Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Felicitari !! Te asteptam la enduro prin Dobrogea, la primavara ! Acum nu te mai opreste nimic.

da ce crezi cristache,scapati voi asa usor de mine?unde altundeva sa-mi fac ucenicia daca nu pe la cetate sau prin locurile alea dementiale? daca-l mai conving si pe MEN sa schimbe Magna aia cu "altceva",TOTUL VA FI PERFECT! salutari prietenilor din Tulcea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Petrica,

 

spune-mi si mie te rog frumos amortizorul de ghidon de unde l-ai cump. si la ce bani?

 

multumesc.

 

Cu toate ca ti-am zis la telefon, scriu si aici ca sa lamuresc problema ... public.

 

PDS-ul l-am luat cu ajutorul lui @mae (Mihai). El detine, una bucata, prieten un USA . Acesta a mers la magazin, a cumparat doua astfel de kituri, le-a pus la pachet si le-a trimis in Romania ca pe niste simple efecte (...kilotzi de dama...tanga). Se poate cumpara si din Europa, insa costa cu vre-o 4-5 sute de euro mai mult. Oricum, am asteptat vre-o luna si juma' pana a venit pachetul.

 

Concluzie: Dai 1000-1100 euro pe un PDS de LC8, dar un femur rupt costa de vre-o trei ori pe atat ... lasand la o parte timpul in care stai ,,pe tusha" !

Doamne fereste ....... !

 

Sfatul meu ! Strangeti cu putere din buci si luati-va shmecheria cu pricina !

Mesaj completat

recunosc,am fost luat de val.am comandat deja crash-bar si parbriz touring.cat despre chestia aia de-i zici PDS,ai perfecta dreptate,e necesara.incerc sa ma ponderez cat pot...da' ori pot? Multumesc Petrica de sfaturi !

 

Oaaaaaa ... e piesa man ! :( Shmecherie de motor !

Imi place de mor, combinatia asta de culori ! :crack:

Inca o data ! Sa te stapaneasca sanatos ! :D

 

Ce dracu ? Ti-au rupt aia semnalul, stanga ??? Se rezolva ....

 

Vad ca ai cadru de prins cutii ! Chiar daca este de la Givi merge si asta ! Iti comanzi niste geamantane tot Givi (care sint mai ieftine, dar mai voluminoase) si ai rezolvat problema bagajelor. Si eu m-am dat mult timp cu cutii Givi, dar moftul ma impins sa imi iau cutiile gri de KTM, dar ..... doar un moft !

post-10224-1259736321_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca ti-am zis la telefon, scriu si aici ca sa lamuresc problema ... public.

 

PDS-ul l-am luat cu ajutorul lui @mae (Mihai). El detine, una bucata, prieten un USA . Acesta a mers la magazin, a cumparat doua astfel de kituri, le-a pus la pachet si le-a trimis in Romania ca pe niste simple efecte (...kilotzi de dama...tanga). Se poate cumpara si din Europa, insa costa cu vre-o 4-5 sute de euro mai mult. Oricum, am asteptat vre-o luna si juma' pana a venit pachetul.

 

Concluzie: Dai 1000-1100 euro pe un PDS de LC8, dar un femur rupt costa de vre-o trei ori pe atat ... lasand la o parte timpul in care stai ,,pe tusha" !

Doamne fereste ....... !

 

Sfatul meu ! Strangeti cu putere din buci si luati-va shmecheria cu pricina !

Mesaj completat

 

 

multumesc inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

de aici a fost luat:http://www.ktmtwins.com/950adventure/ktm950-adv.html, la vremea respectiva trimiteau si in Ro.

Asa cum a spus si Petrica merita banii.

Mae

PS Daca vrei sa vezi despre ce este vorba te astept pe la mine.

Editat de mae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaaaaaa ... e piesa man ! :finger: Shmecherie de motor !

Imi place de mor, combinatia asta de culori ! :)

Inca o data ! Sa te stapaneasca sanatos ! :kali:

 

Ce dracu ? Ti-au rupt aia semnalul, stanga ??? Se rezolva ....

 

Vad ca ai cadru de prins cutii ! Chiar daca este de la Givi merge si asta ! Iti comanzi niste geamantane tot Givi (care sint mai ieftine, dar mai voluminoase) si ai rezolvat problema bagajelor. Si eu m-am dat mult timp cu cutii Givi, dar moftul ma impins sa imi iau cutiile gri de KTM, dar ..... doar un moft !

multumesc.da,dobitocul care a carat iapa din Italia incoace,a priponit-o atat de bine incat mi-a spart o oglinda si mi-a dizlocat semnalizatorul.daca eram acolo il calcam pe gat,eu fiind in Buc, a scapat cu viata.am si cutii la ea (GIVI) dar vreau sa-i pun de ktm(moft).bashca am top-case aceeasi firma.am si tevile orig .plus seaua orig.abia pe 10 e programata la RAR(AMR 8).bafta Petrica!

post-12367-1259745815_thumb.jpg

post-12367-1259745899_thumb.jpg

post-12367-1259745969_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo's de cutii ....

Poti face urmatoarea miscare ! Vinzi cele 3 cutii GIVI, iar cu banii iti cumpari cutii gri ... mai pui si tu diferenta !

 

Parerea mea este ca la LC8 nu se merita top-case ! De ce? Pentru ca intr-o calatorie ,,de anvergura" spatiul de peste cutii + portbagajul motocicletei il poti folosii pentru a lega bagaje ,,a-volumice": un cort, o parapanta, un ceaun + pirostrii, cauciucuri de schimb, etc ..... sau orice nu intra intr-un top-case !

Si oricum ... mobra arata mai bine fara top-case (parerea mea) !

Ceea ce intra, in mod uzual, in top-case le poti purta permanent intr-o geanta din aia (tank-bag) ce se prinde peste(intre) rezervoare, peste ,,torpedou" !

 

Uite ce frumos arata fara top-case !

....... offff ! Ce ma doare cand ma uit la pozele astea ! :) :finger: :kali:

post-10224-1259822831_thumb.jpg

post-10224-1259822851_thumb.jpg

post-10224-1259822915_thumb.jpg

post-10224-1259822952_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

de aici a fost luat:http://www.ktmtwins.com/950adventure/ktm950-adv.html, la vremea respectiva trimiteau si in Ro.

Asa cum a spus si Petrica merita banii.

Mae

PS Daca vrei sa vezi despre ce este vorba te astept pe la mine.

 

Ti-as ramane dator.

0724.262.876 este nr meu de tel, da-mi un beep si sun eu.

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc,am fost luat de val.am comandat deja crash-bar si parbriz touring.cat despre chestia aia de-i zici PDS,ai perfecta dreptate,e necesara.incerc sa ma ponderez cat pot...da' ori pot? Multumesc Petrica de sfaturi !

 

sa-l stapanesti sanatos,Cristi!!cat despre accesorii,iata ce urmeaza sa pun pe al meu

 

post-32602-1259853597_thumb.jpg link http://www.oberon-performance.co.uk/acatal...utch_Slave.html

 

 

post-32602-1259853833_thumb.jpg http://www.advrider.com/forums/showthread....ghlight=19%2F17

 

 

cilindrul receptor ti-l recomand si tie,la un moment dat va crapa si al tau si nu se merita sa dai banii pe unul OEM. apropos,daca cineva dintre voi are nevoie,donez una bucata cilindru receptor ambreiaj (folosit vreo 3000 km)

 

salutari calduroase din Angola (sunt 42 grade aici) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-l stapanesti sanatos,Cristi!!

 

salutari calduroase din Angola (sunt 42 grade aici) :)

multumesc. si aici iarna e aproape ca vara( :D BASE).17-20 grade.

Mesaj completat

Apropo's de cutii ....

Poti face urmatoarea miscare ! Vinzi cele 3 cutii GIVI, iar cu banii iti cumpari cutii gri ... mai pui si tu diferenta !

 

Parerea mea este ca la LC8 nu se merita top-case ! De ce? Pentru ca intr-o calatorie ,,de anvergura" spatiul de peste cutii + portbagajul motocicletei il poti folosii pentru a lega bagaje ,,a-volumice": un cort, o parapanta, un ceaun + pirostrii, cauciucuri de schimb, etc ..... sau orice nu intra intr-un top-case !

Si oricum ... mobra arata mai bine fara top-case (parerea mea) !

Ceea ce intra, in mod uzual, in top-case le poti purta permanent intr-o geanta din aia (tank-bag) ce se prinde peste(intre) rezervoare, peste ,,torpedou" !

 

Uite ce frumos arata fara top-case !

....... offff ! Ce ma doare cand ma uit la pozele astea ! :finger: :kali: :kick:

multumesc de sfaturi. la vanzarea celor 3 cutii m-am gandit inainte ca mobra sa calce pe pamant romanesc.ma cumintesc deocamdata,chiar tin la casnicia mea! am doua motoare deja,iar rabdarea sotiei mele cred ca are o limita. ps.nu te mai tortura cu pozele alea.totusi,marfa motorul,stiu ce simti.nu vreau sa trec prin asta vreodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate subaru, astept cu sufletu la gura detalii despre noua mobra. haide, lauda-te ca ai cu ce. cati km are, cat te-a ajuns? ai condus-o? cum e? cum de ti-ai luat ktm? stiu ca tu erai cu chopperele.

salutari din suceava!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-l stapanesti sanatos,Cristi!!cat despre accesorii,iata ce urmeaza sa pun pe al meu

 

post-32602-1259853597_thumb.jpg link http://www.oberon-performance.co.uk/acatal...utch_Slave.html

 

 

post-32602-1259853833_thumb.jpg http://www.advrider.com/forums/showthread....ghlight=19%2F17

 

 

cilindrul receptor ti-l recomand si tie,la un moment dat va crapa si al tau si nu se merita sa dai banii pe unul OEM. apropos,daca cineva dintre voi are nevoie,donez una bucata cilindru receptor ambreiaj (folosit vreo 3000 km)

 

salutari calduroase din Angola (sunt 42 grade aici) :)

 

 

42 de grade.................................................................... ce viata...

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate subaru, astept cu sufletu la gura detalii despre noua mobra. haide, lauda-te ca ai cu ce. cati km are, cat te-a ajuns? ai condus-o? cum e? cum de ti-ai luat ktm? stiu ca tu erai cu chopperele.

salutari din suceava!

pai treaba sta cam asa; dat find faptul ca namila mea de Vulcan vrea numai asfalt,iar frumusetile patriei sunt accesibile in mare parte doar daca ai astfel de mobra(enduro-touring) mi-am zis ca e musai sa posed una bucata.zis si facut! e adusa din Italia,e din 2006,are zece mii si ceva de km si a costat vreo 7000 iepuroi! ieri m-am dat putin cu ea,neinmatriculata si echipat in blugi,asa cat sa facem cunostinta...cred ca intr-un final o sa ne intelegem.DA,sunt chopperist pana-n maduva oaselor. sunt novice in domeniul asta si sper sa o tin din scurt.e cam nervoasa,parca are draci pe ea,dar ne intelegem noi intr-un fel sau altul. salutari la suceava!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Caponord, vezi ca ai PM ;)

 

sa-ti zic faza tare: am inceput de-acum lupta de convingere cu nevasta-mea. sa vad ce zice si fiul meu poate ne lasa sa mergem ( pun o poza cu el sa-i vezi opinia )

Mesaj completat

asa ca nu cred ca anul asta avem sanse la o tura de o saptamana -doua, dar informatia ce mi-ai dat-o este pretioasa si la anul sigur vad si eu mare parte din traseu.

 

multumesc.

post-8173-1264105147_thumb.jpg

Editat de caponord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am revenit printre Adventuristi cu un 990 Adventure R 2010 :rolleyes:

 

care se baga la o tura prin grecia in aprilie, vreau sa ma duc sa vad etapa de rosbk de la Serres.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit printre Adventuristi cu un 990 Adventure R 2010 :rolleyes:

 

care se baga la o tura prin grecia in aprilie, vreau sa ma duc sa vad etapa de rosbk de la Serres.

Bine ai revenit cu 17 CP in plus, la multi km impreuna, pana la urma nu-s asa de proaste LC8-urile cum spun unii forumisti, daca un fost proprietear si-a luat inca o data un motor "care nu este fiabil" si mai stiu pe cativa care ar face la fel :(

 

Prietenii(portocalii) stiu de ce!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit printre Adventuristi cu un 990 Adventure R 2010 :P

 

care se baga la o tura prin grecia in aprilie, vreau sa ma duc sa vad etapa de rosbk de la Serres.

 

Oaaaaaa ... ce ai facut mane, ai dat vre'un tun de ti-ai luat asa mobra ? ..... Te urasc ! :rolleyes: ... Bad boy, bad boy !

 

Sa-l stapanesti sanatos ! Bravo ! :D

 

__________________

 

As merge si eu la evenimentul respectiv, insa nu cred ca te suporti tu sa mergi cu 120-130km/h dupa mine, asa ca e posibil sa ne vedem acolo ! ..... eu plec cu o zi avans ! :P

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oaaaaaa ... ce ai facut mane, ai dat vre'un tun de ti-ai luat asa mobra ? ..... Te urasc ! :crack: ... Bad boy, bad boy !

 

Sa-l stapanesti sanatos ! Bravo ! :hug:

 

__________________

 

As merge si eu la evenimentul respectiv, insa nu cred ca te suporti tu sa mergi cu 120-130km/h dupa mine, asa ca e posibil sa ne vedem acolo ! ..... eu plec cu o zi avans ! :nono:

 

:laugh:

 

Am tras la jug un an si coroborat cu promotia de 30% de la Dementor am luat Kaziol-ul. Acum astept sa imi dea RAR-ul omologare individuala.

 

Fiabilitatea acestui model a fost imbunatatita continuu, baietii de la KTM au tras la planseta an de an pentru a face LC8 o adevarata motocicleta de adventure touring. Doar daca va uitati pe istoricul acestui model incepand cu 2003 pana in prezent veti vedea imbunatatirile si progresul de la un an la altul. Daca compari motocicleta cu modele din aceeasi clasa care au in spate o isotie si o tehnologie de peste 15-20 ani atunci trebuie sa te intrebi oare acel propulsor in momentul in care a intrat pe piata era la fel de bun ca cel de azi de dupa 20 ani.

 

Yamaha - si TDM bazat pe tehnologie aparuta in anii 90, inclusiv noul Supertenere care urmeaza traditia TDM 2 cilindri paraleli, mai putin greutatea de 260 :haha:

Honda - Varadero bazat pe tehnologia lui XRV (africa twin), dar cati stiu ca XRV a devenit legendara abia dupa modelul RD04 care nici ala nu era perfect.

Suzuki - propulsoarele de pe DL1000 si 650 sunt derivate din vechile intrudere de 750 aparute in 1985.

Kawasaki - Versys cu aceeasi tehnologie din 1991 (kle500) cu cilindree imbunatatita si pana in 2005 a fost KLV1000 cu motorul de pe Suzuki TL1000.

Triumph - Tiger aparut in 1993 ...

Aprilia - ETV1000, propulsor dezvoltat in 1998

BMW - urmariti fiabilitatea noului lor propulsor de 800cmc iar motorul boxer din seria R isi are originile in 1919 fiind reproiectat in 1970

 

Apoi trecem la noul 690 care se bazeaza pe vechiul LC4 si va rog sa imi spuneti care este motorul de la concurenta care se poate compara cu el, inclusiv la ciclistica.

 

KTM intotdeauna a venit cu chestii de nisa si multiple inovatii si imbunatatiri care acum au inceput sa dea roade si care la randul lor au fortat concurenta sa tina pasul, numai ca NU exista concurenta, cel putin nu inca

 

_________________________

 

Petrica, sa nu crezi ca ma roade mania vitezei, 130-140 merg si eu in mod normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...