Sari la conținut

Logo Mobra


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

...omul vrea sa stie daca are o SuperMobra(moarte mai sigura decat cu cobra...) sau un hoinar!Ce santeti asa de curiosi? ...cand va afla, confidential , ne va spune si noua...

 

 

din cate stiu eu au existat doar 3 motorete romanesti, toate avand aceiasi origine... Zarnesti: carpati, mobra si hoinar... ca ar fi greu in diferentierea lor ? o poza ar fi de folos...

 

aaa... era sa uit... am avut 3 modele de mobra... :huh: : ce-a mai veche... aia cu dungi pe rezervor si furca tampita(cu telescoape de spate), mobra 50 (seamana cu super doar ca difera la cutie... prostia aia de schimbator...) si mobra 50 super, pe care o stie tot poporu...

 

 

 

ps : aaa... au fost si 2 modele de carpati... simplu si super(eu am unu super... simplu nu am vazut niciodata dar am auzit de el). ala simplu cica ar avea sa de bicicleta... :cheers:

Editat de c0zmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cea am auzit eu, Carpati a fost copiat dupa Simson sau dupa o motoreta numita Simsoneta......

 

:cheers: simsoneta este alintatura data de noi romanasii :huh:

motoreta se numeste Simson SR1 (cauta topicul lui Mr ORL si ai sa afli multe despre jucaria fantastica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu au existat doar 3 motorete romanesti, toate avand aceiasi origine... Zarnesti: carpati, mobra si hoinar... ca ar fi greu in diferentierea lor ? o poza ar fi de folos...

 

aaa... era sa uit... am avut 3 modele de mobra... :huh: : ce-a mai veche... aia cu dungi pe rezervor si furca tampita(cu telescoape de spate), mobra 50 (seamana cu super doar ca difera la cutie... prostia aia de schimbator...) si mobra 50 super, pe care o stie tot poporu...

ps : aaa... au fost si 2 modele de carpati... simplu si super(eu am unu super... simplu nu am vazut niciodata dar am auzit de el). ala simplu cica ar avea sa de bicicleta... :cheers:

Ai uitat de Mobra turist cu ghidon mai lung si posetuta pe rezervor.

Cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate motoretele romanesti au fost copiate... s-a mai discutat chestia asta :P

 

Si in poza din stanga avem un "Hoinar" ,dar cu toba pe jos, deci nu au copiat romanii :)

 

Am citit si despre Simson SR1........Despre Hoinar aud numai de rau........Despre Carpati ce se aude ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in poza din stanga avem un "Hoinar" ,dar cu toba pe jos, deci nu au copiat romanii :)

 

Am citit si despre Simson SR1........Despre Hoinar aud numai de rau........Despre Carpati ce se aude ?

 

 

clar hoinarul este cel mai bun... este cel mai evoluat tehnologic daca putem spune asa dintre toate motoretele romanesti...

 

degeaba zic multi ca mobra e mai tare ca are racire pe turbina(zici ca e avion cum face)... si hoinarul se raceste destul de bine, plus ca are canalele de transfer mai mari, ambreiajul mult mai fiabil ca la mobra, 5 viteze...

 

 

carpatiul... e vechi rau... cel putin cutia e de tot rahatul.. cu 2 pinioane si 1 furca... :P sa nu mai zic de aprindere pe care chiar se vede trecerea timpului.

 

aa si se mai zice ca, carpatiul e mai puternic decat mobra/hoinarul ca are capacitatea cilindrica mai mare... GRESIT!. Raportul de compresie este mai mare la mobra/hoinar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...