Sari la conținut

UTILAJ PT INDOIT TEAVA....


Neamtu
 Share

Postări Recomandate

cu tube benderul mai am putin si o rezolv

problema care a mai ramas este ca nu am dimensiunile tzevii

zici tu Roby ca ebuna teava de gaz dar... la mine in casa shi prin prejur m-am uitat la tevile de gaz shi am vreo 4 dimensiuni

poti sa imi dai o dimensune exterioara mai exacta a tevii de la cadrul care l-ai facut tu cu bono?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

lasa tu teava din jurul casei,dute la depozit si studiezi tevile de acolo si vezi cam ce grosime doresti sa faci cadrul....ar fii cel mai bine sa vezi ce au la depozit.....iti vei da seama ce vrei cind le vezi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu tube benderul mai am putin si o rezolv

problema care a mai ramas este ca nu am dimensiunile tzevii

zici tu Roby ca ebuna teava de gaz dar... la mine in casa shi prin prejur m-am uitat la tevile de gaz shi am vreo 4 dimensiuni

poti sa imi dai o dimensune exterioara mai exacta a tevii de la cadrul care l-ai facut tu cu bono?

gasesti la depozit teava trasa de gaze de 27 cu 2,5 in carne, si teava sudata de 34 cu 3,5 in carne, astea doua o sa le folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am cumparat aceste planuri de pe net cu acesta masina de indoit teva...

pt cei ce vreti sa vedeti planul trebuie sa folositi adobe reader

 

...cind veti intra sa vedeti planul cu adobe readerul ...veti avea nevoie de parola...

...asta este parola: benderplansrevision2a

 

universalbenderrevision2a.pdf

 

..am atasat planurile , aceasta masina de indoit teava este folosita de multi constructori afara si este foarte practica

...in plan aveti toate detaliile necesare,materiale tot...dimensiuni,cote ..etc...

 

SPER SA VA FIE DE FOLOS PT CEI CE VA APAUCATI DE ANUMITE MODIFICARI SAU FACETI UN CADRU DE LA ZERO

 

va salut :cheers: roby :D

post-66-1141214817.gifpost-66-1141214977_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ia uitati ce zice lumea pe afara , aia care chiar se ocupa de customuri, despre tipuri de teava folosite la cadru. Nu cred ca mai este nevoie sa traduc.

 

Incerc sa bag un fisier,da iaca ca nu merge.Era despre teava.

 

Uite :

tip_teava.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu nva faceti sau nu va cumparati din ala cu cric hidraulic, care impinge teava pentru ca e un mare (cuvant urat). o indoaie de zici ca mai bine o indoi in menghina si are acelasi efect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ce vrei sa spui klaus, este foarte buna masina daca folosesti teava indicata pt dimensiunea exacta a bacurilor

 

am lucrat cu una din acea si stiu ce este si cum functioneaza si merge super bine si indoiae perfect teava ,totul depinde de bacuri cum unt facute.....

 

salut :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a nu face cute, teava se indoaie cu un cleste special cu role. Incearca intai la cei de la gaze. Daca esti din Targoviste, incearca sub podul de la iesirea spre Fieni.

Eu imi construiesc acum un asfel de utilaj de indoit teava, dar deocamdata nu pot sa indoi decat teava de jumate si de un tol. Dar asta abia peste o saptamana.

O sa fac o schita si o sa o pun pe forum, poate mai vor si altii sa-si faca.

Caut o schita de banc pe care se construiesc cadruri de motocicleta. Cred ca Basty avea un astfel de banc.

Oricum, daca reusesc sa aflu ceva referitor la teava, te anunt. Da-mi diametrul si un numar de telefon unde te gasesc.

Al meu e 0741187989. Ma numesc Boieru' si fac parte cu mandrie din "Silver Pistons Ploiesti", si vreau sa salut toti Fratii din Targoviste (in special pe Geo) si sa va invity pe toti la Motorrock.

 

P.S. Roby, daca stii vreo schita de banc da-mi te rog un mail.

bai indoitorule de teava....poate ...ne vedem....ce zici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nici o legatura cu o teava indoita la role normale orice bacuri ai folosi iese naspa, mie unu nu-mi place cum iese, poate daca o inrosesti iese bine, altfel nu. in fine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai pus pozele astea, acu se vede ca iese teava ca dracu pe interior si se umfla in laterale, iar daca mai si vrei sa o indoi la vreo 45 de garde chiar ca se duce dracu, la indoituri mici merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de poze si de indicatii .... dar deja am facut utilajul shi merge ca naiba, bacurile sunt facute exact pe dimensiunea tevii, am umplut teava cu nisip shi tot face cute ......... cu toate astea ce e de facut ? cum reusesc si eu sa indoi teava?

Klaus tu cum faci? ce folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''SECRETUL '', chiar daca o umpli cu nisip- numai asa iese bine- ,este sa incalzesti uniform cu flacara oxi acetilenica , portiunea , iti trebuie un brenner mare si rabdare pina se incalzeste si nu o sa faca cute. incalzirea uniforma si dureaza ceva ca sa iasa fara cute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fratilor dar inoxul paote fi indoit de o asemenea masinarie?

Sau cel putin cum se indoaie inozul ca am inteles de la niste mesteri cum ca nu se poate indoii.

 

VFa multumesc si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de dezdoit? Daca vrei sa indrepti o tija de telescop fata care e tot un tub, ce ti-ar trebui?

Una noua.

Dintr-o bara stramba, in vecii vecilor n-o sa faci una dreapta perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Roby sau ceilalti, puneti si voi modelele si cu preturi, care se pot cumpara. Si daca cineva este dispus sa le cumpere/fabrice si sa le trimita.

Multumim anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Fratilor dar inoxul paote fi indoit de o asemenea masinarie?

Sau cel putin cum se indoaie inozul ca am inteles de la niste mesteri cum ca nu se poate indoii.

 

VFa multumesc si numai bine!

a incercat un amic si n-a reusit. s-a facut teava muci. toata. si avea aparat, nu pe genunchi. chiar sunt curios de ce .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...