Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Vreau sa imi fac suporti pt bagaje, si nu gasesc pe nicaieri teava din otel de dimensiunea potrivita. :D

Am cautat ceva cam de 12-15 mm diametru exterior si grosimea peretelui cam de 1mm. Am incercat la Materiale de costructii in mai multe locuri, magazine mari gen Practiker, OBI sau BricoStore.

Idei? :(

Mesaj completat

Ah. Si in piata am cautat. Nici acolo nu era...

se gaseste la depozite de materiale,,,,,,feroase

trebe numa sa le gasesti

acuma,,,,,chiar de 1 mm, nu cred ca o sa gasesti,,,,,,,

e prea subtire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa multe, multe cautari am gasit. Ce-i drept de la un punct de colectare a fierului vechi. Am luat mai multe tevi, indoite la diverse unghiuri, si asa am scapat si de indoit :D. Pe bare si cateva bucati de platbanda am dat cam 15 lei (am luat mult mai mult decat era necesar, pt ca probabil voi face si crash bar din ele).

Suportul de bagaje l-am confectionat deja, trebuie doar sa il slefuiesc, si sa ii dau o vopsea. O sa pun si poze cand e gata :D

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is tare curios cum le montezi, nu strica sa revii cu date clare gen dimensiuni. Daca reusesc sa montez toba noua o sa am loc si de suporti de bagaje, planuiam o iesire la vama ve he de 1 mai dar finantele se lasa asteptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa urez Paste fericit tuturor!

Azi, cu ocazia unei zile libere, si cu diverse activitati mai mult sau mai putin recreative mi-am facut curaj si am montat suportul de bagaje. Iata ce a iesit:

1. Partea permanenta:

post-51492-1303588658_thumb.jpg post-51492-1303588674_thumb.jpg

 

2. Partea usor detasabila:

post-51492-1303588751_thumb.jpg

 

3. Produsul finit:

post-51492-1303588849_thumb.jpg post-51492-1303588868_thumb.jpg post-51492-1303589081_thumb.jpg

 

Supotul propriu-zis se poate demonta usor, urmand sa il folosesc doar cand voi avea nevoie. post-51492-1303588957_thumb.jpg

 

Cu aceasta ocazie am "reparat" (sudat) si suportul semnalului stanga fata, pe care anterior incercasem sa il lipesc cu o rasina epoxica. Din pacate, de la vibratii, aceasta a cedat.

post-51492-1303589276_thumb.jpg post-51492-1303589323_thumb.jpg post-51492-1303589335_thumb.jpg

 

 

In concluzie: Suportul de bagaje m-a costat cam 20-25 lei (barele, platbanda si niste electrozi de sudura) am mai folosit (in loc de chit) poxipol (aveam pe-acasa), grund si vopsea tot de pe-acasa, data cu pensula, mai ales ca se poate demonta usor, si cand va fi montat, va fi acoperit de genti. Dimensiuni exacte nu stiu sa dau. E facut "ochiometric" sa se potriveasca cat de cat cu linia mobrei, iar partea de sub sa, in functie de materialele disponibile.

 

Inca odata vreau sa va urez tuturor sarbatori fericite! :P

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ok, toate bune si frumoase, dar am doua obiectii:

 

1. Eu am copyright pe designul respectiv! Cum iti permiti :P

Accesorii-3.jpg

 

2. Unde sunt prinse barele in partea inferioara?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesnicul design de CrashBar, varianta ieftina.

 

Recomandare: foloseste suportul motorului din spte (axul ala lung) pt fixare. La interiorul cadrului, nu la exterior. Nu de alta, dar urechile de la scarite se indoaie foarte usor si bara trecuta peste cadru catre spate incomodeaza la picior. Vezi design-urile 'de firma'.

 

Modelul de crashbar nu stiu daca va incadra carenajul mare de pe RD02 (92-94) iar la modelele cu pedala... nu se va potrivi.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu vad extem de bine. :P Pai si asa, neprinse, isi fac treaba?

 

Da isi fac treaba. Sunt suficient de rigide ca sa sustina 2 genti; ba chiar cred ca as putea si sa ma urc pe ele si sa ma tina :P. Daca le faceam sa se prinda si mai jos pe cadru nu prea mai era usor de demontat, nu?:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o veste care cred (si sper) ca e buna:

Am facut consumul, si cu un plin, respectiv rezervorul umplut pana la buza de sus cu motoreta stand pe cricul lateral, am facut 267 km. Deci considerand ca rezerva e 2.5l (atata e? RD08) rezulta ca am consumat 13.5 L. Deci 5.05 L/100 km.

Asta a fost aproximativ:

- 60% in oras, 50% din asta cu pasagera.

- 20% sosea inafara orasului, 50% cu pasagera.

- 20% offroad, 1up.

 

Eu zic ca e foarte bine. Voi? :P

:P

Mesaj completat

Ah. Sa precizez. Pe parcursul acestor 267 km ambele roti au fost pe sol, deci s-au inregistrat cam toti km. Ce-i drept ca pe offroad de multe ori s-a mai invartit si de una singura roata din spate :moron:

Editat de phreak_or
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am facut si eu consumul extern, 2 persoane si bagaje (top-case, tank-bag, genti laterale) si a iesit 3.2 !!!

E prea putin; un 500cc mono cu carburator antic nu are cum sa fie mai eficace decat un FI de om normal pe un 650cc limitat :P

 

Eu cred ca era mai in panta a doua benzinarie si ai bagat mai putin :P

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost consumul pe 200 de km plin la plin. E adevarat insa ca au fost unele conditii mai deosebite. Am mers tot drumul constant cu o viteza intre 80 si 100 (niciodata peste) cu vreo 2 opriri scurte si fara accelerari bruste. In mod normal consuma undeva intre 3.5 si 4 in afara si 5 in oras.

Nu stiu exact cat e rezerva dar la un mom dat am facut 86 de km cu rezerva pana la o benzinarie dar atunci chiar am facut tot ce s-a putut sa nu raman in pana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...