Sari la conținut

Yamaha Ybr 250


radu_ghfx
 Share

Postări Recomandate

din cate am auzit eu, YBR este prima Yamaha facuta integral in China

asa ca, daca aveti vreun gand, studiati si problema asta

parerea mea ;)

care este

 

YBR nu este facut in China, ci 100% in Brazilia. dealtfel, scrie si pe ea aceasta.

 

Salut! Sunt nou pe-aici... inca nu am carnet dar cred ca il iau in noiembrie daca prind ceva soare :blbl: ma uit de cateva zile pe forum si cred ca m-am hotarat la ybr 250. Exista o singura problema. Am 1.86 si 89kg. Credeti ca e mica pt mine? alta faza nasoala e ca as vrea sa o iau la mana a doua dar cum e model relativ nou nu prea am vazut. si 5000 de euro nu cred ca am d eunde sa scot. Am pus id-ul de messenger pe profil. Poate vi se face mila de mine si imi dati add sa mai vorbim. Chiar am nevoie de sfaturi. ;)

 

Parerea, mea... iti vine ok... maxim suporta 170 kg, cat despre inaltime, mi se pare de asemenea ok. Una noua... pai abia a aparut in 2008... deci mai ai ceva de asteptat daca vrei la mana a doua... Nu este 5000 ci 4300 euro.

 

---------------------

 

Astazi am luat-o pe "EVA" si am facut primul drum... in jur de 150 de km, asta dupa ce azinoapte am "practicat" impreuna prin oras vreo 3-4ore :D Este foarte usor de mers cu ea, foarte ascultatoare si cuminte si... consuma f putin! Si inafara orasului se coporta fain. Acum ca este in rodaj, merge ok cu 80-85km/h la 5000 de rpm.

 

Am constatat insa ca dincolo de 90-95... nici nu prea mai este asa de funny mersul pe 2 roti din cauza curentului (asta se intampla cam pe orice motocicleta de strata, mai putin pe vitezane care pt asa ceva sunt facute). Insa, intre 80 si 90kmh... este o placere de mers la drum lung (testat)...

 

*************************

 

As avea si eu o intrebare la voi care stiti: Cam cat este recomandat...

 

Viteza1 - ? km/h maxim - ? rpm maxim

Viteza2 - ? km/h maxim - ? rpm maxim

.

.

.

Viteza3 - ? km/h maxim - ? rpm maxim

 

Imi poate cineva spune sau sugera?

Merci.

 

*************************

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 409
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dupa ce am facut rodajul i-am dat pana la zona rosie in toate treptele mai putin a 5-a.

o data computeru mi-a taiat si gazu.

acum depinde de tine cum vrei sa mergi.

uneori chiar simt nevoia sa merg cu viziera deschisa pe la 80-90km/h.

alteori vreau sa o alerg putin.

e motor pe benzina si ii plac turatiile(parerea mea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am facut rodajul i-am dat pana la zona rosie in toate treptele mai putin a 5-a.

o data computeru mi-a taiat si gazu.

acum depinde de tine cum vrei sa mergi.

uneori chiar simt nevoia sa merg cu viziera deschisa pe la 80-90km/h.

alteori vreau sa o alerg putin.

e motor pe benzina si ii plac turatiile(parerea mea).

 

Pai eu am adaptat politica "turatii putine", mai ales ca e in rodaj; spre ex...

 

in viteza 1 - max 20km/h - 4500-5000rpm

 

in viteza 2 - max 40km/h - 4500-5000rpm

 

in viteza 3 - max 60km/h - 4500-5000rpm

 

in viteza 4 - ~70km/h - 4500-5000rpm

 

in viteza 5 - 80km/h+ - max 5000rpm

 

Crezi ca e ok pt inceput?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in perioada rodajului sa respecti ce zice in manual.

asa am facut si eu.parca zice pana la 1000km sa du depasesti 5000rot/min si dupa 1000km pana la 1500km max 6000rot/min indiferent de treapta in care te afli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in perioada rodajului sa respecti ce zice in manual.

asa am facut si eu.parca zice pana la 1000km sa du depasesti 5000rot/min si dupa 1000km pana la 1500km max 6000rot/min indiferent de treapta in care te afli.

 

ah, da, am citit, exact... cred ca imi spusese cineva de am respectat regula asta aproape "instinctual"... ;) merci. oricum, peste 5000 zgomotul la toba se schimba oarecum, devine mai sobru, mai gros...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt nou pe-aici... inca nu am carnet dar cred ca il iau in noiembrie daca prind ceva soare :( ma uit de cateva zile pe forum si cred ca m-am hotarat la ybr 250. Exista o singura problema. Am 1.86 si 89kg. Credeti ca e mica pt mine? alta faza nasoala e ca as vrea sa o iau la mana a doua dar cum e model relativ nou nu prea am vazut. si 5000 de euro nu cred ca am d eunde sa scot. Am pus id-ul de messenger pe profil. Poate vi se face mila de mine si imi dati add sa mai vorbim. Chiar am nevoie de sfaturi. :(

 

Eu am 93 kg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uiti de lant sa-l ungi dupa ce o speli sau dupa mers pe ploaie daca nu o duci la spalat.

 

Aha, merci de sfat.

 

BTW, frumoasa "Bestia" ta!! F frumoasa. Am sa pun si eu niste poze cu a mea cat de curand :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e sa afisam poze, uite-o si pe a mea. Am fost la service azi sa vad de placute frana fata si se pare ca nu trebuie sa le schimb. Cu cele originale am mers cam 8.500 km, iar cu astea am deja 10.000 km si nu s-au dus - sunt Goldfren cehesti. In schimb incet incet trebuie sa ma hotarasc sa-mi comand lant nou si pinioane, ca n-o mai duc mult. Bine ca vine iarna, sa nu mai fac kilometrii :laugh:

post-22508-1225460963_thumb.jpg

post-22508-1225460998_thumb.jpg

post-22508-1225461015_thumb.jpg

post-22508-1225461033_thumb.jpg

post-22508-1225461053_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa nene, cat mai multe poze si posesori de YBR-ice :rolleyes:

pana acum 2 gri si 2 negre. nici una visinie sau albastra

 

pai cele albastre abia au aparut... eu am vrut albastra insa mi-au spus ca nici macar nu se aduce in romania inca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cele albastre abia au aparut... eu am vrut albastra insa mi-au spus ca nici macar nu se aduce in romania inca...

 

Pacat ca albastrul ala e chiar frumos.

 

Va anunt ca mi-am xenonizat fetita.

Am dota-o cu una bucata kit bixenon HID.Revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca albastrul ala e chiar frumos.

 

Va anunt ca mi-am xenonizat fetita.

Am dota-o cu una bucata kit bixenon HID.Revin cu poze

 

poze poze :P)

 

a propos, de unde ti-ai cumparat kitul ?? as fi si eu interesat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite aici frumusete de fetita ce ochi are.

 

am uitat sa-ti zic de unde l-am luat.

/index.php?...p;#entry1566626

 

L-am vazut :) F fain!! Din pacate eu nu am cum sa pun asa ceva fiindca se pare ca tipul cu service-ul este doar pt Bucuresti... Si ca sa il montez singur... degeaba il cumpar... ca nu ma pricep la asa ceva

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...