Sari la conținut

Coltul Colectionarilor


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Habarn-am ce e alaOHC.Sinu e o rusine sa nu stii.E rusine sa nu stii,sa te faci ca stii si sa nu intrebi.

Si sa nu mai rizi de mine ca e valabila miscarea din desenul tau animat.Figurativ vorbind.

 

--- Mesaj completat în 21 Dec 2007 23:10 -------------
:crack: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si eu am intrebat nah.poate exista. :crack: hai sa nu ne tachinam. :rock: ca rade lume de noi :blbl:

am sa poztez mootoru meu,mai dupa cateva zile,ca e desfacuta PC-ul acasa ,si pe ea am pozele.pana atunci sa sparga gheata careva.cuxi are ce sa puna,nu gluma.tot respectul pt el.e mare domn pe langa.bafta. :rolleyes:

OHC motor in 4 timpi ,axa cu came in chiuloasa. :(

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si eu am intrebat nah.poate exista. :crack: hai sa nu ne tachinam. :rock: ca rade lume de noi :blbl:

am sa poztez mootoru meu,mai dupa cateva zile,ca e desfacuta PC-ul acasa ,si pe ea am pozele.pana atunci sa sparga gheata careva.cuxi are ce sa puna,nu gluma.tot respectul pt el.e mare domn pe langa.bafta. :rolleyes:

Am vb cu cuxi aseara 2 ore despre o tare idee a mea.La timpul potrivit o sa anunt pe toata lumea despre ce e vorba.Mi-a aratat toata colectia.E tare si foarte serios.Sper sa ne adunam mai multi (cred ca la el la Fagaras)si sa o punem de o bere si de o tara la cale.Acu sincer nu stiu ce e aiaOHC.Salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-OHC inseamna ,ca motorul in 4 timpi are axa cu came in chiuloasa.

-OHV axa cu came in blocul moto (exemplu SIMSON)

-SV supape pe cilindru. (exemplu M72 )

si tot asa mai sunt altele.dar astea sunt cele mai de baza

-T2 doi timpi,aici nu am nimic de spus.

dar sa nu ma intrebi de unde vin denumirile,ca nusth exact.din germana cred. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OHC:overhead camshaft[arbore cu came in chiulasa]

SOHC:single overhead camshaft[un arbore cu came in chiulasa]

DOHC:dual overhead camshaft[doi arbori cu came in chiulasa]

OHV:overhead valves[arbore cu came in bloc,supape in chiulasa]

SV:side valves[supape laterale]

IOE:inlet over exhaust[supapa de admisie in chiulasa,iar cea de evacuare laterala]

toate prescurtarile[dupa cum lesne se poate vedea]provin din limba lui Shakespeare. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OHC:overhead camshaft[arbore cu came in chiulasa]

SOHC:single overhead camshaft[un arbore cu came in chiulasa]

DOHC:dual overhead camshaft[doi arbori cu came in chiulasa]

OHV:overhead valves[arbore cu came in bloc,supape in chiulasa]

SV:side valves[supape laterale]

IOE:inlet over exhaust[supapa de admisie in chiulasa,iar cea de evacuare laterala]

toate prescurtarile[dupa cum lesne se poate vedea]provin din limba lui Shakespeare. :crack:

:rolleyes:

 

ash mai avea o completare....motoarele care au IOE, mai sunt cunoscute shi sub denumirea de "F" head

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.Chiar nu stiam.Cu ocazia asta am vazut si eu ce inseamna acel DOHC de pr auto.Salutare.

uite cineva stie mai exact :rolleyes:"kyvacka". eu nu is cu cartea :blbl:

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Dec 2007 01:00 -------------</small><br/>

post-21334-1198318220_thumb.jpg :crack: ....sper sa nu fie vreo suparare....o poza cu motorul lui Robert bk350.....

no problem dude.nu e nici o suparare.din contra :rock:

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu cuxi aseara 2 ore despre o tare idee a mea.La timpul potrivit o sa anunt pe toata lumea despre ce e vorba.Mi-a aratat toata colectia.E tare si foarte serios.Sper sa ne adunam mai multi (cred ca la el la Fagaras)si sa o punem de o bere si de o tara la cale.Acu sincer nu stiu ce e aiaOHC.Salutare.

Spune, acum, nu ne mai fierbe, care-i treaba cu ideea ta?Noaptea asta sigur nu mai dorm! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu fie vreo taxa speciala pt motoare vechi. :rolleyes:

Eu sunt diliu ca bag bani in fiare da nu sunt diliu sa-mi dau singur taxe.N-ai nimerit-o.Mai incearca.Lupu sa apropiat putin.Toate bune. :crack:

 

--- Mesaj completat în 25 Dec 2007 11:54 -------------
LA MULTI ANI SI MULTA FERICIRE ,SANATATE CU INDEPLINIREA TUTUROR VISURILOR SI DORINTELOR,MOTOCICLISTILOR IN GENERAL SI COLECTIONARILOR DE MOTOARE VECHI ,IN PARTICULAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fiindca este vorba de colectionari sunt de parere sa posteze aici toti cei care au o colectie ,mai mare sau mai mica(chiar si numai una),sa le enumere si daca se poate foto.In rest va urez ACHIZITII IMPORTANTE IN NOUL AN.

Editat de HondaSan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vorbesc cu Mircea Vlad din Fagaras sa puna pe forum pozele cu motoarele lui.De unde a facut rost de ele numai el stie.Grozave si de valoare.Eu am comuniste de nu prea stiu cum sa pun pozele pe forum.Cum invat le arat ca de aia le avem ,sa ne laudam cu ele.

 

<small>--- Mesaj completat în 21 Dec 2007 17:49 -------------</small><br/>

Misto BMW-ul.La ce pret? :crack:

cuxi e un mare mester si un mare om :crack: m-a ajutat si pe mine mult, si de mult ma chinuie ca ma cheama la el si nu pot ajunge!ii stiu doar triumphu de 100 cc din 1934, ca ne-am intalnit la fest-uri, iar eu il chinui sa puna odata poze cu "muzeul", sa ne lase gura apa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...