Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

salut.urgent ma puteti ajuta cu un sfat:ce trebuie sa fac sa scot capacul de plastic de la pinionul fata dupa ce deja am scos cele 2 suruburi?lantul s-a rupt si e blocat pe pinion.va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut.urgent ma puteti ajuta cu un sfat:ce trebuie sa fac sa scot capacul de plastic de la pinionul fata dupa ce deja am scos cele 2 suruburi?lantul s-a rupt si e blocat pe pinion.va multumesc

Daca ai scos ambele suruburi, (as in... le-ai dat jos de tot, nu doar slabit) tragi de el ca chioru'. Probabil a fost avariat de lantul rupt.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt raspuns.

 

Dupa vreo ora si ceva de tras din toate partile si verificat eventuale suruburi ascunse sau cleme sau mama naibii ce-or mai fi inventat japonezii am ajuns la concluzia ca e blocat de lantul rupt. Lantul s-a rupt si o za plus jumatatile rupte s-au dat peste cap si s-au blocat intre pinion si carcasa de la tija ambreajului deformand si rupand protectia aceea de metal de pe capac si firul de neutru. Am reusit sa scot lantul doar scotand si pinionul. Acum m-am ales cu un capac rupt, cu protectia aceea metalica prinsa intr-un surub si cu un kit nou de lant pe care nu am reusit sa-l montez caci nu stiu cum se nituieste lantul. Cica trebuie un dorn special. O sa apelez la un service. Pfiu, cata bataie de cap poate da un lant rupt...

 

S-auzim de bine!

Mesaj completat

Revin. Daca stie cineva pe altcineva care cunoaste pe careva ce are de vanzare capacul de protectie al pinionului (fatza) pt modelul ,96 sa-mi dea si mie un semn.

 

Multumesc cu plecaciuni :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum m-am ales cu un capac rupt, cu protectia aceea metalica prinsa intr-un surub si cu un kit nou de lant pe care nu am reusit sa-l montez caci nu stiu cum se nituieste lantul. Cica trebuie un dorn special. O sa apelez la un service. Pfiu, cata bataie de cap poate da un lant rupt...

CAT A COSTAT, CE MARCA E si DE UNDE ai cumparat kitul de lant ??? acum o saptamana am avut si eu ceva incidente cu lantul dar l-am peticit Romaneste , a tinut in weekendul de 1 Mai dar nu am incredere in el deci ar trebui "unul mai mare si mai frumos":cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAT A COSTAT, CE MARCA E si DE UNDE ai cumparat kitul de lant ??? acum o saptamana am avut si eu ceva incidente cu lantul dar l-am peticit Romaneste , a tinut in weekendul de 1 Mai dar nu am incredere in el deci ar trebui "unul mai mare si mai frumos":cheers:

 

 

De unde l-am luat eu nu mai au. L-am luat pe ultimul. Este DID si costa 148 E. Eu am avut o oferta si l-am luat mai ieftin (427Lei) altfel nu il luam la banii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kituri ieftine gasiti pe Louis (louis.de) sau la Dilly (dillypoint.ro).

 

Capac de lant si diverse alte piese, de la un domi an 92 (compatibil cu 96 la ce iti trebuie tie) are un baiat, Marian.

 

dominator 92 de dezmembrat

 

marian 0721269731

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAT A COSTAT, CE MARCA E si DE UNDE ai cumparat kitul de lant ??? acum o saptamana am avut si eu ceva incidente cu lantul dar l-am peticit Romaneste , a tinut in weekendul de 1 Mai dar nu am incredere in el deci ar trebui "unul mai mare si mai frumos":cheers:

kit de lant ptr domi e la louis la oferta 114 euro tot did uite aici linku

http://www.louis.de/_20b88be9518a1255d2a8e...=9&cmd.y=11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6204 cred....dar nu bag mana in foc....eu de cate ori am fost sa-mi iau rulmenti dadeam codul asta si cei de la magazin imi spuneau toate firmele care ii produc,inclusiv SKF......oricum mai verifica si tu odata pt ca nu sunt 100% sigur ca l-am tinut minte corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva codurile SKF pentru rulmentii de la roata (fatza-spate)?

2buc 6202 2rs

2buc 6203 2rs

1buc 6204 2rs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuck. nustiu. eu le-am dat la baieti

90755-229-003 honda

91252-KCY-671 HONDA

570507 TOURMAX

da' nu ma intreba care si ce e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate nu e locul, dar vreau sa vad si eu macar in poze, ce ati facut de 1 mai, pe unde ati batatorit pamantul!

Eu cu Transalpistii la Codlea :cheers: Banuiesc k stii deja unde se gasesc pozelel lor :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate nu e locul, dar vreau sa vad si eu macar in poze, ce ati facut de 1 mai, pe unde ati batatorit pamantul!

Asa este, nu-i locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca poate nu e locul, dar vreau sa vad si eu macar in poze, ce ati facut de 1 mai, pe unde ati batatorit pamantul!

 

Eu prin Dobrogea trei zile... dar pozele sunt inca in postprocesare ceea ce dureaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles am sa studiez bine manualu :huh:

Mesaj completat

mai dar eu ti-am trimis manualul. la sectiunea 3 pe primele pagini ai un tabel acolo scrie tot ce trebuie facut si cat de des.

 

 

drept sa iti spun nu prea am timp de manual si la cat ai scris mai sus puteai spune simplu ca se schimba filtru sau nu , dar in fine multumesc ptr manual

 

 

pai nu e cazul sa te superi, nici eu nu aveam timp atunci si astfel am raspuns in graba, e un tabel unde scrie cam tot ce trebuie facut

filtrul de aer se schimba dupa manual tot la 19200 km si se curata tot la 6400 km. asta in conditii normale. daca mergi mai mult prin praf sau pe ploaie, prin apa, etc trebuie schimbat/curatat mai des. eu as recomanda sa il schimbi mai des, si cel mai simplu e sa il desfaci si te uiti la el, daca e murdar, imbacsit sau si mai rau, rupt atunci trebuie schimbat. daca e doar un pic prafuit poti sa il scuturi, suflii cu aer comprimat etc.

 

 

mie nu imi stie raspunde cineva? legat de melcul de la cablu de km. trebuie desfacut si curatat/uns periodic? daca da cat de des?

 

ps: azi am facut RAR-u scorul este 445 ron :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu imi stie raspunde cineva? legat de melcul de la cablu de km. trebuie desfacut si curatat/uns periodic? daca da cat de des?

 

ps: azi am facut RAR-u scorul este 445 ron :cheers:

Dubios de scump, zic eu.

 

Melcul ala cred ca ar trebui sa lucreze in ulei si sa aiba un simering peste el. Care simering de obicei lipseste si asa se f*te melcu. Nu strica sa-l cureti. Cablul iar merita curatat din cand in cand, insa nu prea se murdareste pentru ca e fixat etans si sus si jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Melcul (bucsa danturata) se inneaca in vaselina si ala e (daca nu mergi cu roata submersata, nu ar trebui sa ai probleme)

Spirala din cochilie trebuie curatata bine ca aia nu-i protejata si isi mai ia praf si apa pe sus pe la unirea cu cablul.

Cablul ar trebui uns anual sau mai des, in functie de cum e folosit. Asta cam ia apa prin fenomenul de capilaritate si se rugineste (daca nu-i folosit, gen peste iarna). La fel de bine poate lua praf si ce-i iese si lui din namol. Se blocheaza cablul, se intepeneste spirala, cu-cu bucsa, alti bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: azi am facut RAR-u scorul este 445 ron :cheers:

 

 

Cam asa am dat si eu dar la prima inmatriculare unde la rar s-a facut itp, omologare si autentificare. Un itp normal ar trebui sa fie mai ieftin. Omologarea e scumpa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa am dat si eu dar la prima inmatriculare unde la rar s-a facut itp, omologare si autentificare. Un itp normal ar trebui sa fie mai ieftin. Omologarea e scumpa...

ITP normal in ianuarie anul curent a costat 66 Ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: pai de-aia am zis RAR pt ca am facut si identificare si omologare si itp si blablabla...tot ce stiu ei ca trebuie pt prima inmatriculare, inclusiv eliberare certificat de autenticitate, si cartea de identitate.

ma gandesc ca itp-ul pot sa il fac si altundeva decat la RAR si ies mai ieftin.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat sa fac ITP in alta parte,,,,,,,si m-au trimis la RAR

cica numai ei fac,,,

nu stiu

o sa mai incerc,,,,,,ca am rupt suportul de oglinda dreapta

stie careva? sunt obligatorii ambele oglinzi?

noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...