Sari la conținut

UTILAJ PT INDOIT TEAVA....


Neamtu
 Share

Postări Recomandate

salutari

 

stiti pe cineva pin cluj-napoca sau in zona care sa aiba un aparat de indoit teava?

 

Sal .

E un atelier moto la iesirea din Cluj spre aeroport, pe partea stanga si baiatul de acolo zicea ca are.

Acum vreo 2 ani am fost pe acolo.

Vezi si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 9 months later...

Lipsesc doua piese mai importante din planuri si anume ghidul pt teava si urechea de prindere a tevii.

O sa fac o schita pt cei interesati sau gasiti pe net daca cautati mai bine(macar le vedeti in filmulete pe youtube).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce o face sa fie mai avantajoasa masinaria asta http://www.youtube.com/watch?v=BIY9Wk6APUg...e=related(model facut si de cristian Ionescu) fata de asta

primul clip, rola mare cu teava fixata pe ea trage bara pe rola mica pe cind al doilea clip,rola mica trage bara pe rola mare.

avantaje dezavantaje? care e mai buna si de ce?

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce o face sa fie mai avantajoasa masinaria asta http://www.youtube.com/watch?v=BIY9Wk6APUg...e=related(model facut si de cristian Ionescu) fata de asta

primul clip, rola mare cu teava fixata pe ea trage bara pe rola mica pe cind al doilea clip,rola mica trage bara pe rola mare.

avantaje dezavantaje? care e mai buna si de ce?

numa bine!

 

 

In primul rand trebuie mentionat ca masina din primul clip are o rola si un ghid cu profilul tevii(nu o rola mare si una mica).

In al doilea rand faptul ca se roteste rola mica,cea mare sau ghidul,nu are importanta. E celasi proces si teava se indoaie la fel.

Diferentele dintre cele doua masini sau mai bine zis ce o face mai buna pe cea din primul film(cu rola si ghid) sunt urmatoarele: sistemul de parghii al celei din primul film ajuta la indoire (amplifica forta) fara a fi nevoie de un levier mare.

ghidajul ce are pofilul rolei distribuie forta pe o suprafata mare a barei in timpul indoirii si astfel reduce turtirea barei.

Se pot face si combinatii intre cele doua modele dar randamentul cel mai bun o are modelul din primul film.

Am folosit ambele modele si nu exista nici un dubiu.

In planurile pe care le-am atasat aveti modelul din primul film.Lipseste doar ghidul tevii si prindera tevii.Dimensiunile sunt in inch(1inch=25.4 mm).

Mai exista si alte tipuri de masini unele chiar mai versatile dar intra la categoria industriale.

Mesaj completat

In primul rand trebuie mentionat ca masina din primul clip are o rola si un ghid cu profilul tevii(nu o rola mare si una mica).

In al doilea rand faptul ca se roteste rola mica,cea mare sau ghidul,nu are importanta. E celasi proces si teava se indoaie la fel.

Diferentele dintre cele doua masini sau mai bine zis ce o face mai buna pe cea din primul film(cu rola si ghid) sunt urmatoarele: sistemul de parghii al celei din primul film ajuta la indoire (amplifica forta) fara a fi nevoie de un levier mare.

ghidajul ce are pofilul rolei distribuie forta pe o suprafata mare a barei in timpul indoirii si astfel reduce turtirea barei.

Se pot face si combinatii intre cele doua modele dar randamentul cel mai bun o are modelul din primul film.

Am folosit ambele modele si nu exista nici un dubiu.

In planurile pe care le-am atasat aveti modelul din primul film.Lipseste doar ghidul tevii si prindera tevii.Dimensiunile sunt in inch(1inch=25.4 mm).

Mai exista si alte tipuri de masini unele chiar mai versatile dar intra la categoria industriale.

P.S Se pot atasa toate sistemele de la masina din filmul 2 si la cea din filmul 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ferice de tine, eu sunt si voi ramane in stadiu actual!

Mesaj completat

...

Mesaj completat

Pentru teava de 22, 25 si 34. Pentru 22 si 25 nu e nevoie de levier !

ce diametru are rola, rolele?

 

Mesaj completat

cu 3 viteze de lucru... foarte eficiente.

post-9005-1302679038_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ferice de tine, eu sunt si voi ramane in stadiu actual!

Mesaj completat

...

Mesaj completat

 

ce diametru are rola, rolele?

 

Mesaj completat

cu 3 viteze de lucru... foarte eficiente.

aproape de final!

post-9005-0-32474000-1306903666_thumb.jpg

post-9005-0-85382200-1306903680_thumb.jpg

post-9005-0-10857900-1306903730_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pendulez! nu ma pot decide.

Rigid-ul e cel mai frumos da si cel mai RIGID adica non practic, urmat de softail care iese mai scump si mai complicat de executat desi frumos la rindui, sau Swing arm(cel mai practic)

Daca as fi mers pe ideea de strict expozitional, nu cugetam mult, aleageam rigidul,o forma anume a rigdului( goose neck) insa nu ma pot multumi doar cu faptul ca pot doar sa o admir si atit.

came-suape mari-filtre sport, alezaj cit mai mare, turbo, sa trag de ea pina la limita, altfel undei farmecul.

 

Baga mare domnule ca vreau si eu un ghidon la nipra :D!!!

bine tovarase da-mi modelul si te rezolv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pendulez! nu ma pot decide.

Rigid-ul e cel mai frumos da si cel mai RIGID adica non practic, urmat de softail care iese mai scump si mai complicat de executat desi frumos la rindui, sau Swing arm(cel mai practic)

Daca as fi mers pe ideea de strict expozitional, nu cugetam mult, aleageam rigidul,o forma anume a rigdului( goose neck) insa nu ma pot multumi doar cu faptul ca pot doar sa o admir si atit.

came-suape mari-filtre sport, alezaj cit mai mare, turbo, sa trag de ea pina la limita, altfel undei farmecul.

 

 

bine tovarase da-mi modelul si te rezolv.

 

 

Ai facut ceva esapamente cu dispozitivul de indoit teava? La ce raza ai indoit teava? Ce teava ai folosit (diametrul, grosime in carne)?

 

Vreau sa-mi construiesc o masina de indoit cu role si nu prea stiu ce diametru sa folosesc la rola pe care se indoaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut ceva esapamente cu dispozitivul de indoit teava? La ce raza ai indoit teava? Ce teava ai folosit (diametrul, grosime in carne)?

 

Vreau sa-mi construiesc o masina de indoit cu role si nu prea stiu ce diametru sa folosesc la rola pe care se indoaie.

nu ! nu am facut esapament.

rola ce o am momentan e pentru teava de 33(am facut-o in mod special sa ma apuc de cadru)

la esapament cred ca e mai indicat sa se faca cu coturi,incepind cu teava 45-50 iti trebuie masina sanatoasa, in plus cu cit teava e mai subtire in carne cu atit iese mai aplatizata pe portiunea roluita fac referire vorbind de esapament unde se foloseste teava subtire in perete sa nu fie grea.

masinaria e buna merge usor(eu am facut modelul cu 3 viteze de lucru)insa! ca si precizie-spatiu de manevra, costuri de cosntructie, cred ca e mai buna masinaria cu cric hidraulic amplasat central si doua ghidaje pe laterale ,economic vorbind costurile de constructie la acest tip de masina(cu cric hidraulic) vei avea nevoie de cite un Bac pentru fiecare diametru de teava nu e cazul si pentru raze de curbura, la masinaria asta postata mai mult pe forum iti trebuie role si ghidaj pentru fiecare diametru de teava si alte seturi pe acelasi diametru de teava cu alte raze de curbura diferite.

luind in considerare ca o rola iese undeva pe la 180-200 lei nu e de loc rentabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

nu ! nu am facut esapament.

rola ce o am momentan e pentru teava de 33(am facut-o in mod special sa ma apuc de cadru)

la esapament cred ca e mai indicat sa se faca cu coturi,incepind cu teava 45-50 iti trebuie masina sanatoasa, in plus cu cit teava e mai subtire in carne cu atit iese mai aplatizata pe portiunea roluita fac referire vorbind de esapament unde se foloseste teava subtire in perete sa nu fie grea.

masinaria e buna merge usor(eu am facut modelul cu 3 viteze de lucru)insa! ca si precizie-spatiu de manevra, costuri de cosntructie, cred ca e mai buna masinaria cu cric hidraulic amplasat central si doua ghidaje pe laterale ,economic vorbind costurile de constructie la acest tip de masina(cu cric hidraulic) vei avea nevoie de cite un Bac pentru fiecare diametru de teava nu e cazul si pentru raze de curbura, la masinaria asta postata mai mult pe forum iti trebuie role si ghidaj pentru fiecare diametru de teava si alte seturi pe acelasi diametru de teava cu alte raze de curbura diferite.

luind in considerare ca o rola iese undeva pe la 180-200 lei nu e de loc rentabila.

 

nu ! nu am facut esapament.

rola ce o am momentan e pentru teava de 33(am facut-o in mod special sa ma apuc de cadru)

la esapament cred ca e mai indicat sa se faca cu coturi,incepind cu teava 45-50 iti trebuie masina sanatoasa, in plus cu cit teava e mai subtire in carne cu atit iese mai aplatizata pe portiunea roluita fac referire vorbind de esapament unde se foloseste teava subtire in perete sa nu fie grea.

masinaria e buna merge usor(eu am facut modelul cu 3 viteze de lucru)insa! ca si precizie-spatiu de manevra, costuri de cosntructie, cred ca e mai buna masinaria cu cric hidraulic amplasat central si doua ghidaje pe laterale ,economic vorbind costurile de constructie la acest tip de masina(cu cric hidraulic) vei avea nevoie de cite un Bac pentru fiecare diametru de teava nu e cazul si pentru raze de curbura, la masinaria asta postata mai mult pe forum iti trebuie role si ghidaj pentru fiecare diametru de teava si alte seturi pe acelasi diametru de teava cu alte raze de curbura diferite.

luind in considerare ca o rola iese undeva pe la 180-200 lei nu e de loc rentabila.

CA VENI VB DE ROLE,DE UNDE SE GESESTE ROLE DE CUMPARAT?

MIE PERSONAL MI SE PARE CEL MAI SIMPLU DE REALIZAT MASINATIUNEA DIN IMAGINEA DE MAI JOS

post-46672-0-96566100-1327329637_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA VENI VB DE ROLE,DE UNDE SE GESESTE ROLE DE CUMPARAT?

MIE PERSONAL MI SE PARE CEL MAI SIMPLU DE REALIZAT MASINATIUNEA DIN IMAGINEA DE MAI JOS

 

Sal.

E simplu modelul dar eu l-am facut acum 2 ani si nu functioneaza bine.

Nici cel cu cric nu merge bine.Iti turteste bara.

Cel mai potrivit, desi e mai scump si mai complex e cel cum are Mas oyama, si diferite variante ale lui.

Am pus pe topicul acesta un plan mai in urma.

 

Niste planuri pt cei care vor sa-si confectioneze o masina de indoit tevi.

TB1_1.pdf

TB2_1.pdf

TB3_1.pdf

 

Ata e.

Dimensiunile sunt in inch=toll.

Un inch=25.4 mm.

Editat de BLAGA_OCTAVIAN_84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CA VENI VB DE ROLE,DE UNDE SE GESESTE ROLE DE CUMPARAT?

MIE PERSONAL MI SE PARE CEL MAI SIMPLU DE REALIZAT MASINATIUNEA DIN IMAGINEA DE MAI JOS

se pot cumpara de afara, da-ti tre timp sa cauti pe site-uri de specialitate...iti iau bani si te mai costa si transportul.

 

da de lucru unui strungar, nu te descurci, ma anunti!

eu am o singura rola cu canal pentru teava de 33 cu care pot rolui teava cu diamtere de 22, 25,4 , 27,33.acuma fiecare stie, eu am incercat si mi-a mers , la nevoie,voi mai face citeva role,tot pentru teava de 33mm cu diametru exterior diferit pentru raze de curbura diferite. ghidajul pentru teava se face pentru fiecare diametru de teava, care se poate executa relativ usor in"casa".

a mentionat mai sus citeva aspecte si Octavian,si are dreptate, mai adaug ca, masinuta e simpla,e drept, doar ca la acest model forta necesara indoiiri tevei,tubului este directa,la diametre mai mari de 22mm si cu perete mai gros de 2,5mm te coiesti de ti se inrosesc ochii, pe cind la cel cu scripete tragi de levier cu doua degete. e diferenta mare.

teava iese la fel cu ambele modele.

daca stiu sigur ?nu stiu!, in schimb,stie Ocatvian Blaga care la vremea cind l-am executat pe al meu, el a fost cel care mi-a da sfaturi pretioase.le-am urmat si a iesit bine.

rola,rolele le poti face si din roti provenite de la carucioare vechi care-s pline,dai strungarului sa faca canal pentru teava si gauri de fixare in aparat dupa schitele atasate de Octavian......wiuii c-am obosit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"rolele le poti face si din roti provenite de la carucioare vechi"

 

help!

1. la ce fel de carucioare te referi, ca sa fiu al naibii daca-mi dau seama la momentul asta?

2. care crezi ca e diametrul maxim (eventual grosimea) de teava pe care-l poate indoi aparatul asta?

 

multumesc anticipat si daca am omis informatiile astea pe paginile anterioare, scuze!

cornel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"rolele le poti face si din roti provenite de la carucioare vechi"

 

help!

1. la ce fel de carucioare te referi, ca sa fiu al naibii daca-mi dau seama la momentul asta?

2. care crezi ca e diametrul maxim (eventual grosimea) de teava pe care-l poate indoi aparatul asta?

 

multumesc anticipat si daca am omis informatiile astea pe paginile anterioare, scuze!

cornel

roluita

roata de carut,carucior, nu o lua motama sa fie o roata,diametru difera in functie de raza de curbura dorita, ceva rotund cu grosimea de 40-50mm(se poate strunji canal pentru teava de max 33-40mm)cu cit creste diametru tevei pe care vrei s-o roluiesti cu atit creste si grosimea

un punct de colectare fier vechi,cotrobaieste,poate ai noroc sa gasesti asemenea roti, o tabla de 20mm .... rogi omul sa-ti taie doua cercuri care le prinzi una peste alta(metode sunt), si le duci la strungar. iese mult mai eftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...