Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

achimoto e in concediu...el nu are pe stoc ci se face comanda si in functie de ce tip de arc comanzi iti ajunge intro anumita perioada.

N am noroc deci..multam pt info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

N am noroc deci..multam pt info

io am mers o perioada doar pe arc si e ok cit sa te intorci acasa,doar ca parca esti cu barca.am circulat asa o perioada dar mai cu grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ziceam...se poate circula si pe arc o perioada,io am mers cam o luna si jumatate doar cu arcul si cu partenera. pina te intorci din bulgaria ,se intorc si cei din concediu de la care poti cumpara, asa ca relax...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru toate sfaturile, ideiel . etc

chiar au fost de folos

acum rezum ce am invatat - in cacatul asta de tara nici sa cumperi ceva nu poti ca nu se gaseste. explicatii aveam toti, criza, concediu, etc, dar nu vorbim de 1 l de ulei ci de o piese scumpa tare. cel putin pt mine.

prietenii sunt baza , sa traiasca cine i are si cine nu , sa invete sa i aprecieze. inca odata multumi maxime si ..am de dat la bere, mama mama. sau wisky sau ce e loc. cazi nu galeti :)

 

am ajuns cu barca acasa, dupa 350 km de valuri. cu exceptia unui consum fabulos de mic ( de inteles ca am mers ca pe dinamita ) nu recomand mersul decat in situatii de urgenta ,roata spate pierde rapid aderenta pe mizeria de drumuri de la noi , la cea mai mica gropita. nu poti sa dai gaz decat pe asfalt foarte bun si daca stii ce urmeaza dupa curba. de asta am ales un drum pe care l stiu cu ochii inchisi in detrimentul altuia mai bun si mai liber.

 

ciudat e ca desi s-a scurs de 4 zile, tot mai lasa baltuta la fiecae oprire. asta e , pesemen ca i multa zeama in el.

 

de maine incep actiunea " rezolvarea" ca s repatriat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În BraÂşov zice-se că Âşi-au mai reparat colegi 'onda amortizorul spate, cu rezultate foarte bune. Nu-mi aduc aminte care dintre raoulserban sau marius.roibu Âşi-a rezolvat amortizorul cu o investiție omenească ( 200 lei ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am trimis amortizorul de la afrikna la reconditionat la BV. a inlocuit baiatul de la hidraulica.sa, nu-i mai am nr(telefoanele astea smart is prea smart pt mine), si s-a simtit o imbunatarire f mare , se simteau setarile comparativ cu ce am avut si "fundul" mobrei revenea dupa apasare intro maniera ok, nu sarea instantaneu. eu as zice ca sa nu-l arunci, sa-l repari la BV si sa-l tii pe post de rezerva(pt amici sau cien stie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel original era destul de dur pe drumuri mai fara asfalt,sau asfalt mai rau...dar cu suspensia noua se simte diferenta la drum rau, chiar f bine,ca e chiar interesant cum spatele absoarbe socurile iar fata,care are arcurile originale, e dura.in primavara fac efortul si o sa iau si arcuri progresive pe fata, consider ca merita....dar depinde cum stai cu bugetul,ce vrei sa faci cu ea,etc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello la lume

sunt impresionat, desi nu ne a iesti nationale ( si apropo, pe weekndul 7 - 9 septembrie sunt in Bg , cine vrea sa dea de stire )am descoperit oameni exceptionali

nu i mai laud ca se stiu ei toti, cu mare drag multumesc si sper sa ma revansez si eu la randu mi vreodata.

acum pe subiecte ( inca am nevoie de o oglinda pe dreapta ca azi am reusit sa o las pe acesta parte de pe loc cand ma chiombam sub ea la amortizor- nu radeti ca se intampla..) . :)

amortizorul la modeul cu abs este comun cu al modelului 2007 , IDENTIC ( chiar daca au part no diferite ) .

am facut 2 filmulete cu operationea de inlocuire, spre sa reusesc sa le " ridic ".

cu ajutorul 98 % ( 2 % am fost eu ca faceam filmulet :) , al lui dragos care ar trebui sa lucreze la Honda service pe post de manager, am inlocuit mortaciunea

ciudat - carcasa era crapata ( iar eu am mers pe autostrada cu el , cu pasager si motor neincarcat ) si rulmentul cu ace de jos ( cel care este pe post de bucsa in capatul inferior ) era pe duca ( cand l am scos s -a imprastia). asa ca am renuntat instantaneu la orice incercarea de reconditionare, multumesc pentru raspunsurile primite.

 

in rest toate compenentele era in stare ..impecabila dupa 8 ani si 85.000 km, ca la un motor nou. nu ma mira prea tare pt ca eu l am folosit pe post de masina de cursa lunga( bg, grecia, europa , etc ) dar totusi...prea era frumos facut.

 

am avut si comparatia live cu modelul 2009 fara abs , asa ca m am bucurat de algerea facuta ( honda ) inca odata.

 

cu respect maxim

 

 

 

 

 

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca crezi ca vrei sa faci ceva inovatii pot sati trimit suspensia mea veche,care ii scurs lichidul,si arcul slabit ...asta daca te ajuta cu ceva. baieti de la mandula motocross parca se ocupau si ei sa reconditioneze suspensii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, hai la plimbare pe 7 - 9 septembrie

acum am mobra ok ( mai putin oglinda :) ) , pe partea de reconditionare din motivele de mai sus ( sunt prea multe probleme la amortizoul vechi ) am renuntat . daca cineva are nevoie de al tau il dau si pe al meu poate din 2 face unul bun

ca idee, l-am pus pe "hard" astazi , de la capat 4 click-uri stanga si ..statea vaca la fel ca un SS ( ssst... sa nu ne auda AITILOP ca i am dat pe centura...cap :))

sta ca un tramvai pe sina.in fine pot sa ma inclin asa cum stiu , pas pas ca pensionarii fara sa ma simt ca pe barca.

respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare - voi ce ulei mai puneti prin motoare ? Ma gandesc ca a trecul si al meu de 50k la km si mai e si caldura asta de afara. Sa incerc un 15W50 ? Tin minte ca cineva imi recomanda ca la motoare cu ceva mai multi km sa pun ulei mai vascos. Chestia e ca am in plan vreo 3-4000 de km la inceputul lui septembrie, deci uleiul o sa prinda in mare parte vremuri foarte calduroase. Nu cred ca o sa-l prinda iarna in motor.

 

A, si ca tot veni vorba de oglinzi... Eu urasc oglinzile stoc. Mi se par mici, urate, cu un unghi jalnic de vizibilitate. Si-a schimbat cineva oglinzile ? Ma bate gandul sa iau ceva in care sa vad mai mult in laterala, dar nu stiu ce sa zic de design, ce s-ar potrivi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ulei motul 7100 10w40-sintetic ...adica

motul 5100 10w40- semisintetic...

altceva nare rost sa te complici ...citeste pe posturile anterioare ca se vb de ulei...

glinda mie una mia fost rupta si vazind ca am gasit originala la 100 euro am luat de la louis cu 20 euro,asa mai patrata, seamana cu cea de pe v-strom, se vede bine,is multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ulei motul 7100 10w40-sintetic ...adica

motul 5100 10w40- semisintetic...

altceva nare rost sa te complici ...citeste pe posturile anterioare ca se vb de ulei...

 

Da, asta e recomandarea clasica. De asta am pus si eu pana acum. Dar eu ziceam pt km mai multi si pt temperaturi mai ridicate daca se schimba recomandarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit pe vechea varadero 15w50 de la motorex-sintetic

oglinzi, daca te hotarasti sa schimbi, vezi ca foxu cauta una de dreapta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am folosit pe vechea varadero 15w50 de la motorex-sintetic

oglinzi, daca te hotarasti sa schimbi, vezi ca foxu cauta una de dreapta

 

am gasit, multam :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am facut si eu pasul de la Transalp la Varadero.

Motoreta mi-a indeplinit toate asteptarile (teoretice) pe care le aveam - inclusiv consum rezonabil.

Impresionant e comportamentul la viteze mari si senzatia de "crucisator" pe care o ai pe portiunile virajate luate la viteze mari.

O poza din excursia in Croatia la o saptamana dupa ce am luat-o !

post-17705-0-14269600-1345711017_thumb.jpg

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresionant e comportamentul la viteze mari si senzatia de "crucisator" pe care o ai pe portiunile virajate luate la viteze mari.

 

acolo mi s-a parut si mie ca se simte cel mai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am facut si eu pasul de la Transalp la Varadero.

Motoreta mi-a indeplinit toate asteptarile (teoretice) pe care le aveam - inclusiv consum rezonabil.

Impresionant e comportamentul la viteze mari si senzatia de "crucisator" pe care o ai pe portiunile virajate luate la viteze mari.

O poza din excursia in Croatia la o saptamana dupa ce am luat-o !

post-17705-0-14269600-1345711017_thumb.jpg

 

:cheers:

 

:cheers: bijuterie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...