Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

Salutare! am observat ca becurile de la bord lumineaza cam slab si as vrea sa pun bec cu led. cine a mai desfacut poate sa mi zica ce trebuie demontat...parbrizul mi se pare mie ca treebuie....dar ma rog oricum il desfac pana la urma dar sa nu muncesc aiurea sa desfac ce nu trebuie ...in rest am schimbat toate consumabilele e gata de drum :) astept sa vina caldura

trebuie dat jos parbrizul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si daca tot este iarna, frig,urat si nu ne putem da macar sa ne laudam :crack:

Vacuta mea draga a primit cadou cric central , nu stiu ce marca este dar cred ca este OEM

 

 

 

 

:mexicanwave:

 

si ceva si pentru calaretul ei :crack:

 

 

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tot avut ceva motociclete ....ultimele fiind tdm 850 cbf600 si rt1100 care greu e de egalat...dar in afara de ultimul consider ca varadero atinge apogeul....nu stiu ce alta motocicleta poate intruni asa de multe atuuri de la ciclistica , tintua de drum , putere etc....bucurati va de ele, sunt motoare adevarate !!!. am tot schimbat motoarele , parca tot as fi vrut altceva....dar de data asta pot spune ca varadero ma multumeste cam din toate pctele de vedere si nu cred sa l mai schimb curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-43899-0-92797700-1359229420_thumb.jpg

am avut eu montat la vechea motocicleta leduri in bord

trebuie sa demontezi cam tot "nasul", nu este foarte dificil, dar nu te sfatuiesc sa faci asta pe frig.daca ai motocicleta in garaj incalzit e ok, daca nu mai asteapta.clipsurile din plastic la frig devin casante si se sparg, chiar si cu plasticele de pe mobra poti avea surprize

becurile le schimbi cu leduri f usor, sunt cu soclu(modelul care se infige, la fel cu cel de la pozitie), iti trebuie 3 bucati

spor



ar fi bine sa pui si xenoane daca tot demontezi



post-43899-0-92311800-1359230212_thumb.jpg

in spatele bordului ai loc pt balasturi

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifbord v.JPG

am avut eu montat la vechea motocicleta leduri in bord

trebuie sa demontezi cam tot "nasul", nu este foarte dificil, dar nu te sfatuiesc sa faci asta pe frig.daca ai motocicleta in garaj incalzit e ok, daca nu mai asteapta.clipsurile din plastic la frig devin casante si se sparg, chiar si cu plasticele de pe mobra poti avea surprize

becurile le schimbi cu leduri f usor, sunt cu soclu(modelul care se infige, la fel cu cel de la pozitie), iti trebuie 3 bucati

spor

ar fi bine sa pui si xenoane daca tot demontezi

attachicon.gifbord 2.JPG

in spatele bordului ai loc pt balasturi

asa ceva ar fi bun ??

 

 

 

 

sau

 

 

 

 

care din ele intra in locasuri ca eu inca acolo nu am desfacut

 

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa ceva am folosit http://www.4tuning.ro/magazin/led-uri-192/bec-pozitie-5-leduri-smd-id-78514.html



sa fie ceva de calitate.cele mai slab calitativ se misca in soclu, te trezasti fara lumina in bord si e mai mare deranjul sa demontezi din nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Mai au si obiceiul sa se arda, dar daca-s mai multe macar mai ai ceva lumina. Oricum intensitatea nu tine de numarul de leduri, poti sa ai un "bec" cu 5 leduri de abia le vezi sau un singur led de 5W la care nu te poti uita direct noaptea (peste 1W nu e recomandat deloc).

 

Ia de calitate, ca te pot tine ani de zile daca-s bune sau doar cateva zile daca nimeresti niste bombe.

Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general ledurile astea tin cam un an, am avut pana acum 3 seturi si deja 2 seturi s-au ars. Oricum sunt foarte ieftine si pot fi schimbate preventiv in fiecare primavara cand pregatiti moto de drum. Am dat 5 lei pe bucata, nu 15 ca pe acel site de mai sus, si sunt cu 8 leduri, nu 5.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii bun , la cat le laudati cred ca sunt tot mai bune becurile deja existente , mai studiez problema sa vad ce sa iau sa pun , le iau clar de pe ebay.com . @Adrian B1 pai daca se ard asa de des , nu merita puse sus desi din poza lui Dragos bordul arata minunat cu lumina aia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt cam multe leduri?! o sa lumineze ca lustra...:D ma gandeam ca e sufient cu unul singur

Problema la leduri din ce am observat eu este ca lumina este directionata, desi se vad bine din spate nu se vad deloc din laterala. Mai multe leduri amplasate in toate directiile cred ca sunt mai indicate decat unul singur chiar si mai puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele au leduri si in sus si in laterala, deci dispersia e buna.

 

vlady, fiecare stie cum e mai bine pentru el. Eu le aveam pe CBF pe pozitii pentru ca aveam becuri HID ('xenon') si pozitiile pe bec normal erau mult prea spre galben fata de faruri si arata urat. In plus, o pozitie arsa nu e o problema si se schimba usor, pe cand un bec ars pe bord poate fi enervant.

 

Unii schimba uleiul de 2 ori pe an, de ce nu ar putea sa schimbe si ledurile de bord o data pe an? Chiar si becurile HID au o durata de viata de doar 2-3000 de ore, daca mergi mult se ard in un an sau doi si e mult mai nasol sa ai un far ars decat un bec pe bord.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ale mele au leduri si in sus si in laterala, deci dispersia e buna.

 

vlady, fiecare stie cum e mai bine pentru el. Eu le aveam pe CBF pe pozitii pentru ca aveam becuri HID ('xenon') si pozitiile pe bec normal erau mult prea spre galben fata de faruri si arata urat. In plus, o pozitie arsa nu e o problema si se schimba usor, pe cand un bec ars pe bord poate fi enervant.

 

Unii schimba uleiul de 2 ori pe an, de ce nu ar putea sa schimbe si ledurile de bord o data pe an? Chiar si becurile HID au o durata de viata de doar 2-3000 de ore, daca mergi mult se ard in un an sau doi si e mult mai nasol sa ai un far ars decat un bec pe bord.

cred ca am sa pun si eu in bord asa cum ai tu , adica macar cu 4 lateral si unul sus , arata frumos bordul cu led iar cand so arde so arde asta este

 

Ps. si eu schimb uleiul de 2 ori in an , insa prefer sa il schimb de 4 ori decat sa desfac bordul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un cauciuc de fata bun are cineva ? mai ieftinel ca acum am bagat ceva bani si s a cam subtiat bugetul... :)

scuze de off topic , dar ceva poze cu gacica ta de 1000 nu ne pui si noua sa ne bucuram :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as pune da` nu prea stiu cum spre rusinea mea....daca cea gri cu negru este a ta....la fel e si a mea....numai ca rezervorul e negru si carenele sunt gri...in rest nimic in plus:) ea a fost clasicul rosu din `99 dar a fost probabil cazuta si proprietarul i a schimbat culorile insa cum este pe modelul cam 2007..parca am vazut eu

Editat de Crivascu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...