Sari la conținut

Eu personal n-o s-o mai cumpar....


pHa_King
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca baietii care tin legatura cu publicul cititor, au uitat ca de fapt ei lucreaza pentru o revista care nu este deloc autohtona, avand in vedere ca este un pui mai mic de la Motorrad (Germania), care are acum publicatii de specialitate in aproape toata europa. Noi, aici in Ardeal, si sunt chiar mandru sa recunosc, suntem in cea mai mare parte conlocuitori cu alte nationalitati (si eu sunt de nationalitate minoritara). In schimb, un prieten de-al meu, a intrebat care este faza ca un articol care apare in Motorrad (DE), apar in Motor Revu (HU), in Univers Moto (RO) apare doar in proportie de 25%. La care vine raspunzul, ca daca nu-i convine, sa se mute la vecini, la bozgori! Pai se poate asa ceva?

 

Eu personal am renuntat la ideea de a mai cumpara o revista de genul acesta, si da, mai bine ma abonez la Motorrad (DE) sau Motor Revu (HU), ca vorba aia, har' Domnului, ma descurc binisor cu limbile astea straineze.

 

Va multumesc din suflet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca baietii care tin legatura cu publicul cititor, au uitat ca de fapt ei lucreaza pentru o revista care nu este deloc autohtona, avand in vedere ca este un pui mai mic de la Motorrad (Germania), care are acum publicatii de specialitate in aproape toata europa. Noi, aici in Ardeal, si sunt chiar mandru sa recunosc, suntem in cea mai mare parte conlocuitori cu alte nationalitati (si eu sunt de nationalitate minoritara). In schimb, un prieten de-al meu, a intrebat care este faza ca un articol care apare in Motorrad (DE), apar in Motor Revu (HU), in Univers Moto (RO) apare doar in proportie de 25%. La care vine raspunzul, ca daca nu-i convine, sa se mute la vecini, la bozgori! Pai se poate asa ceva?

 

Eu personal am renuntat la ideea de a mai cumpara o revista de genul acesta, si da, mai bine ma abonez la Motorrad (DE) sau Motor Revu (HU), ca vorba aia, har' Domnului, ma descurc binisor cu limbile astea straineze.

 

Va multumesc din suflet.

in legatura cu bozgorii : probabil omu care a facut aceasta afirmatie era frustrat in vreun fel sau altul, nu te speria si ei sint minoritari :huh: .

Dar acu pa bune , eram intr-un oras din Harghita cind am vrut sa cumpar tigari shi imi spune vinzatoarea xdfgnxgmuyjk ca nu am inteles f bine :laugh: , cert este ca nu mi-a dat. Sanatate :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

io n-am inteles intrebarea: deci cineva a intrebat de ce in UM se da doar 25% din continutul original al articolului aparut in Motorrad?

 

in fine, oricare ar fi fost intrebarea, raspunsul e jenant. daca mai ai mailul pune-l aici :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cert este ca nu mi-a dat. Sanatate :huh:

Idem am patit undeva langa Brasov, unde am intrat intr-un magazin , si pt. ca nu stiam ungureste am vazut usa. Nu am fost servita pt. ca nu s-a dorit , caci daca era cat de mic interes , se reusea conversatie prin semne ( asta daca presupunem ca nu stia romana).

Si acum de ce minoritatile cer sa fie respectate in Romania , daca noi romanii nu suntem deloc respectati in comunitati restranse ca cea mentionata :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Si acum de ce minoritatile cer sa fie respectate in Romania , daca noi romanii nu suntem deloc respectati in comunitati restranse ca cea mentionata :huh:

Nu generaliza! :laugh:

 

Oameni si oameni! Am cunostinte care devin agresivi cand aud conversatii in limbi conlocuitoare! Te reprezinta? Putem fi numiti intoleranti din cauza lor? Eu cred ca nu!

 

Hai mai bine sa vedem ce-i cu acuzatia adusa in postul initial. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca are vreun rost sa raspund insa fie...

Ma indoiesc de faptul ca cineva din cadrul revistei ar fi spus vreodata asa ceva. Asta in conditiile in care (...), colegul meu de serviciu, redactorul Szabolcs Mathe, este de nationalitate maghiara. Deci este absurd din start.

Referitor la articolele traduse din strainatate. Nu exista acea proportie de 25%!!!! Articolele sunt traduse in functie de importanta, nr. de pagini, aspecte care sunt sau nu sunt importante, etc. Prin urmare, poate avea intre 100% si 0% daca nu merita introdus in revista :laugh:

E posibil sa fi vorbit cu cineva care nu are nimic in comun cu aceasta revista, fiindca altfel ar fi fost informat corespunzator. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca are vreun rost sa raspund insa fie...

 

... poate avea intre 100% si 0% daca nu merita introdus in revista  :laugh: ...

Cum sa n-aiba rost?! :laugh:

 

E forumul dedicat revistei si oricat de absurda este acuzatia, trebuie cineva sa o infirme sau sa nuanteze lucrurile sau.....

 

Si mie mi se parea ciudata treba si am asteptat ca cineva de la voi sa clarifice lucrurile.

 

Totusi, nu-s sigur daca am inteles bine: anumite articole nu le preluati integral?

Ca unele nu-si au aplicabilitate la noi sau nu vi se par interesante pentru publicul vostru (adica noi) inteleg, dar faceti si preluari adaptate? Nu ca mi s-ar parea aiurea dar nu-s sigur daca am inteles bine. :huh:

 

P.S. N-o puteti scoate o data la doua saptamani? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele astea am sa postez si mesajul venit de la UM. I-mi pare rau de cei care sunt impiedicati in oaresce fel in SECUIME sa traiasca IN Romania. Toate chestiile cu neservirea romanilor se refera (daca sunteti foarte atenti la stiri8 si pseudopolitica din tara) la SECUIME, si nu la Transilvania. Eu sunt de undeva din nordul tarii, si credeti-ma, la noi nu e asa. Eu am invatzat sa respect omul pentru ceea ce este, nu pentru ce natie este (raman, tzigan, sas, svab, polonez, ungur, arab, turc, italian, francez sau ucrainian, ca vezi mai nou este din toti pe la noi la sat). Un motorist trebuie sa fie un motorist, sa-i respecte pe ceilalti. Asta in cazul in care vrea sa fie el/ea la randul sau respectat.

 

Respect, asta e baza, si din aceasta cauza n-am sa mai cumpar UM.

 

Ride safe and fast.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar te rog sa postezi mailul :huh:

Dupa cum am spus mai sus, oameni de mai multe nationalitati fac posibil ca aceasta revista sa apara. Cine nu crede poate verifica f. usor caseta redactiei. Deci este exclus ca cineva din cadrul redactiei sa fi spus asa ceva sau sa spuna vreodata. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asha Sorine, zi-le! :huh: :laugh: :laugh:

 

anumite articole nu le preluati integral?

True.

faceti si preluari adaptate?

Depinde ce intelegi prin adaptate... Nu sunt traduse "mot a mot" daca la asta te referi, sunt adaptate la limba romana. Continutul si esenta ramane insa.

 

P.S. N-o puteti scoate o data la doua saptamani?

Tu vrei sa-mi dublezi orele de munca? :lol: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic off-topic,un pic on topic:referitor la servirea romanilor in secuime, eu sunt de parere ca cei ce fac asta sunt varza la capitolul comert.Ce banii romanului au miros?Eu cat am stat in camin am invatat ca la mancare,bani si femei sa nu faci nazuri, sa le iei si de la dusman!

PS: am fost in secuime de foarte multe ori si nu am patit treaba asta.Intr-adevar ei ma intrebau in ungureste,eu le spuneam ce vreau in romaneste dar m-au servit.Bine in general vorbesc foarte politicos si-l respect pe vanzatorul respectiv indiferent de etnie,varsta,comportament,aspect fizic etc si probabil ca asta conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Tu vrei sa-mi dublezi orele de munca?  :(  :huh:

Sunt senior (foarte senior, din pacate :laugh: ) programmer si am un job bunicel.

La un moment Autoland Cluj a scos un post de gestionar la magazinul lor din Valcele (care colcaie de motoare faine) cu cerinte de post: operare PC si pasiune moto. Greu m-am abtinut sa nu fac pasul!!! :laugh:

 

E drept, munca intr-o redactie nu stiu daca m-ar atrage, dar daca ar fi rost de testat motoare......... :lol: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

1. Un cititor al revistei "Univers Moto" (nu se stie din ce motive)

spune unui prieten ca redactia este nationalista si raspunde obraznic minoritatilor conlocuitoare.

2. Acesta inflamat de o atare ticalosie se supara, hotaraste sa nu mai cumpere revista

si supune acest subiect opiniei publice.

3. Un redactor de la aceasta publicatie (Demostene) ne declara ca nimeni din redactie

nu ar jigni in vre-un fel un cititor fie el minoritar sau nu pur si simplu din bun simt

mai cu seama ca la aceasta revista lucreaza efectiv si un redactor de etnie maghiara.

4. Se cer dovezi (e-mailul in cestiune) care nu apar.

 

In numele oamenilor cu obraz il somez pe cel care a deschis acest topic sa-i spuna "prietenului"

ca ne datoreaza (noua tuturor - inclusiv lui) niste explicatii corecte.

In caz contrar ajungem la concluzia ca s-a abuzat de timpul si de buna noastra credinta.

Oare de ce ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...