Sari la conținut

Traversare Rusia


calu
 Share

Postări Recomandate

vreau sa plec in expeditia asta pe 1 iunie sau cel tarziu pe 15 iunie. pana acum ar mai merge un prieten cu mine dar nu stie exact ...munca vesnica problema. eu oricum plec si singur asa ca daca cineva este sigur ca ar vrea sa mearga il astept la o discutie. conditiile vor fi foarte grele , ploaie, mizerie, dormit la cort, tantari, si ce o mai vrea mama rusie sa ofere dar experienta salbaticiei si a spatiilor nesfarite va fi incredibila. intoarcerea din magadan se va face cu trenul sau cu avionul.timp petrecut pe motocicleta estimat la 3 luni . id mess: dan_byke2008 tel 0726 85 85 60 dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu o sa dai detalii de traseu mai detaliate, cheltuieli estimate (vize, etc) , nr maxim de persoane, cu ce motor vrei sa pleci (ritm de mers), etc. nu o sa te ia lumea prea in serios :huh:

 

P.S. Curiozitate: Daca pleci cu motorul, il urci si pe el in avion la intoarcere sau il vinzi pe-acolo ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecu cu un mz etz de 250 , ritm de mers va fi in functie de drumuri, eu vreau sa merg sa ma bucur de drum nu vreau sa alerg, traseul nu stiu exact ori prin sudul rusiei ori prin centru, si numarul de persoane ...cine vrea sa mearga si crede ca rezista la drum si are timp este binevenit. cheltuielile cu vize...nu stiu exac in clipa asta pt ca trebuie facute invitatii printr o firma. chestii birocratice. buget de drum, in princicpiu sunt cam 20000 de km inmultit cu cat consuma fiecare motor. plus cazare din cand in cand, mancare, trenul este destul de ieftin in rusia, avionul este in jur de 1000 de euro pana in bucuresti. daca este cineva interesat sa mearga mai bine sa ma sune sau pe mess.

 

--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 09:41 -------------
cam asta ar fi traseul .

 

--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 09:45 -------------
http://www.visatorussia.com/russianvisa.nsf/step3.html

de pe site se obtine invitatia cu care se merge la ambasada pentru viza.

la intratrea in rusia (la vama) se mai face un rca rusesc pt ca nu recunosc cartea verde.

post-3168-1203406675_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu o sa dai detalii de traseu mai detaliate, cheltuieli estimate (vize, etc) , nr maxim de persoane, cu ce motor vrei sa pleci (ritm de mers), etc. nu o sa te ia lumea prea in serios :huh:

 

P.S. Curiozitate: Daca pleci cu motorul, il urci si pe el in avion la intoarcere sau il vinzi pe-acolo ? :cheers:

 

 

 

Daca cineva ar vrea sa participe serios la o asa tura...nu ar posta "la misto" aici ci ar lua legatura cu baiatul in PM si in plus ar fi deja cu capul in harti, site-uri de ambasade, manuale tehnice, cataloage de echipament outdoor si multe multe altele

 

dar...cum in rominia multi vb despre motociclism...in loc sa il practice...facem putin misto de cineva care are orizontul si curajul sa se apuce de o provocare k lumea...

 

omul e serios...am mai vb cu el, si nu pe forum..unde e plin de baietasi care cred ca is motociclisti daca isi plimba mindra prin centru pe 2 roti :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau doar un drum pana la st pettersburg dar cine stie cum mi se invart rotzile...

sugestie sper ca ti iei cu tine un cilindru si un piston de schimb :huh: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecu cu un mz etz de 250 , ritm de mers va fi in functie de drumuri, eu vreau sa merg sa ma bucur de drum nu vreau sa alerg, traseul nu stiu exact ori prin sudul rusiei ori prin centru, si numarul de persoane ...cine vrea sa mearga si crede ca rezista la drum si are timp este binevenit. cheltuielile cu vize...nu stiu exac in clipa asta pt ca trebuie facute invitatii printr o firma. chestii birocratice. buget de drum, in princicpiu sunt cam 20000 de km inmultit cu cat consuma fiecare motor. plus cazare din cand in cand, mancare, trenul este destul de ieftin in rusia, avionul este in jur de 1000 de euro pana in bucuresti. daca este cineva interesat sa mearga mai bine sa ma sune sau pe mess.

 

<small>--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 09:41 -------------</small><br/>cam asta ar fi traseul .

 

<small>--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 09:45 -------------</small><br/>http://www.visatorussia.com/russianvisa.nsf/step3.html

de pe site se obtine invitatia cu care se merge la ambasada pentru viza.

la intratrea in rusia (la vama) se mai face un rca rusesc pt ca nu recunosc cartea verde.

 

Ce vrei sa faci tu este ceva EXTRAORDINAR !

Gasesc ca alegera ta (MZ 250 ETZ), este destul de potrivita pentru ,,tura"asta ! Am avut si eu cateva si pot spune ca nu m-au lasat la greu ! Iar de reparat ... se poate face lejer pe marginea drumului, daca ai scule !

Singura problema ar fi ca in afara de benzina, trebuie sa mai duci grija uleiului de amestec pentru motor !

Eu mi-as face griji mari de ,,partea administrativa" a acestiu traseu: punte de intrare dintr-un teritoriu in altul, trasee, evenimente politice, conflicte interetnice .... astea ma sperie !

Recunosc ... ar fi o ,,plimbare" ce te umple de respect, dar trebuie planuita cu atentie din (mult) timp !

 

Nu scriu asta, pentru a-ti da sfaturi ! Nici nu as avea cum ! Insa daca ,,iti iese", o sa ai un eveniment in viata ta mai valoros decat orice lucru material !

 

Succes din plin ca ai nevoie ! :cheers:

 

P.S. Poate m-as orienta spre un IJ ?! In Asia, e' patria lor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa faci tu este ceva EXTRAORDINAR !

Gasesc ca alegera ta (MZ 250 ETZ), este destul de potrivita pentru ,,tura"asta ! Am avut si eu cateva si pot spune ca nu m-au lasat la greu ! Iar de reparat ... se poate face lejer pe marginea drumului, daca ai scule !

Singura problema ar fi ca in afara de benzina, trebuie sa mai duci grija uleiului de amestec pentru motor !

Eu mi-as face griji mari de ,,partea administrativa" a acestiu traseu: punte de intrare dintr-un teritoriu in altul, trasee, evenimente politice, conflicte interetnice .... astea ma sperie !

Recunosc ... ar fi o ,,plimbare" ce te umple de respect, dar trebuie planuita cu atentie din (mult) timp !

 

Nu scriu asta, pentru a-ti da sfaturi ! Nici nu as avea cum ! Insa daca ,,iti iese", o sa ai un eveniment in viata ta mai valoros decat orice lucru material !

 

Succes din plin ca ai nevoie ! :huh:

 

P.S. Poate m-as orienta spre un IJ ?! In Asia, e' patria lor !

 

ij nu. o sa plec cu un etz 251.is fan mz pt ca nu se strica orice ar fi. si am numai mz uri.(acum am numai 3 etz uri dar anul trecut aveam cinci motociclete. doua es uri le am dat pe cate o bere la alti impatimiti) de piese mai demontez una si o sa iau la mine cam ce mi trebuie. iar peste o luna o sa merg la cluj cu cea cu care o s aplec sa i fac motorul bucati si sa schimb ce o fi uzat. ulei de amestec .... o problema dar de cand am ramas in drum din cauza asta e un reflex sa am la mine. partea administrativa ... ce o fi o fi n ai cum sti nimic dinainte. si turul tarii l am facut de 2 ori cu bicicleta si nu puteam sti ce o sa se intample a doua zi mai ales ca mergeam si prin zone pustii de munte gen lupeni pasul jiu cerna herculane

 

--- Mesaj completat în 19 Feb 2008 13:04 -------------

eu vreau doar un drum pana la st pettersburg dar cine stie cum mi se invart rotzile...

sugestie sper ca ti iei cu tine un cilindru si un piston de schimb :huh: :cheers:

 

 

pai hai si mergem impreuna o bucata de drum poate pana la moskova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva ar vrea sa participe serios la o asa tura...nu ar posta "la misto" aici ci ar lua legatura cu baiatul in PM si in plus ar fi deja cu capul in harti, site-uri de ambasade, manuale tehnice, cataloage de echipament outdoor si multe multe altele

 

dar...cum in rominia multi vb despre motociclism...in loc sa il practice...facem putin misto de cineva care are orizontul si curajul sa se apuce de o provocare k lumea...

 

omul e serios...am mai vb cu el, si nu pe forum..unde e plin de baietasi care cred ca is motociclisti daca isi plimba mindra prin centru pe 2 roti ;)

 

Nu intru intr-o polemica cu tine, poate nu m-am exprimat eu clar din prima:

Cand initiezi un asa proiect si-l expui intr-un loc public (forum cum e cazul de fata), e normal sa-l expui cu ceva detalii semnificative ce "cern" din prima cei care cred ca pot merge cu orice motor posibil, in orice conditie tehnica, fata de cei care isi planifica in detaliu si se gandesc serios la drum, tehnica, bani, vize, etc. Asa dovedesti si ca intentiile tale-s serioase ca initiatorul ideii si nu doar vorbe-n vant :cheers: Tu personal il cunosti ca ai mai vorbit cu el, eu si altii care poate dorim sa mergem nu-l cunoastem :huh:

 

Un exemplu concret si dupa parerea mea de luat in seama, nu atat de indraznet ca acesta, dar clar ca lumina zilei este acest topic de 7 zile in Macedonia -> /index.php?showtopic=166922

 

@calu, sper sa-ti indeplinesti visul :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru intr-o polemica cu tine, poate nu m-am exprimat eu clar din prima:

Cand initiezi un asa proiect si-l expui intr-un loc public (forum cum e cazul de fata), e normal sa-l expui cu ceva detalii semnificative ce "cern" din prima cei care cred ca pot merge cu orice motor posibil, in orice conditie tehnica, fata de cei care isi planifica in detaliu si se gandesc serios la drum, tehnica, bani, vize, etc. Asa dovedesti si ca intentiile tale-s serioase ca initiatorul ideii si nu doar vorbe-n vant :cheers: Tu personal il cunosti ca ai mai vorbit cu el, eu si altii care poate dorim sa mergem nu-l cunoastem :huh:

 

Un exemplu concret si dupa parerea mea de luat in seama, nu atat de indraznet ca acesta, dar clar ca lumina zilei este acest topic de 7 zile in Macedonia -> /index.php?showtopic=166922

 

@calu, sper sa-ti indeplinesti visul :huh:

 

 

nici eu nu vreau sa polemizez cu nimeni, dar omul a facut pus si simplu o kemare "la lupta"

 

poate tu stii ca organizarea unei ture presupune f multa "munca" placuta ce-i drept...dar ocupa timp si implica cheltuiala si un efort..de la alegerea traseului la vize.

 

fiind vb de o aventura adevarata, e de asteptat de la eventualii parteneri sa se implice in asa ceva de la bun inceput...nu sa astepte "para malaiata" toate informatiile postate pe forum si sa decida apoi daca pleaca sau nu pleaca in asa ceva

 

e si cazul meu propriu si personal, am un plan similar pt anul asta, am planificat/realizat o tura similara anul trecut, stiu ce implica asa ceva si la fel ca si calu, astept in continuare partuicipanti interesati, plecarea mea fiind oricum prevazuta chiar si singur.

 

nu o sa postez "moca" informatii pe forum, doar ca sa isi dea cineva cu parerea, fie el avizat sau nu.

 

postez un anunt in care imi caut un tovaras de de drum...iar daca el e ACELA atunci face cu mine drumul asta...drum care incepe MUUULT inainte de iesi pe poarta si nu se termina nici cind ai revenit acasa....

 

cu simpatie

Tafu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru intr-o polemica cu tine, poate nu m-am exprimat eu clar din prima:

Cand initiezi un asa proiect si-l expui intr-un loc public (forum cum e cazul de fata), e normal sa-l expui cu ceva detalii semnificative ce "cern" din prima cei care cred ca pot merge cu orice motor posibil, in orice conditie tehnica, fata de cei care isi planifica in detaliu si se gandesc serios la drum, tehnica, bani, vize, etc. Asa dovedesti si ca intentiile tale-s serioase ca initiatorul ideii si nu doar vorbe-n vant :cheers: Tu personal il cunosti ca ai mai vorbit cu el, eu si altii care poate dorim sa mergem nu-l cunoastem :huh:

 

Un exemplu concret si dupa parerea mea de luat in seama, nu atat de indraznet ca acesta, dar clar ca lumina zilei este acest topic de 7 zile in Macedonia -> /index.php?showtopic=166922

 

@calu, sper sa-ti indeplinesti visul :huh:

 

mai thomas eu nu am initiat nici un proiect doar mi am expus ideea. daca cineva vrea sa mearga cu mine ma cauta si gata. la fel cum am vorbit si cu tafu de la care am obtinut multe informatii utile. si eu cand am hotarat sa plec si am avut certitudinea ca o pot face- pentru ca de 2 ani tot vrreau sa plec si nu s a putut -l am sunat pe tafu si l am intrebat cu ce informatii ma poate ajuta. as fi vrut sa plec cu el dar el merge cumva contratimp si avem motociclete diferite cu mult iar eu nu vreau sa ma grabesc. de planificat in rusia nu prea ai cum sa planifici pentru ca nu se stie starea drumurilor dupa ce se dezgheata permafrostul. eu doar caut pe cineva care sa aiba spirit de aventura si timp. si vreau sa merg sa ma simt bine pe motor in salbaticie. cand ajung la magadan asta nu ma intereseaza pot sa fac si 3 luni si patru pot sa mi modific traseul daca un rau a inundat si daramat un pod habar n am sunt o multime de probleme in 25 000 de km. deci daca are cineva informatii despre rusia sa mi le comunice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa rost de o sita de rezervor in primul rand. Cumpara mai multe seturi de reparatie cabluri sau si mai bine vezi de piulite mecanice de prins capetele cablurilor. Camere, petice (eventual si o mica presa de petice) si maruntisuri: orice surubel, cel mai neimportant splint, sarma cu gramada, leviere de comanda ambreiaj, frana. Ulei de amestec o sa ai M8V rusesc care e uleiul bun la toate motocicletele rusesti, pune o cantitate mai mare...

Acu nu stiu cum e calitatea pieselor de ETZ dar daca nu ai uzuri mari nu pune piese noi.

Si eu sunt de acord cu petrica, Ijul e la el acasa, ETZ-ul 251 s-ar putea sa fie mai problematic in caz ca pica ceva.

Plus ca Ijul e mai taranos, ah si ai crashbaruri extraoridnare la el in caz de cadere.

Inveti rusa?

Spor la planificat!

 

--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 11:37 -------------
Ah si inca ceva, daunlodeaza manualul Ijului P 5 si vezi la sfarsit lista cu serviceuri autorizate de ij, ca sa stii in caz de ceva prin orasele unde treci unde e vreun atelier moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Mi se pare deosebit ceea ce vrei sa faci... Vreau si eu sa fac asa ceva, dar peste cativa ani pentru ca nu ma simt pregatit pentru o astfel de tura...

 

Te astept la intoarcere sa imi povestesti...

 

Multa bafta si ai mare grija la ursi pe "drumul oaselor"!!!

 

P.S. Aventura ta face sa paleasca orice tura facuta in Romania sau inspre Vest...

 

PPS. Cred ca ar fi o idee sa vb cu cei de la MZ pote faci rost de o sponsorizare daca tot esti fan al marcii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee unde pot gasi un atas pt etz?

 

Eu iti sugerez sa renunti la atas ! De ce ? Pentru ca in cazul asta motocicleta va ,,pasii" exact ca un autoturism ! Asta te limiteaza la ,,gama de drumuri" ! Adica nu o sa poti sa mergi pe o poteca cu un atas ! Intelegi ce vreau sa spun ?

In alta ordine de idei nu cred ca ti-ai dorii sa scoti din noroi o motocicleta cu atas ! :wave: ..... singur ! Nu poti stii unde te duce ... drumul !

 

Pentru a-ti cara bagajele, insa ... iti recomand ceva mult mai potrivit ! Exista niste ,,remorci" care se agata de motocicleta ! Acestea sunt cu o roata sau ci doua roti ! Avantajul este ca poti merge cu ele, chiar si pe o poteca, iar daca ai nefericirea sa intrii intr-o mocirla, le poti scoate pe rand: intai motocicleta, apoi remorca !

 

Uite niste poze ! Doar asta am reusit sa gasesc ... asa in graba ! Mai cauta si tu ! Dar nu cred ca este mare filozofie ! Remorca ,,cu o roata" se poate confectiona ... home made, daca ai putin spirit practic ! Si cred ca ai ! :crack:

 

O sa-ti urmaresc topicul si ma ofer sa te ajut cu ce informatie pot !

 

Bafta mare ! :burnout:

 

--- Mesaj completat în 28 Feb 2008 13:57 -------------

..... Cred ca ar fi o idee sa vb cu cei de la MZ pote faci rost de o sponsorizare daca tot esti fan al marcii...

 

O idee foarte buna ! E' de luat in seama ! :crack:

post-10224-1204199659_thumb.jpg

post-10224-1204199672.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti sugerez sa renunti la atas ! De ce ? Pentru ca in cazul asta motocicleta va ,,pasii" exact ca un autoturism ! Asta te limiteaza la ,,gama de drumuri" ! Adica nu o sa poti sa mergi pe o poteca cu un atas ! Intelegi ce vreau sa spun ?

In alta ordine de idei nu cred ca ti-ai dorii sa scoti din noroi o motocicleta cu atas ! :wave: ..... singur ! Nu poti stii unde te duce ... drumul !

 

Pentru a-ti cara bagajele, insa ... iti recomand ceva mult mai potrivit ! Exista niste ,,remorci" care se agata de motocicleta ! Acestea sunt cu o roata sau ci doua roti ! Avantajul este ca poti merge cu ele, chiar si pe o poteca, iar daca ai nefericirea sa intrii intr-o mocirla, le poti scoate pe rand: intai motocicleta, apoi remorca !

 

Uite niste poze ! Doar asta am reusit sa gasesc ... asa in graba ! Mai cauta si tu ! Dar nu cred ca este mare filozofie ! Remorca ,,cu o roata" se poate confectiona ... home made, daca ai putin spirit practic ! Si cred ca ai ! :lol:

 

O sa-ti urmaresc topicul si ma ofer sa te ajut cu ce informatie pot !

 

Bafta mare ! :burnout:

 

<small>--- Mesaj completat în 28 Feb 2008 13:57 -------------</small><br/>

 

O idee foarte buna ! E' de luat in seama ! :crack:

 

 

 

ideea cu remorca este foarte buna pentru sosea. nu stiu cum se conduce asa ceva si daca de dezechilibreaza, sau sa nu se agate in ceva pe drumuri mai rupte--santuri copaci cazuti etc- cand eram mic mergeam pe camp cu un carut agatat de bicicleta la carat pepeni si era mult mai bine decat sa i duc pe portbagaj dar daca prindeam viteza mai mare si trebuia sa iau curba ma dezechilibra :crack: . dar o sa fac un carut si o sa testez ideea pentru ca pare mult mai confortabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici, o idee pe care am facut-o in graba la serviciu ! Bine, mai poate fi perfectionata !

Nu e o idee de aruncat !

 

Pe portiunile de drum mai rele, oricum o sa rulezi cu o viteza mai mica, asa ca .....

 

Mai este chestie ...... sa-ti confectionezi 3 cutii din tabla de aluminiu, pe care sa le prinzi pe motor ! Le faci si ti mai mari, sa aiba cam 200litrii toate trei ! In capacitatea asta incap o gramada de lucruri !

 

Mai te gandesti ...... !

 

:burnout:

post-10224-1204280922_thumb.jpg

post-10224-1204280938_thumb.jpg

post-10224-1204280950_thumb.jpg

post-10224-1204280962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din amintiri, am schitat partea din spate a unui ETZ ! Cred ca sunt destul de aproape, cert este ca semicadrul care tine saua, se termina prin doua tevi cu capetele libere, in care se poate monta suportul ! (In poze are culoarea rosie)

Suportul trebuie sa fie cu mult mai sus decat centrul de greutate al remorcii, astfel incat in viraje, remorca sa se poata inclina o data cu motocicleta, fara sa o influenteze in mare masura !

De preferat ca suportul sa fie deasupra blocului optic din spate, altfel montat dedesubt remorca nu o sa se incline asa usor ca motocicleta si o sa fie destul de greu ,,sa apleci" motorul pe curbe !

 

Am mai schitat o idee de remorca ! Pare mai simpla ! :burnout:

 

Ma mai gandesc !

post-10224-1204291543_thumb.jpg

post-10224-1204291567_thumb.jpg

post-10224-1204291578_thumb.jpg

post-10224-1204291591_thumb.jpg

post-10224-1204291600_thumb.jpg

post-10224-1204291614_thumb.jpg

post-10224-1204291625_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot in iunie, doar 2009 voi participa pe post de mecanic-copilot la raliul dortmund-shanghai. nu este cu motocicleta, ci cu oldtimere. sunt interesat de experienta ta, eu voi avea de trecut sudul siberiei, desertul gobi, si asta cu un ford transit din 66, plin cu scule si piese de schimb. ...te rog posteaza experientele tale aici pt ca sunt sigur ca am multe de invatat de la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec in expeditia asta pe 1 iunie sau cel tarziu pe 15 iunie. pana acum ar mai merge un prieten cu mine dar nu stie exact ...munca vesnica problema. eu oricum plec si singur asa ca daca cineva este sigur ca ar vrea sa mearga il astept la o discutie. conditiile vor fi foarte grele , ploaie, mizerie, dormit la cort, tantari, si ce o mai vrea mama rusie sa ofere dar experienta salbaticiei si a spatiilor nesfarite va fi incredibila. intoarcerea din magadan se va face cu trenul sau cu avionul.timp petrecut pe motocicleta estimat la 3 luni . id mess: dan_byke2008 tel 0726 85 85 60 dan

 

Multa bafta. Tin pumnii.

Tocmai ma uit la Long Way Round si astia 2 motociclisti au mari probleme in iunie cu trecerile peste tot felul de rauri, pe etapa Yakutsk - Magadan.

Si de fapt o sa ai un traseu comun cu ce au facut ei cam de la Kilor.

Daca nu ai filmul, incerc sa-ti fac o copie...

 

TOate bune.

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta. Tin pumnii.

Tocmai ma uit la Long Way Round si astia 2 motociclisti au mari probleme in iunie cu trecerile peste tot felul de rauri, pe etapa Yakutsk - Magadan.

Si de fapt o sa ai un traseu comun cu ce au facut ei cam de la Kilor.

Daca nu ai filmul, incerc sa-ti fac o copie...

 

TOate bune.

Mircea

te rog vreau filmul. de azi parasesc randul comunistilor. am yamaha xt 600 :cheers:

cred ca in afara de munca nu mai fac atceva de cat gaz si mers pe campuri de langa bucuresti. si un pic de somn. sunt fooooarte fericit. mi a trecut si gripa, astenia de primavara, durerile de spate si orice mai era in neregula cu organismul :cheers: :wave: :D :D :D :D :angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru yamaha!

 

Bine, iti fac o copie, sunt 2 dvd-uri si o sa le trimit in buc cumva.

O sa vezi ca , asa cum ai marcat tu traseul tau pe harta, pe ultima portiune din Rusia (adica vreo 2-3000 km, ce ti-ai propus tu e pe unde au fost si ei.

Ei cu BMW 1150gs adv, 3 motociclete cu cameramanul, plus 2 masini de suport.

Insa o sa-ti faci o idee despre traseul la care sa te astepti.

 

Da-mi pm cu date de contact.

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru yamaha!

 

Bine, iti fac o copie, sunt 2 dvd-uri si o sa le trimit in buc cumva.

O sa vezi ca , asa cum ai marcat tu traseul tau pe harta, pe ultima portiune din Rusia (adica vreo 2-3000 km, ce ti-ai propus tu e pe unde au fost si ei.

Ei cu BMW 1150gs adv, 3 motociclete cu cameramanul, plus 2 masini de suport.

Insa o sa-ti faci o idee despre traseul la care sa te astepti.

 

Da-mi pm cu date de contact.

cum se da pm nu m am prins dar id de yahoo. dan_byke2008 intru in 15 min max

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atasul este foarte potrivit pentru Rusia, si incape si pe poteca nici o grija, de-aia ste atat de indragit. Cat despre scosul din noroi este cam tot aia, ai avantajul ca sta singura in picioare si dezavantajul ca e ceva mai grea.

Cea mai potrivita motocicleta cu atas ar fi din nou Ijul, slabe sanse sa gasesti un atas Super Elastik in Romania. Studiaza problema adaugarii unui atas de Ij la MZ, este un atas foarte practic si nu foarte greu.

Pe de alta parte cum sta ETZ251 la capitolul cadru deschis cu atas?

 

--- Mesaj completat în 06 Mar 2008 00:26 -------------
Later Edit:

Aha, observ ca l-ai dat pe nea MZ pentru un motor tot atat de legendar Cu el sper sa-ti realizezi visul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...