Sari la conținut

Pentru Cunoscatori


bill
 Share

Postări Recomandate

de ceva timp nu mai am avatar, ce credeti ca ar trebui sa apara la locul respectiv?

am suma in jurul la 9000(poate si ceva) euro.

pentru cei care ati avut sau aveti, sau pentru cei care ati avut contacte mai bune cu motoare din astea,va rog sa va dati parerea.in cateva zile dau comanda(2, max 3 saptamani )

cum spuneam:as putea alege un adventure de 1150,an bun (2003-2004),km putini sau un gs 1200,2004-2005 la fel km putini.

vreau s-o iau pt mai multi ani caci mai sunt si alte lucruri de facut, plus ca nu-mi plac schimbarile nejustificate

gen de motociclist:prin tara si ceva drumuri la pescuit(adica rele) :what:

astept sa-mi impartasiti din experienta voastra.

cu multumiri anticipate :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dupa parerea mea(si nu numai..) r1150 gs nu are moarte.Asta nou este fatos,este mult mai usor,dar asta nu-i neaparat un avantaj.Am auzit de la propietari de belele pe la diferential,cadrul se rupe destul de usor,datorita faptului ca i-au subtiat carnea..

Ca idee generala,tot ce-i vechi este bun,lucru valabil nu numai la motoare.

Sfatul meu este sa-ti iei un 1150gs adventure,motor care te tine-o viata(daca nu traiesti mult..)

Sanatate.

Luigi Vicol

PS:Arunca intrebarea asta si pe topicul BMW si ai sa vezi ce raspunsuri primesti si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa am iertare ..... sunt oarecum, off-topic !

 

Nu m-am dat nuciodata pe vreo unul dintre cele doua modele, aflate in discutie, insa daca tot venii vorba de ,,modele mai vechi de motociclete", daca prind una ca cea din poza ... nu o iert !

 

Imi place foarte tare modelul respectiv ! Un veritabil adventure-touring ! Sa nu mai vorbesc de simplitatea in exploatare si fiabilitatea remarcabila a modelului, in fata super-computerizarii-electronice ale modelelor mai noi !

 

Respact ! :what:

 

P.S. Ma incanta foarte tare faza, ca poti suspenda un cilindru (din x motive), dar te poti deplasa in continuare cu celalalt cilindru functional !

post-10224-1202710264_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve,

 

oarecum ma incadrez in aceeasi dilema ca si tine, eu sunt oarecum blocat in ideea ca nu stiu daca vreau bmw r 1200 gs sau altceva mai bun(ce anume?). o sa iti dau cateva linkuri luate de pe advrider si ceva de pe youtube poate te lamuresc baietii aia mai mult ca mine.

Ca sa iti ofer si sfatul meu...ma gandesc ca nu intotdeauna mai nou inseamna si mai bun dar bmw cred ca face exceptie de la regula asta.

Cel vechi 1150-ul e mai greu din start cu 30 de kg, care crede-ma inseamna foarte mult, gandeste-te ca pot insemna bagaje si ajungi la aceeasi greutate cu un 1200 incarcat la greu, lucru care zic eu ca te avantajeaza.

1200 nu cred ca va avea vreodata probleme cu cadrul sau cu orice alte componente, nu trebuie sa uitam faptul ca acele defectiuni tin de anumite conditii de exploatare duse la extrem, conditii pe care majoritatea celor ce tin la o motocicleta si mai ales care dau atatia bani pe ea nu cred ca se vor stradui sa le reconstituie.

nu mai stiu ce sa iti spun cam stiu aproape orice despre aceste doua motoare, intreaba si o sa iti raspund, dar in final testul cel mai valabil ar fi daca ai putea sa te dai cu amandoua si sa vezi care iti place mai mult. a te da=tura serioasa eventual in conditiile de exploatere pe care le intentionezi cu motorul respectiv, si nu 150 de metri pe o straduta.

si acu linkuri-le:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?p=6203159

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=303181

 

primele doua sunt la obiect , ultimele pentru cultura generala.

 

sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva timp nu mai am avatar, ce credeti ca ar trebui sa apara la locul respectiv?

am suma in jurul la 9000(poate si ceva) euro.

pentru cei care ati avut sau aveti, sau pentru cei care ati avut contacte mai bune cu motoare din astea,va rog sa va dati parerea.in cateva zile dau comanda(2, max 3 saptamani )

cum spuneam:as putea alege un adventure de 1150,an bun (2003-2004),km putini sau un gs 1200,2004-2005 la fel km putini.

vreau s-o iau pt mai multi ani caci mai sunt si alte lucruri de facut, plus ca nu-mi plac schimbarile nejustificate

gen de motociclist:prin tara si ceva drumuri la pescuit(adica rele) :wink:

astept sa-mi impartasiti din experienta voastra.

cu multumiri anticipate :kiss:

 

 

 

sunt oarecum deacord cu l.u.v. ca tot ce e vechi e bun dar in cazul asta eu zic 1200 fara ezitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

acu doua zile m-am dat cu 1150 gs si pot spune ca m-a impresionat la maxim. nu spun ca 1200gs nu ar avea ceva mai mult ... dar ce dumnezeu sfantu, ca nu pot sa-mi dau seama, niste kile in plus si design?

am sa-mi iau pana la urma 1200, ca am mai adunat ceva parale(~10 000)

 

cu respect

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu doua zile m-am dat cu 1150 gs si pot spune ca m-a impresionat la maxim. nu spun ca 1200gs nu ar avea ceva mai mult ... dar ce dumnezeu sfantu, ca nu pot sa-mi dau seama, niste kile in plus si design?

am sa-mi iau pana la urma 1200, ca am mai adunat ceva parale(~10 000)

 

cu respect

 

 

 

cateva kile in minus si catva cai in plus, fata de 1150 ceva probleme de fiabilitate....si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta de greutate intre 1150adv si 1200 este mai mare de 30kg, este de 54kg. Poate pentru unii nu o conta, dar eu unul am preferat sa ridic de jos, la o adica, 199kg si nu 253kg.

Eu unul nu m-am prins ce avantaje ofera in plus variantele adventure, fata de variantele de baza, in afara de greutate mai mare. Chiar si la aceeasi bani daca ar fi, parca tot nu m-ar tenta adventure. Dar, bineinteles, depinde de utilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu-s 54 ci vreo 35 kilograme in plus..

Oricum este enorm,toate aceste kilograme au plecat din cadru,componente,etc.

Neamtu' a dat-o in buna traditie japoneza..plastice si cadru foita de tigare..

Ramin la parerea mea,1100 si 1150 sunt tancuri care te tin o viata,astea noi sunt produse in societatea de consum actuala.

Idem si la celelalte modele ale firmei,singurele motoare serioase mai sunt 1100/1150 RT,GS si K 1200 LT,care a scapat deocamdata de moda japoneza.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru 1150 adv am luat greutatea de pe bikez. Pentru r1200 gs din talon. Daca sursele sunt bune, sunt 54kg. Daca nu, nu.

Plasticele se zgarie, se sparg, se inlocuiesc. Unele se pot da jos, dar nu merita. Nici eu nu sunt fan plastice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1200. detalii cand ajunge acasa.ne gasim dupa...

 

nou, sh? cat te-a dus toata distractia?

 

ps sa-l stapanesti sanatos si fara incidente. asta e motorul la care visez si eu, dar momentan nu mi-l permit. cred.

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul la care scriu e efectiv pe drum.maine noapte plec la Carei dupa el. amanunte:2006,10200euro acolo+300 comisionul omului(un om extraordinar) , roti spitate,protectie motor orig.bmw,culoare orange cu laterale gri, sha neagra, 15900km.

poze cand vine... sau pe mobile.de

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Sa-l stapanesti cu placere :D !

Trebuie sa fii un om tare fericit la ora asta.

Sper sa am si eu acelasi motiv de bucurie cat mai curand .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze dar , ca un copil am riscat si mi-am pus numerele vechi care le-am rezervat si m-am "tras " cu ea si d-aia n-am avut timp. v-ati prins ca inca n-am inmatriculat-o si am umblat pe neveu . da am ajuns si la RAR si aia au spus ca n-au moto asta in program si dureaza 2 zile pana imi fac cartea de identitate dupa care restul.

poze...

 

--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 20:05 -------------
nu-mi plac pozele... cam mohorata zi

post-12490-1205170321_thumb.jpg

post-12490-1205170421_thumb.jpg

post-12490-1205170453_thumb.jpg

post-12490-1205170480.jpg

post-12490-1205170490_thumb.jpg

post-12490-1205170515_thumb.jpg

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

scuze dar , ca un copil am riscat si mi-am pus numerele vechi care le-am rezervat si m-am "tras " cu ea si d-aia n-am avut timp. v-ati prins ca inca n-am inmatriculat-o si am umblat pe neveu . da am ajuns si la RAR si aia au spus ca n-au moto asta in program si dureaza 2 zile pana imi fac cartea de identitate dupa care restul.

poze...

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 20:05 -------------</small><br/>nu-mi plac pozele... cam mohorata zi

 

 

ia zi mister...acu ca ai avut timp sa faci ceva km cu noua achizitie care este concluzia...? cum ti se pare...?...ceva impresii... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu am intrat in casa. Vin de lacul rosu, adica 270 km total. mai mult nu stiu ce se poate , nu vreau sa inteleaga nimeni ca ma dau "grandy", da nu stiu ce sa-i reprosez. e mai mult decat mi-am inchipuit. cine nu poate sa achizitioneze un 1200gs si poate ceva mai ieftin decat asta, eu , la atat cat am mers cu ea cred ca si 1150gs isi face treaba la fel de bine(am mers cu 1150-u cativa km).

cand cineva mi-a spus ca motocicletele sunt in ordinea urmatoare:bmw, o pauza lunga, si celelalte motociclete, cred ca a avut dreptate. nu va suparati... nu vreau sa supar pe nimeni dar am avut un transalp(nu am ce sa-i reprosez ,niciodata) si inca alte moto(comuniste) insa actuala m-a excitat la maxim.

daca mi-ati permite o gluma , VA BLESTEM SA AVETI SI VOI O MOTOCICLETA BMW INDIFERENT DE VECHIMEA EI(in functie de parale)

 

 

nevasta-mea ,femeie in toata firea ,zic eu,face ca motocicleta prin casa de satisfacuta ce e. ;)

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...