Sari la conținut

Suzuki GS 500 in punctu mort


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Va salut !

Am si eu un Suzuki GS 500 si cand merg in neutral sau tin apasat ambreaju,

se aude un zgomot ciclic. Bine inteles.

E normal?

nu prea stiu de unde vine, ca am casca si nu aud, si nici n-am incercat fara, ca sunt la inceput si tot nu as intelege nimic.

cred ca la lant sau in cutie se aude ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Daca se aude doar la turatie mica....

Din ce spui tu ar suna ca un rulment uzat la axul cutiei sau la ambreiaj. Dar pe de alta parte poate fi si lantul de distributie ca nu am auzit prin urechile tale :D Trage-ne de maneca la prima ocazie sa-ti ascultam motorul si sa ne dam cu parerea in cunostinta de cauza. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi ca la http://sxs.demon.nl/temp/GS500E.rar gasesti de descarcat un manual complet pt GS500E. Daca al tau e fara E in coada :D cauta pe acolo, sigur au baietii ce-ti trebuie - e un site cu maniaci ai suzuky GS... Daca nu te descurci mai da un mesaj pe privat poate ti-l scriu pe un cd, asa ca intre posesori de GS500.

 

Spor

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Daca se aude doar la turatie mica....

Din ce spui tu ar suna ca un rulment uzat la axul cutiei sau la ambreiaj. Dar pe de alta parte poate fi si lantul de distributie ca nu am auzit prin urechile tale :lol: Trage-ne de maneca la prima ocazie sa-ti ascultam motorul si sa ne dam cu parerea in cunostinta de cauza.  :lol:

am notat ... acuma cand vine soarele va contactez !

merci mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vezi ca la http://sxs.demon.nl/temp/GS500E.rar gasesti de descarcat un manual complet pt GS500E. Daca al tau e fara E in coada :lol: cauta pe acolo, sigur au baietii ce-ti trebuie - e un site cu maniaci ai suzuky GS... Daca nu te descurci mai da un mesaj pe privat poate ti-l scriu pe un cd, asa ca intre posesori de GS500.

 

Spor

:lol:

nu-mi merge serverul asta ...

da am ceva manuale , dar nu prea ma ajuta .

ca acuma incep sa ma pricep la mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deobicei de la ambreiaj..ori rulmentul , ori uzura la dintii de la oala ambreiajului si bate nitel...scoate capacul si vezi care e treaba

se poate sa fie la ambreaj ...

ca daca e pe cric si bag in prima viteza si tin ambreajul la maxim ... roata are o tendintza de invartire ... dar mi s-a parut destul de acceptabila.

 

Pentru Axa : turatia este mica ... chiar prea mica, dupa cum ai spus cand ai vazut motorul meu atunci la pitzerie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

scol din morti acest topic vechi pt ca am aceleasi simptome!!!! exact cum e descris, daca las sa curga motocicleta scooasa din viteza se aude un harsait ciclic.

 

cum s-a rezolvat problema??? ce parere aveti gs-istii mai noi????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

scol din morti acest topic vechi pt ca am aceleasi simptome!!!! exact cum e descris, daca las sa curga motocicleta scooasa din viteza se aude un harsait ciclic.

 

cum s-a rezolvat problema??? ce parere aveti gs-istii mai noi????

 

Verificati nivelul de ulei. Daca este sub jumatate e posibil sa faca asa; oricum nu e singura cauza.

 

Mie imi face asa (un fashit ritmic) doar in viteza a 6-a .

 

Daca zgomotul se aude doar cand essti in mers atunci in aproape sigur este de la "sistemul de transmisie" => cutie de viteze , lantz transmisie finala, etc. ....

 

Din experienta itipot spune ca lantzul de la transmisia finala (cel de la roata) se poate uza in mod inegal. Adica undeva sta intins foarte tare iar in alta parte are burta. (chestia asta iti induce in cadru vibratii si se aude un zumzait ritmic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa fie la ambreaj ...

ca daca e pe cric si bag in prima viteza si tin ambreajul la maxim ... roata are o tendintza de invartire ... dar mi s-a parut destul de acceptabila.

 

 

Sorry de offtopic, acelasi lucru si la mine, adica roata din spate e invartita in aer in viteza I desi e ambreiajul tras la maxim. Si la fel a motoru unui tovaras. Am crezut ca e normal... Nu e???? :D

Editat de arte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invartitul rotii in aer chiar si pe liber se datoreaza faptului ca uleiul nu a ajuns la temperatura de lucru si e vascos , oricum toate motocicletele , motoretele cu ambreiajul in ulei fac asa , zgomotul acela poate fi de la uleiul motor ,completat nivel eventual schimbat , sau uzura rulmentilor oalei ambreiajului care se mai manifesta si prin tendinta de a'' agata '' la schimbarea vitezelor ... daca ma insel sa ma corecteze cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...