Sari la conținut

Serbia !


remu1
 Share

Postări Recomandate

Vezi urmatorul link al excursiei lui bizoo_n si samolapraga ce au fost pe moto (si) prin Serbia - /index.php?showtopic=124131

 

Mai da search aici pe forum si vezi ce au mai zis altii in legatura cu Serbia, ca mai sunt :bigstar: Noi de exemplu am fost anul trecut cu masina si am scris impresiile - /index.php?...mp;#entry767324

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am fost eu in sept 2007 si este ok!...pt cei din vestul tarii este drumul ideal spre grecia!...arad-thesaloniki-930 km...90% autostrada!...trebuie pasaport(viza se pune la granita) si carte verde pt tari non ue(serbia si macedonia,10$/30 zile) si asigurari medicale(ue si non ue)!...pm pt mai multe detalii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de putini . Dupa cite am inteles pina acum , e un fel de romanie cu alta palarie .

...nu sunt multi pt ca nu de mult s-a scos viza pt romani!...multa lume a evitat serbia deoarece trebuia viza ce era greu si complicat de obtinut dar acum fiind mult mai simplu si chiar ieftin se vor inmulti turistii!

...serbia este o tara foarte frumoasa cu niste munti superbi numai buni de cutreerat, iar sirbii desi sunt cam iuti la manie sunt foarte prietenosi!..iar ca bonus au o muzica buna de-ti vine sa nu mai vii de acolo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Iti pot spune eu ce te intereseaza despre Serbia pentru ca am halaiduit pe acolo cu treaba in ultimii patru ani. Viza nu mai trebuie asa ca nu vad ce te-ar putea opri. Singurul inconvenient este cartea verde pentru tarile non-UE care te mai costa 15 $ pentru 30 zile. Este bine de traversat Serbia daca ai de gand sa te duci in Croatia, pentru ca ai autostrada de la Beograd la Zagreb. De asemeni poti ajunge mai usor in Muntenegru, dar de la Raska la Podgorica ai de mers cam 250 km pe serpentine. Singurul loc mai sensibil in Serbia este Kosovo, dar nu cred ca vrei sa te duci acolo in perioada urmatoare. Daca ai alte nelamuriri iti raspund cu placere.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Iti pot spune eu ce te intereseaza despre Serbia pentru ca am halaiduit pe acolo cu treaba in ultimii patru ani. Viza nu mai trebuie asa ca nu vad ce te-ar putea opri. Singurul inconvenient este cartea verde pentru tarile non-UE care te mai costa 15 $ pentru 30 zile. Este bine de traversat Serbia daca ai de gand sa te duci in Croatia, pentru ca ai autostrada de la Beograd la Zagreb. De asemeni poti ajunge mai usor in Muntenegru, dar de la Raska la Podgorica ai de mers cam 250 km pe serpentine. Singurul loc mai sensibil in Serbia este Kosovo, dar nu cred ca vrei sa te duci acolo in perioada urmatoare. Daca ai alte nelamuriri iti raspund cu placere.

 

Alex

La RCA eu as zice ca mai intai fiecare sa citeasca ce scrie pe cartea lui verde si sa nu caute la Y ci la S&M (Serbia & Muntenegro); de exemplu RCA-ul meu e valabil si la sarbi, dar probabil chestia asta depinde de la o firma de asigurari la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RCA eu as zice ca mai intai fiecare sa citeasca ce scrie pe cartea lui verde si sa nu caute la Y ci la S&M (Serbia & Muntenegro); de exemplu RCA-ul meu e valabil si la sarbi, dar probabil chestia asta depinde de la o firma de asigurari la alta.

Ai dreptate, la masina am carte verde valabila numai in statele UE incheiata la Allianz Tiriac iar la motor este valabila in toata Europa incheiata la asirom. Acum nu stiu daca a uitat agentul de asigurari sa marcheze tarile unde nu este valabila sau asta este politica societatii de asigurare. Sper ca este varianta a doua, sa nu am probleme daca trec pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitati valea Timocului fiindca e foarte frumoasa, aproape si e o zona locuita compact de romani/vlahi. Un bun punct de reper e Zajecar.

Despre muzica in afara muzicii vlahilor din Serbia si Muntenegru nu pot sa zic ca imi place ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, la masina am carte verde valabila numai in statele UE incheiata la Allianz Tiriac iar la motor este valabila in toata Europa incheiata la asirom. Acum nu stiu daca a uitat agentul de asigurari sa marcheze tarile unde nu este valabila sau asta este politica societatii de asigurare. Sper ca este varianta a doua, sa nu am probleme daca trec pe acolo.

Eu am asigurare RCA (CSA) de la BCR si astia te asigura in afara de UE in tari mai mult sau mai putin exotice de genul Israel sau Tunisia, pe langa toate tarile din Balcani.

Pe de alta parte dat fiid ca sarbii astia nu sunt in UE e clar ca nu sunt valabile conventiile noastre de asigurare medicala cu UE, asa ca mi se pare clar ca trebuie sa-ti iei asigurare medicala cum se lua pana acum ceva timp la orice iesire din tara. Nu stiu daca e obligatorie (adica daca ti-o verifica aia la politia de frontiera), dar cred ca daca ai accident pe acolo (doamne fereste) cred ca esti "mancat" fara asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cartea verde se face rapid in vama (sunt tot felul de cascarabete din astea cu asigurari) si costa 10 euro (valabila o luna).lucruri bune in Serbia : mancarea si peisajele :what:

Te referi la asigurarea de raspundere obligatori sau la cea de sanatate, ca amndoua sunt de obicei verzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce au spus cunoscatorii pe aici se pare ca e o destinatie pe care o voi lua in calcul . Merita folosita ca traseu alternativ(in locul Ungariei) spre Austria ?

... :wink: :kiss: ...daca nu te grabesti in drum spre austria....du-te!....problema este ca sunt in directii diferite, cele 2 tari!...nu vad de ce sa ocolesti atita ca sa ajungi in austria!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce au spus cunoscatorii pe aici se pare ca e o destinatie pe care o voi lua in calcul . Merita folosita ca traseu alternativ(in locul Ungariei) spre Austria ?

Serbia si Muntenegru sunt interesante mai degraba daca ai treaba prin Croatia; practic prin Bosnia nu ai ce cauta (si oricum iti trebuie viza de la ambasada), asa ca fie o iei spre sud prin Serbia si Muntenegru si dai aproape de Dubrovnik, fie te duci la Belgrad si de acolo mergi pe autostrada pana la Zagreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...