Sari la conținut

Maxiscuter 50cmc


cazanionut
 Share

Postări Recomandate

va rog frumos spuneti-mi ceva modele de maxisutere de 50cmc.multumesc

 

de 50cc? :D din cate stiu eu astea sunt de peste 125cc. ca si exemplu:Majesty, Morphous, T Max, Silverwing, Reflex, Helix, Big Ruckus, Burgman, BV500, X9, X7, Atlantic 500 Sprint, Scarabeo 500, Leonardo 300, People, Xciting etc...

 

Nu cred ca te refereai la 50cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa incerci kymco dink sau cum ii zice .. e de 50 in 2t dar degeaba ai pozitie comoda daca tot cu 60la ora mergi la drum lung .. e prea incet ..altfel te simti la 100km/h croaziera chiar daca scuterul ca ciclistica e la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici alea de 125 nu prea sunt considerate maxiscutere... d'apoi un scuter de 50cmc.

Deci... nu exista asa ceva. :D

 

 

Eu ziceam de peste 125, nu de 125. Ca si definitie am gasit asta:

 

So what is a maxi scooter?

 

A maxi scooter is best defined as a modern feet forward scooter with an engine capacity larger than the 125cc learner limit. There are two types, one that is based on the usual scooter design and has the engine and gearbox as part of the rear swing arm that increases the unsprung weight and a second style that uses a separate swing arm connected to a static engine and gearbox, this is a more expensive system but makes for a better handling bike.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh...luand treaba logica, scuterul e cel de 50-125cc, iar maxiscuter i de la 250cc in sus. Ca doar de aia i zice maxi ca i mai mare...Insa dak in cartea tehnica nu il clasifica moped sau scuter ci maxiscuter, atunci poate avea motor si de 30cc ca tot maxiscuter ramane :D

 

cazanionut probabil te-ai referit la modelele de scutere de 50cc care sunt mai voluminoase/grele...pai pe primu loc ar fi peugeot jet force, aprilia sr, am vazut ceva de la kimco, yamaha aerox...etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. Maxiscuterele sunt scutere ce au motoare de capacitate mai mare de cat ale scuterelor, montate din fabrica. Desi este foarte greu de trasat o limita intre scutere si maxiscutere, ea se afla undeva inaintea valorii de 200cmc. Poti numi un agregat maxiscuter, daca are motor de cel putin 200cmc si daca pastreaza principalele caracteristici ale unui scuter, adica ambreaj automat si transmisie pe curea. In plus fata de aceste lucruri trebuie sa asigure si un plus de confort fata de scutere (asta e o chestiune de bun simt :D ) Pace sufleteasca si asfalt uscat tuturor.

 

PS - Daca iei un scoot de 125cmc si ii pui kit de 210cmc (da exista) nu insemna ca ti-ai facut un maxiscuter

 

PPS - Desi Kymco Grand Dink 50 are cat de cat un plus de confort fata de alte scutere de 50, nu are motorul de o capacitate suficient de mare incat sa poata fi clasificat ca si maxiscuter, este un hybrid. DOar despre cel de 250cmc poti spune ca este un maxiscuter in adevaratul sens al cuvantului :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, si eu, din cate cunosc, consider Kymco Grand Dink 50 cam cel mai maricel scuter la capacitatea asta, insa, asa cum au spus si cei dinaintea mea, nu este un maxiscuter. Eu am vrut sa-mi iau asa ceva, insa sincer, mi se pare mult prea greu fata de ceea ce ar trebui sa ramana totusi un scuter (aprox. 130kg), in sensul ca pierzi destul de mult la capitolul manevrabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cat ii motoru?

 

De 850 cc!

 

Faza e ca are acceleratzia ca la scuter! Gen tragi si pleaca :D ... sau ceva de genu`, nu stiu exact! :D

 

Si da! Maxi scuteru de 50 cc are Kymco! Decat pe asta il stiu :lol:

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 850 cc!

 

Faza e ca are acceleratzia ca la scuter! Gen tragi si pleaca :lol: ... sau ceva de genu`, nu stiu exact! :D

 

Si da! Maxi scuteru de 50 cc are Kymco! Decat pe asta il stiu :D

 

eu asa stiam ca maxiscuterele sunt de la 200cc in sus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia Mana,are ambreiaj automatic,si are cutie de viteze automata,bineinteles poate fi setata sa fie o cutie de viteze secventiala,cu schimbator la pedala sau pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin maxiscuter eu inteleg asa: motor peste 125 cmc, rezervorul sa nu fie intre picioare, confort marit printr-o sa destul de mare, portbagaj marit, variator, dimensiuni de gabarit marite, roti cu o latime mai mare, parbriz, fel si fel de locasuri pentru diverse chestii, bordul si parbrizul sa nu se "roteasca" odata cu ghidonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a zis marius in afara de 125...nu sunt de acord. Maxi scuter se refera clar la dimensiuni...greutate. Ideea e alta: ca nu e prea rentabil sa pui 50 cc pe un scuter de asa dimensiuni, dar grand dink ala e maxi scuter 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam de peste 125, nu de 125. Ca si definitie am gasit asta:

 

So what is a maxi scooter?

 

A maxi scooter is best defined as a modern feet forward scooter with an engine capacity larger than the 125cc learner limit. There are two types, one that is based on the usual scooter design and has the engine and gearbox as part of the rear swing arm that increases the unsprung weight and a second style that uses a separate swing arm connected to a static engine and gearbox, this is a more expensive system but makes for a better handling bike.

A dat cineva definitia p'aici. Daca nu indeplineste criteriile astea poate sa fie si cat o masina... si nu intra in categoria maxi scooter. Ce e asa de greu :D ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...