Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Sorry :nono:

 

Am ajuns in fata la Billa la 12:30 cand nu am mai gasit pe nimeni. Habar nu aveam cum sa ajung in Drumul Taberei, sa nu mai vorbim de Billa, asa ca am luat-o pe ghicite...si am ajuns pe n-spe stradute pana sa merg pe drumul bun. Nu aruncati cu rosii in mine, conduc de 3 luni iar permis de categoria B nu am, deci mai am de invatat Bucurestiul.

 

Data viitoare vin cu harta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A fos fun ieri.Mai ales cand am gresit drumu si m-am intors pe trotoar. Poate repetam miscarea sambata viitoare , sa mergem la salon. Cu putina vointa poate se transforma intr-un obicei.

 

Sorry :nono:

 

Am ajuns in fata la Billa la 12:30 cand nu am mai gasit pe nimeni. Habar nu aveam cum sa ajung in Drumul Taberei, sa nu mai vorbim de Billa, asa ca am luat-o pe ghicite...si am ajuns pe n-spe stradute pana sa merg pe drumul bun. Nu aruncati cu rosii in mine, conduc de 3 luni iar permis de categoria B nu am, deci mai am de invatat Bucurestiul.

 

Data viitoare vin cu harta ;)

 

Trebia sa schimbam nr de tel.Iti dau PM cu nr meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simbata daca va vedeti o sa fie fara mine...cu exceptia cazului in care vreti sa mergeti la expozitia moto direct...adica la 12...dupa aia eu/noi plecam direct la mare :nono: :smoke: ;) ; ar fi buna ideia sa devina un obicei cu "intrunirea".... si hai "oameni buni" sa inchegam grupul... id-ul meu este "nimicnicie" cautati ma sa facem schimb si de numere de tel... asa e mai simplu in caz ca mai intarzaie cate unu suna si anunta,sau in caz ca ne ratacim -prietenii stiu dece- :lol: ...

 

ps. jmecher scuteristu' ala dara habar nu avea sa circule+ ca nu avea casca...mai bine mergi prudent decat sa te rupi in figur pina la primul stalp...RIDE SAFE :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar o sa mergem la salon toti. te asteptam si pe tine piratule. vreau sa vad daca ai avut grija de gs-ul ala pt ca stii ca pusesem ochii pe el inaintea ta dar nu aveam lovele in perioada aia. :nono:

 

azi am reusit prima plecare de pe loc mai in forta. am simtit cum se lasa amortizoru' pe spate. cred ca am luat vreo 30m avans fata de masini.

Editat de b.i.k.e.r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HEHEHE . legat de zgomotul acela .... mie mi-au venit piesele azi. In cateva zile le schimb si va spun daca este de al ce banuiesc. Problema este ca in manualele pe care eu le am nu spune nimeni nimic de jocul axial al axelor cu came, DAR faptul ca am putut face comanda de piese cu dimensiunile de 1.1mm, 1.2mm si 1.3mm ma face sa cred ca este o problema de uzura.

 

este nevoie de 2 piese , fiecate costa 15 lei.

Le schimb si va tin la curent.

 

PS: Piesele de care vorbesc sunt niste SHAIBE.

 

PS2: Totusi ma bulverseaza faptul ca zgomotul apare la motoate noi - fara uzura. Eu am in motor aproape tot nou. Si mai este ciudat ca nu se mentioneaza nimic in manual , cu toate ca japonezul produce piese cu dimensiuni diferite - tocmai pentru a prelua eventuala uzura (axiala intre axul cu came si chiulasa).

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sansele sa gasesti un motor sh sunt maimari decat sa gasesti o maneta sh. Ca manetele sunt consumabile :nono:

Vezi la Louis, eu de acolo mi-am luat, si de ambreiaj si de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HEHEHE . legat de zgomotul acela .... mie mi-au venit piesele azi. In cateva zile le schimb si va spun daca este de al ce banuiesc. Problema este ca in manualele pe care eu le am nu spune nimeni nimic de jocul axial al axelor cu came, DAR faptul ca am putut face comanda de piese cu dimensiunile de 1.1mm, 1.2mm si 1.3mm ma face sa cred ca este o problema de uzura.

 

este nevoie de 2 piese , fiecate costa 15 lei.

Le schimb si va tin la curent.

 

PS: Piesele de care vorbesc sunt niste SHAIBE.

 

PS2: Totusi ma bulverseaza faptul ca zgomotul apare la motoate noi - fara uzura. Eu am in motor aproape tot nou. Si mai este ciudat ca nu se mentioneaza nimic in manual , cu toate ca japonezul produce piese cu dimensiuni diferite - tocmai pentru a prelua eventuala uzura (axiala intre axul cu came si chiulasa).

 

 

naspa

speram sa se lasa fara umblat ...si prin motorul meu!

ai schimbat uleiul? ai gasit acolo unde ti-am zis?

nu a folosit la nimic? acelasi zgomot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am schimbat uleiul. Am cautat acel magazin pe str. Agricultori => este foarte lunga acea strada dar nu am gasit.

Am cumparat din SELGROS Pantelimon (33lei/l). Inca nu am schimbat uleiul deoarece am asteptat piesele. O sa le schimb pe toate odata sambata.

 

Pentru cei curiosi, schimbatul acelor piese din motor nu este o operatie complicata si nu necesita nici timp mult. Se desface doar capacul de sus al motorului si acolo se afla axele cu came. Se scoate pe rand fiecare ax cu came si se schimba acea piesa. Operatia nu ar trebui sa dureze mai mult de 3h . (se da rezervorul, se dau carburatoarele + filtrul de aer, se scoate capacul de la axele cu came -> se schimba piesele -> se pune la punct aprinderea, se pune cpacul , se pun carburatoarele , se pune filtrul de aer, se pune rezervorul si se da o cheie ---> se savureaza rezultatul :nono: )

 

Va tin la curent.

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am comandat la suzuki maneta frana si capac dreapta. a durat 2 saptamani pana au venit.

http://www.suzukimoto.ro/

 

Da' nu dai si preturile? De montat le-ai montat la ei sau singur/with friends??? Ca m-ar interesa sa schimb si eu capacul (tot dreapta).

Am pierdut plimbarea de sambata, am alergat cu masina vreo 350 km insa, la 2 nunti. Poate ne vedem la salon, dar nu stiu in ce zi ma duc, posibil duminica.

 

In timpul saptamanii (seara, pe la 8) nu se plimba chiar nimeni :nono:? Eu stau la Stadionul National, dar bantui de obicei si inpre Iancului, Titan, Dristor, Unirea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In timpul saptamanii (seara, pe la 8) nu se plimba chiar nimeni ;)? Eu stau la Stadionul National, dar bantui de obicei si inpre Iancului, Titan, Dristor, Unirea

 

mai asteapta pana saptamana viitoare ca te ajut eu la bantuit si in timpul saptamanii :nono: stau la socului la intersectie... apropo... stii un loc de parcare acoperit si incuiabil prin zona (garaj,curte,etc.)???

Editat de Tendon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai asteapta pana saptamana viitoare ca te ajut eu la bantuit si in timpul saptamanii :nono: stau la socului la intersectie... apropo... stii un loc de parcare acoperit si incuiabil prin zona (garaj,curte,etc.)???

 

Eu stau la curte (Vatra luminoasa), a mea sta cuminte acolo ;). Dar nu are acoperis, nici incinta incuiata, doar paza asigurata de un caine lup. Am vazut pe o strada din zona pe cineva cu 2 KTM-uri, pareau scoase dintr-un garaj (o strada pietruita intre Iancului si Vatra Luminoasa). Curti/garaje sunt destule in zona (intre Iancului si Basarabiei sunt in mare parte case, pe Vatra Luminoasa sunt si vreo 2-3 blocuri cu garaje la parter), numai sa gasesti pe cineva dispus sa o tina in "gazda". Dar atentie multe stradutze sunt cu piatra de rau, inclusiv aia pe care stau eu, e destul de greu cand n-ai experientza sa topai pe acolo cu mobra. Sau alternativa ceva mai departe garajul de sub pasajul Obor (care e pt masini dar banuiesc ca primesc si motot, la o adica le parchezi 2 pe un loc :smoke:).

 

Din ce am auzit sunt destui care isi baga motoarele in scara blocului. Poate cu ajutorul prietenilor, nu ma vad urcand cateva trepte cu bicla in spate =)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu dai si preturile? De montat le-ai montat la ei sau singur/with friends??? Ca m-ar interesa sa schimb si eu capacul (tot dreapta).

Am pierdut plimbarea de sambata, am alergat cu masina vreo 350 km insa, la 2 nunti. Poate ne vedem la salon, dar nu stiu in ce zi ma duc, posibil duminica.

Preturi cf facturii:

1. Maneta frana 85.88 RON

2. Capac Motor (dreapta ala de diametru mic) 75.65 RON

3. Emblema suzuki (aia de aluminiu) 27.95 RON

Le-am montat singur a durat cam 5minute :nono:.

Precizare: Toate piesele sunt pt model din '93. Preturile sunt in RON si nu contin TVA. (mama ce frumos am scris) ;)

 

Cat despre plimbari, ne intalnim sambata la billa/parc dr. taberei (nu stim deocamdata ora) pt plecarea spre romexpo - salonu' moto

Editat de b.i.k.e.r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lupte seculare, asa arata o galerie de inox :nono:

 

Maneta de frana/ambreiaj (nu numai pt GS ci pt mai toate modelele) gasiti in Buc la MyMotoTuning pe Cotroceni 19. ~30 lei, pe stoc.

 

P.S. Mie personal mi s-a parut mult prea mult costul emblemei Suzuki de pe partea dreapta si am pus un capac de inox, maine il tratez cu spray negru termic si basta.

post-2950-1177435750_thumb.jpg

post-2950-1177435760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie nimeni un garaj sau curte prin berceni?Ca m-am saturat sa merg o ora cu metroul pana la motor :nono:

 

Ce se mai aude cu tacanitul ala la motor?

 

P.S. Cum ramane sambata? tot la bila ne intalnim? ce ora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...