Sari la conținut

01-03-2008 Amckart


stilgar
 Share

Postări Recomandate

iata ca am ajuns sa scriu aici...

cine a patit-o? eu...

rezumat... clavicula umar stang : fractura cu deplasare

operatie , placa suruburi spitalizare

 

varianata lunga

era a 4-a sau a5-a intrare pecircuit in ziua respectiva si hotarasem ca era ultima asa ca am ignorat ca obosisem si am tras tare....

eram mai multi pe circuit asa ca era o atmosfera incitanta..... am depasit cativa mai inceti si am fost depasit de unii mai rapizi.. de care am incecat sa ma tin...

turu 4 sau 5 linia dreapta de la tribune ies tare cu gaz deschis....

ajung la reperul unde unchid gazu... il deapasesc cu gazul deschis.. si...... cand sa asez motorul pe viraj ma apuca indoiala.... oare nu e prea mare viteza? :D si uite asa vad cum curba se apropie eu fiind indecis... hotarasc ca e prea tarziu :D

o indrept ma proptesc in frane... fac point fixation pe groapa cu pietris...... ies de pe asfalt ..eliberez frana... intru pe pietris..................................... pana de curent(mi sa spus ca eram constient)

urmatoarea amintire eram intr-o masina in drum spre spital , ma durea umarul. intreb daca casca era intreaga....si imi cer scuze anticipat soferului ca s-ar putea sa vomit in masina(nu s-a intamplat :lol: ) o suna pe nevasta mea prietena soferului.... iar nu-mi amintesc mare lucru decat ca intr in hol la urgenta... camera de garda explicatii.. apare nevasta si prietenii....

imi sun parinti carora le spun ca totul e ok.. sa nu se panicheze....

intre timp investigatii :ecografie, parca neurologie , radiologie si in fine ortopedie unde mi se recomanda internarea si operatia de urgenta...

ma intorc in camera de garda ptr luarea unei decizii apar si parintii si semnez pte operatie

ma opereza cu anestezie totala.....

ma trezesc diminiata...ma doare capul si mie sete..... operatia a reusit iar pacientul traieste

va urma....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nah belea...o facusi si pe asta. Nu te gaseai si tu s-o comiti mai pe la sfarsitul sezonului? Bine ca se va termina cu bine. Erai cu bembeu'?

Sanatate maxima si recuperare urgenta.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca a fost pe circuit :D , ia imagineaza-ti acelasi scenariu pe o curba de pe Cheia sau pe Rucar-Bran.

 

Bafta si insanatosire grabnica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca a fost pe circuit :D , ia imagineaza-ti acelasi scenariu pe o curba de pe Cheia sau pe Rucar-Bran.

Exact la asta m-am gandit si eu, anul trecut pe vremea asta serveam Cheia la greu cu domnu stilgar. Si era s-o patesc exact la fel cu deosebirea ca era vorba de un perete de stanca, nu o groapa cu pietris. Apoi mai o pata de ulei, mai un tir pe contrasens in curba oarba, mai turma de oi, si asa ne-am decis sa ne luam doza pe circuit de anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

nu eram cu bmw-ul

husaberg fs450 supermoto

continuare:

duminica am o zi f buna... ma lasa treptat durerile si ma apuc de mancat si baut apa plata...

urmez tratamentul obisnuit :antibiotice, calmante si un ANTICOAGULANT

seara ora 12 o pata de sange apare pe pansament.... este chemata o asistenta care spune : e normal... asa se intampla il va vedea doctorul dimineata

0ra 2am deja tot pansamentul era patat de sange(pansamentul e aproape de dimensiunea unui tricou) si sotiei ii se spune ca daca patul nu e plin de sange e ok :D :D

ora 3 vine un -doctor-sau asistent care imi skimba pansamentul... deja sangele era si pe pat :rose:

ora 5 noul pansament era plin din nou..... mi se dau niste "prosoape" absorbante sa le pun sub mine....

ora 7 ma duc la toaleta cu al treilea prosop strans lipit de spatele meu- plin de sange.. colegi de salon se uita lung la mine....fac o gluma :as lua un rol intr-un film cu vampiri!? zambete palide pe fetele lor

ora 8 apare doctorul, ma priveste si albeste la fata.....intreaba "de ce nu am fost chemat mai devreme...???"

incepe iuresul...

imi iau tensiunea 9 (de obicei am 13-14) si sange ptr analiza (razand ii intreb daca mai este?)

doctorul se intoarce spre asistenta si rezident si le zice..."mai repede ... desfaceti-i bandajul..."

imi scot bandajul.....n-am reusit sa ma uit la rana n-am vrut)..insa vedeam cum pune pansament dupa pansament si le dau inapoi pline de sange..ii spune rezidentului "apasa aici" - asa ca acesta preseaza serios pe umar.... ma uit la el... nu parea prea confortabil.... din partea cealalta apare in cimpul meu vizual o asistenta... ii zic ca as cam lesina la care ea incepe sa strige la mine:respira adanc...respira adanc....

ii zic: mai usor ca ma sperii... ea tot aia stia respira adanc.... se aude doctorul(nu-l vedeam) :"trebuie sa-l deschidem" parca eram conserva :rose:

ma urca pe brancarda si dai viteza cu rezidentul apasand de zorin stanga si pe dreapta mai aparea asistenta Respira Adanc

ajung in sala de operatie ... ma aseaza pe masa ..... ala tot apasa.... se aude o voce.... avem pe cineva in soc hemoragic :lol: io eram ala

ma conecteaza si ma inteapa de parca eram in matrix

deasupra capului meu apare o tanti(anestezista) care ma intreaba daca am mancat sau baut.... ii zic ca da, se unde era sa stiu... ca doar totul era normal....

dispare dar o aud :"trebuie sa-i facem un crash" :D :P

imi mai baga o seringa imi pune masca si gata liniste...

ma trezesc cu niste palme... si anestezista imi zice gat esti ok....

urmeaza o perioada confuza cu ma "trezesc" eram semiconstient in sala post-operator..... realizez ca am patul asezat langa usa....ca de aia m-am trezit cum deschide cineva usa aceasta se lovea de patul meu... parca era cutremur de fiecare data...

dupa numeroase rugaminti imi muta patul in coltul salii une zac pana seara...... seara apare un doctor (Prieten cu tata) care imi baga un furtun pe nas pana in stomac....ma pune sa beau apa si cu seringa imi scote pe furtuna apa din stomac cu cevafiricele de sange... ma simt mai bine.... dupa 20 de min vomit ( e destul de greu cand stai pe spate si esti operat) cam tot ce bausem inainte de operatie......Doamne ce bine a fost dupa... imi venea sa dansez....

a doua zi le cer sa ma mute inapoi de unde venisem- patul era mai moale si puteam sa am vizitatori mai usor

ma muta in alta rezerva 2 paturi de sptal intr-o cam de 3.5/3.5 inghesuita..... un pat. :rose: ... de infern.... ma uit cu jind la coleg care avea o saltea de 2ori mai groasa... io stau la geam(prin care sufla vantl dar nu se poate deschide-termopan) si calorifer care nu are rozeta la robinet si dogoreste.... reusesc sa gasesc o saltea mai buna (contra cost evident)

noaptea e de cosmar iar la ora 5 ii cer asistentei ceva sa ma adorma...

la pranz colegul se externeaza si triumfator ii ocup patul

va urma (imi e tare greu sa scriu cu o singura mana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Santate maxima!! Am o parere groaznik despre doctorii de la urgenta...mai ales cei care sunt de garda, nau nici o treaba..cat despre studentii care o freaca pacolo..sunt paraleli...

Eu am avut surpriza, ca dupa ce am plecat de acolo(nu mam dus de placere...am avut accident q masina,masina facuta praf, eu scapat cu piciorul strivit, si cioburi multe pe fata, si zgarieturi)...atela care miau puso..au puso prost..pana seara imi exploda pur si simplu piciorul....am fost nevoit sa o scot ca sa ma pot odihnii..cat despre restul ingrijirilor...sa ocupat mama mea care e farmacista. Si partea interesanta vine acum...la cap..aveam o zgarietura lunga de cativa cm...care era coaja...coaja cazuse...partial..numai intrun loc..mai ramasese putin prins..am hotarat sa o scot pt ca avea sami creasca par..si nu se mai vedea..SPRE MIRAREA MEA..AVEAM UN CIOB...AM INEBUNIT DE NERVI VA ZIC SINCER....deci mare grija....eu am o scarba de tot ce inseamna spitale, sper sa nu mai ajung in viata mea intr-un spital, asta va doresc si voua..sa fim toti sanatosi..ca daca avem nevoie de medici...murim..Doamne fereste

inca cva...la gravitatea accidentului pe care lam avut, au trimis o salvare dacia, care nu era dotata cu nimic..daca aveam vreo hemoragie eram mort de muult....asa ca.....tre sa ne protejam singuri cat putem, sa nu ne lasam sperantele in mainile medicilor...ca..putem sa asteptam mult si bine.

Insanatosire grabnica omule, sper sa te refaci cat mai rpd...e aiurea cu oasele astea, eu ma uit ca de 2 luni, tot ma doare piciorul stang...care a fost strivit..si reumatismul care apar in locurile astea...e nasol rau...Asfalt uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica si sa nu apara complicati

acum o intrebare purtai echipament care sa protejeze si clavicula?? ca ma bate gandul sa iau o armura care protejeaza si clavicula ca la iadu din bucuresti la vara picam ca migurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut clavicula rupta din umar si ligamentele rupte,dar am scapat fara operatie (am stat linistit in gips 2 saptamani) probabil pentru faptul ca am 16 ani...cand mi-au dat jos gips-ul era cam..20 ianuarie,astazi sunt ca nou,imi pot misca mana 90% ca inainte.

Cumva tu erai tipul din poza ?

post-19791-1205130694_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E al nu stiu catelea exemplu de ce se poate intampla in Marele Spital Universitar De Urgenta!!

Si nu vb doar din auzite, ci si din proprie experienta.

PACAT! Si pacat de banii aia care ni se scurg din buzunare catre stat...

 

Ce sa iti urez acum... RABDARE, cred ca ar fi cel mai nimerit.

Problemele de genul asta trec. E drept, te vor sacai mai mult sau mai putin toata viata, dar pana la urma asta e pretul. Stii vorba aia...daca dupa 50 de ani te trezesti de dimineata si nu te doare nimic, inseamna ca esti mort. :D

 

BINE ca nu erai cu GSul...Capra e usurica fata de monstru' :D

 

Sanatate iti doresc!

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D nu sunt eu cel din poza

dar poate voi fi :D

mai am ceva odihna de realizat....

in general nu am de ce sa ma plang de doctor..el a fost ok si e un tip prietenos

dar acea asistenta care nu l-a chemat..... cu ea e alta poveste.....

continuare

joi seara dupa ce dormisem o noapte singur in salon pe salteaua minune... aduc pe fostul meu pat un om 40 ani cu fractura de tibie peroneu(cu deplasare si fragmente)..... :lol:

la 12 seara ptr a-l pregatii de operatie ii fac omului clisma... l-am lasat singur in salon 3/4 h ca sa-si vada el de treaba lui si ma intorc sa dorm......vezi sa nu .... ii scotea saracului om stomacul niste sunete de ma asteptam mereu sa explodeze.....asa ca pana dimineata am dormit in recrize...

vineri am plecat acasa unde m-amprabusit in pat...

acum la 3 zile ma duc sami refaca pansamentul si lunea viit imi scot firele...

suruburile si tija(placa) ma vor insotii pana spre iarna(in functie de cum evoluez mai repede sau mai tarziu)

 

concluzii

1)de ce am cazut

-eram obosit

-prea ambitios ptr un amator neantrenat

-lipsa unui antrenamet gradual

2) dp.d.v. motociclistic

-e bine sa ai echip full

-e bine cand te mana sa fi pe circuit

-e bine sa ai supermoto(mobra e super ok.un hanguard zgariat si deplasat din pozitie-un plastic lateral cu doua dare pe el, nr strambat)

- e recomandat sa ai ceva bani pusi deoparte ptr ca des platim asig medicale spitalizarea costa

-NICIODATA cand te duci sa faci ceva mai periculos decat de obicei SA NU FI SINGUR!!!!

3) generale

-nu e recomandat sa ajungi in spital.....ca nu sti ce se mai intampla...

-ceea mai buna zi intr-un spital e accea in care te plictisesti de moarte

-AM AVUT NOROC......putea fi mult mult mai rau

 

MULTUMESC PRIETENILOR CARE M-AU AJUTAT SI MAU VIZITAT, CELOR CARE M-AU SUNAT SAU CARE STIU CA S-AU GANDIT LA MINE..... SOTIEI CARE A STAT NOAPTEA CU MINE SI MAMEI CARE A STAT ZIUA.....

SI VOUA PTR SIMPATIE

SA NE VEDEM CU BINE

 

am sa mai revin cu niste detalii despre viata din spital ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

AM AVUT NOROC......putea fi mult mult mai rau

 

am sa mai revin cu niste detalii despre viata din spital ... :D

 

Din pacate unii dintre noi , sau majoritatea, stim cum e viata prin spitalele din Romania, nu doresc nimanui sa ajunga acolo, fiindca oricat de usor asau grav accident ai avea nu stii ce intorsatura iau lucrurile in spital.

 

Asa ca protectii , capul pe umeri si putin bulan cand mergeti pe 2 roti ar fi ok !

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf, ai grija de tine si insanatosire grabnica..atata chin, bani si timp pierduti (al tau si al familiei tale) din cauza unei curbe...:D

Nu doresc nimanui sa ajunga in spitalele din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...