Sari la conținut

Cu Ce Se Poate Polisha Aluminiul?


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

  • 1 year later...

salut ! baieti io am reusit sa imi polishez piesele la mirror finish ...vedeti pozele! nu stiu cat rau face treaba asta la racire da pentru piese care nu au treaba cu temperaturi mari e super . Ca sa le aduc in starea asta am muncit la ele d m-au gasit dracii ..diferite granulatii d smirghel, pasle, perii paste. luciu s mentine ..nu-i dracu asa negru ..tre doar sa l iei la un lustruit usor cu pasta d curatat metalu o data la 3-4 spalari si o sa arate bine mult timp. am mai facut jenti d masini pentru nijte baieti ..si diverse alte piese d alu, da moka nu o mai fac nici sa ma bati ...foarte time consuming ..in fine! hai cu sezonu mai repede ! si acu poze !

BEFOREpost-35150-1234464428_thumb.jpg

Afterpost-35150-1234464440_thumb.jpg

 

si asta-i o grila d radiator facuta d mine tot din alu si polishatapost-35150-1234464599_thumb.jpg

 

si astea-s furcile mele before post-35150-1234464635_thumb.jpg

si afterpost-35150-1234464662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! baieti io am reusit sa imi polishez piesele la mirror finish ...vedeti pozele! nu stiu cat rau face treaba asta la racire da pentru piese care nu au treaba cu temperaturi mari e super . Ca sa le aduc in starea asta am muncit la ele d m-au gasit dracii ..diferite granulatii d smirghel, pasle, perii paste. luciu s mentine ..nu-i dracu asa negru ..tre doar sa l iei la un lustruit usor cu pasta d curatat metalu o data la 3-4 spalari si o sa arate bine mult timp. am mai facut jenti d masini pentru nijte baieti ..si diverse alte piese d alu, da moka nu o mai fac nici sa ma bati ...foarte time consuming ..in fine! hai cu sezonu mai repede ! si acu poze !

BEFOREpost-35150-1234464428_thumb.jpg

Afterpost-35150-1234464440_thumb.jpg

 

si asta-i o grila d radiator facuta d mine tot din alu si polishatapost-35150-1234464599_thumb.jpg

 

si astea-s furcile mele before post-35150-1234464635_thumb.jpg

si afterpost-35150-1234464662_thumb.jpg

Ti-au iesit super.Cred ca iti trebuie rabdare,nu gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..super, super, da nu te cred! ti-aduc motorul, grupul si cutia sa-mi demonstrezi ca se poate?

 

 

 

;))) crede si nu cerceta ! cu asta is si io d acord ! lucrez cu cea mai mare placere la motoare ..as face asta tot timpu si ca ocupatie principala , dar am si day job :burnout: si mai e si facultatea tocmai d-asta am zis k nu l mai fac moka..imi mananca tot timpu ....la diferentialu ala am lucrat cred vreo 6 ore ca sa il aduc asa ..ca is si maniac perfectionist...si dak ramane o pata matuita sau o zgarietura o iau d la capat ..la furca .ambele brate mi-au luat o zi .si grila d radiator ...constructie plus polish ...vreo 3 zile....2 dak nu ramaneam fara materiale :agree:))))

Editat de Thrasher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;))) crede si nu cerceta ! cu asta is si io d acord ! lucrez cu cea mai mare placere la motoare ..as face asta tot timpu si ca ocupatie principala , dar am si day job :burnout: si mai e si facultatea tocmai d-asta am zis k nu l mai fac moka..imi mananca tot timpu ....la diferentialu ala am lucrat cred vreo 6 ore ca sa il aduc asa ..ca is si maniac perfectionist...si dak ramane o pata matuita sau o zgarietura o iau d la capat ..la furca .ambele brate mi-au luat o zi .si grila d radiator ...constructie plus polish ...vreo 3 zile....2 dak nu ramaneam fara materiale :agree:))))

 

luciul este rezistent? sau dispare dupa prima spalare?

da detalii despre reteta! ce granulatii de smilgher?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT TOVARASI! K venii vorba de polisat/slefuit,stiu ca am o carte p aici...tre s-o caut...cu electronica pt incepatori,stiu sigur ca acolo am citit k piesele din aluminiu,dupa slefuire,pt pastrarea aspectului(mat x lucios,depinde de optiunea fiecaruia)se trateaza cu acid boric...ori ceva boric oricum. revin n citeva zile cu info. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..cate zile? de ce-ti trebe atatea? :burnout: sa nu uiti!! :agree:

 

 

??? ;) !!! :huh: ...cred ca-l vopsesc pa'n la urma, apoi vad ce-o iesii...

Salut. Nu vopsesti nimic, pui peria de sirma rotativa pe el, l-ai facut alb, montat la loc si pe urma... apa paie si bataie. Lasa suprafetele de aluminiu "libere" si curate ptr. schimbul de caldura. Aminteste-ti de asta vara ce-ti spuneam ca pe centura Bucuresti (cind ne-am intilnit la Peco pe iesirea spre Tirgoviste la plecarea in Marea hoinareala) datorita "dopurilor" din trafic, mi-a ajuns uleiul la peste 100 grade. Personal nu sint de acord cu vopsitul s-au lustruitul "oglinda" al suprafetelor care se incalzesc puternic si au nevoie de un schimb de caldura cit mai rapid posibil. Dar, gusturile nu se comenteaza, se "dezbat" problemele care apar "dupa"... Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i drept e k pe al meu s-a cam lasat luciul, are 1 an deja...

 

1.la cateva zile dupa slefuire.

 

2.la aprox 1 an dupa slefuire.

post-13995-1234781877_thumb.jpg

post-13995-1234781948_thumb.jpg

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...