Sari la conținut

Enduro Si Conditia Fizica


Postări Recomandate

salut

 

pun problema asta pt ca enduro, motocross, trial sunt cele mai solicitante sectiuni ale motociclismului care necesita conditie fizica de endurist as numi-o eu. adica e un bun inceput daca sa zicem ca ai tras de fiare, ai o baza dar aici trebuie rezistenta combinata cu forta.

 

tututor ne place cand vedem sarituri, treceri prin portiuni tehnice de teren, coborari abrupe, catarai pe pante abrupte etc si zicem: oaaaa vreau si eu enduro.

urmatoarea intrebare care-i cea mai usoara motocicleta? si ti-o iei pe cea mai usoara apoi constati ca in 10 metri nu mai poti tine ghidonul in maini de oboseala si nu te mai poti bucura de frumusetea sportului si a locurilor in care ajungi.

 

cat de multa munca ii trebuie unui om care n-a facut sport sa se dea la enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de multa munca ii trebuie unui om care n-a facut sport sa se dea la enduro?

Totul depinde la ce nivel vrei sa faci enduro.

Daca vrei sa te plimbi, asa lejer, nu pre e nevoie de sport, asa o simt eu.

Daca vrei sa dai blana in ea, sa sari si sa mergi cu peste 50 km/h prin padure, toate astea cumulate cu dat WE de we la ture care se tin de dimineata pana noaptea cam tre sa mai ai ceva forta, adica mers la sala.

Oricum nu vad pe cineva ca e o persoana sedentara sa faca enduro.

bafta si spor la tras de "Fiare" :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de multa munca ii trebuie unui om care n-a facut sport sa se dea la enduro?

 

Multa.

Mai ales la inceput.

Apoi, pe masura ce capeti tehnica, incepe sa devina mai lejer. Cazi mai rar, te inpotmolesti mai rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e critic sa ai conditie fizica la sportul asta. Asa cum ziceau baietii, pe masura ce inveti, tehnica te ajuta sa obosesti mai putin. Din experienta mea scurta - 90% din greseli se fac din cauza oboselii sau a lipsei de conditie fizica.

intrati pe www.cyrildespres.com la sectiunea video sa vedeti ce antrenamente baga baiatu. Cand am vorbit cu nani roma imi spunea ca inainte de Dakar cu cateva luni facea sala in fiecare zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conditia fizica...ti-o zice un slabanog :bigstar: mergi bine prima parte apoi flutura astia cu tine....trebe facuta forta si mancare buna

cu cat avansezi cu atat vei avea nevoie mai putin de ea insa iti va trebui anduranta...tot un soi de forta

daca cineva are o tehnica anume sa posteze aici

 

PS bun topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va dau eu un raspuns mai concret......la clasa HOBBY

Eu ma dau de 3 ani doar in weekend-uri si poate inca intr-o dupa amiaza pe saptamana.

De dat ma dau pe padure in regim HARD si uneori mai merg si pe circuitul de cross de la Zarnesti.

Diferenta intre cele 2 e ca de la cer la pamant......adica pe padure ies dimineata la 10 si ma intorc seara cand se intuneca (vara cam 12 ore), bineinteles cu pauze de masa, de bere......iar la cross in maxim 2 ore sunt TERMINAT. Si cand zic 2 ore sa nu credeti ca merg continuu.

Pentru cei care vor competitii cred ca e foarte important sa aiba conditie fizica, la hobby.......

Eu nu fac nimic pentru conditie fizica pentru ca nu am timp si ......de lene, dar nici nu am tupeu sa ma bag la curse.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ca sa imi mentin conditia fizica ies la alergare si mersul cu bicicleta pe unele trasee din padure, cam odata pe saptamana ca in ultimul timp nu prea am cand sa ies...pentru mine e suficient odata pe sapatamana saies cu bicicleta si am renuntat la alergare...bine acuma nu vreau sa ma laud dar am in spate ceva ani de sport de performanta si din caiza asta numai trebuie sa ma intretin..si mai fac cateva exercitii pe langa datul bu bitza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e critic sa ai conditie fizica la sportul asta. Asa cum ziceau baietii, pe masura ce inveti, tehnica te ajuta sa obosesti mai putin. Din experienta mea scurta - 90% din greseli se fac din cauza oboselii sau a lipsei de conditie fizica.

intrati pe www.cyrildespres.com la sectiunea video sa vedeti ce antrenamente baga baiatu. Cand am vorbit cu nani roma imi spunea ca inainte de Dakar cu cateva luni facea sala in fiecare zi.

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa conditia fizica pe care cu siguranta trebuie sa o ai, mai mult sau mai putin, trebuie sa stii sa iti dozezi energia, sa te consumi acolo unde este cu adevarat necesar si sa ai suflu pana la capat.

cine a facut un sport sub supravegherea unui antrenor stie ca este esential sa ai resurse in orice moment.

la efort mare, simtiti ca nu-ti mai ajunge aerul din jur. in momentele astea pe langa fizic te ajuta mai mult psihicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa conditia fizica pe care cu siguranta trebuie sa o ai, mai mult sau mai putin, trebuie sa stii sa iti dozezi energia, sa te consumi acolo unde este cu adevarat necesar si sa ai suflu pana la capat.

cine a facut un sport sub supravegherea unui antrenor stie ca este esential sa ai resurse in orice moment.

la efort mare, simtiti ca nu-ti mai ajunge aerul din jur. in momentele astea pe langa fizic te ajuta mai mult psihicul.

 

foarte adevarata treaba cu dozarea energiei!

cat despre faza cu "simti ca nu-ti mai ajunge aerul din jur" cred ca toti am trecut de cateva ori prin momentele alea in care iti scoti casca din cap si simti ca nu-ti mai ajunge tot aerul din Romania :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi facem din ianuarie pana in aprilie-mai sala de 4 ori pe saptamana(asta fiindca avem un program foarte lejer)..dupa care pana in ianuarie urmator sa nu mai aud de sala....

oricum in padure se simte imediat..impingi mai usor capra,aerul iti ajunge.. :P ,si in general berea intra mai bine intr-un stomac antrenat... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca iesi de cel putin 2 ori pe saptamana la o tura nu-ti mai trebuie nici o sala, iar pt. mentinerea antebratelor in forma pe timpul iernii va recomand asta:

 

E foarte tare jucaria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa conditia fizica pe care cu siguranta trebuie sa o ai, mai mult sau mai putin, trebuie sa stii sa iti dozezi energia, sa te consumi acolo unde este cu adevarat necesar si sa ai suflu pana la capat.

cine a facut un sport sub supravegherea unui antrenor stie ca este esential sa ai resurse in orice moment.

la efort mare, simtiti ca nu-ti mai ajunge aerul din jur. in momentele astea pe langa fizic te ajuta mai mult psihicul.

 

:P si sa fii in stare sa-ti revii din oboseala pe motocicleta :bigstar: cu siguranta in cateva sute de metri te asteapta ceva si mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu la prima mea tura de enduro si a fost asa soft, dupa 3 ore ziceai ca-s batut, ca sa nu mai zic ca a doua zi aveam o febra de nu mai stiam de mine si nu am un fizic neantrenat.dar apoi ori am prins ceva tahnica ori am capatat mai mult antrenament fizic ca acuma parca nu mai este asa. dar dupa 2-3 ore tot curg apele pe mine. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclismul in sine este un sport atunci cand il faci in alt loc decat pe sosea.deja cand esti pe circuit sau la enduro fiind vb de un sport iti trebuie conditie fizica f buna si indemanare pe care o capeti in timp mergand cat mai mult.daca nu ai nici una nici alta poti incerca sa le capeti prin vointa si perseverenta mergand cat mai mult,la inceput pe drumuri mai usoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai nici una nici alta poti incerca sa le capeti prin vointa si perseverenta mergand cat mai mult,la inceput pe drumuri mai usoare

 

eu cred ca trebuie sa tragi de tine cat de tare poti si sa incerci sa mergi tot timpul cu unii mai buni. Pe drumuri usoare nu progresezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK poti incepe atunci sa te inscri la red bull si sa te ti dupa pastrana si tragi un pic de tine si vei iesi pe locul doi sau cine stie poate castigi tu,ca el nu are unul mai bun in fata

 

ce zic eu si ce intelegi tu. Unii mai buni ca tine nu inseamna cei mai buni din lume si nici macar cei mai buni din Romania. ideea era sa faci de fiecare data putin mai mult decat ai facut data trecuta, sa-ti invingi frica, sa vezi ca se poate trece prin unele locuri pe care le-ai fi ocolit ... sa vezi ce face ala mai bun din fata ta in momente nasoale ... chestiii de-astea.

 

Da' ma rog, nu-mi bat capul. E ca tine. Mergi tu un sezon pe drumuri usoare si la sfarsitul sezonului sa vii sa- ne arati ce-ai invatzat. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclismul in sine este un sport atunci cand il faci in alt loc decat pe sosea.deja cand esti pe circuit sau la enduro fiind vb de un sport iti trebuie conditie fizica f buna si indemanare pe care o capeti in timp mergand cat mai mult.daca nu ai nici una nici alta poti incerca sa le capeti prin vointa si perseverenta mergand cat mai mult,la inceput pe drumuri mai usoare

bun raspuns!

stai linistit @ionut73, ca am inteles si ideea ta, este de la sine inteles, progresul se face fortand cate putin nota de fiecare data, nu are rost s-o dam in polemici acuma.

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca trebuie sa tragi de tine cat de tare poti si sa incerci sa mergi tot timpul cu unii mai buni. Pe drumuri usoare nu progresezi.

 

super corect..ani de zile credeam ca sunt doctor in enduro ca ma dadeam pe forestiere si dealuri de rupeam capra in 2..pana cand am avut ocazia sa ma dau cu o gasca de engezi si francezi si mi-a fost imposibil de imaginat pe unde se urca aia..atunci mi-am dat seama ca de fapt nu am nici o legatura cu terenul...doar mergand dupa unii mai buni si fiind atent ce fac si cum fac am reusit sa progresez..am injurat,am inebunit de oboseala,am transpirat ..etc dar acum sunt plictisit de forestier..astept sa se termine mai repede sa incepem urcusul ...asa ca fara unu bun inainte este foarte greu sa inveti...

 

PS tehnca face cat jumatate din conditia fizica..rape pe care acum le urc in 2 timpi si 3 miscari acum 2 ani eram disperat dupa juma de ora pe la sfertul pantei..asa ca aviz amatorilor cu forestier si atat e =0..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...