Sari la conținut

Buson Intepenit


Postări Recomandate

Buna. Am un Kawasaki GPZ 500 si a aparut o problema. Mi-a ruginit, cred, busonul de la rezervor, astfel ca nu mai pot baga cheia sa deschid si sa pun benzina. Am dat cu WD40, dar degeaba. Am incercat sa-l scot din suruburi, sa vad ce are, dar nu merge. Imi poate da cineva un sfat? Va rog...

 

Multumesc oricui are vreo idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am un Kawasaki GPZ 500 si a aparut o problema. Mi-a ruginit, cred, busonul de la rezervor, astfel ca nu mai pot baga cheia sa deschid si sa pun benzina. Am dat cu WD40, dar degeaba. Am incercat sa-l scot din suruburi, sa vad ce are, dar nu merge. Imi poate da cineva un sfat? Va rog...

 

Multumesc oricui are vreo idee

Nu stiu sigur cum este busonul la moto al tau, dar cred ca o sa-l poti deschide din suruburi,pentru ca busonul se siguranteaza pe gura rezervorului,nu pe suportul busonului!

 

Dar poate ma insel! :)

Singura cale fara sa-l distrugi, este sa degripezi incuietoarea!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sigur cum este busonul la moto al tau, dar cred ca o sa-l poti deschide din suruburi,pentru ca busonul se siguranteaza pe gura rezervorului,nu pe suportul busonului!

 

Dar poate ma insel! :)

Singura cale fara sa-l distrugi, este sa degripezi incuietoarea!

 

 

am incercat sa-l scot din suruburi dar nu iese......parca-l tine ceva ..si de aceea am nevoie de ajutor...ca daor nu oi schimba rezervorul pentru un drac de buson intepenit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 22 Feb 2008 23:19 -------------</small><br/>

am incercat sa-l scot din suruburi dar nu iese......parca-l tine ceva ..si de aceea am nevoie de ajutor...ca daor nu oi schimba rezervorul pentru un drac de buson intepenit

 

 

Toate busoanele alea dragutze ce au 6 suruburi pe imbus de jur imprejur au pe interior 1 sau 2 suruburi de siguranta ... din motive de securitate ... toarna din abundenta WD 40 si ar trebui sa isi dea drumu la un moment dat, baga cheia cat intra in el si freaco bine acolo dand in acelasi timp cu WD 40 si tre sa cedeze, vezi sa fie WD 40 la mama lui, ca mai sunt si spray-uri degripante de tot rahatu ce nu fac mare lucru, pe care scrie cam aceeasi chestie ... presupun ca e vorba de 1-2 luni lasat nedeschis si nu de cativa ani, ca daca e de mai mut timp stand asaaaa, tare imi e ca nu o sa il mai desfaci

 

 

Spor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) chestia asta mi s'a intamplat si mie. pe rezerva fiind, ajung la peco, dau s abag cheia si nu intra :) o bag mai fortat, a intrat dar nu se invartea. imi era frica sa nu o rup. am tras mobra deoparte .. caci se facuse coada la pompa.. am sunat un prieten si mi-a adus un spary de curata carburatoare. doar asta vea acasa :D am bagat de ala fara mila .. si apoi s'a deschis. :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am un Kawasaki GPZ 500 si a aparut o problema. Mi-a ruginit, cred, busonul de la rezervor, astfel ca nu mai pot baga cheia sa deschid si sa pun benzina. Am dat cu WD40, dar degeaba. Am incercat sa-l scot din suruburi, sa vad ce are, dar nu merge. Imi poate da cineva un sfat? Va rog...

 

Multumesc oricui are vreo idee

am avut aceeasi problema acum cateva zile....am incercat cu WD 40 si nu a mers.

am rezolvat problema cu un spray degripant 2+2....gasesti la benzinarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Dar cu WD 40 nu a mers. Am turnat mult..dar nimic. Mai insist. Multumesc

 

--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 11:59 -------------
si daca nu merge cu nimic, ce fac? schimb rezervorul? chiar nu exista alta solutie??

 

--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 16:10 -------------
am rezolvat....

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Dar cu WD 40 nu a mers. Am turnat mult..dar nimic. Mai insist. Multumesc

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 11:59 -------------</small><br/>si daca nu merge cu nimic, ce fac? schimb rezervorul? chiar nu exista alta solutie??

 

<small>--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 16:10 -------------</small><br/>am rezolvat....

 

multumesc

mai oameni buni, cand rezolvati o problema d-asta, nu veniti si scrieti doar "DONE". spuneti cum ati rezolvat-o. caci normal sectiunea asta are si rolul de a invata altii din problemele altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, cand rezolvati o problema d-asta, nu veniti si scrieti doar "DONE". spuneti cum ati rezolvat-o. caci normal sectiunea asta are si rolul de a invata altii din problemele altora.

 

 

am fost la benzinarie, am cumparat un spray care indeparteaza rugina si dupa 30 de min in care am fortat busonul de mi-a venit rau, am deschis rezervorul

 

atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...