Sari la conținut

Mousse Sau Camera


Postări Recomandate

DIN CICLUL CUGETARI BATRANESTI:

pai da, eu am pus al doilea rimlock dupa ce mi s-a rupt unul la cursa la buzau si am ratat locul trei cu 500m inainte de finish....

 

cat despre vasilina siliconica... merge si cu d-aia normala de duduie, mai poti si sa tai din muss daca ti se pare prea tare... cel mai bine cu flexul ca daca incerci cu cuterul iti dai foc la valiza :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mousse-ul e bun dar pt vaci e problema (XT 600). Devin instabile din cauza greutatii lor mari. Pt motociclete mai grele de 150 kg, cel mai bine umbli cu rotile umflate (dar cu probleme pe teren offroad moale) sau presiune mica si camere groase heavy duty si rim-lock-uri. In felul asta poti sa dai pompe pt drumul de intoarcere pe asfalt. Cu tubeless chiar n-ai ce face in trasee offroad.

Pff yo de curand am mers pe pana cu un stone master si am avut tractiune mai buna si nu fugea de sub mine , fata de cum mergeam cu aproape 2 atm, ca sa nu se invarta pe janta cum am auzit de la unu si de la altu acuma vreu sa imi pun un rimlock si sa incerc presiune mai mica , totusi nu stiu cum sa aleg rimlock-ul janta pe 17 cauciuc pe 120/90 sfata ceva ? mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff yo de curand am mers pe pana cu un stone master si am avut tractiune mai buna si nu fugea de sub mine , fata de cum mergeam cu aproape 2 atm, ca sa nu se invarta pe janta cum am auzit de la unu si de la altu acuma vreu sa imi pun un rimlock si sa incerc presiune mai mica , totusi nu stiu cum sa aleg rimlock-ul janta pe 17 cauciuc pe 120/90 sfata ceva ? mersi

 

 

Rimlock de 2.15

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scrie 2.50 si gaura trebuie pe langa valva sau are ceva daca e in opusul ei acolo am vazut ca e o gaura cu un cauciuc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Vreau sa-mi schimb singur cauciucul spate, e cu mousse. Daca nu am bani/chef sa dau 115-120 lei pe 500g vaselina siliconica, unde pot gasi la un gramaj mai normal, asa, pentru 1-2 schimburi? Am citi undeva ca s-a mai folosit Durex Play Tingle, ca e tot pe baza de silicon. E o solutie viabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se intareasca moussul de la alifia cu pricina.

Acum fara misto nu cred ca e o idee buna. Vaselina nu e doar ca sa inchizi cauciucul ci si sa unga moussul in timpul mersului. Alifia cu pricina parca e pe baza de apa si se usuca si ramane moussul uscat si se strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bah copii,mergeti la farmacie si cereti vaselina neutra pentru preparat creme.

Este cea mai buna si costa 20-30 de lei un borcan .

Eu folosesc de ani de zile si nu am uzat niciodata mousse-ul mai mult decat cu cea standard.


» Post actualizat in 01 Apr 2015 13:09

Daca merge Durex Play Tingle la mousse, oare merge si crema de mousse la "treaba"? Ca eu mi-am cumparat o cutie mare de crema de mousse, si nu as mai da banii si pe Durex Play.

:crack:

merge clar si nici nu faci pana daca are madama dintii ascutiti de la carii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Alex,dar am inteles ca bilele alea se tot sparg.Tubliss am avut si m-am chinuit cu el precum Cristos pe cruce.

Daca nu ai anvelopa si janta perfecta pierde aer,se dezumfla cand ti-e lumea mai draga.Am facut praf la o cursa Janta,tubliss,anvelopa noua ca am mers 80 de km pe pana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite asa, ca eram tanar si nelinistit la vremea aia.Am reusit la un moment dat sa reumflu tubul cel mic de la un tractor in timpul cursei,dar dupa vreo 4 km a cedat iarasi.

Vremuri, Soso, vremuri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am ramas in padure "pe janta".Am taiat cauciucul ca il lasasem prea moale sa an aderenta pe niste stanci si am taiat guma..deci de acum incolo la regim de hobby cand ma dau imi pun muss si la concursuri guma noua si tublissul.cam asa vad eu solutia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv psihologic mousse-ul e imbatabil. N-ai treaba cu muchii stancoase, cuie, tepi, sarme, fier-betoane, etc. Dpdv al aderentei, mousse-ul e cel mai prost. Camera e cea mai buna. Compromisul e tubliss-ul. Esti mai linistit decat cu camera si ai aderenta mai buna decat cu mousse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...