Sari la conținut

Coltul Colectionarilor


HondaSan
 Share

Postări Recomandate

Am initiat acest subiect de discutie pentru ca e clar ca sunt din ce in ce mai multi colectionari de motociclete vechi.Avind in vedere ca bugetul pentru astfel de pasiuni este mic si calitatea motoarelor este mai slaba.Adica se colectioneaza mai mult comuniste.Nu ca mi-ar fi rusine cu ele da as vrea si eu ceva raritati.Pina la acele raritati prezint aici motoarele mele cu rugamintea ca cei care se simt in stare sa prezinte si ei din comorile lor.

OARE DE CE AVEM O COMOARA DACA NU O ADMIRA NIMENEA?

IJ 350,festival,1953,nereconditionat.Simson,1960,cam80% original,nereconditionat.CZ125,1960,100% original,nereconditionat.MZ175,git de lup,100% original,nereconditionat.IJ350,1962,90% original,reconditionat amatoristic.Jawa 350,1989,100 originala,nu necesita reconditionare ci numai reparatii.

Deocamdata atita.Va astept si pe voi cu micile voastre colectii. :kick: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce e ala colectionar?

Raspund cu placere.

Un colectionar e un om diliu care baga bani in tot ce un om cu mintea intreaga ,arunca la gunoi.

Nu numai ca baga bani in ele dar le si spala ,curata,reconditioneaza,le catalogheaza,le arata prietenilor si neprietenilor,sa mindresc cu ele,se lauda cu ele,le lasa mostenire la alti sau se ingroapa cu ele.Asemeni mie ,fraieri ce pestreza istoria,puteti sa mai adaugati la lista alte definiri ale COLECTIONARULUI.

Sa auzim de bine. :kick: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am initiat acest subiect de discutie pentru ca e clar ca sunt din ce in ce mai multi colectionari de motociclete vechi.Avind in vedere ca bugetul pentru astfel de pasiuni este mic si calitatea motoarelor este mai slaba.Adica se colectioneaza mai mult comuniste.Nu ca mi-ar fi rusine cu ele da as vrea si eu ceva raritati.Pina la acele raritati prezint aici motoarele mele cu rugamintea ca cei care se simt in stare sa prezinte si ei din comorile lor.

OARE DE CE AVEM O COMOARA DACA NU O ADMIRA NIMENEA?

IJ 350,festival,1953,nereconditionat.Simson,1960,cam80% original,nereconditionat.CZ125,1960,100% original,nereconditionat.MZ175,git de lup,100% original,nereconditionat.IJ350,1962,90% original,reconditionat amatoristic.Jawa 350,1989,100 originala,nu necesita reconditionare ci numai reparatii.

Deocamdata atita.Va astept si pe voi cu micile voastre colectii. :kick: :crack:

prinre fiarele avute de-a lungul timpului s-au numarat:vreo 3 Jawe 250,1 sau 2 de 175,Cz 175 sport[2 bucate],Jawa 350[una 638 si una 634],Simson Sport 250[de fapt 285 ca avea piston Dacia 1300],CZ 453[125],MZ RT 125[de fapt cadrul era de K-125],K-125[modifict cu furca Earles artizanala pe fata],IJ Jupiter 3 si 4,CZ 980 MX[250],Voshod 3M,Minsk etc. etc.dintre toate mai am acu doar o Jawa 175.cea din poze.

post-10713-1197914016_thumb.jpg

post-10713-1197914044_thumb.jpg

post-10713-1197914071_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prinre fiarele avute de-a lungul timpului s-au numarat:vreo 3 Jawe 250,1 sau 2 de 175,Cz 175 sport[2 bucate],Jawa 350[una 638 si una 634],Simson Sport 250[de fapt 285 ca avea piston Dacia 1300],CZ 453[125],MZ RT 125[de fapt cadrul era de K-125],K-125[modifict cu furca Earles artizanala pe fata],IJ Jupiter 3 si 4,CZ 980 MX[250],Voshod 3M,Minsk etc. etc.dintre toate mai am acu doar o Jawa 175.cea din poze.

Ohooooooooo bre stai asa.ma dor ochi si circumvolutiunule.Nu ne omori.Esti un Dur.Ma bucur pentru ce ai avut dar m-as bucura mai mult pentru ce ai adunat si depozitat.Daca esti tare pastreaza-le.Ai cuvintul meu ca vom avea unde sa le aratam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa Java frate, si taicameu a avut una de 350 prin 70 pana prin 81, eu am ramas cu pasiune vesnica pentru ea, dar forma aia ca a ta, astea mai noi parca nu imi plac asa mult, din pacate a trebuit sa o vanda, deh, alte prioritati, Oricum sper sa imi iau si eu candva una, pur si simplu imi place modelul, parca are suflet intr-adevar. Sa ai parte si grija de ea.

 

Frate HondaSan, baga si tu ceva poze.

 

Asfalt uscat si iarna scurta. :kick:

 

--- Mesaj completat în 17 Dec 2007 20:19 -------------
Frumoasa Jawa frate, si taicameu a avut una de 350 prin 70 pana prin 81, eu am ramas cu pasiune vesnica pentru ea, dar forma aia ca a ta, astea mai noi parca nu imi plac asa mult, din pacate a trebuit sa o vanda, deh, alte prioritati, Oricum sper sa imi iau si eu candva una, pur si simplu imi place modelul, parca are suflet intr-adevar. Sa ai parte si grija de ea.

 

Frate HondaSan, baga si tu ceva poze.

 

Asfalt uscat si iarna scurta. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e ala colectionar?

pe aici sunt extemisti, ahtiati, inoculati :kick: ... cred ca nimeni nu se considera colectionar. a avea o pasiune, a aduna motoare si a le folosi nu e totuna cu a face colectie.

drobu zicea pe undeva ca un colectionar e un tip in varsta, cu multi bani, care cumpara doar chestii originale, cu cat mai scump cu atat mai bine, pe care evident nu le restaureaza el si cu care nu face nimic, doar le aduna. si evident nu orice ciors e "de colectie".

ar mai fi si alte definitii, dar cred ca pt. topicul acesta cam asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce e ala colectionar?

ce naiba...........chiar nu sti :crack:

 

dar sa ma laud si eu

incep cu o mobra defapt 2 ca sint 2 modele nu difera ele mult dar...

jawa125,panonia250,mz125x2,mz175,mz250x3,simson sport x3,simson awo doar unul deocamdata :kick: ij56x4,ij49x2,ural,dnepr12,k750x5,m72x4,bmwr35 si mai sint multe dar descompletate :crack:

orcum nu ma opresc aici :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un amic de-al meu are de vanzare urmatoarele motorete: bmw R35 , M72 , ural , simson , zundapp , DKW , dnepr , minsk , un bmw care este asemanator cu M72 si cred ca mai sunt pe acolo. le vinde pentru ca nu mai are putere sa le intretina.

preturile nu sunt mari si in plus sunt negociabile. are o magazie de piese de schimb pentru orice babaciune.

 

sa fiti sanatosi. 0720176775 - nae(geamanu)decu.

 

din punctul meu de vedere ,COLECTIONAR este acel om care achizitioneaza obiecte vechi (mai ales rare) ce au valoare datorita calitatii lor si le reconditioneaza .

salutare. :kick:

4pistons :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain topic.super fain acest topic.ma bucur.bine gandit "HondaSan".da. :cheers:

dar baga niste poze valoroase.dar fara ij si jawe si nusth ce motoare de prin 60 pana azi.eu stiu ca un motor e vechi de la 10 ani.dar vreau sa vad orice motor,care a fost facut pana in 1945-1950. :crack: jawa?dkw?nsu?ariel?triumph?ect..... :kick: is curios daca sunt colectionari in tara,car au cu ce sa se mandreasca. sper ca nu numai eu sunt curios,ci toata lumea ,care intra pe forum. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o acceptiune generala, un vehicul (masina sau motor) are valoare itorica pentru a fi colectionat dupa o perioada de minim 20 de ani dupa ce ultimul exemplar a iesit de pe linia de fabricatie.

No problem Lupule.Dadeam vaselina din belsug,asteptam 10 ani(cine nu poate lasa copii sa astepte) si asa aveam colectie valoroasa.Ei?Salutare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain topic.super fain acest topic.ma bucur.bine gandit "HondaSan".da. :)

dar baga niste poze valoroase.dar fara ij si jawe si nusth ce motoare de prin 60 pana azi.eu stiu ca un motor e vechi de la 10 ani.dar vreau sa vad orice motor,care a fost facut pana in 1945-1950. :crack: jawa?dkw?nsu?ariel?triumph?ect..... :rolleyes: is curios daca sunt colectionari in tara,car au cu ce sa se mandreasca. sper ca nu numai eu sunt curios,ci toata lumea ,care intra pe forum. :rock:

Nu fii sadic si baga cutitu in rana mai adinc.pai daca eram tare pe pozitii,financiar vorbind,aveam acu toate alea,de prin 25,35,45.E penurie de lipsa mare la monetar.Atit am putut atit am facut.

In ce priveste ultimul post,baga si otraducere.Nu toata lumea sa nascut la oras.Vrem si noi sa stim de e injuratura sau e de bine.

In ce priveste MISCAREA NOASTRA,adica a colectionarilor de motociclete,am o idee nebuna rau.URMEAZA. :blbl: :( :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu am bagat cutitul in rana.doamne fereste.numai ca ,am crezut ca ai ceva motoare de postat pe forum si eram nerabdator sa vad ceva mai de prin 20 incoace :blbl: ar tre facut un topic pt cei care ar posta poze cu motoarele lor vechi.cat mai vechi,cu atat mai bine.si eu am unul vechi,de care sunt mandru ca il am,dar nu colectionez.si cred ca sunt multi motociclisti,care mai au pe langa motarele lor de generatie noua,unul mai vechi,care are o poveste-semnificatie-etc.poate este un topic de genul.dar eu inca nu l-am gasit,ca is :rolleyes: la cap. :crack: :rock: un topic cu poza si cateva cuvinte frumoase fara off-uri.asfalt uscat pt toti.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.si cred ca sunt multi motociclisti,care mai au pe langa motarele lor de generatie noua,unul mai vechi,care are o poveste-semnificatie

 

:rolleyes: eu ma mandresc cu un cbr 929 din 2000 dar in special cu un bmw r60 din 1962 in stare perfecta :crack:

asfalt uscat :rock:

post-28802-1198236736_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vorbesc cu Mircea Vlad din Fagaras sa puna pe forum pozele cu motoarele lui.De unde a facut rost de ele numai el stie.Grozave si de valoare.Eu am comuniste de nu prea stiu cum sa pun pozele pe forum.Cum invat le arat ca de aia le avem ,sa ne laudam cu ele.

 

--- Mesaj completat în 21 Dec 2007 17:49 -------------

:rolleyes: eu ma mandresc cu un cbr 929 din 2000 dar in special cu un bmw r60 din 1962 in stare perfecta :crack:

asfalt uscat :rock:

Misto BMW-ul.La ce pret? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene.Uite asa vine un glumet pe forum si ne da pe la nas cinestie ce film si noi,astia pasionati,nu mai dormim noptile pina nu achizitionam "jaful".

M-ai dat pe spate.Asa ceva am vazut in copilarie la vreo zece strazi de noi.Era un intreg folclor despre acest motor care era singular in Romania pe acea vreme.Ne adunam vreo zece copii si ne ducem sa-l vedem.Stateam acolo vreo ora si ne dadeam cu parerea de aia si de aia,tragem de aia,acceleram,ne suiam pe ea si nu plecam decit atunci cind proprietarul ,exasperat de nesimtirea noastra,ne gonea.

Ai uitat sa spui ca e in 4 timpi.Omu are doua bucati.Stii ceva de ele?Sunt in Romania?Cedeaza vreuna din ele?Oricum MULTUMESC.Salutare. :rolleyes: :crack: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...