Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Astazi am schimbat si eu uleiul si am vrut sa vad si eu super performantele motorului.Nu am reusit pentru ca dupa ce am plecat din curte la 2 min. mi s-a desunflat roata spate.Am vazut si eu dupa un an de zile ca am camera.Este normal sa am camera?(am jenti dinalea galbui cu spite) Camera este rupta chiar langa valva.Se poate vulcaniza? I-mi trebuie o alta?Se poate fara camera?Unde gasesc o camera ieftina?SA-MI CUMPAR UN MOTOR NOU NOUT CARE NU ARE PANA PE SPETE??? :wacko:

 

 

- Este normal sai ai camera. Asa au majoritatea rotilor cu spite

- Se poate vulcaniza o alta valva in loc

- Majoritatea magazinelor moto au sau aduc camere

- Motoarele noi, in general, nu au pana pe spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

au camera si spite toate pt ca sunt mai rezistente pe drum cu gropi decat cele fara spite.

 

iti trebuie camera noua.

AM VOTAT CU VADIM.Imi trimiti o camera cadou?? :wacko:

Mesaj completat

- Este normal sai ai camera. Asa au majoritatea rotilor cu spite

- Se poate vulcaniza o alta valva in loc

- Majoritatea magazinelor moto au sau aduc camere

- Motoarele noi, in general, nu au pana pe spate

MULTAM FAIN SI MULTA SANATATE SI TIE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-i dai lejer pana la 140 fara sa o chinui. Totul e sa nu te deranjeze pe tine vantul, dar poate ai parbriz, sau esti mai scund etc... Poze cu motorul nu ne arati si noua? :lol:

 

pai nici nu imi placea foarte mult sa merg asa ca am casca de enduro + ochelari si la 120 km/h deja se simte cam tare (nu am parbriz si nici nu sunt destul de mic sa ma ascund sub ghidon :laugh: :(

 

poze, poze... sunt si din italia, si ce mai am de pe acasa...o sa mai fie...

post-51492-1271879588_thumb.jpg post-51492-1271879881_thumb.jpg post-51492-1271880158_thumb.jpg post-51492-1271880171_thumb.jpg post-51492-1271880227_thumb.jpg post-51492-1271880272_thumb.jpg post-51492-1271880301_thumb.jpg post-51492-1271880353_thumb.jpg

 

asta e hondina mea :wacko:

Editat de phreak_or
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nici nu imi placea foarte mult sa merg asa ca am casca de enduro + ochelari si la 120 km/h deja se simte cam tare (nu am parbriz si nici nu sunt destul de mic sa ma ascund sub ghidon

 

poze, poze... sunt si din italia, si ce mai am de pe acasa...o sa mai fie...

 

asta e hondina mea

 

Da, frumos, foarte frumos Dominator ai. Arata exact cum arata al meu si al lui Switch inainte de accidente :laugh: :lol: Si arata la fel ca al unui tip de Medias sau din Valea Viilor (nu mai stiu exact, dar a fost vara trecuta cu el la intalnirea Dominatorilor din Sb), precum si cu al unui tip din Snagov (tot '97, numai ca el are si manere incalzite :( ).

 

Sa-l stapanesti sanatos, sa nu patesti nimic cu el si sa aveti grija unul de altul zeci de mii de km (poate chiar si sute de mii, daca vrei tu)! Si poate ni-l arati si noua live la a doua editie a intalnirii Dominatorilor din vara asta, care foarte probabil va avea loc la doi pasi de tine (in Apuseni) :wacko:

 

P.S. Cu casca enduro (cea cu cozoroc), aveam si eu mari probleme la viteza > 100km/h. Din cauza cozorocului si, evident, a curentului de aer, imi facea capul ca girofaru' de la pompieri. In prima faza, am scos cozorocul si nu mai aveam probleme la viteza. Ulterior, mi-am luat o casca integrala... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM VOTAT CU VADIM.Imi trimiti o camera cadou?? :wacko:

Mesaj completat

 

MULTAM FAIN SI MULTA SANATATE SI TIE

 

 

 

eu nu am votat cu vadim. dar iti trimit daca vrei camera spate cu care am mers pe pana. e ca perdeaua de muste:) . nu sufla sa se auda presiunea sa te sperii cand iese. e numai franjuri :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, frumos, foarte frumos Dominator ai. Arata exact cum arata al meu si al lui Switch inainte de accidente Si arata la fel ca al unui tip de Medias sau din Valea Viilor (nu mai stiu exact, dar a fost vara trecuta cu el la intalnirea Dominatorilor din Sb), precum si cu al unui tip din Snagov (tot '97, numai ca el are si manere incalzite :lol: ).

 

Sa-l stapanesti sanatos, sa nu patesti nimic cu el si sa aveti grija unul de altul zeci de mii de km (poate chiar si sute de mii, daca vrei tu)! Si poate ni-l arati si noua live la a doua editie a intalnirii Dominatorilor din vara asta, care foarte probabil va avea loc la doi pasi de tine (in Apuseni) :wacko:

 

P.S. Cu casca enduro (cea cu cozoroc), aveam si eu mari probleme la viteza > 100km/h. Din cauza cozorocului si, evident, a curentului de aer, imi facea capul ca girofaru' de la pompieri. In prima faza, am scos cozorocul si nu mai aveam probleme la viteza. Ulterior, mi-am luat o casca integrala... :(

 

 

mersi

si eu sper sa ne vedem in vara si sper ca si dupa aceea sa arate tot asa bine

 

chestia cu casca.... eu am cautat o casca de enduro cu vizor(sau cum ii mai zice) de-aia cu geam, si problema a fost ca nu am gasit pe marimea mea dar poate ca o sa o dau pe asta peste un pic de timp si o sa imi iau una asa cum cautam initial :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am votat cu vadim. dar iti trimit daca vrei camera spate cu care am mers pe pana. e ca perdeaua de muste:) . nu sufla sa se auda presiunea sa te sperii cand iese. e numai franjuri :(

No' atunci ti-o trimit eu pe a mea sa faci o perdea de muste mare. :wacko: :laugh: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati!

 

Surubul din partea dreapta de la carburator este surubul de aer sau surubul de relantiu. Sincer, eu stiu ca este de relantiu....

Multumesc.

Depinde. Daca e legat printr-un fel de furtun de carburator, e surubul de relanti. Daca e pe corpul carburatorului, e cel de golire.

 

Surubul de aer e pe fatza de jos a carburatorului si se regleaza destul de incomod. Cel mai simplu e sa scoti in timpul reglajului tubul acela negru. Doar sa tii minte unde vin furtunele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am schimbat si eu uleiul si am vrut sa vad si eu super performantele motorului.Nu am reusit pentru ca dupa ce am plecat din curte la 2 min. mi s-a desunflat roata spate.Am vazut si eu dupa un an de zile ca am camera.Este normal sa am camera?(am jenti dinalea galbui cu spite) Camera este rupta chiar langa valva.Se poate vulcaniza? I-mi trebuie o alta?Se poate fara camera?Unde gasesc o camera ieftina?SA-MI CUMPAR UN MOTOR NOU NOUT CARE NU ARE PANA PE SPETE??? :rolleyes:

 

Eu iti recomand sa iti iei camere noi. Am patit si eu acceasi chestie, am vulcanizat, si m-a costat cat o camera noua. Plus ca este f sensibila zona, la mine, dupa putin timp a facut pana in acelasi loc.

BAFTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

babinu,,,eu am vulcanizat o camera,,,,,am pus valva de dacie, m-a costat vreo 5 lei, dar a trebuit sa majorez un pic gaura din janta

Mesaj completat

hai mai baieti,,,,

nu are nimeni crash-bar pe Domi?

pune careva ceva poze?

noroc bun

Mesaj completat

era sa uit,,,,am gasit lant de distributie pt domi la 230 lei

daca e cineva interesat,,,,,,va ajut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai....nu stie cineva cum sa fac ambreiajul sa "prinda" mai repede?? deci, cand bag in viteza si las de ambreiaj nu cupleaza decat aproape cand i-am dat drumul de tot. cum pot sa fac sa prinda mai repede? la jumatatea cursei, sau ce stiu eu...la 1/3 dupa ce ii dau drumul?

 

ps: poza de la plimbarea de azi :rolleyes:

post-51492-1271966937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai....nu stie cineva cum sa fac ambreiajul sa "prinda" mai repede?? deci, cand bag in viteza si las de ambreiaj nu cupleaza decat aproape cand i-am dat drumul de tot. cum pot sa fac sa prinda mai repede? la jumatatea cursei, sau ce stiu eu...la 1/3 dupa ce ii dau drumul?

 

ps: poza de la plimbarea de azi :rolleyes:

post-51492-1271966937_thumb.jpg

La ce-ti trebuie? Pentru ca daca prinde la finalul cursei, inseamna ca nici tu nu trebuie sa tragi prea mult de ambreiaj ca sa decupleze, deci ai cursa scurta, deci nu trebuie sa-l actioneazi pana la capat cand schimbi treptele.

 

Totul e in regula in masura in care ai joc liber la maneta ca la carte (altfel, daca nu ai joc, sunt toate sansele ca capeti uzura cat de curand la ambreiaj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce-ti trebuie? Pentru ca daca prinde la finalul cursei, inseamna ca nici tu nu trebuie sa tragi prea mult de ambreiaj ca sa decupleze, deci ai cursa scurta, deci nu trebuie sa-l actioneazi pana la capat cand schimbi treptele.

 

Totul e in regula in masura in care ai joc liber la maneta ca la carte (altfel, daca nu ai joc, sunt toate sansele ca capeti uzura cat de curand la ambreiaj).

 

sa inteleg ca nu se poate?

am facut ieri o tura cu un cb 500 si imi placea mult ambreiajul, incepea sa prinda la 2 cm de ghidon si era cuplat complet cam cu 2-3 cm inainte de capatul cursei

la domi prinde cu 3 cm inainte sa ii dau drumul si e complet cuplat la 1.5 cm de capatul cursei manetei.

pt ca are cursa asa scurta mi se pare foarte brutal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io as vrea sa il am ca tine. abia mai economisesc din energie. nu-mi place sa il trag pana in maneta ca e spatiu mare si poate intra vreo musca si se blocheaza in camasa.

poate ai cablul prea intins. ia uita-te la surubul ala de la ambreaj si ''joaca-te'' cu el , poate iti place mai destins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca nu se poate?

am facut ieri o tura cu un cb 500 si imi placea mult ambreiajul, incepea sa prinda la 2 cm de ghidon si era cuplat complet cam cu 2-3 cm inainte de capatul cursei

la domi prinde cu 3 cm inainte sa ii dau drumul si e complet cuplat la 1.5 cm de capatul cursei manetei.

pt ca are cursa asa scurta mi se pare foarte brutal

 

 

Slabeste reglajul de la maneta pana cand prinde ambreiajul unde vrei tu... chair daca o sa ai joc mare in maneta la finalul cursei nu e nici un bai. Daca incepe sa agate cand schimbi pe loc la semafor, mai strange-l putin inapoi. Si mie imi place acelasi stil de reglaj, mi se pare mai rapid si mai precis de dozat.

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate. E reglaj si sus si jos la cablul asta. Inchipuiti-va ca ce vreti voi e sa mutati cablul fata de camasa. Dai drumu de sus, stringi jos. Stringi sus, dai drumu de jos. Atentie insa cit stringeti ca sa permitet i in ambele capete sa se miste cablul suficient. (lasati prea putin jos, s-ar putea sa il buliti cind stringeti maneta pina in capat; il strigeti prea mult sus, nu va mai decupleaza oricit ati trage de maneta)

Mesaj completat

Swith-ule!!! LMA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, am reglat si ambreiajul (tot scurta e cursa lui propriu-zisa, dar l-am dat mai spre ghidon si imi e mai comod si il pot controla mai bine) si am dat si ceva ture, pe zi ce trece imi place mai mult domi asta :D

asfalt uscat! si.... noroi :rolleyes: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut serbane!

poti sa imi trimiti te rog cateva poze de la domi?

un pic mai explicite,,,,,,,sa vad mai bine unde vin prinderile, atat in fata, cat si in spate

multam fain si numa bine

http://picasaweb.google.ro/serban.dumbrava...110446819498146 parca asta e de domi '92

http://picasaweb.google.ro/serban.dumbrava...260592669616658

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam tare fain serbane

poate ne-om si vedea, sa dau o palinca :laugh:

Mesaj completat

gata, am reglat si ambreiajul (tot scurta e cursa lui propriu-zisa, dar l-am dat mai spre ghidon si imi e mai comod si il pot controla mai bine) si am dat si ceva ture, pe zi ce trece imi place mai mult domi asta :P

asfalt uscat! si.... noroi :rolleyes: :D

sa nu ma injuri tare,,,,dar mie imi suna ca ai ambreiajul uzat,,,,,,,,,

sper sa ma insel,,,,,,,,,,oricum, nu strica sa te orientezi din timp

poate ne vedem la o tura prin apuseni

hai noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam tare fain serbane

poate ne-om si vedea, sa dau o palinca :rolleyes:

Mesaj completat

 

sa nu ma injuri tare,,,,dar mie imi suna ca ai ambreiajul uzat,,,,,,,,,

sper sa ma insel,,,,,,,,,,oricum, nu strica sa te orientezi din timp

poate ne vedem la o tura prin apuseni

hai noroc

 

Ca bine zici tu de Apuseni! Mai ales voi, cei care sunteti din zona (Oradea, Zalau, Cluj Napoca etc), sper ca nu veti lipsi la cea de-a doua intalnire oficiala a "Dominatorilor" din 2010, care va avea loc in Apuseni! :laugh:

 

Detalii in curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sper sa mai tina ambreiajul, de cuplat cupleaza bine, si nu patineaza in nici o treapta, iar in frana de motor daca las brusc de ambreiaj imi "scartzaie" roata din spate.

 

de intalnirea asta ce se stie? unde gasesc detalii? (sper numai sa nu o stabiliti la inceputul verii ca e sesiune :D ) daca vreti stiu un loc in Padis unde se poate campa, este un rau curat in care se poate face si baie...etc:) (in ultimii 2 ani de zile am fost acolo cate 9-10 zile)

ps: doar sa ne lase vulcanii astia in pace :laugh: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sper sa mai tina ambreiajul, de cuplat cupleaza bine, si nu patineaza in nici o treapta, iar in frana de motor daca las brusc de ambreiaj imi "scartzaie" roata din spate.

 

de intalnirea asta ce se stie? unde gasesc detalii? (sper numai sa nu o stabiliti la inceputul verii ca e sesiune :D ) daca vreti stiu un loc in Padis unde se poate campa, este un rau curat in care se poate face si baie...etc:) (in ultimii 2 ani de zile am fost acolo cate 9-10 zile)

ps: doar sa ne lase vulcanii astia in pace :laugh: :rolleyes:

Inca nu se stie (in cercuri prea largi); doar in principiu, s-a discutat inca de la intalnirea precedenta ca anul acesta va fi in Apuseni. Voi crea un topic separat referitor la intalnire si voi posta si link-ul aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...