Sari la conținut

Bucuresti - Sighisoara - Bucuresti


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Vineri, 11 aprilie 08. Trebuia sa merg la Balcik cu o prietena, dar i-a aparut o problema in ultimul moment. Varianta de rezerva era un drum la mare si sa fac Gura Portitei - Mangalia pe plaja pe cat posibil. Cu jumate de ora inainte de plecare imi faceam roadbook pentru portiunile pe care nu le cunosteam. In zona Brasov :angryfire:

 

Ora 7. Ochii cat cepele, evident. Ridic jaluzelele. Nori. Shit. Cobor, scot mobra si-i dau carja. Surprinzator, o ia din prima. Cap compas: benzinaria de la aeroport. Cola, tigari, benzina. Asta e ordinea prioritatilor. Si-i dau bice. Ma uda putin pana in Ploiesti, chiar prin Pucheni prind ceata destul de groasa. De la Ploiesti se limpezeste cerul. Bag, din nou, benzina in Valenii de Munte. Rezervorul mic ma obliga (intra 7 litri pana dau de rezerva) la opriri dese. Nu vreau sa aflu cum e sa merg pe rezerva fara benzinarie in 50km. In Cheia deja devine caldut. Frumos drum, n-am ce zice. Si liber. In Brasov burdusesc ambele rezervoare, KFC, respectiv Rompetrol. Bun, inainte spre Targu Mures. Ma gasesc pe traiectorie de coliziune cu un ditamai bondarul (cred) care se face pilaf fix pe viziera mea. Opresc, sterg frenetic viziera de chestie galbena si gretoasa si consul foaia cu directii. Roadbook-ul zicea dreapta la Maierus. Primul panou: "Drum reabilitat de consiliu bla bla". Shit again. Sa vezi ca astia mi-au stricat toata distractia.

 

Nu tocmai. Reabilitat e un fel a spune. Foarte romaneste fel de a spune. Adica tot gropi de acopera o masina erau, doar ca erau semnalizate :angryfire: Altfel, zona o stiam pentru ca trecusem de vreo 2 ori cu trenul pe zi catre Cluj si o marcasem pe harta pentru mers la poze acolo, dar trebuia sa fie drum si de endureala. Si am avut dreptate. Se termina Ormenis, incepe distractia. Forestiera, dar la modul grav. Balti prin namol gros, curbe "a la SM", pietris cat cuprinde pe portiuni, Oltul pe dreapta, stanca pe stanga, salbaticie curata, lipsa semnal in Orange. My idea of fun.

 

Trec de o cariera de piatra si, intr-o poiana, vad un papuc in mijlocul noroaielor. Opresc, il intreb de sanatate. In mod clar, a ramas acolo fara sanse de scapare. Ma noroiesc tot, bag lemne sub roti, imping. Nimic. Intr-un final, dupa vreo 45 min, vine un boldo-incarcator si-l trage pe curier imediat din capcana. Tipul nu mai stie cum sa-mi multumeasca, nu neaparat ca l-am scos eu din namol, ci pentru ca am stat cu el. In fine, un sofer in minus de care sa-mi fac probleme.

 

Continuand traseul, ajung pe alt drum, asfaltat probabil pe la 1950. Trec de cateva conserve zburand peste gropi pe la 70-80 la ora si-i vad pe soferii care se uita ca la un OZN la mine (apropos :baldy:). Pana aici s-au facut vreo 70km de off. Inapoi pe deneu la Sighisoara. Drum absolut neinteresant. Mi-a placut briza calda, totusi. Chiar la intrare in orasul mai sus amintit, o trecere de cale ferata. Vad un 1200GS cu coburi din aluminiu in fata si ma pregatesc sa-l salut. Idee proasta. Trecerea aia, pe langa faptul ca are ditamai gropile intre linii, are ditamai haurile pe langa linii. Si l-am nimerit pe cel mai adanc. M-a zguduit bine. Apoi il salut si-i fac disperat semne sa incetineasca si sa o ia cu grija. Macar sa fiu singurul fraier care da in gropile alea. Azi.

 

Sighisoara. Nimic deosebit. Iau un drum pe care e un semn d'ala alb cu contur rosu. Ah, o fi pentru fraierii de turisti, sa nu "disturbeze" linistea cetatenilor. And wrong I was. Drum in lucru. Ok, am enduro. I can do this. Prima data, printre casa si stalp cu oglinzile pliate. Apoi, incetisor printre muncitorii care sapau. La urma, blana pe nisip. Cand ajung la cetate, se deschid barierele fara sa fiu intrebat de sanatate. Daca tot mi s-a permis, atunci hai sa punem mobra pe buza prapastiei. Poze, telefoane la prieteni de la "Ba, esti nebun..." la "Super tare, frate!", tras cateva tigari si uschit inapoi catre Bucale.

 

La intoarcere, ploaie. Din fericire, pana sa gasesc un ceva sub care sa ma bag sa pun puloverul pe mine, se termina. Dreapta la Homorod catre Zarnesti. Trecut prin Venetia. Aia de jos. Si din est. Si fara canale. Si plain boring, daca e sa ma intrebati. Ah, da, si facut poza ca sa fiu crezut :angryfire: De la Sinca, drumul devine o placere. Serpentine rapide, fara "switchbacks", drum acceptabil, asfaltat proaspat pe curbe, prin chei. Ajuns in Zarnesti, am purces catre Bran. Cu alimentarea de rigoare. Dupa Moeciu, opresc la un popas si vad un drum de piatra. "Probabil Pestera", ma gandesc. Sa vedem.

 

Da, era drumul catre Pestera. Mirific, de altfel. Partea nasoala e ca vroiam sa ajung in Sirnea printre dealuri. Daca stiti zona, veti intelege, daca nu, ganditi-va ca peisajul e creat de ghetari si ca, in general, un deal se termina aproape brusc, pe panta foarte abrupta, de cel putin 100% (sau 45 de grade). Singura solutie era sa iau fiecare drum lateral sa vad unde duce. De obicei, duceau in cate-o stana, alteori la marginea unei prapastii. Singurului drum care parea ok i-am zis pas. Se intuneca deja. Cu coada intre picioare, dar cu ganduri mari de endureala in zona aia la modul grav, cu chec, ma intorc la deneu cu inca vreo 60 de km pusi pe odometru in vreo 2 ore. Era 8 seara. Obosit, cu crampe la muschi, dupa ce am tras la propriu de 140kg ca sa le scot din zapada in panta, ma intorc la acelasi popas si ma intind pe motor. Adorm. Evident, se gaseste un tirist care sa traga de goarna inainte sa-mi sune telefonul pus la ora 9. Sper ca ii ajunge pentru o saptamana carnea care-l asteapta acasa. Inapoi la drum, cu 20 de minute mai devreme. Bezna. Primul drum serios pe care-l fac la lumina lumanarii. Ma rog, nu pot numi bec faza scurta la DR. Crima la inceput, dup-aia ma obisnuiesc.

 

Realimentare in Rucar. In timp ce dadeam la pompa, doi pusti vin si ei in benzinarie, unul cu un moped, altul cu un naked First Bike. Timp de doua tigari, ala cu FBu' incearca sa ma convinga de faptul ca el a facut din Rucar pana in Fagaras (localitatea) 45 de minute. Drum de vreo 150km, plin de serpentine. Il las cu satisfactia asta, numai de caterinca nu mai aveam chef la ora aia. Drumul pana la Targoviste, fara chestii notabile. Pana la iesirea din oras unde gasesc coada. WTF?! E 12 noaptea. Numai accident ar putea fi. Luat incetisor pe dreapta, ajung in fata. Trag un wee si-l intreb pe omuletul verde reflectorizant care-i spilul. Un TIR a luat foc. Un TIR plin de hartie higienica. Incerc sa-mi pastrez o fata serioasa, dar mi-e imposibil. Pana la urma, redau drumul circulatiei, eu mot si incepe sa ma doara la cizma de radare, ii dau 110-120 in afara si 90 prin sate. La 0:23 sunt in parcare. Cu inca 600km stransi. Si o parte moale si dorsala devenita dura si nesimtita. Si o experienta frumoasa.

 

PS: e primul ride report pe care-l scriu. Stiu ca-i lung, dar n-am de unde sa tai :angryfire:

PPS: M-au impresionat oamenii pe care-i intalneam prin sate. Prin fiecare se gasea macar unul care sa ma salute sau sa-mi faca semne sa ambalez motorul. In plus, daca intrebam directie, erau foarte prietenosi, in niciun caz speriati sau ursuzi. In special ciobanul a carui curte am arat-o la Pestera :baldy:

 

--- Mesaj completat în 13 Apr 2008 10:43 -------------
Si harta traseului.

post-25459-1208041152_thumb.jpg

post-25459-1208041184_thumb.jpg

post-25459-1208041272_thumb.jpg

post-25459-1208041297_thumb.jpg

post-25459-1208041340_thumb.jpg

post-25459-1208041371_thumb.jpg

post-25459-1208041471_thumb.jpg

post-25459-1208041481_thumb.jpg

post-25459-1208041493_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte faina tura ... as avea nijte intrebari pentru tine:

 

1. ce capacitate are mobra si cat ai dat pe ea, cum e (consum, fiabilitate etc) ?

 

2. cum e cu pneurile alea pe asfalt la drum lung ?

 

salutare si asfalt uscat :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 13 Apr 2008 21:34 -------------
foarte faina tura ... as avea nijte intrebari pentru tine:

 

1. ce capacitate are mobra si cat ai dat pe ea, cum e (consum, fiabilitate etc) ?

 

2. cum e cu pneurile alea pe asfalt la drum lung ?

 

salutare si asfalt uscat :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant traseul ales de tine, si ma bucur ca nu ai avut obstacole care pur si simplu sa te opreasca din drum. Pacat insa ca ai fost singur, e destul de riscant.

And by the way: felicitari pentru talentul cu care ai povestit, de mult nu am mai fost atat de captivata pana la sfarsit de o excursie moto.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, multumesc :angryfire:

 

Sherky, trotineta e de 350cc. Consumul pe tura asta a fost de 3.5%, incluzand zonele de off, mers 100-110 in afara si 60-70 in sate. Probabil ca, doar pe asfalt, m-as fi apropiat de 3%. Despre fiabilitate, n-as avea sa-ti zic multe, am cumparat-o acum o luna si e prima mea mobra. Pot sa spun doar ca ar trebui sa-i curat carbul si sa schimb tot ce inseamna frana pe ea. Altfel, are destul de multa personalitate. Exista o formula standard la motoreta asta de dat la carja, dar nu se aplica tot timpul :angryfire: Ah, da, si am dat 2000 pe ea.

 

Despre gume, ai fi poate mirat sa afli ca-s 'cioace de asfalt. Mitas E09. In "prospectul" lor este specificat ca-s desenate pentru 50% asfalt, 50% off. Si se comporta admirabil pe ambele tipuri de suprafete. Se incalzesc cam greu, e adevarat, dar asta ar fi cam singura buba pe care le-am gasit-o pana acum. Ah, da, si aluneca in zapada :angryfire: M-au scos din multe situatii maronii, gen sleauri uscate sau patinaj artistic pe nisip/pietris la impresionat pustoaice de liceu (am zis pana acum ca sunt mort dupa Dakar? Nu? Sunt mort dupa Dakar :baldy:).

 

Raven, tenerica rubensiana care, de obicei, imi e partenera de noroaie s-a dat lovita de examene (ma rog, riderul e un tip, insa am stabilit, de comun acord, faptul ca mobra lui seamana prea mult cu femeile din pictura flamanda a secolului 17). Si, oricum, n-avea nicio sansa la Pestera, daca mi se ingaduie s-o spun. Pe de alta parte, vroiam sa-mi infrang teama de a merge singur la drum lung. Si a mai fost un test pentru turul Rromanicai din vara, cat de mult se poate merge intr-o zi pe trotineta la modul confortabil (300km). Cat despre situatii de urgenta, sunt fericit sa spun ca nu am intalnit niciuna, spre deosebire de Bucuresti unde trebuie sa franez cu chec macar o data pe zi.

 

Pace voua, celor carora noroiul va este si tata, si muma :angryfire:

 

PS: raven, intr-un an jumate de pozat pentru un ziar (de sport, dar asta nu mai conteaza), oi fi invatat si eu ceva, nu? :baldy:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Luciane, frumos. Mi se umfla o vena pe tampla de invidie cand vad pe unde ai fost in timp ce (da, si eu) invatam.

Pentru zona Sirnea, eu am fost asta toamna cu adventure-ul pe acolo, e drept ca in sens invers, Ciocanu - Sirnea - Pestera si aveam track-ul gps. Oricum, in sensul in care vroiai tu sa faci mi se pare foarte greu de nimerit si mai ales greu de urcat pentru ca inainte sa intri in Pestera sunt vreo doua pante pe care le trebuie sa le urci/cobori cam in cap.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru plimbare. Frumos traseul.

Ma tenteaza si pe mine o tura pe acolo, dar cu o noapte de cazare in Sighisoara. Nu sunt deloc fan al mersului noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Samo, vorbim :bigstar:

 

Iti recomand drumul de ducere pe care l-am luat eu. La intoarcere insa, cred ca ar fi mai misto de luat, din Sighisoara, drumul catre Fagaras si, apoi, la Sercaia, dreapta. Si se poate merge o singura zi, numai pe lumina, daca nu te opresti sa scoti vreun papuc din noroaie sau sa cauti un drum intre Pestera si Sirnea. Ah, da, si daca saua ta e suficient de confortabila incat sa nu trebuiasca sa opresti la fiecare suta de km pentru ca, desi stii ca-i acolo, nu-ti mai simti posteriorul :finger:

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... vorbim :bigstar: Oricum, transalpina asta nu e tocmai cea clasica si impune 2 zile de mers, cazare sau cort (preferabil ultima varianta) si iunie-iulie ca sa nu nimerim vreo limba de zapada&gheata de netrecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa excursia ta, eu am iesit sambata cu Dan pe Malu Argesului, am inteles ca trebuia sa vi si tu, pacat ca nu ai reusit a fost o iesire frumoasa....desi cred ca l-am cam enervet pe saracu baiat cu mersu meu de melc... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci tu erai. Mi-a aratat pozele. Pacat de carena aia, totusi :finger: Oricum, m-am trezit prea tarziu ca sa mai fiu in stare de mers pe mobra. Cat despre mers, cred ca l-am obisnuit eu sa fie ceva mai potolit, am cam acelasi nr de caluti ca si tine :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da eu eram...si mie imi pare rau de carenuta mea....dar se lipeste ca nu s-a rupt urat....pai daca e poate iesim toti in weekendu asta (poate o conving si pe prietena mea cu trikeru), desi mi-e tarsala sa-i zic lui Dan ca trebuie sa invete.....in schimb eu d'abea astept sa mai ies, d'abea am facut gilera si nu am stare cand o vad functionala :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari Luciane !

iar cand mai bagi coclau ar fi indicat sa mergi in doi si nu singur .

Bob

(eu am mers pe rezerva prin Dobrogea azi vara fara sa stiu daca dau de vreo benzinarie si mi-a fost tare bine sa stiu pe cineva cu un rezervor burdusit alaturi de mine , heheh!).

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...