Sari la conținut

Instalatie de iluminat cu Xenon


Postări Recomandate

e mai eftin cu LED-uri, mai economic la baterie si muuuuuuuuuult mai ciucar

mai ciucar pentru ca potzi sa schimbi nuantza pentru ceatza sau senin dintr-un simplu buton... si ai de ales: verde, galben sau albastru;

dar si pentru ca au o lumina foarte alba si foarte puternica si arata a la Star Trek :bigstar:

 

PS potzi sa te joci cu nuantza pentru ceatza aprinzand pe rand cate una ,ca la casetofoanele ale vechi din care urla maneaua

:cheers:

 

Pai da si mie mai multe detalii unde gasesc asa ceva ;) ca xenon la 400 de iepuroi mi se pare totusi scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, se poate monta. Un prieten si-a montat chiatrv saptamana trecuta pe un ZXR 750 din 98. Nu stiu cat a costat, daca bine tin minte vreo 180 de euro, si l-a luat de la o firma din Constanta. Nu stiu mai multe, dar o sa-l intreb exact ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se poate monta. Un prieten si-a montat chiatrv saptamana trecuta pe un ZXR 750 din 98. Nu stiu cat a costat, daca bine tin minte vreo 180 de euro, si l-a luat de la o firma din Constanta. Nu stiu mai multe, dar o sa-l intreb exact ce si cum.

pai la 180 de iepuroi vreau si eu,Sa-l intrebi si daca e multumit de invistitie,te rog!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa se gaseasca pe undeva... (poate doar pe la firmele de tunning) insa daca ai un prieten electronist si cu ceva indemanare ... itzi poate face el un montaj.

eu vreau sa imi pun... si il fac singur cu ajutorul unui prieten...(electronist)...

cost total estimativ 500 000

LED-uri

tranzistori, rezistente si alte asemenea

trebiue in schimb sa improvizam ceva cu oglinda farului.... ceea ce e dificil

in plus pun semnalizare si pe oglinzi.... si schimb si stopurile.

Repet... Nu stiu daca se gaseste asa ceva...!

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo imi pun la 100 de euro;) sigur ;) si este instalatie italieneasca parca nu chinezarie sau cine stie ce , nu doar bec si si instalatie, acum n am bani ca tre sa schimb mai multe la motor dar dupa dau si yo cu parerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa se gaseasca pe undeva... (poate doar pe la firmele de tunning) insa daca ai un prieten electronist si cu ceva indemanari... itzi poate face el un montaj.

eu vreau sa imi pun... si il fac singur cu alutorul unui prieten...

cost total estimativ 500 000

LED-uri

tranzistori, rezistente si alte asemenea

trebiue in schimb sa improvizam ceva cu oglinda farului.... ceea ce e dificil

in plus pun semnalizare si pe oglinzi.... si schimb si stopurile.

Repet... Nu stiu daca se gaseste asa ceva...!

O singura intrebare: ce fel de LED-uri, cate si de unde? Ca ma intereseaza si pe mine subiectul. Da nu prea merge cu LED-uri normale, ai nevoie de LED-uri bright sau ultrabright, e interesant de calculat cate LED-uri sunt necesare pentru a obtine un efect similar cu un far. Da nu e asa simplu, nu da direct din calcule, pur si simplu lumina se simte altfel. Asta cu schimbatul de culoare nici nu m-am gandit macar :bigstar: E legal? ;) Oricum, macar pentru faptul ca e usor sa-i schimbi intensitatea cum vrei, tot e distractiv :cheers:

EDIT: oricum, chiar si cu led-uri bright "simple", ai sanse reale sa treci binisor de 500.000. Nu cred ca are vreun sens sa incerci sa folosesti LED-uri normale.

PS: pentru cine nu stie, un LED converteste energia in lumina mult mai eficient ca un bec. S-ar putea sa va dispara brusc problemele cu bateria :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura intrebare: ce fel de LED-uri, cate si de unde? Ca ma intereseaza si pe mine subiectul. Da nu prea merge cu LED-uri normale, ai nevoie de LED-uri bright sau ultrabright, e interesant de calculat cate LED-uri sunt necesare pentru a obtine un efect similar cu un far. Da nu e asa simplu, nu da direct din calcule, pur si simplu lumina se simte altfel. Asta cu schimbatul de culoare nici nu m-am gandit macar :bigstar: E legal? ;) Oricum, macar pentru faptul ca e usor sa-i schimbi intensitatea cum vrei, tot e distractiv :cheers:

EDIT: oricum, chiar si cu led-uri bright "simple", ai sanse reale sa treci binisor de 500.000. Nu cred ca are vreun sens sa incerci sa folosesti LED-uri normale.

PS: pentru cine nu stie, un LED converteste energia in lumina mult mai eficient ca un bec. S-ar putea sa va dispara brusc problemele cu bateria :cheers:

 

Bun da e legal asa ceva,adica daca te opreste garcea pe strada nu ai probleme ca ai pomu de craciun cu tine si nu un far normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat farul are aceeasi culoare si aceeasi intensitate luminoasa, nu vad absolut nici o problema. Nu o sa arate deloc ca un pom de Craciun :cheers:, daca pui LED-urile unu langa altu rezultatul va fi o lumina uniforma. Cu conditia sa stii ce fel de LED-uri sa alegi :bigstar:

 

Sunt foarte ineresat de metoda asta cine reuseste primu sa o puna in aplicare sa ne puna si noua niste poze ceva si cu montaju si cu rezultatul final! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca-n lege scrie ca n-ai voie sa instalezi pe mobra nimic fara certificare RAR .

..

 

Edit: .. am gugaluit un pic si am gasit un thread interesant. Se pare totusi ca LED-urile sint eficient doar in comparatie cu iluminarea incandescenta . In comparatie cu HID-urile sint mai slabe.

http://forums.mtbr.com/showthread.php?t=180322

Editat de mihaip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia cu ledurile am sucit-o si eu pe toate partile - nu stiu la far cum ar merge dar eu vroiam sa pun in semnalizari si in stop - sinngurul dezavantaj e ca ledurile nu se vad foarte bine decat daca privesti drept spre ele - cu cat te deplasezi in lateral cu atat se vad mai slab - si am considerat ca pt semnalizari nu merita pana u imi vine o idee cum sa diminuez chestia asta (bine - o idee mi-a venit da nu stiu cum sa o pun in aplicare ;) ) - in schimb pt stop merge perfect.

 

La far cred ca problema va fi la focalizarea luminii - cu un singur bec in mijlocul oglinzii nu e problema - dar cand vrei sa pui cateva zeci de leduri se schimba treaba - cineva spunea mai sus ca are un prieten care si-a pus leduri dar nu am inteles clar unde - in far ? da mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura intrebare: ce fel de LED-uri, cate si de unde? Ca ma intereseaza si pe mine subiectul. Da nu prea merge cu LED-uri normale, ai nevoie de LED-uri bright sau ultrabright, e interesant de calculat cate LED-uri sunt necesare pentru a obtine un efect similar cu un far. Da nu e asa simplu, nu da direct din calcule, pur si simplu lumina se simte altfel. Asta cu schimbatul de culoare nici nu m-am gandit macar :bigstar: E legal? ;) Oricum, macar pentru faptul ca e usor sa-i schimbi intensitatea cum vrei, tot e distractiv :P

EDIT: oricum, chiar si cu led-uri bright "simple", ai sanse reale sa treci binisor de 500.000. Nu cred ca are vreun sens sa incerci sa folosesti LED-uri normale.

PS: pentru cine nu stie, un LED converteste energia in lumina mult mai eficient ca un bec. S-ar putea sa va dispara brusc problemele cu bateria :cheers:

 

pai... ai nevoie de LED-uri albe... care sunt foarte eficiente......(si ieftine);

si sunt si o groaza de modele.... Cate!? Cate vrei si ai loc sa pui!

Un LED(rosu sau verde) costa cam 3 mii de lei (vechi) la un magazin.Un LED alb sau albastru este mult mai scump(aproximativ 30 - 40 mii de lei). Pretzul depinde f mult de model(model eficient cu consum redus,modelul cu putere mare, cu dimensiuni mari, cu montare pe suprafatza (SMD) ... etc)

Intradevar... un bec cu incandescentza are cam 20 % eficientza pe cand un LED normal (rosu sau verde..) are 95% eficientza si astfel chiar dispare problema cu bateria.

Referitor la nuantza: CBR-ul are un far galben si unul alb.... :cheers: . Daca montez leduri in loc de becuri atunci pun 30 leduri albe si unul albastru sau galben; si pe cel colorat i-l aprind in caz de ceatza...(si da nuantza, nu culoare luminii).

Ledurile sunt legale ptr faruri si se omologheaza ushor la rar daca tot vrei sa fii in legalitate.

Adevarata problema ar fi cum sa fie montate, pentru ca trebuie modificata oglinda farului.... Eu caut niste cornuletze care au ambalajul reflectorizant poe dos si i-l mulez pe o forma de spuma poliuretanica sculptata in prealabil. dupa care intaresc cu lac totul! In plus ... LED-urile nu emit caldura!!!

Ledurile se gasesc pe la toate magazinele cu pese electronice... daca nu gasesti albe : www.vitacom.ro

 

 

chestia cu ledurile am sucit-o si eu pe toate partile - nu stiu la far cum ar merge dar eu vroiam sa pun in semnalizari si in stop - sinngurul dezavantaj e ca ledurile nu se vad foarte bine decat daca privesti drept spre ele - cu cat te deplasezi in lateral cu atat se vad mai slab - si am considerat ca pt semnalizari nu merita pana u imi vine o idee cum sa diminuez chestia asta (bine - o idee mi-a venit da nu stiu cum sa o pun in aplicare ;) ) - in schimb pt stop merge perfect.

 

La far cred ca problema va fi la focalizarea luminii - cu un singur bec in mijlocul oglinzii nu e problema - dar cand vrei sa pui cateva zeci de leduri se schimba treaba - cineva spunea mai sus ca are un prieten care si-a pus leduri dar nu am inteles clar unde - in far ? da mai multe detalii.

treaba cu focalizarea ... o rezolvi din oglinda farului... pe care o confectzionezi... pentru ca nu se va potrivi cea veche.... in manualul de fizica era ceva... dar io i-l fac ochiometric... daca nu iese i-l pun la loc pe ala vechiu :P :P :crack:

Ledurile emit lumina oarecum directzional. pentru a face ca si semnalizatorul sa fie observabil din orice directzie :foloseste leduri galbene de 3 mm (sunt ieftine,consuma foarte putzin si potzi sa pui foarte multe pentru o intensitate mai mare a luminii); sticla care acopera ledurile incearca sa fie din aceea ochi de pisica, pentru ca va refracta lumina si va emite in toate directziile, sau matuieste-o cu putzin smirghel sau vopsea alba... sau monteaza-le pe o suprafatza ca o calota sferica, indreptate in mai multe directzii... vezi tu....

 

un lucru mai ar fi de adaugat:

LED (Light Emitting Diode): dioda emitzatoare de lumina.

pentru faptul ca este dioda are polaritate, adica se alimenteaza in curent continuu si conteaza unde pui plus si minus...

Atentzie! un Led de 3-5 mm se alimenteaza la 1.5-3V nu mai mult ... Interesatziva de caracteristicile modelului pe care-l avetzi pentru a sti cat curent vrea si care-i catodul si anodul!

 

eu vreau sa imi fac dar nu am timp... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai... ai nevoie de LED-uri albe... care sunt foarte eficiente......(si ieftine);

si sunt si o groaza de modele.... Cate!? Cate vrei si ai loc sa pui!

Un LED(rosu sau verde) costa cam 3 mii de lei (vechi) la un magazin.Un LED alb sau albastru este mult mai scump(aproximativ 30 - 40 mii de lei). Pretzul depinde f mult de model(model eficient cu consum redus,modelul cu putere mare, cu dimensiuni mari, cu montare pe suprafatza (SMD) ... etc)

Intradevar... un bec cu incandescentza are cam 20 % eficientza pe cand un LED normal (rosu sau verde..) are 95% eficientza si astfel chiar dispare problema cu bateria.

Referitor la nuantza: CBR-ul are un far galben si unul alb.... ;) . Daca montez leduri in loc de becuri atunci pun 30 leduri albe si unul albastru sau galben; si pe cel colorat i-l aprind in caz de ceatza...(si da nuantza, nu culoare luminii).

Sa ma tii si pe mine la curent, te rog. Pot sa ajut la partea electrica daca e nevoie, am lucrat cu LED-uri, microcontrollere si o gramada de alte jucarii :cheers: Am chiar si niste idei de prelucrare pentru montaj ... nu stiu cat de utile sunt.

Tocmai la asta ma gandeam si eu ... un LED alb e suficient de scump incat sa-ti sara pretul binisor peste 500.000. Dar oricum, merita. Despre partea cu vazutul mai slab din lateral: e adevarat, dar au aparut led-uri cu un "view angle" extrem de larg. Pentru cost insa, cred ca e mai eficient intr-adevar sa se prelucreze oglinda farului. La partea asta insa sunt cam bata :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma tii si pe mine la curent, te rog. Pot sa ajut la partea electrica daca e nevoie, am lucrat cu LED-uri, microcontrollere si o gramada de alte jucarii :bigstar: Am chiar si niste idei de prelucrare pentru montaj ... nu stiu cat de utile sunt.

Tocmai la asta ma gandeam si eu ... un LED alb e suficient de scump incat sa-ti sara pretul binisor peste 500.000. Dar oricum, merita. Despre partea cu vazutul mai slab din lateral: e adevarat, dar au aparut led-uri cu un "view angle" extrem de larg. Pentru cost insa, cred ca e mai eficient intr-adevar sa se prelucreze oglinda farului. La partea asta insa sunt cam bata ;)

nu o prelucrezi...

faci alta!

pentru ca risti sa ramai fara :cheers:

si eu am lucrat electronist fo 6 luni ( de prodiuctzie ce e drept)

uite cum faci oglinda:

Ingrediente: spuma poliuretanica,corn cu shampanie de la star foods, lac de unghii, pila de unghii a consoartei( merge si smirghel),banda din kevlar si un letcon.

Spuma poliuretanica se gaseste in piatza. se face o bila mare mare( sau se toarna pe ceva care sa aiba cat de cat forma viitoarei oglinzi.. se lasa sa se intareasca si apoi cu multa migala se smirgheluieste pana se da o forma de calota, forma finala la care vrei sa ajungi... ( sa semene cat mai mult cu oglinda originala a frului... si sa aiba cam 8-10 mm grosime...). de faza asta depinde f mult cum va arata asa ca ...

Se lipeste cu lac (vezi intai sa nu dizolve spuma) banda de Kevlar. eu am! dar daca nu gasesti potzi sa pui banda de naylon care e f buna si se gaseste pe valea cascadelor, sau la orice magazin cu materiale de constructii. deci pui un strat gros de banda pe ambele partzi... ca sa-i dea rezistentza. dupa care lipesti ambalajul de la cornuri cu partea reflectorizanta in sus... In locurile unde vin ledurile se da gauri cu letconul sau cu ce vretzi voi(cui inrosit la bricheta in garaj).... nu se monteaza cu suruburi ci se lipeste...

hai ca nu-i greu... daca ai lucrat cum spui tu sigur tzi-ai facut un amplificator/orga de lumini/sonerie/tzucumpar/mangofazor deci ai imaginatzie si nu treb sa scriu aici toate detaliile...

potzi sa imbunatzesti metoda pe parcurs.

RE!

ps: metoda e dor un proiect. nu am testat-o... dar asa o sa fac...

 

EDIT : Suntem Offtopic! cu led-uri la xenon :cheers:)

 

http://www.vitacom.ro/pictures/l-813src_b.jpg

atsta costa 13.000 lei (si are 10 mm raza!!!!)

 

pozitzia a 9-a pe pagina asta

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o prelucrezi...

faci alta!

pentru ca risti sa ramai fara :cheers:

si eu am lucrat electronist fo 6 luni ( de prodiuctzie ce e drept)

uite cum faci oglinda:

Ingrediente: spuma poliuretanica,corn cu shampanie de la star foods, lac de unghii, pila de unghii a consoartei( merge si smirghel),banda din kevlar si un letcon.

Spuma poliuretanica se gaseste in piatza. se face o bila mare mare( sau se toarna pe ceva care sa aiba cat de cat forma viitoarei oglinzi.. se lasa sa se intareasca si apoi cu multa migala se smirgheluieste pana se da o forma de calota, forma finala la care vrei sa ajungi... ( sa semene cat mai mult cu oglinda originala a frului... si sa aiba cam 8-10 mm grosime...). de faza asta depinde f mult cum va arata asa ca ...

Se lipeste cu lac (vezi intai sa nu dizolve spuma) banda de Kevlar. eu am! dar daca nu gasesti potzi sa pui banda de naylon care e f buna si se gaseste pe valea cascadelor, sau la orice magazin cu materiale de constructii. deci pui un strat gros de banda pe ambele partzi... ca sa-i dea rezistentza. dupa care lipesti ambalajul de la cornuri cu partea reflectorizanta in sus... In locurile unde vin ledurile se da gauri cu letconul sau cu ce vretzi voi(cui inrosit la bricheta in garaj).... nu se monteaza cu suruburi ci se lipeste...

hai ca nu-i greu... daca ai lucrat cum spui tu sigur tzi-ai facut un amplificator/orga de lumini/sonerie/tzucumpar/mangofazor deci ai imaginatzie si nu treb sa scriu aici toate detaliile...

potzi sa imbunatzesti metoda pe parcurs.

RE!

ps: metoda e dor un proiect. nu am testat-o... dar asa o sa fac...

 

EDIT : Suntem Offtopic! cu led-uri la xenon :cheers:)

 

http://www.vitacom.ro/pictures/l-813src_b.jpg

atsta costa 13.000 lei (si are 10 mm raza!!!!)

 

pozitzia a 9-a pe pagina asta

M-ai depasit rau la faza cu spuma :bigstar: Eu nu prea "stiu" sa lucrez decat in lemn si plexi ... ;)

Cat despre LEDu ala, cred ca cam mic. Merge mai bine pozitia a 11-a (3500-4000 mCd) la numa 2.35RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai depasit rau la faza cu spuma :cheers: Eu nu prea "stiu" sa lucrez decat in lemn si plexi ... ;)

Cat despre LEDu ala, cred ca cam mic. Merge mai bine pozitia a 11-a (3500-4000 mCd) la numa 2.35RON.

pai... fa-l din plexi... sau din plastilina sau din colastra de magareatza virgina in calduri la vremea primei naparliri... nu conteaza... important este sa iasa.... eu o sa fac din spuma.... :bigstar:

cu led-ul ai dreptate!

am vrut sa arat ca este ieftin doar...

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm - ce ziceam eu de focalizare la leduri - pai nu prea ai cum sa faci - daca ai vazut semnalizarile masinuilor care au leduri - nu au oglinzi - tocmai pt ca ledurile sunt directionale si nu mai e nevoie sa le directionezi tu - mai mult de 90% din lumina deja e emisa in fata - cel mult o poti focaliza cumva cu niste lentile - ca de ex:

 

http://www.lickbike.com/productpage.asp?PA...B=%273336-11%27

 

eu unu nu am vazut inca combinatia LED+oglinda de focalizare - as vrea sa vad una daca exista..

 

uite alt ex ca nu au oglinzi :

 

http://www.superbrightleds.com/mini_tubes.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

dupa lungi deliberari m-am hotarit sa-mi pun xenon pe faza scurta.

Putesti sa-mi recomandati de unde as putea cumpara un kit (H1 cred) ?

Am nevoie numai de un bec, nu de doua, si as vrea un pret decent.

Editat de mihaip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am citit posturile tale din link si pt ca nu am cont acolo deocamdata scriu aici:

Schema aia de stabilizator pe care ai postat-o nu e prea eficienta , are randament scazut( se incinge tranzistorul final si va disipa putere aiurea) si nici performante prea reusite. Iti recomand in schimb un stabilizator in comutatie, se gasesc integrate specializate fie cu tensiune fixa de iesire fie cu tensiune reglabila.

Chiar daca s-ar putea ca o astfel de sursa sa fie un pic mai complicat de construit fata de varianta clasica , merita efortul mai ales pt ca urmaresti un consum redus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit posturile tale din link si pt ca nu am cont acolo deocamdata scriu aici:

Schema aia de stabilizator pe care ai postat-o nu e prea eficienta , are randament scazut( se incinge tranzistorul final si va disipa putere aiurea) si nici performante prea reusite. Iti recomand in schimb un stabilizator in comutatie, se gasesc integrate specializate fie cu tensiune fixa de iesire fie cu tensiune reglabila.

Chiar daca s-ar putea ca o astfel de sursa sa fie un pic mai complicat de construit fata de varianta clasica , merita efortul mai ales pt ca urmaresti un consum redus

Boon: dece am adoptat schema aia?

1) simpla,piese putine, ieftina, rapid de facut, testata de multe ori de mine.

2) nu se incinge!!! tranzistorul final poate disipa 150 w, dar la un curent de ... sa zicem 4-5 amperi, intre colector si emitor cade o tensiune de maxim 5 volti (15 max la intrare, 10 minim la iesire) de unde rezulta ca se disipa doar 5A * 5V = 25W !!!! (In regim maxim de consum!!! dar de fapt eu voi avea doar 0,6 A pentru 100 leduri si o cadere de doar 2 volti si prin umare 1.2 W/100LED care pot fi disipati de solidul BD249 fara nici o problema). Schema se poate face si in comutatie prin adaugarea unui etaj de comutatie ce pune la masa baza tranzistorului mic in locul condensatorului eectrolitic (elimina zennerul de mii de ori pe secunda!). Varianta asta din urma a fost testata iarasi de mine si a dat rezultate exceptionale... doar ca ma complic aiurea aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...