Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se pare ca ai mai multe date decat noi.Si mie imi trebuie.De unde pot sa o iau?

 

 

http://www.babbittsonline.com/pages/parts/...d/1/Suzuki.aspx

 

pe pagina cu crankcase cover

 

SKU: 68233-01D10

EMBLEM MODEL K4/K5/K6

 

in principiu daca le dai codul iti aduce pe original oricine aduce piese suzuki

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

stie cineva cum trebuie sincronizate carburatoarele ?

eu le-am reglat cu sincronizator ( doua sticle cu ulei... ) si cand scot fisele ( pe rand ) un piston intrerupe mai mult decat celalalt ( adica se opreste motorul cand scot pe stanga si se simte putin cand il scot pe dreapta ) deci nu merg egal dar dezvolta putere mai mare .

sau le-am reglat dupa ureche si intrerupe la fel si pe stanga si pe dreapta , dar nu mai are asa putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut !

stie cineva cum trebuie sincronizate carburatoarele ?

eu le-am reglat cu sincronizator ( doua sticle cu ulei... ) si cand scot fisele ( pe rand ) un piston intrerupe mai mult decat celalalt ( adica se opreste motorul cand scot pe stanga si se simte putin cand il scot pe dreapta ) deci nu merg egal dar dezvolta putere mai mare .

sau le-am reglat dupa ureche si intrerupe la fel si pe stanga si pe dreapta , dar nu mai are asa putere.

Eu am facut si cu furtun cu apa, dupa ureche. Sincer, sunt la fel de bune ambele metode, insa cand sincronizezi, sa incerci sa sincronizezi la o turatie mai mare (3000 de ture de ex, acolo folosesti mai mult motorul, nu la 1700 cum scrie in carte). Motorul nu are o functionare liniara, plus ca daca ai ca si mine, compresie diferita pe cilindrii, o sa iti vina foarte greu sa le reglezi corect.

Pentru a face un reglaj bunicel, poti incalzi motorul, scoti pe rand cate un capacel, asculti sunetul produs la gaura de sincronizare, dupa care pui la loc capacelul si asculti si la celalalt. Daca este diferit, umbli la surubul de reglaj si repeti procedura pana cand seamana/sunt la fel sunetele.

INAINTE DE PROCEDURA ASTA TREBUIE SA PROBEZI DACA PRIN SCOATEREA CAPACELELOR AI RATEURI IN CARBURATOR, PENTRU CA E POSIBIL SA TE RANESTI LA RATEU, APLECAND URECHEA SA ASCULTI SUNETUL.

 

Ideea este ca motorul are o functionare neliniara, cand vrei sa faci sincronizari, mai ales daca uzura este mai mare. Sincronizati motorul cat mai aproape de turatia pe care o folositi cel mai des (nu sprinturi sau ralanti, vorbesc de turatia de croaziera :D ). Spor!

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut si cu furtun cu apa, dupa ureche. Sincer, sunt la fel de bune ambele metode, insa cand sincronizezi, sa incerci sa sincronizezi la o turatie mai mare (3000 de ture de ex, acolo folosesti mai mult motorul, nu la 1700 cum scrie in carte). Motorul nu are o functionare liniara, plus ca daca ai ca si mine, compresie diferita pe cilindrii, o sa iti vina foarte greu sa le reglezi corect.

Pentru a face un reglaj bunicel, poti incalzi motorul, scoti pe rand cate un capacel, asculti sunetul produs la gaura de sincronizare, dupa care pui la loc capacelul si asculti si la celalalt. Daca este diferit, umbli la surubul de reglaj si repeti procedura pana cand seamana/sunt la fel sunetele.

INAINTE DE PROCEDURA ASTA TREBUIE SA PROBEZI DACA PRIN SCOATEREA CAPACELELOR AI RATEURI IN CARBURATOR, PENTRU CA E POSIBIL SA TE RANESTI LA RATEU, APLECAND URECHEA SA ASCULTI SUNETUL.

 

Ideea este ca motorul are o functionare neliniara, cand vrei sa faci sincronizari, mai ales daca uzura este mai mare. Sincronizati motorul cat mai aproape de turatia pe care o folositi cel mai des (nu sprinturi sau ralanti, vorbesc de turatia de croaziera :D ). Spor!

 

multumesc de ajutor ,

eu am citit pe forum ca se regleaza la 1200 de rotatii si asa am si facut .

poate din acest motiv nu se sincroniza bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de ajutor ,

eu am citit pe forum ca se regleaza la 1200 de rotatii si asa am si facut .

poate din acest motiv nu se sincroniza bine ?

mai mult ca sigur din cauza asta nu se regla bine, imediat dupa ralanti, vacuumul este diferit pe cilindrii si in plus de asta, evolueaza ciudat. E bine sa faci reglajul cum am precizat, cat mai aproape de turatia de mers la drum intins ( de croaziera). Spor!

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult ca sigur din cauza asta nu se regla bine, imediat dupa ralanti, vacuumul este diferit pe cilindrii si in plus de asta, evolueaza ciudat. E bine sa faci reglajul cum am precizat, cat mai aproape de turatia de mers la drum intins ( de croaziera). Spor!

asa am sa fac ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai intalnit cineva aceasta probema si anume datorita jocului prea mare dintre supapa si axa cu came sa se auda o bataie destul de puternica atunci cand motorul merge la relanti sau cand revine din turatie mai mare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai intalnit cineva aceasta probema si anume datorita jocului prea mare dintre supapa si axa cu came sa se auda o bataie destul de puternica atunci cand motorul merge la relanti sau cand revine din turatie mai mare ?

Salut. Si a mea tot asa face, dar nu stiu daca se merita sa desfaci motorul pentru atata lucru, atata timp cit motorul merge bine.Sa ne anunti daca faci ceva. Numai bineee :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si a mea tot asa face, dar nu stiu daca se merita sa desfaci motorul pentru atata lucru, atata timp cit motorul merge bine.Sa ne anunti daca faci ceva. Numai bineee :laugh:

Varule gresesti.E pacat sa iti bati joc de motorul tau.Fiecare cu parerea lui dar nu da sfaturi gresite ca nu e vorba de desfacut motorul ci de desfacut capacul de chiulasa.Operatia este destul de simpla cu putina atentie.

Sunteti siguri ca zgomotul provine din jocul supapelor? Daca da mai bine remediati repede problema pentru ca orice joc se amplifica pe scara exponentiala.Sa nu considerati ca mai puteti merge 10.000 km cu motorul asa ca o sa se duca dreaqu de tot.Nu sunt piese scumpe e vorba de acele saibe despre care cred ca stiu de unde se pot comanda mai ieftin. Incercati aici pentru Bucuresti : www.kaore.net

Bafta si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie desfacut motorul ci doar schimbate pestilele din capatul supapelor iar pentru asta se da jos capacul de la chiulasa si in cel mai rau caz si axele cu came . Din pacate nu am lera care sa masoare intre 0.03 si 0.08 ca sa vad ce pastile trebuie sa ii pun (oricum trebuie sa se masoare si axele cu came existand un tabel cu valorile axei cu came jocul intre supapa si axa si pastila care trebuie pusa ). Eram curios daca mai are cineva problema asta . Prea bine nu cred ca este pentru ca probabil se strica axa cu came mult mai repede . Oricum eu am niste pastile si o sa incerc sa le schimb sa vad daca dispare acea bataie . Daca nu e ceva mai nasol .

Editat de dragos11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Vreau sa-mi iau si eu un gs ,am gasit unul dar are nevoie de aprindere,furca si comenzi :laugh: .Stiti cat ar costa astea? Sau daca stiti pe cineva care vinde un gs mai ieftin(in jur de 1000 euro) ,ideea este sa nu aibe probleme tehnice,de estetic ma ocup eu :laugh: .Sau dau la schimb yamaha virago 250xv foarte bine intretinuta +dif pt unul dupa anul 2000. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Vreau sa-mi iau si eu un gs ,am gasit unul dar are nevoie de aprindere,furca si comenzi :laugh: .Stiti cat ar costa astea? Sau daca stiti pe cineva care vinde un gs mai ieftin(in jur de 1000 euro) ,ideea este sa nu aibe probleme tehnice,de estetic ma ocup eu :laugh: .Sau dau la schimb yamaha virago 250xv foarte bine intretinuta +dif pt unul dupa anul 2000. :)

Cauta undeva pe la paginile 340-345 erau 2 tipi care dezmembrau gs-uri mihai 2b3 si inca cineva sau cauta pe la vanzari,service. Da-i pe google 'dezmembrare/dezmembrez gs 500'' si sigur gasesti.Vezi ca e si un tip care dadea un gs 500 dupa 2000 cu 1000 euroi(si aici pe forum si pe bikeshop)

Editat de andu_wasup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine cauta una intreaga sunt destule de vanzare . Tot acolo o sa ajungi cu banii sau poate o sa te coste mai mult dar sigur o sa pierzi mult mai mult timp .

Mai ieftine gasesti prin Timisoara, Arad, Baia Mare. Eu am gasit una in Baia Mare din 89 la 1000eu + acte(actele facute tot de cei de la care am luat-o 300 ron) si transport(au adus-o tot ei 500 km 300 ron) . Trebuie studiata problema bine .

Editat de dragos11
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, ma intereseaza si pe mine sa imi pun la Suzi (GS 500 F) un suport de bagaje. Vreau sa ma pregatesc pentru plimbarile de la anul viitor :laugh:

Am gasit pe louis cu 100 euro :laugh: (cam mult pt bucata aceea de fier; cu tot cu topcase/sidecase - tot sistemul trece de 250 euro).

 

Stie careva o solutie mai ieftina pentru suport? (SH nu am gasit)

De asemenea, sistemul de prindere are nevoie de ajustari / gauri suplimentare in cadrul motocicletei?

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de gauri suplimentare.Din fabrica gs-ul vine cu 2 bare pentru prins genti laterale pe ele sub plasticele din spate.Se scot aceste bare si se fixeaza noul suport in aceleasi gauri.

Si eu am cautat si m-a dezamagit pretul. Miam luat in schimb un topcase ieftin si bun care a venit cu placa lui. Iar pentru suport am gasit bara din fier, dreptunghiulara, de diverse sectiuni incepand de la 20x15x1.5 mm pana la 40x30x3.5 mm si dimensiuni intermediare gramada. Pretul la metru de teava relativ mic in jur de 7-10 lei.De indoit o sa indoi la cald barele si placa o prind cu suruburi de barele acestea(preferabil unghi variabil la placa).

asa mi se pare cel mai simplu.

Cand termin pun poze si cine o sa vrea si ii place poate sa zica si mai fac. Pretul o sa fie mai mult decat atractiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de gauri suplimentare.Din fabrica gs-ul vine cu 2 bare pentru prins genti laterale pe ele sub plasticele din spate.Se scot aceste bare si se fixeaza noul suport in aceleasi gauri.

Si eu am cautat si m-a dezamagit pretul. Miam luat in schimb un topcase ieftin si bun care a venit cu placa lui. Iar pentru suport am gasit bara din fier, dreptunghiulara, de diverse sectiuni incepand de la 20x15x1.5 mm pana la 40x30x3.5 mm si dimensiuni intermediare gramada. Pretul la metru de teava relativ mic in jur de 7-10 lei.De indoit o sa indoi la cald barele si placa o prind cu suruburi de barele acestea(preferabil unghi variabil la placa).

asa mi se pare cel mai simplu.

Cand termin pun poze si cine o sa vrea si ii place poate sa zica si mai fac. Pretul o sa fie mai mult decat atractiv.

 

Andule, esti un om plin de resurse si solutii :) . Spor la treaba atunci :laugh: si asteptam poze cand esti gata.

Ma anunt ca prim client :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este din '91 ,cumparata de la o fata (poate multi o recunosc),am facut eu cam 2000 de km din primavara pana acum,foarte bine intretinuta,ITP facut acum o luna,toate actele la zi.Asta este singura poza pe care o incarca.

post-9237-1229064320_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este din '91 ,cumparata de la o fata (poate multi o recunosc),am facut eu cam 2000 de km din primavara pana acum,foarte bine intretinuta,ITP facut acum o luna,toate actele la zi.Asta este singura poza pe care o incarca.

frumusel motorul.daca tot ai facut ITP de curand am si eu o intrebare.Au comentat ceva de semnalizatoarele care se vad in poze? :laugh: Nu de alta dar si eu am cam la fel.Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...