Sari la conținut

Ce Cauciucuri Recomandati ?


bobbys
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nais, detalii ? Sunt race sau stradale ? Cat de stradale sunt - adica, tin si la temperaturi scazute, se incalzesc repede, dau maximul de aderenta la o temperatura relativ normala, sau trebuiesc incalzite cu frane gen 300-80 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt gume 70% strada 30% pista

compound dur-mediu- soft plecand din centru spre margini

sunt evolutia de la 208RR, au folosit tehnologia derivata de la GP racer si sportmax GP, dar ideea este sa exceleze in strada, asa cum a si facut'o in testele in care a fost urmat aproape de D.C. 3 si 2CT pe locul 3. teste facute de special mag cu piloti pe pista.

oricum ptr strada si rennsport, d208RR, pilot sport, M1 ..sunt toate bune

am vazut teste in pista cu gumele stradale si se situau la 2 zecimi intre ele, iar zic eu ca pe strada nu ajungi la limitele lor. ramanem noi limita.

asa ca economisiti fratilor, nu aruncati banii pe gume pe care le folositi la 30% din potentialul lor. asta e parerea mea

le'am luat ptr ca o sa le consum si pe margini putin in ungaria cand s'or termina slick'urile de la metzeler.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Laur ..stau si ma uit la ele ptr ca nu pot termina motorul ..lipseste evacuarea completa de la arrow si scaritele robby moto SBK :bigstar: :finger: :moron:

 

prima iesire o fac pan la resita ca sa dau jos ceara de pe ele ..apoi urmeaza 30km de curbe intre resita si caransebes..o sa le testez pe acolo ..

sunt sigur ca o sa raman impresionat :peace:

poate fac si un filmulet :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima iesire o fac pan la resita ca sa dau jos ceara de pe ele ..apoi urmeaza 30km de curbe intre resita si caransebes..o sa le testez pe acolo ..

30 km de curbe ... Uof, am doar 17 ani, sunt nebun, iubesc si vreau sa fac 18 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum consuma'le apoi orienteaza'te spre ceva care sa satisfaca cerintele tale.

e inutil sa pui gume supersportive daca stai mereu in oras ..sau faci drumuri lungi si nu ai parte de curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum consuma'le apoi orienteaza'te spre ceva care sa satisfaca cerintele tale.

e inutil sa pui gume supersportive daca stai mereu in oras ..sau faci drumuri lungi si nu ai parte de curbe.

 

 

 

CBR-ul il folosesc numai in afara localitatii....la fiecare sf de saptamana merg la Brasov...170km de asfalt bun si cu destule curbe.... in oras folosesc Hornetul....

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci te poti orienta spre ceva mai sportiv daca zici ca iti permite asfaltul

desi sincer vorbind, daca nu exagerezi si un set de pilot sport proaspat te face sa te distrezi in siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un set de dunlop qualifier pe motor. Au fost puse imediat de au aparut,la inceputul lui 2006 -cred. Ideea e ca nu am comparatie cu alte cauciucuri pe motocicleta asta (ZX9), eu fac cel mai des drumuri pe Cheia, Siriu,Brasov. Deci merg mult mai mult in linie dreapta decat pe curbe.

 

Nu sunt nici mare reisar, nu reusesc sa ma inclin pe toata suprafata cauciucului,de exemplu,imi ramane o mica banda nefolosita. Am pe spate 190/50/17. Mi-am luat tot un qualifier normal 190/55/17 pentru spate pentru ca am tocit cam mult banda de rulare. Ideea e ca fata arata inca f bine, si mi-e ciuda un pic sa schimb cauciucul spate pentru ca pe margine mai am carne foarte multa. Precizez ca nu am ajuns la ate sau alte prostii,doar ca nu mai am santuri aproape de loc pe mijloc.

 

Ce sa fac, dau niste burn-uri si il dau jos sau sa-l mai tin pana se uzeaza mai tare? Ideea e ca il am deja si pe ala nou care asteapta sa fie montat.

 

Si alta intrebare, am vazut ca se vehiclueaza idei cu presiunea in roti in functie de incarcare si tip de mers. Eu am vazut ca la mine in carte scrie 2.5 fata si 2.9 spate. Am bagat 2.4 fata si 2.7 spate. Cam cu ce presiune trebuie sa merg la qualifier?

 

P.S.Am 120kg si cu o fata in spate ajung la limita de incarcare a motocicletei! :)

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti asa de greu presiunea pe care o ai acum 2,4 cu 2.7 e foarte buna.

eventual cu o fata in spate urci la 2.8-2.9 ptr a preveni uzura prematura a cauciucului.

cand se consuma asa de mult pe centru nu prea ai ce sa ii mai faci ..se formeaza o scarita pe care o simti atunci cand te inclini

 

poti sa ii dai un burn pe lateral sa il mai rotunjesti putin ..in felul asta se anuleaza diferenta aia de nivel-forma.

dar daca ai guma noua care'si asteapta randul ..n'o mai lungii prea mult ..schimb'o si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intrebare, ca tot am vazut o discutie legata de asta pe un topic de la Accidente.

Ce se intampla / de ce este contraindicat sa mergi cu slickuri pe strada? Nu ma refer la conditii de ploaie, sau nisip/mazga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, ca tot am vazut o discutie legata de asta pe un topic de la Accidente.

Ce se intampla / de ce este contraindicat sa mergi cu slickuri pe strada? Nu ma refer la conditii de ploaie, sau nisip/mazga.

ptr ca slickurile sunt aderente doar dupa ce se incalzesc bine iar pe strada nu prea ai unde si cand sa le aduci la o temperatura optima...+ nisipa,mazga,ploaie, asfalt lucios etc...

 

ah si dpdv financiar , se consuma mult mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect

slick'urile si gumele de pista in general chiar daca nu sunt slick nu sunt indicate ptr strada.

cu cat guma este mai moale cu atat are nevoie de o temperatura mai mare de functionare la care este mai greu sa ajungi in conditii stradale

o guma medie-hard are o temperatura de exercitiu mai scazuta, rezulta ca iti ofera un grip mai mare la temp scazute si o durata net superioara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm

buna intrebare

s'ar putea sa nu fie voie vazand ca nu sunt omologate ptr uzul stradal, dar asta doar daca exista o lege care vb despre acest aspect in codul rutier.

iti spun sigur ca in italia nu ai voie pe strada cu nici un produs care nu e street legal.

 

primesti amenda ptr : evacuare, cauciucuri, semnalizari, oglinzi si tot ceea ce nu este omologat :)

 

la noi legislatia in privinta asta cred ca e incompleta ..dar e mai bine asa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am Conti Road Attack si sunt super multumit... se lipesc bine de tot de Terra ... nush daca e dual compozit dar calea de rulare ramane intacta pe cand pe laterale se fac "frecatei" la o tura mai in forta pe drumuri virajate... ceea ce e bine! aderenta maxima :)

 

Si design super... :D

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e dual compound ..e chiar sport touring cea de la road attack

am dat unui client race attack street ...sincer aratau superb si din cate stiu in trofeul CIV merg foarte bine cu race attack

conti a investit mult in gumele ptr moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o pereche de Diablo Corsa pe Busa,achizitionate de la @mac.Sunt cele mai bune gume pe care le-am avut pana acum si am testat o gramada.Se lipesc de asfalt de parca au superglue pe ele si asta-i valabil si pe ploaie,iar cand sunt pe cale sa piarda aderenta te anunta cu mult inainte :D Foarte bune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vezi diablo corsa 3 cum sunt ...au compozitia sc2 pista pe lateral :)

pacat ca au un cost f ridicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare , cum adica sa ''piarda aderenta '' , imi explica cineva ? :)

 

e complicat discursul cu aderenta

spre exemplu: ai gume soft de pista .care lucreaza la cele mai mari temperaturi dintre toate gumele de pista, pleci cu ele reci si fortezi prima curba pe care o abordezi:

ghici ce se va intampla? vei pierde aderenta cu solul deoarece guma nu e la temperatura ei optima de functionare si nu iti poate garanta frecarea aia maxima ca sa te tina pe viraj.

 

idem cu o guma hard sau endurance care lucreaza la o temperatura mai mica decat cea soft: faci 10 ture de pista la un ritm rapid ..si vei supraincalzi guma care va iesi din parametrii ei de functionare..iti inchipui rezultatul

idem cu gumele stradale pe pista

 

discursul poate continua ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...