Sari la conținut

Scuteri Pentru Incepatori


Anjin
 Share

Postări Recomandate

da, e facut in china! Am mai dat un citat acum cateva saptamani. Marca o fi taiwanezasau coreeana, dar scuterele sunt asamblate in china;

 

 

Si tu Brutus??? :bigstar: :bigstar: :bigstar:

 

Adevarul este ca desi sediul dentral este in Taiwan (da Kymco este o firma taiwaneza), au filiale si in China, Indonezia si Vietnam, iar parteneriate tehnologice au cu mai multe tari printre care: Phillipine, Iran, Malaesia si Columbia, dar TOATE scuterele Kymco sunt asamblate in Taiwan ( http://www.kymco.com/about_kymco/group_1.asp ) probabil de aici se poate vedea diferenta de linie pe la imbinarile plasticelor fata de chinezarii.

 

Asa cum spuneam ma irita cei care vb fara sa stie!!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Voi aveti adidasi nake, adibas, lottot, rebook "ansamblati" in america respectiv italia? NU ii aveti facuti in china, indonezia si alte tari asiatice. Nu inseamna ca nu e calitate, doar ca acolo e mana de munca mai ieftina. Cum face nokia cu Romania. Cum o fi sa zica un englez: "imi iau nokia, aoleu dar e facut in Romania, e romanesc..." Nu conteaza unde e facut, ci cata importanta isi da firma sa faca asta si cat de specializata e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi aveti adidasi nake, adibas, lottot, rebook "ansamblati" in america respectiv italia? NU ii aveti facuti in china, indonezia si alte tari asiatice. Nu inseamna ca nu e calitate, doar ca acolo e mana de munca mai ieftina. Cum face nokia cu Romania. Cum o fi sa zica un englez: "imi iau nokia, aoleu dar e facut in Romania, e romanesc..." Nu conteaza unde e facut, ci cata importanta isi da firma sa faca asta si cat de specializata e.

 

Totusi Kymco sunt de origine taiwaneze si tot acolo sunt si asamblate, exceptie unele motoare de scutere si motociclete, care sunt asamblate "outside Taiwan".

 

Una peste alta scuterele Kymco sunt numai bune pentru incepatori :bigstar:

 

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i cu atata panarama pe aici,ii bagati omului kkturi de kymco si alte JAFURI ; omului ii trebuie ceva bun : APRILIA SR, YAMAHA aerox,atata vrajeala ca k ii manevrabil ca nush ce plm, cum spuneam ia-ti aprilia sau yamaha, nu te complica cu kkturi sa impingi la el pana la serviciu.Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i cu atata panarama pe aici,ii bagati omului kkturi de kymco si alte JAFURI ; omului ii trebuie ceva bun : APRILIA SR, YAMAHA aerox,atata vrajeala ca k ii manevrabil ca nush ce plm, cum spuneam ia-ti aprilia sau yamaha, nu te complica cu kkturi sa impingi la el pana la serviciu.Respect

:bigstar: :bigstar:

Adu argumente!

Daca tu crezi ca doar alea 2 scutere sunt bune, esti trist!

Tineti parerile tale "de k.kt" pentru tine. A, da, presupun ca tu faci parte din categoria alora cu locuri de parcare speciale... Imi pare rau pentru tine crezand ca in afara de alea 2 modele de scutere, restul sunt degeaba... :bigstar:

 

 

 

Bafta! :bigstar:

 

 

P.S.: Daca ai de gand sa-mi raspunzi, fa-o pe PM, nu strica topicul asta.

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i cu atata panarama pe aici,ii bagati omului kkturi de kymco si alte JAFURI ; omului ii trebuie ceva bun : APRILIA SR, YAMAHA aerox,atata vrajeala ca k ii manevrabil ca nush ce plm, cum spuneam ia-ti aprilia sau yamaha, nu te complica cu kkturi sa impingi la el pana la serviciu.Respect

 

 

"Derbi motorcycles from 1970 to present day"

http://www.bikez.com/brand/index.php?brand=107

 

Compania Kwang Yang Motor (începând din 1992 să fie cunoscută mai bine sub numele de KYMCO), cu sediul în Kaohsiung, Taiwan, a fost înființată ca sucursală a companiei japoneze Honda Motor în anul 1963.

 

Asa ca lipsesc 7 ani.(poate de acasa mircomanilor "cacao").

 

Nu zicea nimeni sa ia musai Kymco dar omul se referea la buget.

Apropo, mare firma si Derbi asta.Ca e la 125 la moto gp e marketing ca la masini WRC.Ce tare e Citroen C4 ca masina..........................................

 

Ps. azi si-a luat fratele meu scuter(musai retro) si la sfatul meu si-a luat mojito Sh ca nou(300km) .Desi Kymco face Yup si People, normal ca i-am recomandat mojito ca arata de 1000x mai bine.Asa ca fiecare isi ia ce vrea de cati bani are.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca in acest moment ideal de cumparat pt tine Arjin ar fi un piagio de ala la promotie. Gandindune ca acel piagio are o reducere de aproximativ 600 eu(cat costa un kimco nou).Deci acel piagio e de 3 ori mai bun ca si calitate(pretul reflecta calitatea in acest caz).

Este doar recomandarea mea. Credema ca nu ai sa regretzi+beneficiezi de un scuter care costa 1800 eu dar acuma este 1200.

Nu rata promotia!

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou.

 

Baieti in primul rand va multumesc pentru sfaturi. Sper sa fie folositoare tuturor celor care vor fi in situatia mea si isi vor dori un scuter nou. Pentru mine este evident cum, dupa ce am citit ce ati spus voi aici punctele de vedere s-au schimbat( nu doar odata :bigstar: ) si este si bine asa...sa analizezi si sa te razgandesti de 10 ori inainte sa cumperi astfel incat atunci cand o faci sa fie alegerea potrivita.

 

Cu cat ma gandesc mai bine cu atat imi dau seama ca as prefera sa dau mai putini bani pe primul scuter, pe care oricum de abia o sa invat si o sa ma acomodez si sa investesc o alta parte din bani in echipament si intretinere. Mi se pare mai intelept si mai echilibrat.

 

Piaggio Fly la oferta suna bine. Nu stiu cat conteaza faptul ca e fabricat in China. Conteaza mai putin pentru mine unde e fabricat DACA este ansamblat bine si are piese de calitate. In acest sens am inceput sa citesc cu atentie pe threadurile cu posesori de Kimco pentru a vedea ce probleme au avut si trebuie sa recunosc ca am fost surprins placut ... majoritatea au scris acolo ca nu au avut nici o problema cu scuterul chiar si dupa multi km.

 

Intre un Kymco Agility si un Piaggio Fly ( presupunand ca amandoua sunt fabricate in China) ar exista diferente majore in favoarea primului sau celui de-al doilea? ( calitatea ansamblarii, fiabilitate etc ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

[...]

Intre un Kymco Agility si un Piaggio Fly ( presupunand ca amandoua sunt fabricate in China) ar exista diferente majore in favoarea primului sau celui de-al doilea? ( calitatea ansamblarii, fiabilitate etc ).

Dupa parerea mea, singura diferenta majora e ca agility-ul e mai mare decat fly-ul( fly are insa un mic avantaj d.p.d.v. al manevrabilitatii), finisajele sunt bune la ambele scutere, desi se observa o mai mare atentie la detalii din partea celor de la piaggio. Trebuie sa iei si in calcul ca daca ai nevoie de el zilnic si, doamne fereste! se strica ceva la el sau il accidentezi, la kymco astepti chiar si o luna dupa piese, pe cand la piaggio ti-l repara repede. Din cate am auzit si vazut, ambele au motoare foarte fiabile! Totul e cum ai grija de el :bigstar:

 

 

Bafta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput iti recomand ceva sh, pana mai capeti ceva experienta, abia apoi sa iti iei ceva bun.

frate omu' a mai zis de 98723582735 ori ca nu vrea un scuter SH,pentru ca nu are timp sa se ocupe de el etc....doreste unul nou.

Anjin,eu unul Recomand Piaggio,orice ar fi,oriunde ar fi fabricat/asamblat,gandeste-te putin asa....e Piaggio pana la urma. PUNCT !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate omu' a mai zis de 98723582735 ori ca nu vrea un scuter SH,pentru ca nu are timp sa se ocupe de el etc....doreste unul nou.

 

In primul rand eu nu sunt fratele tau, iar cat despre ce am scris mai sus..este doar sfatul si pararea mea personala.....nu trebuie sa fiu de acord cu nimeni pentru asta. Un scuter se poate considera ca si nou chiar daca are 1000 km efectuati, diferenta constand in pretul de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, nu va certati baieti. Fiecare parere conteaza :bigstar:

marius45jml, multumesc pentru sfatul tau. Intr-adevar varianta SH poate fi buna insa asa cum a spus si brick23 vreau ca primul scuter sa fie nou. Motivele le-am explicat.

 

Acum sunt destul de convins ca, daca prind promotia, Fly-ul ar fi cea mai buna varianta pentru mine. Lucruri bune am tot auzit despre el. V-as intreba acum daca aveti si puncte negre pentru acest model. E mai bine sa le stiu si pe astea din-ainte :bigstar:

 

Voi suna la piaggio.ro sa intreb unde au reprezentanta in Bucuresti si pana cand mai tine promotia. Problema

este ca in acest moment nu stiu unde as putea sa tin scuterul. Planul era ca pana in martie ( cand vroiam

initial sa il iau ) sa gasesc o solutie pentru parcarea in siguranta langa bloc. Daca astept, pot sa pierd promotia, daca nu astept... nu am unde sa il tin inca. hmmm

 

Si o alta intrebare : casti, huse, alarme, sisteme anti-furt, se gasesc de obicei la acelasi magazin de unde

se ia si scuterul? Sau, ca in cazul masinilor, exista magazine specializate afermarket?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu nu sunt fratele tau, iar cat despre ce am scris mai sus..este doar sfatul si pararea mea personala.....nu trebuie sa fiu de acord cu nimeni pentru asta. Un scuter se poate considera ca si nou chiar daca are 1000 km efectuati, diferenta constand in pretul de achizitie.

Bine soro' :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare povestirea. Ai dreptate don juan, ar trebui citita de oricine se gandeste sa isi cumpere motocicleta sau scuter. Si nu doar citita ci si luata in seama.

Credeti ca pentru scuter imi trebuie imbracaminte speciala asa cum este cea de motociclisti?

Tot din ce spunea Oresti acolo am inteles ca sunt multe tipuri de casti, unele mai bune altele mai putin bune.

Cum trebuie sa aleg?

Cred ca si eu, o sa imi cumpar mai intai echipamentul si pe urma scuterul :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare povestirea. Ai dreptate don juan, ar trebui citita de oricine se gandeste sa isi cumpere motocicleta sau scuter. Si nu doar citita ci si luata in seama.

Credeti ca pentru scuter imi trebuie imbracaminte speciala asa cum este cea de motociclisti?

Tot din ce spunea Oresti acolo am inteles ca sunt multe tipuri de casti, unele mai bune altele mai putin bune.

Cum trebuie sa aleg?

Cred ca si eu, o sa imi cumpar mai intai echipamentul si pe urma scuterul :bigstar:

 

 

Inca nu am citit ce scrie acolo

Eu sunt de aceeasi parere: echiopament si apoi rotile! Eu am achizitionat o geaca cu protectii destul de buna de la dainese, normal ca am si casca si manusi... Mi-ar mai trebui ceva pantaloni si genunchiere

 

--- Mesaj completat în 02 Feb 2008 01:00 -------------

Arjin orice scuter ti-ai lua ... fiind incepator ar fi bine sa citesti asta!

http://www.plasmatv.evolink.ro ... este o poveste despre viata pe 2 roti. sunt si sfaturi si si intamplari! Merita sa citesti tot!

 

 

Oameni buni felicit pe cel ce a scris!

Imi pare rau insa ca invataturile si sfaturile de acolo sunt doar niste simple povesti pentru multi ce au 2 roti. Poate multi citesc, raman impresionati si in momentul in cae inchid expplorerul au si uitat ce ai citit. Aici e locul in care ne despartim: simpli oameni cu motocicleta si motociclisti ( sau dupa caz scuteristi).

As dori sa adaug ceva. Voi astia ceilalti care sunteti bazati si care mereu aveti pe buze: "Cat prinde?" ca altfel nu e bun.Si daca pe bord are 80 e putin si strambati din nas. La ce viteza?! Daca esti "tare", tu cel care ai motocicleta sau scuter, daca "te tine", arata-ti barbatia si stapaneste-te pe tine!!! Stapaneste-ti instinctul si tine-o sub control in limta legala de viteza! Dar stiu... tu nu te poti controla.. esti o doar un proprietar de motocillceta. Dar cum zicea colegul: FA CE VREI DR NU MA LUA CU TINE!

Felicit pe aceasta cale pe toti ceilalti. Sunt sigur ca daca ne-am inulti acesti ceilalti.. am reduce accidentele si am educa soferii. Cu multa osteneala si liniste, dar pentru o cauza nobila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Sunt sigur ca daca ne-am inulti acesti ceilalti.. am reduce accidentele si am educa soferii. Cu multa osteneala si liniste, dar pentru o cauza nobila.

Nu prea sunt fete scuteriste sa ne inmultim asa repede :bigstar:

Acum serios, pentru a mai curata un pic pata cea mare de pe titlul de scuterist trebuie o campanie dura de constientizare a cocalarilor si zmeilor care conduc un astfel de vehicul. Si mai multa dedicare din partea politiei, pt a reduce numarul contravenientilor.

Totul se face cu munca, sperantele sunt degeaba fara!

 

 

on topic: @Anjin, acorda importanta majora echipamentului, mai ales ca experienta ta pe 2 roti e aproape nula :bigstar:

 

 

 

Bafta! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incredibili astia de la Piaggio. Le-am trimis un email ( pe office si tipului de la vanzari ) si nu mi-au raspuns inca. Hmmm stiu ca solutia simpla ar fi sa sun insa aveam niste intrebari si speram sa primesc

raspunsuri clare. Si daca nu isi verifica mail-ul, de ce l-au mai pus la contact pe site? :D

 

Sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incredibili astia de la Piaggio. Le-am trimis un email ( pe office si tipului de la vanzari ) si nu mi-au raspuns inca. Hmmm stiu ca solutia simpla ar fi sa sun insa aveam niste intrebari si speram sa primesc

raspunsuri clare. Si daca nu isi verifica mail-ul, de ce l-au mai pus la contact pe site? :D

 

Sa vedem...

dar ce piaggio vrei sa-ti iei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incredibili astia de la Piaggio. Le-am trimis un email ( pe office si tipului de la vanzari ) si nu mi-au raspuns inca. Hmmm stiu ca solutia simpla ar fi sa sun insa aveam niste intrebari si speram sa primesc

raspunsuri clare. Si daca nu isi verifica mail-ul, de ce l-au mai pus la contact pe site? :D

 

Sa vedem...

 

Daca nu dai de ei scrie aici sau pm ce vrei sa intrebi si ma duc eu.(stau in blocul cu ei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...