Sari la conținut

Louis Viena


jumbo
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva va rog sa-mi explice si mie cum ajung de la aeroportul din Viena la Louis Giga Store Wien-Nord cu transportul in comun, sau de la gara Westbanhof?

Salut!

 

1. De la aeroport iei trenul. Exista S-bahn si CAT (linia verde express). Deci, NU iei CAT ci S-bahn. Imediat cum iesi de la bagaje in sala de asteptare sosiri, in dreapta-fata vei vedea un gang care duce la un lift mare ce coboara direct la peron. Ai tren spre centru la fiecare 30min (XX:09 si XX:39, exceptie 23:39, ultimul fiind 00:09).

Pe peron ai automatul de bilete, cu varianta lb engleza, iei bilet pt Viena. Costa 3,40euro si normal e valabil pana la destinatia finala.

Dupa cca 30min cobori la statia PraterStern unde schimbi cu metroul U1 (rosu, singurul acolo) in directia Leopoldau pana la statia "Kagraner Platz". (atentie: este urmatoarea dupa "Kagran" simplu). De acolo mai mergi pe jos cca 5min, in dreapta fata de directia de mers a metroului.

 

2. Airport-bus din fata aeroportului, te lasa la SchwedenPlatz de unde ai acelasi U1 pana la Kagraner Platz.

 

3. Taxi, cca 35euro.

 

 

Exista si Louis SĂźd, tramvai (cel albastru, directia Baden) de vis-a-vis de Opera, direct cca 30min.

 

Vlad

 

p.s. Din cate stiu, ca si BMW, si KTM ofera echipament de calitate; inainte de Louis, as vedea ce ofera ei si s-ar putea sa ai surprize placute. Cred ca in reteaua 2Rad-BĂśrse, au magazin chiar langa statia U1 "Nestroyplatz".

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut khk,

Tocmai voiam si eu sa raspund dar vad ca ai dat un raspuns super.

 

Totusi, daca stii de celelalte magazine (BMW, KTM etc) te rog spune adresele daca le ai; voi ajunge (din nou) si eu la Viena si vreau sa trec pe la ele.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De KTM nu stiu sa aiba reprezentanta... poate nu am cautat eu sufucient dar mai sus am recomandat un magazin unde au asa ceva.

 

De BMW e un singur loc: BMW Wien Motorradzentrum adresa: Heiligenstädter StraĂe 64, 1190 Wien.

Este aproape de statia U4 "Spittelau". Au si toate moto expuse si cam tot ce inseamna echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa adaug aici si restul de adrese pe care le stiu sau le-am gasit pe alte topicuri.

 

Louis(gigastore) : Kagraner Platz 20, A-1230 Wien - Nord

este cel mai mare dar nu intotdeauna gasesti ce cauti si nu au multe marci de calitate (totusi sunt ieftini si de obicei au multe reduceri)

 

Louis (funshop Sud) :Triester Strasse 258

mai micutz

 

Hein-Gericke: Hein Gericke Wien (Mitte), Florianigasse 55

cineva zicea pe forum: "Mi-au placut mai mult decat Louis pentru ca astia chiar stiu ce vand! Majoritatea dintre ei sunt motociclisti.

Am stat de vorba cu un vanzator, specializat pe casti, cam jumate de ora si mi-a explicat diferentele intre Schubert si Shoei!"

 

Bike City Motorradhandel GmbH: Mariahilfer Str. 206/1 1150 Wien

au de toate, de la motoare sh pana la accesorii. dar mai putine ca louis

 

Auner: Wiener Strasse 11-13 (aproape de SCS sud, mai departe de centru) - mai mult pentru enduristi

 

Din cate stiu, Polo nu exista; asta reiese si de pe harta lor de pe site:

http://www.polo-motorrad.de/Shopfinder.shopfinder.0.html#

 

PS: am mai gasit o lista cu "motorrad wien" in yellow pages ale lor:

http://www.yellowmap.at/YM/Poi/Poi.aspx?QT...en&Zip=1010

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare grija in gara de langa Prater. O gramada de tigani. Nu iti fa foarte multe sperante ce magazinul. Nu e asa de mare pe cat credeam si nu preau au f multe chestii pe stoc. Cel putin nu cand am fost eu. (adica acum o sapt). daca ai cum sa ajungi mergi in Passau unde gasesti si Louis si Polo Motorrad. Bucata intre Linz si Passau e un fel de Cheia de la noi doar de 10 ori mai mishto. (ca frumusete fac comparatia nu ca distanta) Sa vezi acolo gasti de motociclisti vara.:wink:)

Editat de Noogall
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vizitat in Viena un mic magazin si am luat casca de la ei. il gasesti la http://www.dressnhelmet.at/

 

 

Am fost si eu aici, este in apropiere de unde locuiesc. Sunt foarte prietenosi si mi s-a parut ca gasesti cam de toate si bune calitativ. Se ajunge usor la ei cu transportul in comun.

Mi-am luat de la ei printre altele blugi cu dublura de kevlar (rezistenti la julituri) si la care poti adauga protectie genunchi. Un compromis bun de mers la birou sau prin oras. (cca 85euro). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu toata caldura Hein Gericke!!! Eu am cumaparat tot echipamentul de la ei la niste preturi super!Parerea mea personala ( si se pare ca nu numai a mea) e ca Hein gericke au chestii calitativ mai bune decat Louis ( ma refer la echipamente nu la casti), parca inspira mai multa incredere!Vei avea o surpriza placuta daca intri in magazinele lor si nu cred ca o sa o regreti! Succes la cumparaturi :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...