Sari la conținut

Categoria A1


Postări Recomandate

Salut am 16 ani jumate si in prezent fac scoala pentru categoria a1. Intrebarea mea este dk am voie sa iau o aprilia 125 tinand cont k in codul rutier scrie k nu ai voie decat pana la 11kw si ea are 30 cai. Astept raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si daca nu o limitez se uita politistu' la putere sau ii spun ca nu m'am uitat decat la capacitate cand am luat'o? :burnout:

deci cand o cumperi te uiti sa aiba in acte 11kw sau 15 cai. daca o iei cu 29 de cai nu stiu daca poti sa ii faci ceva in romania, cel putin fara pile nu ai nici o sansa. a mea a fost varianta full power (extrema) si a fost limitata in germania la 15 cai pentru A1 si am inca o carte de identitate cu 11kw fata de aia din fabrica care a fost anulata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o mare tampenie sa faci chestia asta...sa zici asa ceva.Ori iti cumperi direct cu 11kw in talon si delimitata ori cumperi cu 21kw in talon si mergi pe barba ta cum am facut si eu,nu am avut probleme deloc chiar am avut si un incident cu un pieton si s a ajuns la ceva dosar penal si tot nu a contat diferenta de kw din talon:).Poate am avut noroc sau poate nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 11kw in talon poti sa o iei delimitata da daca faci accident o analizeaza aia bine si sar putea sa se prinda ca e delimitata !

 

--- Mesaj completat în 01 Mar 2008 22:46 -------------
daca ai 11kw in talon poti sa o iei delimitata da daca faci accident o analizeaza aia bine si sar putea sa se prinda ca e delimitata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 11kw in talon poti sa o iei delimitata da daca faci accident o analizeaza aia bine si sar putea sa se prinda ca e delimitata !

 

<small>--- Mesaj completat în 01 Mar 2008 22:46 -------------</small><br/>daca ai 11kw in talon poti sa o iei delimitata da daca faci accident o analizeaza aia bine si sar putea sa se prinda ca e delimitata !

Din ce film e asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti poti lua varianta limitata la 11 kw, oricum nu iti trebuie mai mult in primii ani...asta doar daca vrei tu sa te dai mare ca ai varianta full power, sa faci liniute si alte porcarii de genu...

in caz ca vrei full power, te duci pur si simplu si o delimitezi, iar in talon tot 11kw iti ramane :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o mare tampenie sa faci chestia asta...sa zici asa ceva.Ori iti cumperi direct cu 11kw in talon si delimitata ori cumperi cu 21kw in talon si mergi pe barba ta cum am facut si eu,nu am avut probleme deloc chiar am avut si un incident cu un pieton si s a ajuns la ceva dosar penal si tot nu a contat diferenta de kw din talon:).Poate am avut noroc sau poate nu

io asa am cumparat`o. daca nu ma crezi iti scanez actele sa te convingi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma.. voi uni chiar sunteti copaci.. poti sa iti iei din germania/italia limitat doar in acte si in realitate full power.. si la RAR ti-l trece cu 11kw cat are in actele de germania/italia :wave: si ca sa il delimitezi la modelu 99-05 trebe sa ii scoti "conu" din toba, delimitat cdi si eventual pinion fatza, pt ca modelu 99-05 are pv din fabrica :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unii nu ii inteleg...cumva scrie intr-un articol ratacit prin lege ca ai voie numai 15 cai pt A1?...cred ca da....hai sa ne dam zmei..nu avem nici scoala terminata si deja aia 15 caluti ne sunt mici si noi vrem ceva mult mai mare...frate..io unu m-am saturat sa citesc posturi cu accidente sau sa ma sune lumea sa-mi zica ca a mai picat un 125-ist......domnu' "topic starter" (ca nu am retinut numele) , mergi mai intai pe 15 caluti, ca sa te obisnuiesti si sa fii legal si in acte..apoi poti sa-ti pui si motor de 600 din partea mea....dar..atat timp cat ai experienta necesara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu il ascultati pe baiatu de mai sus ca nu stie ce vorbeste :burnout: i-ati mah rs nelimitat cu 11 kw in acte ca fuge rau

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu il ascultati pe baiatu de mai sus ca nu stie ce vorbeste :wave: i-ati mah rs nelimitat cu 11 kw in acte ca fuge rau

 

Tocmai, ca nu aia ma interesa, sa "fuga rau" dar eu asa gasisem majoritatea cu 22kw si ziceam ca daca tot imi iau dc sa nu iau ce e mai bun? :crack:

Cat despre partea cu accidentele lasa k am eu grija de mine nu'ti mai fa probleme k nu ii dau blana din prima :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, ca nu aia ma interesa, sa "fuga rau" dar eu asa gasisem majoritatea cu 22kw si ziceam ca daca tot imi iau dc sa nu iau ce e mai bun? :wave:

Cat despre partea cu accidentele lasa k am eu grija de mine nu'ti mai fa probleme k nu ii dau blana din prima :burnout:

Si daca ii dai blana din a doua o sa scapi nevatamat? Mor oameni cu sute de mii de km experienta (reali, nu pe eurosport).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ii dai blana din a doua o sa scapi nevatamat? Mor oameni cu sute de mii de km experienta (reali, nu pe eurosport).

Aia tine de norocul fiecaruia atunci...tocmai k poate ai mai multa grija cand nu ai atata experienta si nu stii la ce sa te astepti :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai illdude daca tot esti asa convins de ceea ce vrei...la ce mai pui intrebari huh? ia-ti ce vrei si gata...parerea mea daca nu vrei sa fuga ia un 4t, daca vrei senzatii tari prin oras ia un supermoto..si daca iti palce noroiu ia-ti endurica....si daca vrei sa fii doar mobrist de asfalt ia-ti sportiva, insa frate...daca ne iei ca vreau sa aiba 99999999.... cai dar sa fie puturoasa....ne cam dezumfli si nu te mai credem....din partea mea si nu doar pt tine, stati in legalitate si nu va dati zmei..zmeii sunt personaje de basme...si in cele in urma pier :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia tine de norocul fiecaruia atunci...tocmai k poate ai mai multa grija cand nu ai atata experienta si nu stii la ce sa te astepti :burnout:

Din proprie experienta iti spun ca atunci cand esti incepator nu stii de ce sa te feresti, si chiar daca ai invatat 2-3 lucruri pe forum, nu o sa stii cum sa te feresti de ele. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost in situatia ta.Am ales varianta delimitata ( si in talon am 22 kw ).Daca o iei cu 22 KW,sa nu umbli cu actele la tine,pe mine o singura data m-a oprit Politia si mi-a lovit o amenda de 300 RON pt acte.Astea sunt riscurile :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut am 16 ani jumate si in prezent fac scoala pentru categoria a1. Intrebarea mea este dk am voie sa iau o aprilia 125 tinand cont k in codul rutier scrie k nu ai voie decat pana la 11kw si ea are 30 cai. Astept raspuns.

la RAR ti`o pune de 11kW stai linistit :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu toti de la rar se baga sa ti-o schimbe in talon..de exemplu la giurgiu nu vrea nimeni sa auda de asa ceva :bigstar: iti spun din proprie experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand mi`am adus`o din germania , in carte era trecuta de 22kw , dar o fost limitata pt ca erau taiate valorile pe acolo si scrise mai jos .La RAR astia nu au vrut sa mio treaca de 6.5 , sau cat era trecuta in cartea de germania.daca m`ar opri politia , nu pot sa ii arat copia de la cartea din germania politistului?sau nu prea am sanse sa ma creada:)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...