Sari la conținut

Ajutati`ma Cu O Parere , Va Rog


Postări Recomandate

deci , ca sa incep.mi`am luat un rs 125 din germania si cand a fost adus , a cazut in camion pe o parte si sa zgariat(deci carenele de pe dreapta erau zgariate tare).m`am gandit sa il duc la un service ca sa ii faca unele reglaje , sa il desfaca , sa se uite putin prin el si ce e rau sa schimb.zis si facut , am cautat un service de prin apropiere si am gasit unul in iasi(motors team).l`am dus , l`am lasat acolo , a zis ca mi`l ia mai tarziu ca are de lucrat si pe la alte motoare.am zis ca nu e problema de timp ca si asa e iarna.ca sa se apuce de el ,i`am dat 500 ron ca avans.dupa ce la desfacut mi`a zis ca trebuie piston cu segmenti si 2 rotite de pe la cutia de viteze , asa ca a trebuit sa le cumpar.dupa m`a sunat pt ca ii trebuie 250 ron pt carene , de cumparat grunduri , vopsele si ce mai trebuia ca sa le faca(carenele erau zgariate tare si undeva lipsea putin din ea , pe acolo unde se prinde de cadru).i`am trimis banii , m`a tinut 2 sapt jumate ca sa le vopseasca si repare . nu era nimic rau pana acuma , dar azi l`am sunat si l`am intrebat daca e gata.Domnu a zis ca diseara la 6 e gata , si ca trebuie sa ii mai dau 700 lei :rusinica: .am ramas masca , nici nam mai putut vorbi.am venit si am facut un calcul

500+700=1200 doar manopera.din ce a facut el acolo au rezultat 40 ore de munca.

INTREBAREA MEA ESTE :oare chiar sunt necesare 40 de ore de munca la un motor ca sa ii faci reglaje sa ii schimb un piston si sa il mai cureti pe ici pe colo?+ca eu miam luat toate piesele.daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea asta raman foarte recunoscator , pt ca eu is foarte nedumerit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci , ca sa incep.mi`am luat un rs 125 din germania si cand a fost adus , a cazut in camion pe o parte si sa zgariat(deci carenele de pe dreapta erau zgariate tare).m`am gandit sa il duc la un service ca sa ii faca unele reglaje , sa il desfaca , sa se uite putin prin el si ce e rau sa schimb.zis si facut , am cautat un service de prin apropiere si am gasit unul in iasi(motors team).l`am dus , l`am lasat acolo , a zis ca mi`l ia mai tarziu ca are de lucrat si pe la alte motoare.am zis ca nu e problema de timp ca si asa e iarna.ca sa se apuce de el ,i`am dat 500 ron ca avans.dupa ce la desfacut mi`a zis ca trebuie piston cu segmenti si 2 rotite de pe la cutia de viteze , asa ca a trebuit sa le cumpar.dupa m`a sunat pt ca ii trebuie 250 ron pt carene , de cumparat grunduri , vopsele si ce mai trebuia ca sa le faca(carenele erau zgariate tare si undeva lipsea putin din ea , pe acolo unde se prinde de cadru).i`am trimis banii , m`a tinut 2 sapt jumate ca sa le vopseasca si repare . nu era nimic rau pana acuma , dar azi l`am sunat si l`am intrebat daca e gata.Domnu a zis ca diseara la 6 e gata , si ca trebuie sa ii mai dau 700 lei :rusinica: .am ramas masca , nici nam mai putut vorbi.am venit si am facut un calcul

500+700=1200 doar manopera.din ce a facut el acolo au rezultat 40 ore de munca.

INTREBAREA MEA ESTE :oare chiar sunt necesare 40 de ore de munca la un motor ca sa ii faci reglaje sa ii schimb un piston si sa il mai cureti pe ici pe colo?+ca eu miam luat toate piesele.daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea asta raman foarte recunoscator , pt ca eu is foarte nedumerit

 

Pai la service aia pot sa-ti scoata si 80 de ore treaba e ca nu ai intrebat clar inainte trea sa ceri un deviz antecalcul si sa vezi ce si cum . Acum te-au agatat esti bun de plata. Oricum daca zici ca au schimbat si prin cutie ceva piese atunci nu e mult 40 de ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare japca pe fata. Chiar si cu cutia de viteze, sa fim seriosi...

Joaca tare cu ei, din ce observ eu te-au cam luat de "client", no offence.

Bafta multa! Tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci , ca sa incep.mi`am luat un rs 125 din germania si cand a fost adus , a cazut in camion pe o parte si sa zgariat(deci carenele de pe dreapta erau zgariate tare).m`am gandit sa il duc la un service ca sa ii faca unele reglaje , sa il desfaca , sa se uite putin prin el si ce e rau sa schimb.zis si facut , am cautat un service de prin apropiere si am gasit unul in iasi(motors team).l`am dus , l`am lasat acolo , a zis ca mi`l ia mai tarziu ca are de lucrat si pe la alte motoare.am zis ca nu e problema de timp ca si asa e iarna.ca sa se apuce de el ,i`am dat 500 ron ca avans.dupa ce la desfacut mi`a zis ca trebuie piston cu segmenti si 2 rotite de pe la cutia de viteze , asa ca a trebuit sa le cumpar.dupa m`a sunat pt ca ii trebuie 250 ron pt carene , de cumparat grunduri , vopsele si ce mai trebuia ca sa le faca(carenele erau zgariate tare si undeva lipsea putin din ea , pe acolo unde se prinde de cadru).i`am trimis banii , m`a tinut 2 sapt jumate ca sa le vopseasca si repare . nu era nimic rau pana acuma , dar azi l`am sunat si l`am intrebat daca e gata.Domnu a zis ca diseara la 6 e gata , si ca trebuie sa ii mai dau 700 lei ;) .am ramas masca , nici nam mai putut vorbi.am venit si am facut un calcul

500+700=1200 doar manopera.din ce a facut el acolo au rezultat 40 ore de munca.

INTREBAREA MEA ESTE :oare chiar sunt necesare 40 de ore de munca la un motor ca sa ii faci reglaje sa ii schimb un piston si sa il mai cureti pe ici pe colo?+ca eu miam luat toate piesele.daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea asta raman foarte recunoscator , pt ca eu is foarte nedumerit

 

Te-ai aruncat ca schiopul in carja...

 

data viitoare... alege service-ul...

 

hotie pe fata... macar posteaza numele sa stie si altii...sa nu ia teapa

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, in viata lucrurile se invata si "the hard way".

Trebuia la inceput sa ii platesti constatarea si sa iti zica exact ce piese trebuie schimbate si cat costa schimbatul.

Te'ai aruncat cu 500ron la inceput si te'au luat de fraier. Asta e, data viitoare nu o sa mai fi, ai invatat ceva din asta, ai evoluat.

Bafta la ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa va luati de el puneti-va in pielea lui si dupaia mai comentati ... Mi se pare destul de mult, si numai mana de lucru banii astia, ia-i la intrebari ce si cum cu piesele macar, mare lucru nu mai poti face acum ... cam asa se intampla la romania cand esti simtit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...