Sari la conținut

Mie Imi Place


alexcbr80
 Share

Postări Recomandate

Deci problema sta astfel daca o accelerez pe loc pana min. 6000ture cand i-au mana din acceleratie incepe sa scoata flacari sau in mers cand intra in frana de motor bubuie dupa mine ca de revelion si scoate flacari intr-o veselie...sincer mie imi place :) dar nu pot sa stric ceva? din cauza asta?

post-6606-1203982040.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claiscul rateu. Te-ai uitat macar in manualul ei de service sa vezi ce scrie la acest capitol?

Sincronizare de carbelitoare ii trebuie sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stie eu cu toba aftermarket mai toate motoarele dau rateuri in decelerare, acum treaba e relativa si difera de la o toba la alta ... in principal cam asta ar fi zic eu , desi nu cred ca i-ar strica un set noi de bujii si o reglare/sincronizare carburatoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stie eu cu toba aftermarket mai toate motoarele dau rateuri in decelerare, acum treaba e relativa si difera de la o toba la alta ... in principal cam asta ar fi zic eu , desi nu cred ca i-ar strica un set noi de bujii si o reglare/sincronizare carburatoare

Bujiile sunt noi schimbate cu 1luna inainte sa il bag la "iernat" si ma am auzit ca trebuie carburatoarele reglate...dar eu ma refeream daca le las asa pot sa bulesc altceva la motor...ca mie sincer imi place cum face si cu bubuie...nu ma deranjeaza deloc atat timp cat nu afecteaza altceva la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujiile sunt noi schimbate cu 1luna inainte sa il bag la "iernat" si ma am auzit ca trebuie carburatoarele reglate...dar eu ma refeream daca le las asa pot sa bulesc altceva la motor...ca mie sincer imi place cum face si cu bubuie...nu ma deranjeaza deloc atat timp cat nu afecteaza altceva la motor

nu, nu afecteaza doar o sa ti se cam caleasca teava de esapament la un momentdat din cauza temperaturii si o sa aiba culoarea curcubeilui asa ... in rest nu stiu si nu cred ca e altceva ce s-ar putea strica la motor ... supapele is facute sa tina la temperaturi mari, scaunele de la supape la fel deci sincer nu vad ce ar putea sa se strice ... daca e altcineva mai cu cap ca mine(sigur sunt) sa zica el ce se poate strica ... eu unul mi-am zis parerea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu neaparat nesincronizate, dar dereglate sigur!Amestec prea bogat, iti va consuma mai mult , eventual spala si pelicula de ulei de pe cilindru....si sigur la ture scurte iti va tremina bujiile , daca nu apauca sa se incalzeasca la temperatua de curatzare...

Vacuumaticele mai au niste mecanisme cu supape care inchid vacuumatic canalizatia de benzina pentru regimul de progresie , pentru a evita situatii de astea , cand pe frana de motor aerul este inchis , si vacuumul din galerie 'suge' puternic benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orce explozie in spatiu inchis se propaga in toate directiile,deci si in motor piesele vizate sunt supapele,asa ca ........

Flacarile pe decelerare se datoreaza amestecului sarac,si nu sunt ceva normal !Este bine sa se renunte la ele, atit cele neprovocate ,cit si cele provocate intentionat! :)

 

PS.Cea care creaza probleme nu este temperatura, ci explozia necontrolata! :P

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orce explozie in spatiu inchis se propaga in toate directiile,deci si in motor piesele vizate sunt supapele,asa ca ........

Adica atunci cand se produce explozia, unda de soc impinge supapele inapoi in cilindru (le deschide). Inchipuie-ti ce se intampla daca se intalnesc supapele cu pistonul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica atunci cand se produce explozia, unda de soc impinge supapele inapoi in cilindru (le deschide). Inchipuie-ti ce se intampla daca se intalnesc supapele cu pistonul :)

:P frate ... ce ai ??? in primul rand toate supapele au arcuri(care chiar si comprimate nu permit supapei sa se deschida mai mult decat s-ar deschide normal) oricum ar fi supapele nu or sa ii atinga lui pistonul, doar sa ii sara siguranta de la arc, lucru aproape imposibil ... in al doulea rand daca era toba stock a motorului ce avea galeria de evacure mica si o droaie de site ce impiedicau evacuare rapida a exploziei ce se produce in galeria de evacuare atunci da, dar omu are toba sport, lucru ce presupune ca are evacuare rapida si "spatioasa", iar de consum ... oricarui motor ii creste consumul in momentul in care sistemul de evacuare e marit/are o capacitate de evacuare mai mare si permite evacuarea gazelor rapid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) frate ... ce ai ??? in primul rand toate supapele au arcuri(care chiar si comprimate nu permit supapei sa se deschida mai mult decat s-ar deschide normal) oricum ar fi supapele nu or sa ii atinga lui pistonul, doar sa ii sara siguranta de la arc, lucru aproape imposibil ... in al doulea rand daca era toba stock a motorului ce avea galeria de evacure mica si o droaie de site ce impiedicau evacuare rapida a exploziei ce se produce in galeria de evacuare atunci da, dar omu are toba sport, lucru ce presupune ca are evacuare rapida si "spatioasa", iar de consum ... oricarui motor ii creste consumul in momentul in care sistemul de evacuare e marit/are o capacitate de evacuare mai mare si permite evacuarea gazelor rapid

 

Ele nu se deschid mai mult decit normal(supapele)dar se deschid atunci cind nu trebuie adica poate sa detoneze atunci cind cilindrul 4 evacueaza si cinindru 1 este pe compresie,deci pistonul urca!

Cel mai mult afectate sunt atunci cind chiar evacueaza si ele sunt deschise cu tija lor foarte suptire expusa la o forta care pica pe ea oblic (daca stii cum arata configuratia orificiilor de evacuare)

Ar mai fi o problema la cele mai multe moto au o mica gaura in evacuare care corespunde cu filtru de aer(evap control) si lista ar mai continula cu senzori de oxigen din toba etc

Cred ca subestimezi puterea unei explozii in sistemul de evacuare,mai ales cele provocate! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...