Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Unde mergi Alex,ca eu tocmai am scapat de obligatia de azi.Asa ca maine ar fi de un drum,

Dar totusi nu e putin 120 pe sens?Depinde de ora de plecare :o

Salutari Raul

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde mergi Alex,ca eu tocmai am scapat de obligatia de azi.Asa ca maine ar fi de un drum,

Dar totusi nu e putin 120 pe sens?Depinde de ora de plecare :rolleyes:

Salutari Raul

neataaaaa

pai ma gandeam fie sa reiau Sighisoara daca imi place vremea fie un Buc -Sinaia - Tg - Gaiesti - Bucuresti

wlee, cam intr o ora sper sa iasa soarele, ce zici >?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat tarziu si am ales Sinaia,pana la manastire si venire pe Targoviste.Total 250 km.

Cu ocazia asta am probat si parbrizul la 160.E de vis,nu a trebuit sa ma aplec deloc :rolleyes:

Un pic cam frig,dar frumos

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IUPIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!

Am dat azi o plimbare, ca am am auzit ca iar se strica vremea.

Erau o gramada de motorizati pe strada. Pacat ca s-au cam stricat drumurile si tre sa fii cu ochii cat cepele ca sa nu cazi in canioanele din sosea.

La Snagov zici ca au bombardat rusii.

Mesaj completat

Cred ca o sa ma mai plimb si maine un pic ca pe meteo.ro am vazut ca mai am o sansa sa fie soare.

Mesaj completat

Poate bag chiar o Sinaia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai trecut pe langa complexul Flora?(am vazut cu coada ochiului azi sub pod o varadero aurie,numai ca eu eram cu duba pe sensul opus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai trecut pe langa complexul Flora?(am vazut cu coada ochiului azi sub pod o varadero aurie,numai ca eu eram cu duba pe sensul opus)

Da! Am fost pana in Bucurestii Noi. :P :D :P

Mesaj completat

Pana la urma..............am bagat o Sinaia. Am plecat pe soare si am ajuns pe ninsoare. :rolleyes: :(

Mesaj completat

A fost super!

Mesaj completat

Si m-am intors tot pe soare!!!!

post-153-1267643906_thumb.jpg

post-153-1267644515_thumb.jpg

post-153-1267644556_thumb.jpg

post-153-1267644609_thumb.jpg

post-153-1267644638_thumb.jpg

post-153-1267644674_thumb.jpg

post-153-1267645673_thumb.jpg

post-153-1267645803_thumb.jpg

post-153-1267645854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mica e lumea :crack:

Eu a trebuit sa ies azi pe seara(adica pe ploaie si frig)dupa ce ieri am spalat-o si cuafat-o

Ma pregatesc de bulbuci ca mi s-a luat de frig,primul sfarsit de saptamana bunicel Constantin si Elena.Traiasca bulbucii si apele termale

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pregatesc de bulbuci ca mi s-a luat de frig,primul sfarsit de saptamana bunicel Constantin si Elena.Traiasca bulbucii si apele termale

Ce vrei sa spui cu ''primul sfarsit de saptamana bunicel''?

Sf. Constantin si Elena este pe 21 Mai.

Editat de Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia asta am probat si parbrizul la 160.E de vis,nu a trebuit sa ma aplec deloc

Mi-am luat si eu un parbriz MRA. Il astept sa vina si sa-l montez. Sper sa fie bun (sa se simta diferenta fata de cel standard).

Lumea zice ca e bun................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bandit, in prima poza ai un flip up cu ochelari de soare. ce casca e? si cat esti de multumit de ea?

ma bate gandul sa-mi iau din nou asa ceva (am avut drept prima casca asa ceva, chiar daca nu prea era de calitate. acum am un uvex ps 400).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e vorba de un Schubert C3

Am si eu C3 si sunt foarte multumit

 

Mesaj completat

Am "mancat" o litera Schuberth

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bandit, in prima poza ai un flip up cu ochelari de soare. ce casca e? si cat esti de multumit de ea?

ma bate gandul sa-mi iau din nou asa ceva (am avut drept prima casca asa ceva, chiar daca nu prea era de calitate. acum am un uvex ps 400).

Dragos are dreptate. E un Schubert C3. Mai am o casca flip-up Airoh tot cu viziera de soare, iar diferenta e mare. Schubert-ul sta mai bine pe cap si mai ales in zona gatului, vibreaza mai putin si nu se abureste deloc. Asta e sigur ptr ca afara erau 1-2 grade si nici macar o tendinta de aburire n-am avut. Dar, cum nu exista motocicleta perfecta, nici casca perfecta nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Un manual de reparatie sau intyretinere, caut ptr un prieten.

Modelul este 2003, mai exact : Varadero xl 1000v 2003.

 

Imi puteti da un link care merge pe private ?

 

MERCI MULT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 19.03.2010, vreau sa fac o plimbarica pana la ferma de scoici din Bulgaria (Dalboka). Plecare vineri, mancat scoici, retur pe litoralul romanesc, sambata retur Bucuresti.

Vine cineva? :P

Mesaj completat

Gata! M-am intors din plimbare. A fost super frumos. Vineri am plecat pe la 11.00 din Bucuresti, am mers pe autostrada pana la Constanta, dupa care am luat-o spre Vama Veche si am trecut granita la bulgari. Am mai mers in jur de 50 km si am ajuns la ferma de scoici de la Dalboka. M-am intors pe acelasi traseu, am inoptat in Constanta (ptr ca era tarziu), iar a doua zi (sambata) am plecat spre Bucuresti. Duminica, am fost la Giurgiu pana in port unde este un restaurant pescaresc. Pe la 7 seara eram la Bikers Club cu o limonada in pahar. In total, cred ca am facut aproape 1000 km.

Voi pe unde v-ati plimbat? Puneti poze ca pun si eu!!!!!!!!!!!! :) :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare varadistilor :rose:

 

tocmai sunt in proces de colectare de fonduri pt varadero

acum, desigur ca imi trec o multime de intrebari prin cap,

ce ma intereseaza in mod direct ar fi:

1. din ce an au inceput sa fabrice pe injectie ?

2. care e viteza de croaziera pe autostrada ?

3. un consum estimativ, defapt, o autonomie aproximativa

4.ceva costuri vis-a-vis de consumabile

5. fiabilitatea, citeva cuvinte...

6. probleme cunoscute, eu stiu relee, treburi d'astea

 

daca imi aduc aminte, va mai intreb...

 

multumesc mult,

 

Detin unul fabricat in 1999.

1. 2003

2. 120 Km/h ( la peste 140 consuma cam 7.5-8)

3. 300 km, pana se aprinde rezerva ( 5l rezerva)

4. Placute frana , 750.000 lei vechi setul ( iti trebuie 3 seturi.) 5 lintri de ulei . revizie generala , cam 10 milioane pe an. Bineinteles , depinde ce alegi ca si piese . Daca vrei mai ieftin, se poate . Insa nu e recomandat. Set transmisie 7.5 milioane lei, fara montaj. (Lant, disc dintat spate si pinion fata.)

5. O am de 2 ani si nu mi-a facut probleme. Sper sa nu apara acum.

6. Stiu ca exista o piesa care face probleme. E vorba de o componenta electrica care se monteaza inainte de baterie si supravegheaza cat de mult este incarcata. Imi scapa denumirea. Stiu ca aceasta piesa nu este asezata undeva unde nu se face racirea bine, din aceasta cauza arzandu-se daca fergi mult in oras.

Nu este motocicleta de oras !!!!! Este gandita pentru drumuri lungi ! Daca mergi peste 80% in oras , mai bine mergi pe o varianta mai mica. Transapl-ul, sau DL-ul de 650.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pt cine a cerut opinii despre VARADERO-a mea e 2004, bineinteles injectie, 25000km, consuma astfel


  1.  

croaziera DN, 160km/h-6,5l.


  1.  

croaziera autostrada, 180km/h-7,5l.


  1.  

autostrada 200km/h<merge fara stress> 8,5l.


  1.  

oras BUCURESTI, mers fara somn la ghidon, dar nu omorata, 6,9l. E super pt oras, DN, viraje, autostrada, pasager, etc.Fata de 1200GS, e mai manevrabila in oras,mai slaba off road, mai ieftin de intretinut. Fata de ADVENTURE e mai greoaie, mult mai ieftin de intretinut si consuma muuult mai putin.Fata de TRANSALP 650 e mai grea, mai rigida, la fel de manevrabila in oras, consuma mai putin, mult mai puternica, mult mai confy, mai scumpa la consumabile, protectie la ploaie si vant mult mai buna, super cu parbriz MRA. Consumabile-placute 300lei toate, ulei200 lei 4 litri sintetic, kit lant 800 lei-DID, filtru aer 120lei, filtru ulei100lei, schimbat ulei furca 120 lei.Nu a avut probleme de fiabilitate. Nu imi vine in minte un model de moto cu care sa o schimb.Ma repet, e super, cu conditia sa ai experienta, sa ai creier, sa o respecti, sa nu uiti niciodata ca are aproape 300 kg la plin, cu ceva accesorii.Pt off road e ca un fel de SUV, merge pe forestier practicabil si macadam, cere forta si hotarare, face urat rau pe forestier ud sau noroi.Inca un lucru constatat cu placere-fiind mare, kknarii cu auto au tendinta sa te respecte!Drive safe! 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pt cine a cerut opinii despre VARADERO-a mea e 2004, bineinteles injectie, 25000km, consuma astfel

  1.  

croaziera DN, 160km/h-6,5l.


  1.  

croaziera autostrada, 180km/h-7,5l.


  1.  

autostrada 200km/h<merge fara stress> 8,5l.

 

Salut ! Cifrele alea de la consum le-ai citit pe computerul de bord (instantaneu) sau atat au intrat cand ai alimentat?

De exemplu, la a mea (model 2003) imi arata pe bord la 140 km/h 5,5 litri si la 160 km/h cam 6,5 litri, ca la tine. Dar la 200 imi da in jur de 12 , cu 4 litri in plus mai mult ca la a ta...si asta la mers cat de cat constant, pe autostrada.

Tu ti-ai reglat/sincronizat cumva injectia? Sau ai schimbat filtru de aer, de benzina, i-ai pus Power Commander? Pt ca ai un consum foarte bun.

In caz ca ai reglat injectia sa imi zici si mie te rog unde, pt ca aia de la Honda sunt paraleli, nici macar nu stiau cand am vb cu ei despre chestia asta. Am gasit in cartea tehnica cam ce trebuie facut, dar nu bag mana acolo, sa nu fac vreo prostie, plus ca imi trebuie si tester care se conecteaza la ECM-ul motocicletei.

 

Si niste poze facute duminica, in drumul Valea Doftanei-Cheia... Mi-a dat ca lumea de furca vaca si cauciucurile Michellin Anakee nu m-au ajutat cu nimic. Am facut in 4 ore 20 de km prin zapada...va dati seama cam cum a fost. Dar nici Caponordul n-a avut o viata prea usoara :cheers: Concluzia: nu mai fac niciodat aprostii dastea, atata timp cat nu o sa ii pun caucuiucri cramponate si crashbar, eventual si o protectie la carter

post-7328-1269511315_thumb.jpg

post-7328-1269511353_thumb.jpg

post-7328-1269511423_thumb.jpg

post-7328-1269511505_thumb.jpg

post-7328-1269511549_thumb.jpg

post-7328-1269511596_thumb.jpg

post-7328-1269511630_thumb.jpg

Editat de McKagan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Cifrele alea de la consum le-ai citit pe computerul de bord (instantaneu) sau atat au intrat cand ai alimentat?

De exemplu, la a mea (model 2003) imi arata pe bord la 140 km/h 5,5 litri si la 160 km/h cam 6,5 litri, ca la tine. Dar la 200 imi da in jur de 12 , cu 4 litri in plus mai mult ca la a ta...si asta la mers cat de cat constant, pe autostrada.

Tu ti-ai reglat/sincronizat cumva injectia? Sau ai schimbat filtru de aer, de benzina, i-ai pus Power Commander? Pt ca ai un consum foarte bun.

In caz ca ai reglat injectia sa imi zici si mie te rog unde, pt ca aia de la Honda sunt paraleli, nici macar nu stiau cand am vb cu ei despre chestia asta. Am gasit in cartea tehnica cam ce trebuie facut, dar nu bag mana acolo, sa nu fac vreo prostie, plus ca imi trebuie si tester care se conecteaza la ECM-ul motocicletei.

 

Si niste poze facute duminica, in drumul Valea Doftanei-Cheia... Mi-a dat ca lumea de furca vaca si cauciucurile Michellin Anakee nu m-au ajutat cu nimic. Am facut in 4 ore 20 de km prin zapada...va dati seama cam cum a fost. Dar nici Caponordul n-a avut o viata prea usoara :cheers: Concluzia: nu mai fac niciodat aprostii dastea, atata timp cat nu o sa ii pun caucuiucri cramponate si crashbar, eventual si o protectie la carter

Salve! E consum facut dupa ce calculez cati km si cati litri, computerul mi se pare cam ,,foaie verde la consum,, asa cum am zis nu o omor, adica schimb de regula la 3500-4000, nu depasesc 100km/h in B si oras in general, nu am umblat la reglaje, asa a fost de la inceput, o tin mereu cu filtru aer relativ nou, poate ca la viteza mare o influenta si parbrizul, cosumurile sunt solo eu am 100kg si 1,80m. Duo-65kg, 1,75 mai intra cam 1l. Am fost si eu surprins de consum, mai ales ca ia mai putin ca TRANSALP 650! Dar e bine, ca inainte sa ma hotarasc la VARADERO de asta ma temeam, mai ales ca un amic avea una 2000 carburatie si neinfricatul reusea si 12l/100km in B.Poate ne sincronozam vreodata la o tura sa o vezi si sa vezi cum o man. Serviceul HONDA mi se pare nerusinat de scump dar vad ca au clienti si mie mi au lucrat ok cand am schimbat consumabile la ei.

Faine pozele, esti hotarat daca te ai riscat pe vreme de cacao, eu sunt mai reptilian, prefer sa fie soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca incepem sa ne dezmortim

Ieri la Arc erau 7-8-9 v-stroame si varadero 1(al meu)(ei comunica noi NU)

Referitor la consum.Al meu 2001 carburatie,mers lejer 110-130- 6.3 .Un pic mai sportiv 140-160,pana in 7,mai departe nu merita(zic eu pt mobrele noasttre,ca sa fie fun)

Mesaj completat

Fara crashbar la Varadero nu e o idee buna

 

Mesaj completat

Indiferent de sol-uscat,umed,mazga,zapada,gheata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detin unul fabricat in 1999.

1. 2003

2. 120 Km/h ( la peste 140 consuma cam 7.5-8)

3. 300 km, pana se aprinde rezerva ( 5l rezerva)

4. Placute frana , 750.000 lei vechi setul ( iti trebuie 3 seturi.) 5 lintri de ulei . revizie generala , cam 10 milioane pe an. Bineinteles , depinde ce alegi ca si piese . Daca vrei mai ieftin, se poate . Insa nu e recomandat. Set transmisie 7.5 milioane lei, fara montaj. (Lant, disc dintat spate si pinion fata.)

5. O am de 2 ani si nu mi-a facut probleme. Sper sa nu apara acum.

6. Stiu ca exista o piesa care face probleme. E vorba de o componenta electrica care se monteaza inainte de baterie si supravegheaza cat de mult este incarcata. Imi scapa denumirea. Stiu ca aceasta piesa nu este asezata undeva unde nu se face racirea bine, din aceasta cauza arzandu-se daca fergi mult in oras.

Nu este motocicleta de oras !!!!! Este gandita pentru drumuri lungi ! Daca mergi peste 80% in oras , mai bine mergi pe o varianta mai mica. Transapl-ul, sau DL-ul de 650.

 

multumesc,

100% convins sa trec la varadel, imi trebuie doar ceva bani si permisu' inapoi.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...