Sari la conținut

Probema Cu Actele Pt Itp


rebel_biker
 Share

Postări Recomandate

Am un Minsk si nu e pe numele meu.Daca ma duc sa-i fac itp-ul si motorul nu e pe numele meu se poate face?sau trebuie sa vina proprietarul cu mine(cel din acte)?si inca ceva:asigurarea trebuie platita inainte de a merge cu motorul la itp sau dupa? :angryfire:

 

Astept opiniile voastre.Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Asigurarea trebuie platita innainte de a circula cu motocicleta. Daca te "ghicesc" baietii fara asigurare nu cred ca te iarta. Iar la partea cu ITP-ul sint si eu in aceeasi situatie. D-l de la ITP mi-a spus ca poate sa-mi faca inspectia. Dar nu stiu cit de legal este s-au nu. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee cat e amenda la administratia financiara pt ca nu am declarat motocicleta?

 

Amenda pentru ce?O declari cand o inmatriculezi pe numele tau.Ea este inregistrata la administratia unde domiciliaza detinatorul din acte.

Editat de bachus_21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva idee cat e amenda la administratia financiara pt ca nu am declarat motocicleta?

 

Eu mi-am cumparat MZ-ul in noiembrie 2007 si foaia care dovedea ca fostul proprietar nu are datorii la finante expira intr-o luna. EU am fost sa imi declar motocicleta la mine la VL abia pe la sfarsitul lui februarie 2008 si am platit o amenda de 30 de lei + ca m-au pus sa aduc o dovada noua cum ca fostul proprietar nu are restante la plata impozitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut ITP-ul (chiar daca moto nu era pe numele meu) fara probleme dar a trebuit sa-i fac, mai intai, asigurarea RCA (pe numele proprietarului). Trebuie sa ai la tine talonul si cartea de identitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la simson pot sa fac inspectia. ??? am decat talonu pe numele vechiului proprietar . nu are carte...

 

 

Asa cum am zis mai sus, mie mi-au cerut si cartea. Vor sa verifice, in primul rand, seriile. In plus a trebuit sa-i fac si asigurarea RCA.

 

Simson-ul are nr noi sau vechi? Daca are nr vechi (nu are nici carte) trebuie sa le schimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are numere vechi. in talon sunt si seriile trecute. ce trebuie sa fac prima data .??? contract v-c? si apoi?

 

 

Un prieten de-al meu a fost in aceeasi situatie ca si tine dar nu mai stiu exact cum a facut. Cred ca ii faci actul de vanzare-cumparare si apoi mergi la rar pentru carte de identitate.

 

Cel mai bine e sa te duci la un birou de intocmit acte auto (chioscurile alea de pe langa targuri) si iti explica doamna de acolo ce si cum sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la itp obligatoriu sa ai asigurare valabila, numere noi, certificat si carte. nu trebuie sa fii proprietarul. atentie mare cu asigurarea, cand o faci te treci pe tine la utilizator, nu proprietarul. proprietarul sa fie trecut pe asigurare doar la proprietar. altfel e nasol in caz de accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...