Sari la conținut

Haiducii Secolului 21 Si Ciorba De Reveneala


Postări Recomandate

Motto : “Vinul e frate cu romanul”

 

 

 

 

 

 

HAIDUCII

SECOLULUI XXI

 

 

 

-si ciorba de reveneala-

 

 

 

 

 

 

 

 

Primele atestari istorice ale haiducilor provin inca din vremea dacilor, sub domnia lui Burebista. Acesta, pentru a-si pedepsi ostenii carora le pasa mai mult de pocale si de petreceri decat de lupta, a dat legiuire sa se arda toate viile si sa se sparga toate ulcioarele si amforele de vin. In fata acestei legiuiri strambe , dacii cu spirit liber au incalecat pe cai si, cu ulcioarele de vin invechit pe care au reusit sa le salveze, au urcat in munti si au devenit haiduci. Acolo si-au renegat zeul traditional, Zamolxis, si au inceput sa se inchine lui Bachus. Acestia se deosebeau de restul dacilor prin portul cusmelor cu motul indoit invers, in semn de protest la adresa nobililor tarabostes, loiali lui Burebista, si au inceput sa poarte sulitele in mana stanga, pastrandu-si mana dreapta pentru pocalul de vin. Dupa petrecerile monstruoase tinute noaptea in padure, se spune ca acestia se delectau cu o ciorba anume mestesugita si zacuta pe jar, asa numita ciorba de reveneala, cu care se dregeau dupa betie inainte de a pleca la lupta.

 

 

 

Mai tarziu, in tarile romane medievale, satui de asuprirea boierimii, razvratitii vremii au pradat visteriile de galbeni si beciurile de vin ale boierilor, au incalecat pe cai si au fugit cu prada in munti, reinviind traditia haiducilor. Pentru a-si atrage simpatia populatiei pasnice, au dat gloatelor sarace toate avutiile furate, mai putin butoaiele de vin… si le placea licoarea asa de mult, incat au redescoperit si mestesugul ciorbei de reveneala, zacuta pe jar, indispensabila in diminetile grele scaldate in aburi de vin. Din cand in cand mai pradau cate o curte boiereasca , dar uitau de visterie si se duceau direct la crama conacului, unde, din nefericire, erau prinsi morti de beti de potera domniei, si acesta le-a fost sfarsitul…

 

 

 

 

 

In zilele noastre, romanii liberi, satui de lehamitea generala a oamenilor de zi cu zi, de minciunile si coruptia politicienilor, de indobitocirea si manelizarea poporului lor, de noile vedetele de carton, incaleca in saua unor armasari fermecati, ce scapara din copite si sufla foc, si urca in munti unde se simt cu adevarat liberi, in haiducie. Ca orice haiduc, gusta cu placere un vin curat, din belsug, de preferinta sec, urmat spre dimineata de nelipsita ciorba de reveneala, zacuta pe jar, anume mestesugita pentru a le reda puterea de lupta in diminetile grele .

Pot fi deosebiti cu usurinta prin straiele lor aparte, purtand pe cap coifuri ciudate cu viziera transparenta, platose si armuri din piele cu tinte si incaltari cu intarituri la glezne. Multi cred despre ei ca ar fi membrii unei secte tenebroase, elemente antisociale , adepti ai satanei…total neadevarat ! In realitate ei traiesc intr-o lume dreapta, frumoasa, unde la loc de cinste inca sunt onoarea si prietenia… e lumea lor, lumea haiducilor. Ei sunt HAIDUCII SECOLULUI XXI.

 

Axa,

1 martie 2008

 

 

Care nu stie afla acum, o fost mare concurs de gatit in aer liber la Azuga, si motociclistii au fost reprezentati cu darzenie de echipa HAIDUCILOR. Adica.... le-am aratat cum se face. :wave: Succes total, a iesit o petrecere intr-un mare fel :crack: betie generala :burnout: revin mai tarziu cu detalii :crack:

 

Multumesc fotografului pentru poze ( se stie el ! ) , delectati-va:

post-462-1204559183_thumb.jpg

post-462-1204559219_thumb.jpg

post-462-1204559286_thumb.jpg

post-462-1204559322_thumb.jpg

post-462-1204559368_thumb.jpg

post-462-1204559398_thumb.jpg

post-462-1204559438_thumb.jpg

post-462-1204559495_thumb.jpg

post-462-1204559538_thumb.jpg

post-462-1204559570_thumb.jpg

post-462-1204559594_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine-bine, lasati vrajeala ca imi ploua-n gura: unde/cand putem gusta si noi din reveneala asta :cheers: ?

 

P.S. Felicitari pentru premiu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axo, felicitari, dar data viitoare imprastie inainte vestea. Sa vin si eu.

ca bine zici Boierule suna tare bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va zic si eu doua-trei cuvinte legate de acest concurs.... :cheers:

In primul rand multumesc prietenilor care au raspuns invitatiei mele... :cheers: nu ar fi iesit asa daca nu erau ei,iar pe viitor asteptam mai multi prieteni sa se alature HAIDUCILOR....

Nu stiu cum se face ca Axa si cu Boghi secondati de mine(fochist)si restul gastii care-au mai fost, am "nimerit"o ciorba DE REVENEALA de :wave:

Pentru cei ce doresc sa faca o Ciorba de Reveneala,reteta ar fi urmatoarea:

Cu o seara inaintea pregatirii ciorbei se strange gasca care se apuca serios de chefuit pana dimineata cand mahmureala este in floare,apoi fiecare cum reuseste,cum poate,ne ajutam reciproc...fac vatra,taie lemne,aprind focul,unu canta la chitara,altul desface sticlele de vin si o luam de la capat cu chefuiala...zarzavaturile sunt curatate si taiate in cubulete(trebuie sa aveti grija la degetele)se pregateste carnea.....si nu mai stiu pentru ca eu eram fochist si mai aveam si o sticla de vin la mine....tot ce s-a pus in ciorba,cantitatile,si ordinea de preperare le aflati de la Axa si Boghi...un lucru esential la aceasta ciorba,in timp ce este lasata sa fiarba,nu uitati de vin ca mai trebuie cumparat si de cantecele la chitara.....

Se serveste cand e gata...va dorim POFTA BUNA!!!!

post-17734-1204639267_thumb.jpg

post-17734-1204639312_thumb.jpg

post-17734-1204639372_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, trupa a fost mai mare, Hasule, l-ai uitat pe Pi(edone) , cel mai iscusit retezator de morcovi&stuff, de ma uitam sa nu faca degete pe jos la ce viteza avea ... data viitoare il punem sa ne faca sushi :D . Plus fetele fara de care io unul va faceam ciorba cu tot cu cojile de zarzavat :cheers:

 

Boierule, eu am trimis oleaca de vorba spre Ploiesti, adica spre Mirceone , ca plecau niste prieteni incolo... si lu' sora Skija i-am lasat platforma-program sa o agate in avizier la Ursu vineri seara ... ce-i drept, anuntul cam din scurt dar nici noi nu am apucat sa organizam nimic decat in seara dinainte si hop pe motoare spre Azuga .

 

 

 

Pentru cei care au pierdut show-ul si haleul, nu disperati, mai e o etapa la Constanta mai spre vara unde s-ar putea sa ne prezentam cu ceva coregrafie in plus :cheers:

 

 

 

 

PS Mai mult, ciorba de reveneala se va mai executa de cate ori e nevoie pentru dez-mahmureala , in diverse coordonate spatiu-timp, unde vom mai avea loc de desfasurare, intre motociclisti.

 

 

:wave:

post-462-1204652650_thumb.jpg

post-462-1204652688_thumb.jpg

post-462-1204652719_thumb.jpg

post-462-1204652763_thumb.jpg

post-462-1204652802_thumb.jpg

post-462-1204652831_thumb.jpg

post-462-1204652863_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...