Sari la conținut

Accident 26.02.2008 Zona 13 Septembrie - Bucuresti


stamin
 Share

Postări Recomandate

Aseara pe la ora 19:30 vorbeam pe mess cu o prietena care sta la 13 Septembrie, mama ei a vazut sau a auzit accidentul si a chemat-o sa ofere primul ajutor. Dupa ce a acordat primul ajutor, mi-a spus ca motociclistul a alunecat pe nisipul ce a curs dintro basculanta, iar dupa cazatura a fost lovit de o masina.

Cand a ajuns ea acolo motociclistul era inconstient, dar si-a revenit la scurt timp dupa palme si apa rece iar la prima vedere are fractura de sold si femur, avea piciorul intors invers. I-a intors ea piciorul, ajutata de un politist care nu vroia sa se bage ca "treaba mea e sa dirijez circulatia" :) pana a venit salvarea.

 

Precizez ca prietena aceasta e in domeniu si stia ce face acolo.

Cei care stiti mai multe sau poate el cand ieise din spital sa ne spuna mai multe.

 

Nu va pot spune ce motor avea pentru ca fata nu se pricepe la motoare dar spunea "era o motocicleta frumoasa ca cele de curse"...de unde trag concluzia ca ar fi o vitezana sau un naked carenat.

 

recuperare rapida motociclistului si bafta in urmatoarele iesiri; din pacate pentru el sezonul s-a terminat inainte sa inceapa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut pe acolo la 30 de min dupa

am auzit de la 1 martor ocula +2 motociclisti ce erau la fata locului ca motociclistul a intrat intr-o masina care oprise la trecerea de pietoni.

nu am obs nisip pe jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firar nisipul al dracu, ieri pe bld Timisoara baietii udasera pe jos iar in capat la omv era o dara de nisip de m-am c_a_cat pe mine cand am vazut-o ...

 

 

Insanatosire grabnica riderului, din cate stiu e o Yamaha neagra, sper sa nu mananc aiurea..si e un nume de genul Cazac...sau ceva de genul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazan Dragos , IF 01 HBN Yamaha model mai vechi 90-92 ceva.

Sold luxat, dacie oprita la stop, riderul a intrat in ea.

 

(Detalii de la un amic care a oprit acolo pt ajutor, tipul era cu un BMW K100, nu intra pe forum)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... la scurt timp dupa palme si apa rece iar la prima vedere are fractura de sold si femur, avea piciorul intors invers. I-a intors ea piciorul ...

 

 

In Romania, daca nu mori in accident, te omoara "ajutoarele"...

 

NU se scoate casca, NU se dau palme, NU se rasucesc membre rupte!!!!!

Se cheama in ajutor personal CALIFICAT! Jeez....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi citit mai sus ai fi vazut ca fata respectiva stia ce face

Ce sa stie, prietene.......Fata ta trebuia cel mult sa aplice un garou, sa-l ajute sa nu-si inghita limba sau sa se axfisieze cu voma sau saliva, nicidecum sa-i indrepte picioarele si gaturile! Omorati dracului oamenii cu zile si in plus mai citesc si altii ineptiile tale si se apuca sa faca la fel, cu palme si apa!Lasati personalul calificat sa-si faca treaba si nu dati in fiert cu ajutoru daca nu stiti! Cunosc om ramas paralizat pana la sfarsitul vietii de la astfel de samariteni! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca mi-a luat-o cineva inainte, stimabile Holyfart...

 

Daca acea prietena e "calificata", ma intreb cu lacrimi in ochi (de ras, doar nu-s copil 3m0) ce ar fi facut un necalificat precum Ilie de la Scularie, Gigel - sudor pe santier sau Haralambie - sculer matriter si in timpul liber colectionar de postere cu Shakira si Elton John.

 

Chestia asta cu palmele, apa peste fatza, luatul pe sus (ca ii frig acolo pe asfalt, maica, sa nu faca aprindere la plamani!) merge doar in filme.

 

Daca vrei sa fii schilodit pe viata, cheama ajutor "calificat"!

 

PS: Rad eu cat rad, dar aci "in provincie" SMURD roaga accidentatii cu "guler" sa se urce singuri pe targa... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AK Raptor accidentul a avut loc in jur de ora 19:30

 

Presupun ca fata aceea fiind in domeniu a facut si verificarile pe care le spuneti voi inainte de ai da palme si apa pe fata, daca nu gresala ei, care poate costa scump viata unui alt accidentat, doamne fereste.

Nu bag mana in foc ca a procedat intocmai ca la carte dar cel putin a acordat primul ajutor, iar pentru mine "primul ajutor" inseamna tot ce ne invata aia la scoala de soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...