Sari la conținut

Ture Moto


aditorpan
 Share

Postări Recomandate

Sant SUPERBE !!! Bravo ! ... cand am vazut urcarea pe Stelivio Pass ... m-a luat un dor de ducaaaa ... desi l-am facut de doua ori ... maine as merge iar :laugh: ... oricum ti-au iesit super montajele ! La mai multe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Merci !

 

 

...da,asa e Stelvio e ceva special si eu m-as intoarce oricand,dar cel putin de vreo 4 ori : o data sa ma dau pe curbele superbe sa nu ma concentrez la altceva.......o data sa stau numa pe acolo si sa ma relaxez,sa stau intins si sa admir peisajul......... o data pt o sesiune foto :laugh:........... si nu in ultimul rand pentru un hike prin zona.

 

Daca o sa am posibilitatea sigur o sa ma mai intorc si pe Stelvio,dar si pe Gavia.

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesire scurta de cateva ore. Participanti ... subsemnatu, Mircea(Honda Doninator) si Geza (Yamaha Tenere)

Traseu Campul Cetatii - Sovata - Pasul Bucin si retur.

Temperatura .... hmm ... n-a fost rece, insa umezeala cam mare, oricum cu echipament corespunzator, fara probleme.

 

 

post-28870-1258211428_thumb.jpgpost-28870-1258211379_thumb.jpgpost-28870-1258211361_thumb.jpg

post-28870-1258211335_thumb.jpgpost-28870-1258211267_thumb.jpg

post-28870-1258211252_thumb.jpgpost-28870-1258211222_thumb.jpg

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ati inceput antrenamentul pentru Bikes On Ice !!! :lol: :lol: :)

 

Nooormal ... ne mentinem in forma doar, cu temperaturile .... deja ne-am adaptat :P ... deci asteptam Bikes on ice :crack:

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nooormal ... ne mentinem in forma doar, cu temperaturile .... deja ne-am adaptat :) ... deci asteptam Bikes on ice :crack:

 

 

sa traiesti omule

sper ca k la anul sa te avem in grupu de alpi in franta

 

si mai zile la oamnenii speriati de 650 ca e prea mic ce poate sa faca motorul tau

bafta si asfalt cum vrei tu ca la tine nu conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiesti omule

sper ca k la anul sa te avem in grupu de alpi in franta

 

si mai zile la oamnenii speriati de 650 ca e prea mic ce poate sa faca motorul tau

bafta si asfalt cum vrei tu ca la tine nu conteaza

 

Saluut maan

Sper si eu pot veni in Alpi anu asta, cat despre cei speriati de 650.... sant cateva categorii ... neinformati, frustrati, rau intentionati, insa marea majoritate... isi dau cu parerea fara sa aiba habarn de ce vorbesc, si astia-s grosu din pacate. Foarte des primesc si-n ziua de azi "sfaturi" despre cum sa merg, cum s-o intretin, cum e bine s-o manevrez, etc. Si cand ii intreb despre experienta lor o scalda cu tot felul de agumente genu c-o fost pe asa ceva si stie , sau i-a spus nu stiu cine. in momentul in care-i spun ca am in jur de 100000 km doar pe modelu asta(f 650 GS si F 650 GS Dakar), nu totali, si incerc sa le argumentez ca se inseala.... tot o tin pe-a lor, ei in cazu asta "tragi apa" si mergi mai departe ! Cam asta este starea de fapt din pacate.

Sa ne auzim si sa ne revedem cu bine !

Mesaj completat

Sambata 21.10.09, iesire pe Vf. Retitis, m-tii Calimani. Participanti... eu si camila. Vreme super, mai putin ceata din zona Toplita. Traseul clasic de urcare dinspre monument, insa surpriza neplacuta... drumul de urcare datorita exploatarilor forestiere distrus si plin de noroaie asa incat a fost o urcare mai solicitanta decat era traseul in mod normal. Este pentru prima data cand fac traseul asta la sfarsit de noiembria si zapada lipseste cu desavarsire, drumul, soarele, plafonul de ceata de jos care creea un peisaj feeric a meritat tot efortul de a trece prin toate noroaiele. Intr-un cuvant munca de negru, insa satisfactie pe masura ! :alcy:

 

 

post-28870-1259062878_thumb.jpgpost-28870-1259062834_thumb.jpg

post-28870-1259062773_thumb.jpgpost-28870-1259062732_thumb.jpg

post-28870-1259062462_thumb.jpgpost-28870-1259062412_thumb.jpg

post-28870-1259062387_thumb.jpgpost-28870-1259062346_thumb.jpg

post-28870-1259062314_thumb.jpgpost-28870-1259062266_thumb.jpg

Mesaj completat

 

 

Duminica as face o tura pe traseul: Reghin-Lapusna-Remetea-Gheorgheni-Pasul Covaci Peter-Balan-Gheorgheni-Bucin-Sovata. Amatori ? E traseu cat se poate de soft. NISTE POZE DE PE EL

 

post-28870-1259337447_thumb.jpgpost-28870-1259337428_thumb.jpgpost-28870-1259337411_thumb.jpg

Mesaj completat

Sau ar mai fi o varianta: Reghin-Monor-Bistrita-Nasaud-Romuli-Pasul Setref-Moisei-Borsa-Pasul Prislop-Pasul Rotunda-Ilva Mica-Josenii Bargaului-Sieu-Monor Reghin. Deasemenea traseu soft tinand cont ca sus acum sant noroaie. Deci e traseu combinat asfalt cu forestier in stare buna. Aproximativ 350 km.

Astept reactii sau alte propuneri. Daca vreti am poze si de pe traseul asta :bow:

Mesaj completat

p.s. ambele variante sant ture de-o zi cu conditia ca la 09.00 - 10.00 sa plecam, pentru a ne intoarce pe lumina

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare fratilor..in sfarsit dupa 2 luni am reusit sa montez si eu pozele din calimani ....deci ca urmare :)
...

 

Super montaju Florine ! La cat mai multe ! :crack:

 

 

 

 

Dimineata se pleaca in jur de ora 10.00.

Mesaj completat

 

 

 

 

Pe dimineata ramane urmatorul traseu:

Reghin-Monor-Sieu-Budacu de sus-Josenii Bargaului-Ilva Mica-Rodna-urcare pe Valea Vinului (sa vedem cat se poate urca spre Vf. Ineu)- Pasul Rotunda-Pasul Prislop .... varianta de intoarcere o vom stabili pe drum in functie de incadrarea in timp. Deocamdata santem Razvan (Suzuki Freewend), Geza (Yamaha Tenere) si subsemnatu. Ne vedem dimineata la 10.00 la lukOil-ul de la iesirea spre Toplita.

Mesaj completat

In o ora se pleaca, asa ca ... afara la garaj ... scoateti dihaniile afara ... 2-3 cojoace pe voi si.... mars la tura !!! :P :)

Mesaj completat

 

 

 

 

 

 

 

Tura-n M-tii Rodnei. Vreme ok, mai putin sus unde plafonul de nori era pe undeva pe la 1500m. Tura scurta si "grabita" datorita perioadei scurte de lumina. In rest am avut de toate, asfalt, forestiere, noroaie.... si am ajuns si pe o partie de ski ... :D

In rest las pe ceielalti sa mai povesteasca daca au chef. Poze mai multe maine ca azi merge netu la mine aiurea.

Sa auzim de bine !

:(

 

post-28870-1259512695_thumb.jpg

post-28870-1259512427_thumb.jpgpost-28870-1259512410_thumb.jpgpost-28870-1259512384_thumb.jpg

post-28870-1259512367_thumb.jpgpost-28870-1259512351_thumb.jpgpost-28870-1259512338_thumb.jpg

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde-i partia aia de ski ?

 

 

E pe Valea Blaznei, pe directia Rodna-Sant(Valea Somesul Mare)-Pasul Rotunda. Din localitatea Sant faci stanga si urci 5-7 Km si dai de complexul turistic, daca vrei sa urci mai sus, treci de mina si urci pana la partea superioara a partiei in gol alpin. Din Reghin, pe drumul scurt (include si Pasul Sramba), cam 125 km.

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai luati si voi o pauza ,oameni buni,voi n-ati auzit de criza financiara :moron: .

Hai noroc si cat mai multi km si vreme buna.

Ne revedem la Bikes On Ice :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate criza ne-a afectat si pe noi, insa nu cedam. Astept si eu Bike on Ice sa ne adunam toata gasca !

 

 

Asta am gasit-o acum pe YouTube, nu tin minte sa o fi vazut, e mai veche, insa felicitari celui care a facut-o ! Urcarea aia pe Scaunul Domnului a fost facuta pe o ploaie torentiala de vara. Cine cunoaste traseul, stie ce inseamna asta :scratch:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate criza ne-a afectat si pe noi, insa nu cedam. Astept si eu Bike on Ice sa ne adunam toata gasca !

 

 

Asta am gasit-o acum pe YouTube, nu tin minte sa o fi vazut, e mai veche, insa felicitari celui care a facut-o ! Urcarea aia pe Scaunul Domnului a fost facuta pe o ploaie torentiala de vara. Cine cunoaste traseul, stie ce inseamna asta :moron:

 

 

Frumoasa tura ce sa zic,cred ca-ti lipseste o rotita ceva pe sus pe acolo pe la mansarda :P .(pe unde bagi mai omule vacuta aia :moron: )

Esti bun,n-am ce zice :scratch: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Salutare,haideti baieti ca s-a dat strigarea oficiala,dar pe rand,sa nu va inghesuiti :)

/index.php?showtopic=465446

 

Multam de informatie Dacule ! Am facut rezervarea deja ! :D :love:

Mesaj completat

 

 

 

 

La multi ani tuturor !

 

Poze proaspete de la Revelion ! Bineanteles ca nu s-a putut sa trecem in noul an despartiti, asa incat si de revelion am petrecut impreuna cu camila :drink: , pe valea superioara a Muresului

 

post-28870-1262341278_thumb.jpgpost-28870-1262341309_thumb.jpg

post-28870-1262341325_thumb.jpgpost-28870-1262341334_thumb.jpgpost-28870-1262341346_thumb.jpg

Mesaj completat

 

 

 

 

 

Astazi o iesire cu Mircea pana la podul Salardului la o cafea si-o tigara.

:)

 

 

 

post-28870-1262448082_thumb.jpgpost-28870-1262448049_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mi-am facut si eu un moto blog unde puteti sa va uitati la turele mele mai lungi sau mai scurte, bineinteles o sa postez si aici, dar acolo gasiti toate iesirile mele intr-un loc :

MOTO BLOG

 

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut si eu un moto blog unde puteti sa va uitati la turele mele mai lungi sau mai scurte, bineinteles o sa postez si aici, dar acolo gasiti toate iesirile mele intr-un loc :

MOTO BLOG

 

 

Ride Safe!

Amice, nu vrei tu sa folosesti o singura limba la blogu ala?? Nu ca m-ar interesa intr-un mod deosebit sa citesc ce faci tu cu motocicleta insa engleza combinata cu maghiara chiar nu cade bine la ochi.

post-15410-1262883845_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, nu vrei tu sa folosesti o singura limba la blogu ala?? Nu ca m-ar interesa intr-un mod deosebit sa citesc ce faci tu cu motocicleta insa engleza combinata cu maghiara chiar nu cade bine la ochi.

Pai de ce nu cade bine la ochi engleza combinata cu maghiara, crezi ca engleza se combina mai bine cu romana?

Si totusi cum sa traduc denumirile anumitor locuri,localitati, la unele se pot traduce si la altele chiar nu am cum, ai dat ca exemplu Bucsin pe maghiara, Bucin pe romaneste dar pe engleza te las pe tine, iar daca te-ai fi uitat un pic mai bine in descrieri majoritatea locurilor sunt si pe maghiara si pe romaneste, cine nu vrea sa citeasca continutul sa nici nu se lege de titluri (acum daca nu pun bilingv si in titlu scuza-ma) probabil sunt si o gramada de greseli,este in engleza, dar scopul a fost ca sa inteleaga cat mai multa lume nu sa scriu dupa anumite reguli stricte, daca vroiam scriam numai pe maghiara sau pe romaneste ca la carte si pana la urma e blogul meu si fac cum vreau.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce nu cade bine la ochi engleza combinata cu maghiara, crezi ca engleza se combina mai bine cu romana?

Si totusi cum sa traduc denumirile anumitor locuri,localitati, la unele se pot traduce si la altele chiar nu am cum, ai dat ca exemplu Bucsin pe maghiara, Bucin pe romaneste dar pe engleza te las pe tine, iar daca te-ai fi uitat un pic mai bine in descrieri majoritatea locurilor sunt si pe maghiara si pe romaneste, cine nu vrea sa citeasca continutul sa nici nu se lege de titluri (acum daca nu pun bilingv si in titlu scuza-ma) probabil sunt si o gramada de greseli,este in engleza, dar scopul a fost ca sa inteleaga cat mai multa lume nu sa scriu dupa anumite reguli stricte, daca vroiam scriam numai pe maghiara sau pe romaneste ca la carte si pana la urma e blogul meu si fac cum vreau.

Ai dreptate, te las sa o tii pe a ta ca nu ai priceput nimic!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, te las sa o tii pe a ta ca nu ai priceput nimic!!

Din moment ce ai inceput cu "amice" am considerat ca vrei sa te legi de denumiri, de mine sau de altceva, poate n-am inteles eu bine ,dar sincer daca nu te-ai referit la denumiri atunci nici acum nu stiu ce nu-ti place (nu trebuia sa scriu pass sau valley?).Eu nu am scris cu nici o intentie rea sau cu un scop anume, pur si simplu eu asa am avut salvate fisierele in calculator cu data si titluri, daca nu ai spus din rautate poate imi explici mai clar sa pot pricepe si eu.

 

Poti sa-mi raspunzi pe pm ca sa nu stricam topicul, nu asta era scopul meu......aici oamenii vorbesc de ture moto....

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...