ideea mi sa parut la incepu trasnita.Da ce sai faci?Tote ideile novatoare sunt sau par trasnite.Si daca nu ai un dram de nebunie nu faci altceva dedcit sa astepti postasul cu pensia.Privind acest Muzeu voi deschide un topic aparte.Cu speranta ca nu se va arunca cu pietre in mine,pe motiv de ticneala senila,va urez as.us. :wink: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ideea Muzeului este viabila, dintr-un motiv f simplu- nu ne permitem d.p.d.v. pecuniar să tinem stocate niste motociclete la care muncim poate si un an de zile si bag mai multi bani decat as lua-o din Germania direct reconditionata. Si unde ar fi locatia Muzeului, la Bucuresti--cred ca mie mi-ar coneii, dar lui Cuxi nu, el l-arvrea la Fagaras, sa se bucure de motociclete lui, Alwin l-ar vrea la Resita si tot asa.

Eu propun intalniri lunare si sa iesim cu retromotoretele la plimbare, cred ca impactul vizual este mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut lupule.In mare parte ai dreptate dar si eu ma bazez pe ceva.Personal sunt dispus sa "investesc" in aceasta actiune destul de multi bani fara a dori sa mi-i recuperez.Acum cu loctia treaba sta cam asa:Sa faci un muzeu unde sa nu-l poata vedea mai nimeni nu are rost.Eu zic,ca in Bucuresti.Eu am sa fac inceputul.Probabil ca din punct de vedere financiar la un moment dat nu voi mai face fata.Dar asta e alta gisca in alta traista.Odata inceput lucrul se va misca din ce in ce mai repede si mai eficient si se va ajunge acolo unde dorim noi.Principalul este sa vrem si sa credem in aceasta actiune.Eu CRED SI VREAU.Daca voi mai gasi pe cineva sa creada asta o va arata viitorul.Propunerea cu berea ramine valabila. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand trimiti exponatele la un muzeu, fie moca, bucuria ar fi sa aiba cineva grija de ele, sa le intretina, daca nu chiar tu impreuna cu ceilalti donatori, si sa fie afisat ceva in spate cu povestea restaurarii, ceva poze de dinainte, si numele celui ce l-a facut....nu cred ca conteaza, pt mine cel putin, ca muzeul sa fie departe...conteaza sa ma duc odata sa zicem, cu nepotii la acel muzeu, si sa ma bucur ca acea motoreta este vazuta si admirata de lume, ca numele meu e acolo, munca mea este placuta de cei ce o privesc, ca am lasat ceva in urma mea, frumos.... Dar, din pacate, romanii nu prea mai gusta placerea de a se duce la un muzeu(motiv pt care si muzeul tehnic este cum este)... :wink:

 

Treaba cu muzeul este o idee frumoasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand trimiti exponatele la un muzeu, fie moca, bucuria ar fi sa aiba cineva grija de ele, sa le intretina, daca nu chiar tu impreuna cu ceilalti donatori, si sa fie afisat ceva in spate cu povestea restaurarii, ceva poze de dinainte, si numele celui ce l-a facut....nu cred ca conteaza, pt mine cel putin, ca muzeul sa fie departe...conteaza sa ma duc odata sa zicem, cu nepotii la acel muzeu, si sa ma bucur ca acea motoreta este vazuta si admirata de lume, ca numele meu e acolo, munca mea este placuta de cei ce o privesc, ca am lasat ceva in urma mea, frumos.... Dar, din pacate, romanii nu prea mai gusta placerea de a se duce la un muzeu(motiv pt care si muzeul tehnic este cum este)... :wink:

 

Treaba cu muzeul este o idee frumoasa....

Parca am stat de vorba impreuna sau cum se mai spune mi-ai luat vorba din gura.Si eu am gindit la fel.In plus un mic centru de documentare cu tot felul de documente privind toate tipurile de motociclete,dotat cu calc. cu documentatie scrisa fotografii si altele.

Te risti pe 25 luna asta la Bikers Otopeni?Seara? :P

Si daca nu vin romanii,da nu cred,vor veni strainii.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am stat de vorba impreuna sau cum se mai spune mi-ai luat vorba din gura.Si eu am gindit la fel.In plus un mic centru de documentare cu tot felul de documente privind toate tipurile de motociclete,dotat cu calc. cu documentatie scrisa fotografii si altele.

Te risti pe 25 luna asta la Bikers Otopeni?Seara? :P

Si daca nu vin romanii,da nu cred,vor veni strainii.

ar fi foarte interesant, dar la interesul romanului pt acest domeniu nu stiu daca se vor acoperii cheltuielile de spatiu si altele :makeout: cel mai nasol ar fi cu spatiul....

 

in Biker's Otopeni n-am fost ever ca-i al dracu de departe de mine, si as veni cu mare drag, da inca nu ma pot pronunta referitor la asta, ca-s foarte ocupat acum la inceput de an...vorbim....nu intra zilele in sac :makeout:

 

PS: io as renunta la banii bagati intr-un motor, si dupa cum se stie, intr-un muzeu pot fi expuse si motociclete care sa fie complete la aspect si restaurate tot la aspect, fara a necesita functionare interna...problema ar fi cu investitia in piese la unele modele, dar restaurarea exterioara nu lasa o gaura prea mare in buget iar sentimentul pe care il ai cand iti stii motorul acolo, este nepretuit :wink:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi foarte interesant, dar la interesul romanului pt acest domeniu nu stiu daca se vor acoperii cheltuielile de spatiu si altele :P cel mai nasol ar fi cu spatiul....

 

in Biker's Otopeni n-am fost ever ca-i al dracu de departe de mine, si as veni cu mare drag, da inca nu ma pot pronunta referitor la asta, ca-s foarte ocupat acum la inceput de an...vorbim....nu intra zilele in sac :makeout:

OK. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HondaSan, m-ai lasat paf cu ideea ta, nu prea dispun de capital dar imi pun la bataie tot sufletul meu de

motorist pt treaba aista, si crede-ma, am un suflet mare :laugh: Ps. Nu stiu cum se baga poza la profil si mor de ciuda ca am una taare, special pregatita. :Numa :blink: , pt fratele meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HondaSan, m-ai lasat paf cu ideea ta, nu prea dispun de capital dar imi pun la bataie tot sufletul meu de

motorist pt treaba aista, si crede-ma, am un suflet mare :o Ps. Nu stiu cum se baga poza la profil si mor de ciuda ca am una taare, special pregatita. :Numa :blink: , pt fratele meu

Ne vedem 25 la Bikers Otopeni sa punem tara la cale.Adu si pozele.Fratele tau. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne vedem 25 la Bikers Otopeni sa punem tara la cale.Adu si pozele.Fratele tau. :friends:

[/q

 

As fi venit cu mare placere, multam pt invitatie, dar sunt la cutite cu timpul, dovada ca nici Hondita nu mi-am vazut-o tocmai din luna septembrie, cand am bagat-o la hibernat!!!Din primavara se rezolva problema asa ca , te rog, sa-l tii pe fratili tau la curent cu desf ostiltatilor.Cat despre poze, am ce sa-ti arat, cand va fi timp, numa bine ca imi urla raptoracul cel mic :rock: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Bun venit printre cei pe doua si trei roti! :D

Cum se prezinta bunicuta?

merge bine totul ok,dar mai am de lucru la ea ,as vrea sa schimb culoarea in negru ,cauciucurile ,mansoane si alte gume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, astept cu nerabdare sa va consemnati, de vreti, povestea oldtimerului vostru :)

Oferim si un premiu pt cea mai buna lucrare!Acestea, apoi, vor fi publicate impreuna cu multe povesti despre restaurari si poze, pe site-ul campaniei pro restaurare pe care am demarat-o pt inceput la SMAEB cu sprijinul Urban Riders si Dac Motors :)

 

Sper sa marim miscarea oldtimer din tara asta, si fara sa le oferim povestioare si poze frumoase din timpul restaurarilor noastre, nu vom sensibiliza inimi sa salvam fiarele de la topire :)

 

/index.php?...t&p=1821894

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

acum cateva zile am achizitionat doua bunicute NSU 200cc ,cea neagra model 1950 si cea albastra model 1955,sper sa gasesc si o carte cu datele tehnice si sa ma apuc de restaurat

post-46842-1243516286_thumb.jpg

post-46842-1243516358_thumb.jpg

post-46842-1243516457_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva zile am achizitionat doua bunicute NSU 200cc ,cea neagra model 1950 si cea albastra model 1955,sper sa gasesc si o carte cu datele tehnice si sa ma apuc de restaurat

Daca NSU are vopseaua originala ar fi mai indicat sa-l lasi asa, e mult mai cool! :cheers: Arata trasnet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...