Sari la conținut

Daca Ati Avea De Ales Intre O Africana Din 94 Si Un F 650 Din 2004 La


dracones
 Share

Postări Recomandate

Salut, uite ca eu le-am avut pe amandoua in acelasi timp.Numai ca Bmw-ul era din 98(6000km)si Honda (80.000km). Intre aceste doua motociclete pe care le-am avut diferentele sunt: inaltimea sei si comoditate mult mai mare la Africana(eu care am 1,96 m) stai pe ea ca un rege si iti da un sentiment de siguranta(si ghidonul e mai in fata), suspensiile mai moi la Africana(plus pt drumurile noastre), frane duble fata la Africana, consum mai bun pt BMW(4,3/100km) Honda(5,72/100km), daca te sui de pe Honda pe Bmw zici ca stai pe bicicleta, manevrabilitate mai buna in oras la BMW(e mai usoara), mai bun pt touring Honda e mai grea si mai stabila.Daca vrei sa mergi in padure sa stii ca nici una nu e facuta pt asta, dar BMW e mai indicat ca e mai usor.

Sper sa te ajute ce am scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, uite ca eu le-am avut pe amandoua in acelasi timp.Numai ca Bmw-ul era din 98(6000km)si Honda (80.000km). Intre aceste doua motociclete pe care le-am avut diferentele sunt: inaltimea sei si comoditate mult mai mare la Africana(eu care am 1,96 m) stai pe ea ca un rege si iti da un sentiment de siguranta(si ghidonul e mai in fata), suspensiile mai moi la Africana(plus pt drumurile noastre), frane duble fata la Africana, consum mai bun pt BMW(4,3/100km) Honda(5,72/100km), daca te sui de pe Honda pe Bmw zici ca stai pe bicicleta, manevrabilitate mai buna in oras la BMW(e mai usoara), mai bun pt touring Honda e mai grea si mai stabila.Daca vrei sa mergi in padure sa stii ca nici una nu e facuta pt asta, dar BMW e mai indicat ca e mai usor.

Sper sa te ajute ce am scris.

 

 

Multumesc , parerea ta este pertinenta si am sa tin cont de ea , am condus o africana din 91cam 20 de km si merge bine pot sa zic chiar foarte bine , motocicleta o vreau ca sa ies cu ea afara din oras zona tarnita , belis , fantanele pentru cei care stiu zona ,

multumesc de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc , parerea ta este pertinenta si am sa tin cont de ea , am condus o africana din 91cam 20 de km si merge bine pot sa zic chiar foarte bine , motocicleta o vreau ca sa ies cu ea afara din oras zona tarnita , belis , fantanele pentru cei care stiu zona ,

multumesc de raspuns.

 

 

 

 

Mersi , vad ca mai era postat , apreciez linkul , asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW, clar.

E mai noua, e mai usoara, consuma mai putin, merge si prin oras si touring, are putere suficienta pt doua persoane cu tot cu bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

Mersi , vad ca mai era postat , apreciez linkul , asfalt uscat.

 

 

Da era vorba de un f 650 gs model 2004

 

Ca sa scurtam povestea am un prieten care si-a cumparat un f 650 gs 2004 din germania cu 3000E, si stau sa ma tot gandesc ce sa imi iau f 650 sau africana eu am pe la 1,90 si 110 kg , iar calatoriile vreau sa le fac cu bagaje si cu fata impreuna , multumesc , astept raspunsurile voastre .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Africa Twin... shi 1.87 shi 110 kg... la drum lung, cu bagaje shi femeia in spate, tzi-o recomand cu caldura... BMW n-am condus, da' nu shtiu daca face fatza la fel de bine ca Africana la touring-enduro...

 

:(

 

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

Da era vorba de un f 650 gs model 2004

 

Ca sa scurtam povestea am un prieten care si-a cumparat un f 650 gs 2004 din germania cu 3000E, si stau sa ma tot gandesc ce sa imi iau f 650 sau africana eu am pe la 1,90 si 110 kg , iar calatoriile vreau sa le fac cu bagaje si cu fata impreuna , multumesc , astept raspunsurile voastre .

 

africana ruleaza pentru ce vrei tu. am mers 160km/h cu bagaje shi pasagera si poate ca mai mergea oleaca... dar era destul. shi cand se termina asfaltul... no problem :ok:

 

f650 gs e monocilindru, s-ar putea sa nu fie la fel de comfortabil (vibratii, zgomot). plus motorul e italienesc? cum mai ziceau unii pe-aici, la 40,000 km la africa abia ai facut rodajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce vrei tu sa faci si raportat la dimensiunile tale exista doar un singur raspuns: AfricaTwin-ul.

 

@bandi - motorul F650-ului este Rotax, austriac.

 

 

 

 

 

Multumesc tuturor care au raspuns , sant destul de hotarat sa imi iau africana , un sfat de la cei care au africane , ce model de motor sa fie , si cam la cati km ar fi una acceptabila , nu dispun decat de 3000E.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu dau recomandari si nici sfaturi...imi exprim doar parerea.

se opteaza pentru ce e mai nou pt ca e mai "proaspata"

depinde si de experienta pe care o ai , chiar daca amandoua sunt prietenoase

gabaritul e gabarit(al tau) si nu conteaza foarte mult la niciuna din ele

mai e diferenta de aspect care oricum e(ma refer la stare)

daca era vb de o mica diferenta de ani, clar ca AT ar fi fost, fara ezitare

 

as lua clar BMW-ul(n-are nici o legatura ca acum detin una de aceasta firma, ca am avut si transalp) :(

tehnologia noua nu e de lepadat, trebuie avuta in vedere si latura asta.

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as lua clar BMW-ul(n-are nici o legatura ca acum detin una de aceasta firma, ca am avut si transalp) :burnout:

tehnologia noua nu e de lepadat, trebuie avuta in vedere si latura asta.

 

Da, categoric, technologia noua nu e de lepadat. Dar F650 GS e obositor la drum lung daca e incarcat. Eu am 185 si 100kg si cu pasager si bagaje cam ajung la limita motorului. E grozav pentru oras si drumuri scurte, dar pentru drumuri lungi si incarcat nu-l recomad deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, categoric, technologia noua nu e de lepadat. Dar F650 GS e obositor la drum lung daca e incarcat. Eu am 185 si 100kg si cu pasager si bagaje cam ajung la limita motorului. E grozav pentru oras si drumuri scurte, dar pentru drumuri lungi si incarcat nu-l recomad deloc.

 

 

Mersi pentru sfat , am sa tin cont de el , acum caut pe net africane pana in 3000de E, am sa va anunt de indata ce am achizitionat-o, asfalt uscat la toti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Sunt 10 ani diferenta intre ele, ia si aspectul asta in consideratie, sansa sa te lovesti de probleme la Africana din 1994 (in varsta de 14 ani) este statistic mai mare. Fara sa stiu ce kilometraj arata ma gandesc undeva la minim de 200-250.000 km reali (lasand la o parte motoristi cu Africane care au medii anuale de 30.000-35.000+ km

 

2. Gandeste-te de asemenea in primul rand cati km mergi cu motorul in oras si cati mergi in afara (pasager + bagaje)

 

3. Fa-ti o parere proprie dupa ce mergi pe ambele modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
1. Sunt 10 ani diferenta intre ele, ia si aspectul asta in consideratie, sansa sa te lovesti de probleme la Africana din 1994 (in varsta de 14 ani) este statistic mai mare. Fara sa stiu ce kilometraj arata ma gandesc undeva la minim de 200-250.000 km reali (lasand la o parte motoristi cu Africane care au medii anuale de 30.000-35.000+ km

 

2. Gandeste-te de asemenea in primul rand cati km mergi cu motorul in oras si cati mergi in afara (pasager + bagaje)

 

3. Fa-ti o parere proprie dupa ce mergi pe ambele modele

 

 

Deci vrei sa zici ca in majoritatea anunturilor cu africane, km trecuti sunt falsi ? pentru ca nu prea am vazut anunturi (de fapt nam vazut deloc pana acuma) cu peste 100 de mii km, iar motocicletele sunt si din 89,92....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi F_ul are motorul Rotax austriac, e foarte reusit, de altfel seria 650 GS e chiar un bestseller. E mai usor si are un raport cp/kg mai bun. E cam cel mai touring monocilindru din cate stiu eu dar fiind si mono si mai usor iti permite ceva mai mult enduro decat o africana. Honda are V-ul mai placut la touring. Depinde spre ce inclini mai mult. Eu unu parca as merge pe Honda desi nici cu BMW-ul nu ai gresi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

africana ruleaza pentru ce vrei tu. am mers 160km/h cu bagaje shi pasagera si poate ca mai mergea oleaca... dar era destul. shi cand se termina asfaltul... no problem :rusinica:

 

f650 gs e monocilindru, s-ar putea sa nu fie la fel de comfortabil (vibratii, zgomot). plus motorul e italienesc? cum mai ziceau unii pe-aici, la 40,000 km la africa abia ai facut rodajul...

 

 

 

 

Salut , in primul rand multumesc tuturor de sfaturi , pana la urma am achizitionat o africana , intreabarea poate pare puerila , dar ce fel de benzina bag , cu plumb , fara plumb ? cu cifra octamica mare cu cifra octamica mica ?si de ce are 2 robineti pe lateral , multumesc anticipat tuturor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Salut , in primul rand multumesc tuturor de sfaturi , pana la urma am achizitionat o africana , intreabarea poate pare puerila , dar ce fel de benzina bag , cu plumb , fara plumb ? cu cifra octamica mare cu cifra octamica mica ?si de ce are 2 robineti pe lateral , multumesc anticipat tuturor .

 

Baga-i benzina. Atata :rusinica: .Glumesc. Fara plumb, de la 91 in sus. Nimic iesit din comun.

Cel mai bine, cauta manualul ei si o sa ai acolo toate raspunsurile.

 

Asa arata manualul care iti trebuie :

 

post-3763-1209643338_thumb.jpg

 

Are 53, 7 Mb (sau pe acolo) si 291 de pagini.

Se gaseste destul de lejer pe net.

 

2 robineti pe lateral (daca inteleg eu bine - cate unul pe fiecare parte) are fiindca rezervorul este scobit la mijloc. Are forma de potcoava si cele 2 compartimente laterale nu comunica intre ele. La mine de-asta am 2 robineti si 99% asa e si la tine.

 

P.S. 1 - Ai facut o alegere foarte buna. Felicitari pentru motocicleta achizitionata!

P.S. 2 - Sa o stapanestii cu placere si sa iti aduca numai bucurii !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , in primul rand multumesc tuturor de sfaturi , pana la urma am achizitionat o africana , intreabarea poate pare puerila , dar ce fel de benzina bag , cu plumb , fara plumb ? cu cifra octamica mare cu cifra octamica mica ?si de ce are 2 robineti pe lateral , multumesc anticipat tuturor .

 

 

 

Mersi , pentru replay , intradevar are 2 robineti pe lateral , modeul este rd 4din 93 , am sa caut manualul , dar pana una alta cand trebuie sa treci pe rezerva ?cand esti pe galben sau cand este aprins martorul (rosu), mersi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Mersi , pentru replay , intradevar are 2 robineti pe lateral , modeul este rd 4din 93 , am sa caut manualul , dar pana una alta cand trebuie sa treci pe rezerva ?cand esti pe galben sau cand este aprins martorul (rosu), mersi .

 

Nu stiu, fiindca nu am Africa Twin.

Cel mai bine, cum spuneam, ...manualul.

Si, iarasi mai bine, ar fi sa vorbesti cu cei "de-o seama" cu tine :

 

Topicul posesorilor de Africa Twin

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Precum am scris mai sus , daca ati avea de ales intre o africana din 94 si un f 650 din 2004 la acesi bani ce ati alege , multumesc tuturor celor care vor raspunde , si scuze daca s-a mai postat asa ceva .

Oricare as alege-o m-as gindi o vreme si la cealalta...Dar pina la urma...tot africana as alege-o bineinteles nu conteaza atit anii ci mai mult cum a fost ingrijita. Imposibil sa fii pus in situatia sa fie ambele la fel de bine ingrijite...si daca totusi... Ambele au calitati si mici inconveniente si e ca si cum ai vrea sa compari doua femei foarte frumoase, doar ca una e mulatra si cealalta blonda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ma bucur ca ti-ai luat africana. :)

si ca esti foarte foarte foarte... ...foarte foarte multumit de ea!

cinste prietene.

ps: :unsure:

Editat de macicasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...