Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am compresie 4, ma bate gandul sa ii fac o segmentare dar nu sunt inca pus pe treaba. :)

 

Dupa segmentare se schimba uleiul la 3000 KM, mai este ceva de luat in seama ?

Trebuie mers usor cu motocicleta, se considera in rodaj ?

 

 

Ca si anvelope, sa aleg K60 sau Mitas E-07 ? Ma refer la aderenta pe asfalt ud, nisip, offroad, confortabilitate, cum se aseaza pe curbe, practic cum s-ar compara.

 

Multumesc.

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica daca ai masurat corect compresia. Trebuie sa ai jocul la supapa de evacuare dreapta de 1mm, si daca nu ma insel, motorul cald.

 

Se poate sa pierzi compresie si pe la supape (la mine cele de evacuare nu inchideau perfect)

 

Mitas E07 nu am incercat, dar am citit ca pe ud e dezastru, in schimb iti recomand cu caldura k60, eu o sa revin la k60 cand se duce shinko asta pe care il am acum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am compresie 4, ma bate gandul sa ii fac o segmentare dar nu sunt inca pus pe treaba. :)

 

Dupa segmentare se schimba uleiul la 3000 KM, mai este ceva de luat in seama ?

Trebuie mers usor cu motocicleta, se considera in rodaj ?

 

 

Ca si anvelope, sa aleg K60 sau Mitas E-07 ? Ma refer la aderenta pe asfalt ud, nisip, offroad, confortabilitate, cum se aseaza pe curbe, practic cum s-ar compara.

 

Multumesc.

 

daca ii faci segmentare schimbi uleiul dupa primii 1000km pe urma la 3000km si mergi usor cu ea nici subturat nici supraturat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in cazul meu m-am gandit sa schimb uleiul dupa 1000 km, nu schimb segmentii, dar schimb rulmenti, arcuri, simeringuri, lant distributie... Dar in special ma gandeam sa fac asa pt ca motorul sta desfacut de 2 sapt, si probabil mai sta inca vreo 2, pana ajung piesele, si nu stiu ce mizerii mai intra acolo (chiar daca e totul acoperit)

 

Pt treaba asta am luat ulei Mobil 10w40 - ceva pt motociclete (JASO MA si API SJ). A incercat cineva tipul asta de ulei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am compresie 4, ma bate gandul sa ii fac o segmentare dar nu sunt inca pus pe treaba. :)

 

Dupa segmentare se schimba uleiul la 3000 KM, mai este ceva de luat in seama ?

Trebuie mers usor cu motocicleta, se considera in rodaj ?

 

 

Ca si anvelope, sa aleg K60 sau Mitas E-07 ? Ma refer la aderenta pe asfalt ud, nisip, offroad, confortabilitate, cum se aseaza pe curbe, practic cum s-ar compara.

 

Multumesc.

 

 

tare asta cu "ma bategandul" la compresie 4... schimba segmenti, piston, supape asta daca nu cumva nu ai tachetii reglati. vezi ca cel cu decompresor automat se regleaza diferit ;) vezi manualul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

a pus cineva ulei Repsol 15w50 in Dominator? Cum a fost? Tine la mers in oras?

Are pret bun...

 

http://www.promotortm.ro/articol-nou/421/repsol_moto_rider_4t_15w50_4l.html

 

 

Merci!

Tine pana la primul semafor. Repsol e foarte prost. Cel putin ce am gasit eu era infect. Mai bine nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci! ma gandeam eu, e la jumate de pret fata de motorex semisyntentic 15w40...

Eu am folosit motorex, mi s-a parut foarte slab. De ceva vreme folosesc Yacco 15w50 si e foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit motorex, mi s-a parut foarte slab. De ceva vreme folosesc Yacco 15w50 si e foarte ok.

ce ulei de la motorex ai folosit?

daca ai bagat din ala ieftin four stroke e normal sa fie slab...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat acum de la yacco lube de pe site, 108RON, 4l 15w50 semisintetic. Pret bun, transport gratuit, revin cu info dupa ce il schimb. Cam toate uleiurile ce le-am bagat in Domi nu au scapare: in zilele de vara, intra greu in neutral... se subtiaza. Dar ce sa zic, asta e, la motoare racite doar pe aer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bicicleta, acum vreo 3 ani.

 

Incearca si la URGENT, anul trecut am cumparat o macara pe care au transportat-o ei, utilajul avea cam 50kg, pretul a fost 70 ron; am si putut sa ne uitam la ea inainte sa ii dam banii (era bulk)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...