Sari la conținut

UTILAJ PT INDOIT TEAVA....


Neamtu
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc mult de raspunsuri. S-au dovedit a starni inspiratia! :-)

Am ajuns la punctul in care trebuie sa-mi stabilesc dimensiunile exacte de teava pe care le voi folosi (dimensiunea exterioara, ceea ce altii numesc tube si nu pipe) pentru a lua la strung canalul pe rola. Insa aici uitati de exemplu cu ce ma confrunt: as vrea sa-mi fac un ghidon de 1 inch (1 zoll sau 25.4mm). Am inceput sa caut furnizori de material si observ ca, dupa multe telefoane, vizite si mailuiri schimbate, se aduc alte dimensiuni. Ca de exemplu si azi: nu se aduce de 25.4, ci de 25, nu se aduce de 31.8, ci de 30 sau 33.7...

Gresesc undeva in calcule, nu stiu unde sa caut, sau chiar e o problema la noi? Un sfat pentru novici m-ar ajuta.

Multumesc, Cornel.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspunsuri. S-au dovedit a starni inspiratia! :-)

Am ajuns la punctul in care trebuie sa-mi stabilesc dimensiunile exacte de teava pe care le voi folosi (dimensiunea exterioara, ceea ce altii numesc tube si nu pipe) pentru a lua la strung canalul pe rola. Insa aici uitati de exemplu cu ce ma confrunt: as vrea sa-mi fac un ghidon de 1 inch (1 zoll sau 25.4mm). Am inceput sa caut furnizori de material si observ ca, dupa multe telefoane, vizite si mailuiri schimbate, se aduc alte dimensiuni. Ca de exemplu si azi: nu se aduce de 25.4, ci de 25, nu se aduce de 31.8, ci de 30 sau 33.7...

Gresesc undeva in calcule, nu stiu unde sa caut, sau chiar e o problema la noi? Un sfat pentru novici m-ar ajuta.

Multumesc, Cornel.

 

Toate cele bune!

toata mascareala asta cu dimensiunile versus INCH-TZOL-MM e sa duca omul in eroare...... sai hata mama lor de englezi.

teava neagra de OL -25,4mm in termeni de instalati e data-ceruta ca 3\4,

1" in instalati e defapt 33mm.

am gasit intr-un singur loc de 25,4 care e laminata la rece, adica tub, diferenta intre tub si teava e faptul ca teava e sudata iar tubul e tras, turnat,PRIMA rezista la 20bari pe cind cealalta(sudata) nu face fata nici la 6 bari.vorbind de instalatii....

daca ai sa te uiti in interiorul lor ai sa vezi ca una are urme longitudinale de sudura(TEAVA) pe cind cealalta nu.

tubul de 25,4 mm are grosime de 3mm in carne, e foarte groasa pentru diametrul ei.

ia sublerul si fa cautari la fata locului,multi furnizori habar n-au ce vind, in mod special cei care stau la telefon.

la magazin CIND INTREBAM ziceau ca nau, eu fiindu-mi un Toma necredincios convins, urcam pe stiva cu sublerul in mana si le demonstram ca se inseala.

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Zimnicea este o fabrica de tevi sudate, am un coleg inginer mecanic care a lucrat acolo mult timp, si l-am intrebat de dimensiuni: teava de 1" are 33,7 la exterior iar cea de 3/4" are 26,9. M-am uitat si pe siteul lor: http://www.zimtub.ro/produse5.html si asa era. Sunt mai multe serii medie, usoara, etc adica difera grosimea peretelui dar exteriorul ramane neschimbat.

 

Concluzii? Pentru mine este un mister total din ce teava se face ghidonul de 1" pentru ca nu exista nici un standard de teava cu 25,4 mm la exterior. Sau nu stiu eu de el.

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Zimnicea este o fabrica de tevi sudate, am un coleg inginer mecanic care a lucrat acolo mult timp, si l-am intrebat de dimensiuni: teava de 1" are 33,7 la exterior iar cea de 3/4" are 26,9. M-am uitat si pe siteul lor: http://www.zimtub.ro/produse5.html si asa era. Sunt mai multe serii medie, usoara, etc adica difera grosimea peretelui dar exteriorul ramane neschimbat.

 

Concluzii? Pentru mine este un mister total din ce teava se face ghidonul de 1" pentru ca nu exista nici un standard de teava cu 25,4 mm la exterior. Sau nu stiu eu de el.

Teava pt instalatii, gaze, apa se face in general in tzoli din cauza racordurilor sau coturilor filtate care au filetele in tzoli. Nu este insa singura teava care exista. Poate avea diametrul exterior si in mm cota fixa sau intreaga.14mm, 15mm, 20mm, 25mm, 30mm, 32mm, 60mm, etc sunt dimensiuni curente. Teava de inox pe dimensiuni milimetrice gasesti la Inox-line pe Dumul intre terlale, sau in Otopeni la Gilinox. Teava de fier la Baduc.

 

Ca tot a venit vorba de tevi, am mai facut un dispozitiv de indoit din resturi si fier vechi pt 16mm. L-am folosit si pt teava galvanizata si pt inox si merge perfect. Am facut impreuna cu un prieten suport de bagaje la un F si o ramforsare pt un scut la X, BMW-uri amandoua.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Zimnicea este o fabrica de tevi sudate, am un coleg inginer mecanic care a lucrat acolo mult timp, si l-am intrebat de dimensiuni: teava de 1" are 33,7 la exterior iar cea de 3/4" are 26,9. M-am uitat si pe siteul lor: http://www.zimtub.ro/produse5.html si asa era. Sunt mai multe serii medie, usoara, etc adica difera grosimea peretelui dar exteriorul ramane neschimbat.

 

Concluzii? Pentru mine este un mister total din ce teava se face ghidonul de 1" pentru ca nu exista nici un standard de teava cu 25,4 mm la exterior. Sau nu stiu eu de el.

iaca cum se dezvaluie misterul.

furca-mi springer e facuta din teava de 38mm cu perete de 6mm....siguranta first!

post-9005-0-83108500-1333805748_thumb.jpg

post-9005-0-14109800-1333805781_thumb.jpg

post-9005-0-50620700-1333805809_thumb.jpg

post-9005-0-42563800-1333805883_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Ma bag si eu in discutie.

Teava care se gaseste la magazine e de obicei in toli.

Cele mai comune si pe care le aduce lumea la magazin sunt 3/4, 1/2, 1, 1 1/2 inch sau toli ca e acelasi lucru etc.

Insa denumirea de 1 tol nu are de fapt nimic in comun cu dimensiunea, nici pe interior nici pe exterior, deocamdata nu am reusit sa aflu care e logica.

 

Trebuie sa le masurati. Cele mai comune sunt 17-18 mm, 21-22mm, 27-28 mm, 33-34mm.Am scris asa pt ca in stas au o marime fixa dar ele de fapt oscileaza.Poti deci sa faci role cu diametrul canalului de 18,5mm, 22,5mm, 28,5mm, 34,5mm, si pt ghidonul de 1 inch 26 mm.

Eu asa le-am facut si merg fara probleme.

Le-am facut mai mari tocmai din cauza variatiei dimensiunii.

Se gaseste si teva de 25 si otel si inox, dar nu are denumire in inch, e simplu 25 si are de fapt 25,4 mm de cele mai multe ori.

Editat de BLAGA_OCTAVIAN_84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

care poate face un apehanger din teava de 22mm contracost, si de ce suma ar fi vorba, astept oferte pe PM!

Editat de bach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am facut-o eu, nu merge chiar ca in filme. Adica nu merge deloc.

 

 

ma gadeam ca-mi fac si eu una de 1/2 toll si de 1 toll

 

cum nu merge mai exact?

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica aplatizeaza teava. La inceput am crezut ca nu se invarte prea bine rola aia mica pe ax/teava de curbat. Si i-am pus rulmenti. Pla. La fel. Si eu tot doua perechi de role am facut. Da nu-mi pare rau ca nu m-a costat nimic. Poate nu am indoit eu teava corespunzatoare cu toate ca am incercat cu teava mai groasa/subtire in carne. Aia groasa, greu de curbat. Aia subtire aplatizata in interiorul curbei. Poate am gresit undeva.

 

Sau poate rola din interior are raza prea mica.

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica aplatizeaza teava. La inceput am crezut ca nu se invarte prea bine rola aia mica pe ax/teava de curbat. Si i-am pus rulmenti. Pla. La fel. Si eu tot doua perechi de role am facut. Da nu-mi pare rau ca nu m-a costat nimic. Poate nu am indoit eu teava corespunzatoare cu toate ca am incercat cu teava mai groasa/subtire in carne. Aia groasa, greu de curbat. Aia subtire aplatizata in interiorul curbei. Poate am gresit undeva.

 

Sau poate rola din interior are raza prea mica.

 

merci de info!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

merci de info!

 

Masina din poza ta nu merge bine.Crede_ma.E vorba de suprafata de contact dintre rola mica si teava.Toata forta se concentreaza intr-un punct si aplatizeaza.Daca pui o patina in loc de rola o sa meaga bine.Conteaza si diametrul rolei in jurul careia indoi.Trebuie sa fie minim de patru ori diametrul tevii indoite. Cu cat ai peretele tevii mai gros se aplatizeza mai putin.

 

Rola cu diametrul minim sa n-o faci ca functioneaza la masini mai complexe.

Eu la teava de 1 inch am rola cu diametul de 150 mm si e destul de strans.

Daca e nevoie sa pun o poza cu o patina imi spui.

 

O zi buna.

Editat de BLAGA_OCTAVIAN_84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina din poza ta nu merge bine.Crede_ma.E vorba de suprafata de contact dintre rola mica si teava.Toata forta se concentreaza intr-un punct si aplatizeaza.Daca pui o patina in loc de rola o sa meaga bine.Conteaza si diametrul rolei in jurul careia indoi.Trebuie sa fie minim de patru ori diametrul tevii indoite. Cu cat ai peretele tevii mai gros se aplatizeza mai putin.

 

Rola cu diametrul minim sa n-o faci ca functioneaza la masini mai complexe.

Eu la teava de 1 inch am rola cu diametul de 150 mm si e destul de strans.

Daca e nevoie sa pun o poza cu o patina imi spui.

 

O zi buna.

 

da, asa este,

Daca ai posibilitate, pune o poza; vreau sa-mi fac un "crash bar", si altele.

Merci.

Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

salutare ,

 

de cind ma stiu, am cautat teava de 25.4 Fix , la noi in tara a fost imposibil de gasit asa ca am folosit asul din mineca pt a face rost de teava , de super otel , de 25.40 ( 1 inch ) cu perete de 1.5mm din super otel (marcat cu made in germany ) si urmatorul cod :

 

Marca: Benteler - AMS- T 6736

1.000 inch Dia

o.058 inch perete

material CDV 4130 chrome moly !

 

un metru comparat de la Benteler ( de la sursa ) costa mai mult decit un ghidon Hd original ...

eu vind la 80 ron/ML si am 10 ML extra .

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand te stii se gaseste teava de 25,4 cam pe la orice depozit din bucuresti si mai ieftin decat combinatia ta. stai flexat cu tot cu asu tau ...fiule. tre' sa stii unde si ce sa cauti atata tot. mi-a placut la maxim faza ''made in germany''

 

ps: se scrie chromoly, genious.

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand te stii se gaseste teava de 25,4 cam pe la orice depozit din bucuresti si mai ieftin decat combinatia ta. stai flexat cu tot cu asu tau ...fiule. tre' sa stii unde si ce sa cauti atata tot. mi-a placut la maxim faza ''made in germany''

 

ps: se scrie chromoly, genious.

Iubire , ce esti asa artagoasa ?

 

ce stii tu despre teava ?? nu erai vinzator de ceasuri? :crack:

 

Tovarasa " Inginer ", vezi-ti de ceasuri , ca fierarii au ante-bratele cit pulpitele tale:))

 

si daca ai ceva personal cu mine te astept la adresa : rACOVITA EMIL NR 53 bRASOV cOD 500177

 

. sa nu mai polam forumul cu glume din astea TECHNICE:)

 

hai ca am auzit un banc bun in dimineata asta :))

Editat de basty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

 

hai ca mi-a placut si raspunsul asta...

oh tu luceafarul customului romanesc, eu n-am dat niciun detaliu tehnic. chiar nu stii sa citesti o fraza. pe bune. am lamurit ca ce vinzi tu nu-i asa special...asa special ca tine.

 

fa-ti tu un ghidon de1,5 si daca-ti rupi mu.ia cu el iti dau eu banii inapoi :crack:

 

 

ia spune, mai faci rezervoare in bataie de joc pe bani multi ca-ntinerete? :hug:

 

ps : nu-mi spune iubire, nu mi-am schimbat inclinatiile sexuale :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...