Sari la conținut

Scuteristi Fara Casca


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Cum arata o casca de 70 de lei din targ. Si e putin mai groasa dekat alea din europa care erau 35 de lei vara trecuta. Cazatura am luat-o eu pe I.M.G.B la vre-o 50-60km/h. Am cazut ca mi-a fugit roata fata pe o pata de ulei cu nisip si era si fix pe urmele lastae de camioane vara, ca pacolo trec camioane non stop ca se duc pe centura. abcd0001qy2.th.jpg

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sebastyan tata...bine ca esti in viata :ok: pe mine ma bate gandu sa mi iau o casca da 600 euro ca sa fiu sigur pe mine..are tot ce vrei(nu ti da mancare in gura)..era de asteptat ca o casca de 70lei sa faca asa..e ca si cum ai avea prezervative din plastic :moto: :hurt: (asa cred colegii mei italieni..ca prezervativele sunt din plastic :bigstar: :finger: :moron: :peace: :baldy: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazatura aia mi-a deschis ochii pentru ca nici eu nu purtam casca decat cand plecam mai departe de acasa sau plecam in centru unde era politie. Imediat dupa cazatura mi-am luat un Shark S500 Air Demon, manusi cu protectii de carbon si de curand am luat o geaca cu protectii full si un combinezon Dainese cu protectii. Bine, combinezonul o sa il folosesc pe motocicleta. Acum vreau sa vand Sharku si Nolan-ul si sa imi iau un Schubert R1 sau S1, pretu e pe la 600 euro dar acum sunt la reducere, si o pereche de cizme pentru vitezane. Acum nici daka merg 100 de metrii nu ma sui pe scuter fara casca, manusi si geaca. Adevarat ca la o casca de 70 de lei nu te poti astepta la cine stie ce, dar uite la o viteza de 50-60km/h mi-a salvat viata, ganditiva ca acea gaura ar fi fost in capul meu. Eu as fi foarte bucuros daka toti astia fara casca ar purta in loc de sepci chiar si o casca de 70 de lei, chiar daka nu e ca una de 600 euro, e mai buna decat o sapca.

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile am iesit si eu la o plimbare cu scuterul(era intuneric afara)si m-am intalnit cu niste scuteristi din cartier.Ne-am oprit la o vorba si a inceput unul mai cioban:"ba nu te vezi cum areti cu vesta aia???"...dupa un minut"ba da-ti jos vesta aia sau da-te sa nu te vad in p**a mea"....baietasu asta avea o casca alba(cred ca s-a dus de tot vopseaua)cu burete cat absorbantele always si cred ca luata de la piata de vechituri...vesta nici nu si-a cumparat(la valoarea lui cum sa poarte vesta). :bigstar: :finger: :moron:

Asa...ca dupa 10 minute sa spuna ca l-a oprit politia.Raspunsul meu:pentru ce te-a oprit?R.lui:pentru vesta da` nu mi-a dat amenda(ca eu sunt tare). :peace: :baldy:

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum............... aveti!!!

:baldy: politiei romane :hurt: eu unul i as fii dat o super amenda..pariez ca era un tigan manelist de bani gata(ma scz cei care ascultati manele dar unii dintre voi sunt :bigstar: :finger: altii sunteti :( ) ne mai laudam ca a suntem si in UE

 

--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 21:54 -------------

Acum............... aveti!!!

:moto: politiei romane :ok: eu unul i as fii dat o super amenda..pariez ca era un tigan manelist de bani gata(ma scz cei care ascultati manele dar unii dintre voi sunt :moron: :peace: altii sunteti :( ) ne mai laudam ca a suntem si in nato

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile am iesit si eu la o plimbare cu scuterul(era intuneric afara)si m-am intalnit cu niste scuteristi din cartier.Ne-am oprit la o vorba si a inceput unul mai cioban:"ba nu te vezi cum areti cu vesta aia???"...dupa un minut"ba da-ti jos vesta aia sau da-te sa nu te vad in p**a mea"....baietasu asta avea o casca alba(cred ca s-a dus de tot vopseaua)cu burete cat absorbantele always si cred ca luata de la piata de vechituri...vesta nici nu si-a cumparat(la valoarea lui cum sa poarte vesta). :bigstar: :finger: :moron:

Asa...ca dupa 10 minute sa spuna ca l-a oprit politia.Raspunsul meu:pentru ce te-a oprit?R.lui:pentru vesta da` nu mi-a dat amenda(ca eu sunt tare). :peace: :baldy:

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti!!!

 

exista si alte solutii decat vesta aia oribila ... sunt destule geci cu material reflectorizant pe ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca geaca este si fluorescenta si are pe ea insertii refecltorizante precum vesta...

Art. 161 din Regulament = Se interzice conducatorilor de mopede :

r) sa circule fara echipament fluorescent-reflectorizant de la lasarea serii pana in zori sau cand vizibilitatea esta redusa.

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati putin, cei care merg fara casca nu sunt scuteristi!Sunt niste baieti gelati, cu fite in cap si inconstienti.

Fratilor purtati casca, e obligatorie!!!

Mda ...

si macar sa o poarte de frica amenzii/politiei , daca nu o fac din propria initiativa :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este unu de la bunica mea care o luat 5 amenzi intr`o zi din cauza ca nu purta casca....si odata lo luat politia cu el si so dus la magazin sa`si ia casca ..:bigstar:))

si acu o poarta la picioare(jos) sau pe oglinda....inconstient ...i`am zis si eu de cateva ori dar tot nu vrea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu o idee hai sa incercam sa ne plimbam intro gasca format dintrun numar mare de scuteristi care poarta casca ca astia care nu poarta sa nu rada de noi ca aia se plimba maxim cate 3 sa nu sperie fetele :finger: le dam dreptate cat de asi sunt si cand pleaca de langa noi cu motorul le filmam ca sigur patesc asa

:moron: si cand patesc asa noi vom rade de ei cu pofta :peace: :baldy: lasati in colo de inconstienti ca doar e viata lor pacat ca politia nui atat de sever peste tot am auzit la radio azi ca intro saptamana politia a amendat 50 de scuteristi ca naveau legislatia,casca sau vesta pe ei dacai adevarat felicitari politiei sper sa continue tot asa :moto: numai sper ca nu ma opreste pe mine maine catre scoala si ala fara veste,casca trece pe langa mine si nul opreste ala ma enerveaza la culmea :bigstar:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa facem un tutorial....o foaie A4 ...cu 2 poze pe ea ...si ceva scris ca sa`si dea in ce pericol sunt!Poate incearca cineva il mai modificam si dupa aia ii dam print si ii dam la inconstienti sa vada si ei in ce pericol sunt cand merge fara casca,echipament,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa facem un tutorial....o foaie A4 ...cu 2 poze pe ea ...si ceva scris ca sa`si dea in ce pericol sunt!Poate incearca cineva il mai modificam si dupa aia ii dam print si ii dam la inconstienti sa vada si ei in ce pericol sunt cand merge fara casca,echipament,etc.

haoleu barosane pleaca si stegete cu hartia aia la W.C. :bigstar: :finger: coaiee ha mai dam o tura prin centru sa-i lasam pe fraierii astia sa arunce hartii

 

nu crezi ca asta va fii reactia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa inteleg ca idea mea sa tacem si sai lasam in palaria lor "scuzati expresia :moron: " e buna pana la urma :bigstar: oricum hartile astea trebuie sa le dam la politisti si sa speram ca pe fiecare inconstient oprit fara casca sai arate consecintele dar miramas sa faca asa :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile am iesit si eu la o plimbare cu scuterul(era intuneric afara)si m-am intalnit cu niste scuteristi din cartier.Ne-am oprit la o vorba si a inceput unul mai cioban:"ba nu te vezi cum areti cu vesta aia???"...dupa un minut"ba da-ti jos vesta aia sau da-te sa nu te vad in p**a mea"....baietasu asta avea o casca alba(cred ca s-a dus de tot vopseaua)cu burete cat absorbantele always si cred ca luata de la piata de vechituri...vesta nici nu si-a cumparat(la valoarea lui cum sa poarte vesta). :D :whip: ;)

Asa...ca dupa 10 minute sa spuna ca l-a oprit politia.Raspunsul meu:pentru ce te-a oprit?R.lui:pentru vesta da` nu mi-a dat amenda(ca eu sunt tare). ;) :D

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti!!!

 

apai , ce prieteni ai si tu :D , si eu ma mai radeam de un prieten ca si-a luat o vesta dinaia portocalie , si ma radeam de el ca e guioner , si eu politist :D :P ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit, primul meu post pe forum.

 

Legat de scuteristi fara casca, prin clasa a 7-a ( acum 8-9 ani) , detineam un Honda Tact de 49cmc. Mergeam numai fara casca (indiferent de conditii meteo, ploaie, vant, fulguiala), nu aveam asa ceva si nici nu realizam cat de important este sa ai asa ceva deasupra capului (inconstient). Spre fericirea mea nu am avut incidente nedorite cu scuterul, cu toate ca l-am calarit o perioada buna de timp, ce-i drept nu chiar pe drumuri publice pentru ca nu aveam voie. Datorita faptului ca am mers fara casca, fara ochelari, ma alesesem cu un tic destul de urat. Clipeam des, de la curentul de pe scuter :D. Cu timpul am scapat de acest tic, dar credeti-ma ca a fost destul de nasol. De ceva vreme mi-am cumparat o chinezarie sa imi pot face treaba prin oras, si pot spune ca nu mi-as dori sa merg fara casca. Acum imi dau seama ce ar insemna sa dai cu capul de asfalt daca doamne fereste se intampla ceva nasol, sa faci sinuzita (am auzit la un motociclist in varsta) .. sau orice alte minunatii.

Recomand sa se poarte casca si vesta reflectorizanta. Sunt facute pentru binele nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asta ce ziceti simplu dar cred ca cu efect pe mine ma cam sperie pozele alea :whip: prezentarexb5.th.jpg - sper ca pe urmatorul il voi face si mai convingator :D

ii destul de bun....cu ceva modificari ar fi si mai bun.

Eu nu prea am timp acu..am teze:((

 

haoleu barosane pleaca si stegete cu hartia aia la W.C. ;) ;) coaiee ha mai dam o tura prin centru sa-i lasam pe fraierii astia sa arunce hartii

 

nu crezi ca asta va fii reactia?

mai bidiutza..macar sa incercam....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii destul de bun....cu ceva modificari ar fi si mai bun.

Eu nu prea am timp acu..am teze:((

 

mersi si bafta la teze maine promit ca fac altul mai inbunatatit dar tot ceva simplu :D si la subiect binenteles :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...