Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut tuturor,

bucuros sa va gasesc

hop si eu titular de varadero si nerabdator de o plimbare

SALUTARI

SA-TI TRAIASCA VACA SI TU PE LANGA EA SI SA FACETI MII DE KILOMETRI DE AVENTURA IMPREUNA .

SI PENTRU CA ACUM FACI PARTE DIN GRUPUL NOSTRU CITESTE ACEST TOPIC TOT SI IA ADRESA FORUMULUI NOSTRU DEDICAT MARCII VARADERO SI ACOLO POSTESI FOTO CU CALUL TAU SI CU TINE SA NE CUNOASTEM VIRTUAL MACAR PANA VIINE TIMPUL CALATORIILOR

RESPECTE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

o intilnire la primul ghiocel? sigur ca da!

pentru cei ce se duc la VIM12, daca va pot ajuta cu informatii despre drumul pina acolo(popasuri, traseu, etc) va servesc cu placere, eu am facut drumul de vreo 6 ori in zona(momentan doar cu masina)

Si eu astept sa punem de-o intalneala. Ma oftica vremea asta care nu tine cu noi deloc.

Eu merg la VIM si nu cred ca mi-ar strica cateva informatii. Am colindat si eu cu masina prin Austria, (chiar si pe motoreta 1 data), dar nu ma dau cunoscator. Astept cu interes.

Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

nici eu nu sunt un cunoscator ;) , dar sugerez in primul rind ca de la salzburg sa iesi de pe autostrada si sa cauti drumul prin Kitzbuhel, mai departe prin Gerlos, Zell am Ziller urmind sa iesi din nou in autostrada la vreo 40 km de Innsbruck. drumul merita "toti banii" si scapi si de monotonia autostrazii.

apoi, iti recomand sa faci o plimbare in Elvetia la Samnaun (cam 50km de Zams, trecind prin Landeck, Pfunds), este un orasel de poveste unde poti face si ceva cumparaturi fiind oras fara taxe(inclusiv la benzina).

in rest daca ai nevoie de ceva popasuri pe drum stiu ceva adrese care iti pot fi de folos, dar despre astea poate vorbim la o bere ca "firul ierbii" nu e departe

.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

despre astea poate vorbim la o bere ca "firul ierbii" nu e departe

.........

Merci frumos!

Cand ma uit la prognoza meteo, simt ca o sa inebunesc. VREAU SA FIE CALD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cu mare placere o sa vin la o bere fara alcool sa stam de vorba.

Pe situl de VIM 12 este o lista cu cei care s-au inregistrat ptr marea adunare din Alpi.

Am vazut ca sunt (suntem) vreo 8 din Romania. Se recunoaste careva?

http://www.vim12.com/index.php?module=page...osition=119:119

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut prima iesire

Bikes on ice 2010.Exact 946,1km Otopeni......Otopeni

Poze maine

Mai era un Varadero de HD la pensiunea Retezat cand am ajuns,dar dupa ce ne-am cazat nu mai era in parcarea pensiunii.Cineva cunoscut?

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut prima iesire

Bikes on ice 2010.Exact 946,1km Otopeni......Otopeni

Poze maine

Mai era un Varadero de HD la pensiunea Retezat cand am ajuns,dar dupa ce ne-am cazat nu mai era in parcarea pensiunii.Cineva cunoscut?

Aproape 1000 km? Esti in calduri? :) ;)

O plimbare ''pe langa casa'' mai merge, dar sa bagi 1000 km pe ''caldurile'' astea e cam mult ptr mine.

Felicitari! Astept pozele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toata lumea .......nu am mai scris o perioada pt ca am fost destul de ocupat in ultima vreme ..si ma gandesc sa va inpartasesc ce prostii am mai facut in ultimele doua luni.................. 

 

Pentru inceput dupa ce am montat cu succes pompa de benzina aftermarket  si  am terminat de acoperit cu pulbere barile de cadere , portbagajul si alte fiare de pe ea.....cand credeam ca totul este aproape de final....si nimic nu se mai poate sa mearga rau....am inceput sa desfac ambreiajul. Zis si facut ;am comandat garnituri noi de la pompa de apa si de la capacul de ambreiaj, discuri noi de ambreiaj. desfac eu capacul ,constat ca nu am cheie stelata ,tubulara de 30 ,,,cumpar si cum am mai facut in trecut cu toate motocicletele mele confectionez un soi de blocaj pt ambreiaj ca sa pot desface piulita centrala.Ingineria se compunea din doua bucati de platbanda gaurite si prinse cu suruburile de arcuri de partea din mijloc a ambreiajului. 

 

Mareeeeeee greseala ...........cand dau sa desfac piulita centrala ...unul din cele 5 picioare din mijloc ce ghideaza arcurile , cedeaza...si se rupe......... :o .Simt ca ma ia ameteala.

 

Si macar daca mai era cineva cu mine sa fi avut un ajutor ca a-si fi bagat in viteza tinand frana apasata si astfel era blocata .Ma rog........urmeaza 5 saptamani de chin ......gasesc ambreiaj  pe e-bay second ....,dar complet  140 de euro ....cu chiu cu vai acum o saptamana reusesc sa primesc piesa prin 15 maini (pt ca din motive lesne de inteles ...nemtii nu prea vor sa faca afaceri cu nimeni din romania .....mai ales pe ebay).

 

In alta ordine de idei ......cand am desfacut ingineria prima data am observat un joc destul de mare ( zic eu) intre bucsa  de pe ax si rulmentul cu ace de pe oala de ambreiaj. Am cautat peste tot , la toate firmele de rulmenti si nu fabrica nimeni ..tipul acela de rulment. Numai original Honda cu 4 milioane.....si asta binenteles daca nu vrei sa schimbi si bucsa (pt ca nu stiu care mama naibii are uzura)........

 

In prima faza dupa ce am rupt  ghidajul si am gasit ambreiajul in germania complet , am zis ca bine ca cu ocazia asta schimb si si rumentul+ bucsa .

 

 Scurta mi-a fost  bucuria ......pentru ca in momentul in care am venit acasa de la posta si am desfacut pachetul am observat acelasi joc intre rulmentul cu ace si bucsa`.....ce sa fac? :) .....am montat-o asa si dupa ce am ansamblat-o  complet ieri ( motocicleta),am dat cateva ture  prin oras. 

 

Acum mi se pare ca zgomotul este mai mare si parca nu mai are legatura cu ambreiajul deloc .....tot timpul este un clincanit in dreapta care dispare in sarcina......sau incep eu s-o iau razna?

 

  Sa iau rulmentul si bucsa noua (care cine stie cat o mai costa) :D

 

Binenteles ca scopul initial de a schimba numai placile de ambreiaj a dat gres ................cand am masurat placile de ambreiaj aveau uzura 0 nici in grosime nici in latimea ghidajului...dupa cum vedeti in poze .  Nu stiu ce sa mai fac .......sunt sigur ca zgomotul este de la jocul intre cele doua piese ( rulment + bucsa )....dar ce sa fac?.....si colac peste pupaza m-a lasat si acumulatorul............

post-47756-1267031131_thumb.jpg

post-47756-1267031163_thumb.jpg

post-47756-1267031196_thumb.jpg

post-47756-1267031222_thumb.jpg

post-47756-1267031242_thumb.jpg

post-47756-1267031298_thumb.jpg

post-47756-1267031339_thumb.jpg

post-47756-1267031358_thumb.jpg

post-47756-1267031369_thumb.jpg

post-47756-1267031393_thumb.jpg

post-47756-1267031407_thumb.jpg

post-47756-1267031447_thumb.jpg

post-47756-1267031638_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry pentru necazurile tala.

 

Daca mai ai chef acum sa desfaci ambreiajul, in manual is date cotele limita la bucsa:

 

Diam. Ext. 34.965 mm

Diam. Int. 28.031 mm

 

De asemenea mai poti verifica diametrul axului principal, pe zona pe care misca ambreiajul

 

Diam. 27.970 mm

 

Din experienta mea, cand mi se pare ca o aparut ceva zgomot ciudat chiar dupa ce am lucrat la motor (asta da ii motorul meu si il cunosc dupa ureche) il las cam o sapt si il ascult dupa aia :o.

 

Daca te mai pot ajuta cu ceva... intreaba-ma.

 

Numai bine.

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult das das......cartea tehnica o am si eu,dar problema este ca la valorile ce sunt date in ea i-ti trebuie micrometru cu cala ca sa-l etalonezi, micrometru de interior,si alte tiganii de care eu nu am ............Totusi joc intre ax si bucsa nu exista ca am verificat. Singurul joc este intre rulment si bucsa.Problema ca nu stiu care este uzat si daca este uzata bucsa de unde iau bucsa noua ?...ca nu cred ca o au astia de vanzare.(normal ar fi daca schimbi sa le schimbi pe amandoua....nu? .... adica si bucsa si rulmentul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragos, sa fii sanatos

 

daca nu erai tu ma impusca de nervi

asa iti multumesc pentru ca m -ai " lasa" sa ti l calaresc :o

 

si ma revansez eu intr un fel

 

btw, tare poza cu gheata in mana, nu ?:D ( o sa ti o dau pe ym curand )

 

Oricum aratati tare fain in grup iar inb filmulete arata VARA-ul tau de mare angajament. Parca esti "albastra ca zapada" si cei ..taspe pitici.

 

Eu in weekend il scot pe al meu si ma duc pana la Sighisoara - e festivalul de blues. ,Daca mai coafeaza pe cineva..

Mesaj completat

salut,

o intilnire la primul ghiocel? sigur ca da!

pentru cei ce se duc la VIM12, daca va pot ajuta cu informatii despre drumul pina acolo(popasuri, traseu, etc) va servesc cu placere, eu am facut drumul de vreo 6 ori in zona(momentan doar cu masina)

 

 

salve razv

m-ar interesa detalii desrpe un ": bucuresti - paris - amsterdam - retur " -cazare de "criza" , locuri de papa bun si de vazut cate ceva

 

in paris stiu deja, in rest m ar interesa, Am facut drumul cu masina dar cu mot e cam altfel.,

 

resepcte

Mesaj completat

Aproape 1000 km? Esti in calduri? :) :cheers:

O plimbare ''pe langa casa'' mai merge, dar sa bagi 1000 km pe ''caldurile'' astea e cam mult ptr mine.

Felicitari! Astept pozele!

 

da mi voie sa te contrazic - am mers pe VAra ul lui Dragos cam 40 km pe zapada, umezeaza IN PANTALONI DE Stofa.

 

Din cauza protectiei perfecte la vand precum si a curentului de aer cald ...am traspirat. Genunchii erau mai calzi ca atnci cand merg pe scuter,

IAr dragos l-a bibilit de zici ca e modelul 2011 , manere incalzite, parbriz de 3 m inaltime.

 

Deci frigul a fost ultima problema in 1000 km aia, Mai greau dealul negru si ..gheata :-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gscristi, intr-adevar, mare mare greseala!

Niciodata, dar niciodata nu se blocheaza oala de ambreiaj tinand asa de ea, orice improvizatie ai face..

 

In mod normal se baga motorul in viteza 5, se blocheaza pinionul de atac cumva (exista mai multe metode), sau daca motorul e pe cadru se tine frana..

In manual se specifica ca piulita aia se scoate foarte usor cu pistol pneumatic - e nevoie de o blocare minima.

Alta metoda e sa bagi o carpa groasa intre pinionul oalei si cel care o angreneaza.. bagi carpa si rotesti pana se blocheaza.

 

Of of, inteleg ce ai simtit cand s-a rupt porcaria..

 

Jocul ala intre oala si ax apare si la Honda Transalp... si tot asa.. bucsa si ce mai e pe-acolo costa de-ti vine sa fugi pe camp.

Nu cred ca e motiv de ingrijorare, poti merge asa mult si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea.

din toamna trecuta sunt si eu posesorul unui varadero din 2001

eu sunt praf la capitolul mecanica, asa ca va rog sa-mi spuneti si mie cam care sunt eventualele probleme care apar la motocicleta.

sper pe viitor sa ne vedem la o intrunire cat mai multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, nu esti singurul care nu se pricepe la mecanica. Mecanica ca mecanica, dar sa ma vezi cand vine vb de electrica moto ca imi este frica sa ma si uit. Prin casa mai schimb un bec, o priza, o lampa dar atat.

Marti am iesit si eu cu mobra un pic ca a fost soare. M-am dat numai prin Bucuresti dar m-am bucurat de fiecare metru pe care l-am parcurs. Cand am plecat din fata casei, am tras asa tare de acceleratie incat mi-a iesit un mare drift. Imi intrase morcovul cu tot cu frunze numai la gandul ca ma tavalesc la inceput de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea.

din toamna trecuta sunt si eu posesorul unui varadero din 2001

eu sunt praf la capitolul mecanica, asa ca va rog sa-mi spuneti si mie cam care sunt eventualele probleme care apar la motocicleta.

sper pe viitor sa ne vedem la o intrunire cat mai multi

 

bre, vara nu se strica

asa ca nu l repara :o

ulei bun, benzina si ..drumu'

de asta numai motoarele care au nevoie au buton de " avarie":D

so, in weekend, o sighisoara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, vara nu se strica

asa ca nu l repara :o

ulei bun, benzina si ..drumu'

de asta numai motoarele care au nevoie au buton de " avarie":D

so, in weekend, o sighisoara?

Pleaca si tu mai de dimineata si in drum spre Sighisoara intra pe la mine la cabanuta unde avem un mic chef intre motociclisti:)

 

Mesaj completat

multumesc mult das das......cartea tehnica o am si eu,dar problema este ca la valorile ce sunt date in ea i-ti trebuie micrometru cu cala ca sa-l etalonezi, micrometru de interior,si alte tiganii de care eu nu am ............Totusi joc intre ax si bucsa nu exista ca am verificat. Singurul joc este intre rulment si bucsa.Problema ca nu stiu care este uzat si daca este uzata bucsa de unde iau bucsa noua ?...ca nu cred ca o au astia de vanzare.(normal ar fi daca schimbi sa le schimbi pe amandoua....nu? .... adica si bucsa si rulmentul

da normal ar fii sa le schimbi pe amandoua!!

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca si tu mai de dimineata si in drum spre Sighisoara intra pe la mine la cabanuta unde avem un mic chef intre motociclisti:)

 

Mesaj completat

 

da normal ar fii sa le schimbi pe amandoua!!

 

 

o , sa tra raule..

buna idee

ia "pm" eaza ma sau raspunde la mail ul ala :o vii ori ba ca nu mai e timp.

sau ne ym-uim

 

ma, tu vrei sa ma imbeti sa nu mai ajung la sighisoara, las' ca stiu eu

 

azi ma duc sa scot vara-ul de la nani, ma mananca rau rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare foxbat,

foarte tare destinatie ti ai ales :)

pentru drum depinde de cum iti planuiesti sa mergi. in ungaria cea mai ieftina cazare in drumul tau e la gyor (eu am stat la Amarillis, e chiar linga autostrada), daca alegi budapesta iti recomand Akacfa !!! fara breakfast!!!, e in centru si are parcare subterana (parcarea in strada e gratuita doar in weekend). aici nu trebuie sa ratezi restaurantul Sir Lancelot, care nu e ieftin dar nici nu l vei uita usor, e aproape de hotel si e indicat sa faci rezervare prin telefon(il gasesti pe net).

in austria eu prefer viena insa aici iesi bine la bani daca sinteti cel putin 4 ca sa luati apartament, de ex. Allegro, preturi ok, parcare proprie si mic dejun serios. seara baga o tura fara mobra la Salm Brau si nu rata coastele de porc, ciolanul afumat si berea casei.

in amsterdam daca nu ai rezervat cazarea poti incerca la Amsterdam Cribs. au mai multe apartamente in "miezul problemei" si baietii sint super ok

.......

pfff ce pofta de drum m a apucat!!!!!!!!!!!! :o

dilema e sa ies fara RCA sau nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare foxbat,

foarte tare destinatie ti ai ales :)

pentru drum depinde de cum iti planuiesti sa mergi. in ungaria cea mai ieftina cazare in drumul tau e la gyor (eu am stat la Amarillis, e chiar linga autostrada), daca alegi budapesta iti recomand Akacfa !!! fara breakfast!!!, e in centru si are parcare subterana (parcarea in strada e gratuita doar in weekend). aici nu trebuie sa ratezi restaurantul Sir Lancelot, care nu e ieftin dar nici nu l vei uita usor, e aproape de hotel si e indicat sa faci rezervare prin telefon(il gasesti pe net).

in austria eu prefer viena insa aici iesi bine la bani daca sinteti cel putin 4 ca sa luati apartament, de ex. Allegro, preturi ok, parcare proprie si mic dejun serios. seara baga o tura fara mobra la Salm Brau si nu rata coastele de porc, ciolanul afumat si berea casei.

in amsterdam daca nu ai rezervat cazarea poti incerca la Amsterdam Cribs. au mai multe apartamente in "miezul problemei" si baietii sint super ok

.......

pfff ce pofta de drum m a apucat!!!!!!!!!!!! :o

dilema e sa ies fara RCA sau nu? :D

 

 

salve

si multumesc

ce spuneai de RCA? ce i ala ?

din pacate nr de participati este intre 1 si 2 :cheers:) deci departe rau de 4 .

hai sa pove la un suc ,. azi maine , ce zici ?

m am trezit si mi e o leneeee dar ma uit la mobra cum sta ea frumos sub balcon. si nu am alifie sa mi treaca mancarimea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu-mi zici ca ai mai plecat la Sighisoara ca-mi vand acaretu. :o :D

nope. m am tot c.it si n am plecat. Dupa care m am pupat pe frunte ca nu mi a placut vremea deloc.

 

dar e si maine o zi si o pasarica mi a soptit o alta destinatie. n o decospir ( destinatia :) ) pana maine . poate asa iese soarele

hai ca e aproape, nici 120 km

 

daca i soare maine merg .si e si cu o placintaaaa bunaaa . sau cel putin asa se zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...