Sari la conținut

Cz 250 Cross


old man
 Share

Postări Recomandate

Daca tot nu am ce face in aceasta perioada m-am gandit sa ma ocup un pic de fieru' ( din titlu) pe care l-am achizitionat de ceva vreme "complet" :friends: ( zicea el / vanzatorul - care avea nevoie de bani...) OK ! ca sa completez lucrarea am nevoie de :

- piston (probabil si segmenti)

- aprindere (probabil este motoplat - am doar o cutie cu un montaj electronic - nu stiu daca este functionala)

- comenzi ghidon (mai ales acceleratie)

- carburator

- pedale kick start + schimbator viteze

- aripi spate / fata

Cadrul este jalnic dar pot sa- l recuperez (are 5 kg de suduri aiurea) ... va mai tin la curent cu evolutia proiectului ... in cazul in care ma poate ajuta cineva cu cele de mai sus - NU GRATIS ! ( sau macar sfaturi de unde pot procura piesele... doresc un raspuns :friends: ) revin si cu poze daca cineva este interesat sa ma ajute.( parca nu as vrea sa o fac bucati ptr. fier vechi! :rock: )

Cu multumiri !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot nu am ce face in aceasta perioada m-am gandit sa ma ocup un pic de fieru' ( din titlu) pe care l-am achizitionat de ceva vreme "complet" :rock: ( zicea el / vanzatorul - care avea nevoie de bani...) OK ! ca sa completez lucrarea am nevoie de :

- piston (probabil si segmenti)

- aprindere (probabil este motoplat - am doar o cutie cu un montaj electronic - nu stiu daca este functionala)

- comenzi ghidon (mai ales acceleratie)

- carburator

- pedale kick start + schimbator viteze

- aripi spate / fata

Cadrul este jalnic dar pot sa- l recuperez (are 5 kg de suduri aiurea) ... va mai tin la curent cu evolutia proiectului ... in cazul in care ma poate ajuta cineva cu cele de mai sus - NU GRATIS ! ( sau macar sfaturi de unde pot procura piesele... doresc un raspuns :friends: ) revin si cu poze daca cineva este interesat sa ma ajute.( parca nu as vrea sa o fac bucati ptr. fier vechi! :P )

Cu multumiri !!!

piston:MZ 250[TS sau ETZ insa cota de reparatie 1 sau 2,asta vezi si in functie de cilindrul tau,alezaj nominal 70 mm]segmenti-idem mai sus

bolt piston si colivie cu ace:MZ 250[diam. bolt 18 mm,colivie cacao 18x22x24]

aprindere:Minsk

carburator:BVF de pe un MZ 250 sau un Jikov 2928 CE de pe Jawa 638 TS

pedale:adaptezi in lipsa de originale

aripi:fibra

motorul este de turatie;sub 4000 rpm este slab,dar peste 4500 se dezlantuie;puterea max este la 6800 rpm

rapoartele in cutie sunt foarte scurte[1,8;1,5;1,17;1,05]ca pentru motocross,deci trebuie sa il turezi ca sa o iei din loc

ambreiajul este complet metalic[placi otel si bronz]si uscat si debreiaza printr-o cremaliera si un rulment de presiune cu bile.un simering diametru mare separa ambreijul de cutia de viteze astfel mentinandu-l uscat;daca iti intra ulei la placi ai pus-o;parghia de debreiere[pe care o actioneaza cablul]trebuie sa formeze un unghi de 90` cu marginea blocului in pozitia de repaus

iata o adresa la care vei gasi tot ce trebuie sa stii despre CZ MX:

www.czmadness.net

Lectura placuta! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

 

De carburator te rezolv eu cu un Jikov, care merge pe jawa/cz 250/350 ... ar trebui sa mearga si pe ala de cross. E functional.

 

Nu stiu cum e cu pedalele, dar s-ar putea sa mai am vre-o 2 de jawa si cz.

 

Nu accept bani pe ele, numai 1 bere :friends:

 

Detalii si poze am mai pus pe topicul asta :

 

/index.php?showtopic=60438

 

 

Telefonul meu e in semnatura

 

 

SPOR :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fratilor!

M-am mai linistit acum ca stiu cam ce pot adapta pe motoru' asta.... Axa te sun saptamana viitoare (poate reusim sa ne vedem cumva :friends: )

Toate cele bune!

iata cum arata la cumparare (revin cu poze din fazele de reconstructie)

post-13731-1201374014.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am acelasi motor pus la dezmembrare pentru ca are ambielajul + piston, segmenti duse. Orice ai nevoie se rezolva. PM daca e ceva. Plata dupa ce te asiguri ca este ceea ce-ti trebuie (adica dupa ce-ti soseste piesa si o verifici).

Editat de Mougli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...