Sari la conținut

Improvizatii Motoretistice


Postări Recomandate

topicul asta se vrea un loc in care sa iasa la iveala indemanarile noastre in ale improvizatului pe linie de motorete.

eu nu am stander si nici cric central la monster. sunt nevoit sa degresez lantul. ce fac? pana acum m-am invartit prin parcare, tot curatand cate 5 zale, mai mutam un pic, iar 5 zale, iar mutata. nu e bine, nici eficient, nici frumos, lasi pete peste tot, te ia durerea de sale. clar, nu se poate degresa asa un lant, nici berea nu-ti tihneste. asa ca am ticluit un soi de sistem, foarte simplu si la indemana oricui. ai nevoie de un batator de covoare (exista langa orice bloc), un cablu ori o funie rezistenta si o bucata de lemn. se leaga un capat al cablului de manerul din spate al mobrei, se trece cablul peste bara de sus a batatorului si apoi se leaga celalalt capat de manerul ramas. ok. apoi se baga lemnul mai sus amintit printre cele doua cabluri, si se invarte de el pana incepe roata spate sa se desprinda de sol. se blocheaza lemnul cu un alt cablu legat de bara laterala a batatorului si iaca stander. pun si niste poze spre exemplificare. spor la curatat, baut bere si astept si alte improvizatii.

 

 

post-21317-1204104383_thumb.jpg

 

post-21317-1204104398_thumb.jpg

 

post-21317-1204104408_thumb.jpg

 

post-21317-1204104417_thumb.jpg

 

post-21317-1204104431_thumb.jpg

 

post-21317-1204104438_thumb.jpg

 

post-21317-1204104448_thumb.jpg

 

post-21317-1204104455_thumb.jpg

 

post-21317-1204104465_thumb.jpg

 

post-21317-1204104476_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul aveam ciric central la motor dar schimband roata de spate cu una mai lata :D nu imi mai incapea cricul la loc din cauza rotii asa ca l-am dat jos ... iar cand ung lantul am 2 capre ce se folosesc de obicei la masina si ce bag sub bascula si am rezolvat problema(trag cricum lateral, bag o capra pe partea dreapta a basculei apoi o ridic pe capra aia si ii bag si in stanga capra cealalta avand grija ca acestea sa nu atinga de cauciuc,disc sau pinion) ... sistemul tau presunune ca structura metalica a "coditei" motorului sa fie la vedere si nu imbracata in plastice sau fibra(lucru perzent la majoritatea motoarelor) ... sunt o groaza de metode dar eu o prefer pe cea ce implica un stander ce intentionez sa mi-l confectionez pe viitor ...

 

Spor la noi improvizatii :) :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pompa de vid pentru schimbul lichidului de frana la Louis se invarte la vre-o 50 euroi :wave:

Dar de ce sa dai banii pe prostii cand poti face ceva mai simplu si iti raman bani si pentru bere (multa) :cheers:

 

Eu am facut din 2 tuburi de 6 (ca cel de perfuzie ) o sticla de jumate', un pulverizator de la solutie de sters geamuri (CIF etc) si un super-glue.

 

post-6115-1204652090_thumb.jpg post-6115-1204652155_thumb.jpg

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: am inteles ca se poate spala filtrul de aer? sapun lichid? sau ce? face ceva sau e frectie la picior de lemn?

Filtrele sunt lavabile sau nu in functie de tip si de ce spune producatorul. Al meu se scoate din teaca de plastic, se spala cu apa si detergent, se usuca bine, se imbiba in ulei de motor si se stoarce bine, dupa care se pune la loc in teaca aia si apoi la loc (asta conform manualului de intretinere), dar pun pariu ca nu poti sa faci asa ceva cu un filtru de hartie asemanator cu cele auto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O pompa de vid pentru schimbul lichidului de frana la Louis se invarte la vre-o 50 euroi :lol:

Dar de ce sa dai banii pe prostii cand poti face ceva mai simplu si iti raman bani si pentru bere (multa) :D

 

Eu am facut din 2 tuburi de 6 (ca cel de perfuzie ) o sticla de jumate', un pulverizator de la solutie de sters geamuri (CIF etc) si un super-glue.

 

post-6115-1204652090_thumb.jpg post-6115-1204652155_thumb.jpg

 

Bafta :D

 

ingenioasa treaba, dar nu e necesara si o supapa de sens??? sau reductia aia are si supapa de sens? sau in pulverizator e deja integrata supapa asta???(nu ma pricep ca nu spal geamuri :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...